Satışları Artırmanın 5 Yolu

Satış, yeni ekonominin kralıdır. Başarınızı belirleyecek olan şeyin kazanç elde etme yeteneğiniz ve sadece ürünleri ve hizmetleri değil, aynı zamanda kendinizi satma becerileriniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

İşte satış sanatında başarılı olmanın 5 sırrı:

 

1 – İnsanlarla iş yaptığınızı unutmayın

Satış personellerinin birçoğu ne sattıklarını bilmiyorlar ve insanlarla iş yaptıklarını unutuyorlar. Müşteriler özel muamele görmek istiyorlar. Yakın zamanda dişçiye gittim. Beni o kadar mutlu ve memnun ettiler ki dişçi de olduğumu unuttum.

Müşterinin dikkatini çekmek ve müşterinin ilgisini devam ettirmek günümüzün en büyük problemlerinden biri. Bir müşteriyi ziyaret etmeden veya bir müşteriyle çalışmaya başlamadan önce kendi kendime “bu kişi, özel muamele görmeyi hak eden eşsiz bir birey” derim.

 

2 – Çabaya değil, sonuçlara odaklanın

Satış oyunu sadece organizasyon, planlama veya toplantılardan ibaret değil, sonuçlarda almanız gerekiyor. Satış personelleri sürekli olarak çok yoğun olduklarından ve karşılarına çıkan müşterilerin ürün veya hizmet almadıklarından şikayet ediyorlar.

Satıştaki başarı sonuçlarla ölçülür ve bu da daha çok müşteriye daha çok ürün sunmanız gerektiği anlamına geliyor. İyi bir satış personeli, müşterinin ilgisini nasıl çekeceğini ve ürünü veya hizmeti nasıl sunacağını çok iyi bilir. Sonuçları çabalarla karıştırmayın.  Randevu almaya çalışmayın. Ya randevu alın ya da almayın.

 

3 – Konforsuz şeyler yapın

En iyi satış personelleri ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Tekliflerine güvendikleri için zor müşterilerin karşısına çıkarlar, en zor soruları sorarlar ve satışı sonlandırırlar.

Ben ilk önce en zorlu müşterilerimi ararım ve herkes pes ettikten sonra bile aramaya devam ederim. Ayda bir kere, şirketimizin en zor müşterilerinin listesini yaparım ve onları etkilemek için saldırı planı hazırlarım. Bu stratejiyi uyguladıktan sonra, en büyük satışları yaparım. Unutmayın, derin sulara dalmadan büyük satışlar yapamazsınız.

 

4 – Müşteriyi şaşırtın

İyi satış personelleri müşterinin duygusal ilgisini canlandırmanın bir yolunu bulurlar ve sahipliği ele geçirmek için aciliyet yaratırlar. Müşteriyi şaşırtırsanız fark yaratırsınız. Herhangi bir ürün seçin ve muhteşem bir sunum yapın.

Bir gün bir müşterime cam kapı sunumu yaparken, ürünün yapı kalitesini kanıtlamak için kapının her iki tarafına da sert bir cisimle vurdum. Anında müşterinin ilgisini çektim ve ürünü ve kendimi rakiplerimden farklılaştırdım. Sunumunuzla, kıyafetinizle, sunduğunuz ürüne ve hizmete olan inancınızla müşterinizi şaşırtın.

 

5 – Satış talep edin

Bu kolay görünebilir ancak satış personellerinin birçoğu satış talep etmiyorlar. İnanması oldukça güç ancak gerçek. 500 işletmeye gizli müşteri hizmeti verdik ve bu işletmelerdeki satış personellerinin %70’inin satış talep etmediğini fark ettik. Ürününüzün, fiyatınızın veya ne kadar profesyonel olduğunuzun bir önemi yok, satış talep etmediğiniz sürece satış yapamazsınız. Müşterilere sadece satış için gerekli bilgilerini sorduğunuzda amaçsızca alışveriş yapanlara satış yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

60 Saniyede Satış Yapmak
En Etkili Satış Teknikleri
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.