Herkes Tarafından Sevilen Bir İnsan Olmanın 10 Yolu

İnsanlar sizin yanınızdayken kendilerini rahat ve memnun hissediyor mu? Ya da sizin tarafınızdan takdir edilmiş, anlaşılmış ve kabul edilmiş?

Sempatik insanlar, kendilerini başkalarına nasıl sevdireceklerini bilirler. Kendilerini orijinal ve bağlantı kurmaya istekli olarak tanıtmanın ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Eğer siz de böyle yaparsanız, insanlar sizi sohbet etmek ve takılmak istedikleri biri olarak görecektir.

Karizmatik insanların doğuştan böyle olduklarını düşünebilirsiniz ama gerçek şu ki tıpkı diğer yetenekler gibi beğenilebilirlik de öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Herkesin daha yakından tanımak istediği, yanında kendini rahat hissettiği o arkadaş canlısı ve sempatik insan olmanın 10 yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

 

1.Dostça ve açık bir tavır sergileyin.

Sempatikliğinizi kaybetmenizin en hızlı yolu sahte, soğuk veya umursamaz davranmaktır. Negatif ya da ilgisiz bir kişiliğe sahip olmayabilirsiniz. Fakat bazı sosyal ortamlarda doğal olarak biraz rahatsız ve çekingen hissedebilirsiniz.

Ama başka insanların sizi okumaya çalıştığını unutmayın. İstemeden olsa da kendinizi içe kapanık veya kibirli olarak tanıttığınızda, hiç kimse sizi tanımak için can atmayacaktır. Duvarlarınızı yıkın ve kendiniz olmaktan asla korkmayın.

Başkalarına kendinizi nasıl tanıttığınızın farkında olun ve dışa dönük, arkadaşça bir tavır geliştirmek için elinizden geleni yapın. Kişiliğinizi en güzel şekilde yansıtın ve hem konuşmanızla hem de jest ve mimiklerinizle karşınızdaki insanlarla nasıl konuşacağınızın pratiğini yapın. Gülümseyin. Göz teması kurun.

Dinlediğinizi belirtmek için kafanızı sallayın. Biri sizinle konuşuyorsa ona doğru eğilin. İnsanlar, samimi ve kendini rahat hisseden insanlara daha çok ilgi gösterirler. Bu yüzden kendiniz olmaktan kaçınmayın. Unutmayın, önemli olan ağzınızdan çıkanlardan çok, vücudunuzun neler söylediğidir.

 

2.Önce dinleyin, sonra konuşun.

Çoğu zaman başkalarıyla konuşurken konuşma fırsatı yakalamak için acele ederiz. Başka biri konuşurken, nasıl cevap vereceğimizi düşünmekten söylenenlerin sadece yarısını dinleriz. Konuşmaya dahil olmak için fazla aceleci davranarak, karşımızdaki kişiyle bağ kurma şansını çoğunlukla kaçırırız.

Eğer bir konuşmayı bölerseniz diğer kişinin kendisini tam anlamıyla açıklayamadan onun konuşmasını engellediğinizi hissetmesine sebep olabilirsiniz.

Konuştuğunuz kişiye sanki dünyanın en önemli insanıyla konuşuyormuşsunuz gibi davranın. Aktif bir şekilde dinlemek için pratik yapın. Gerçekten söylediklerine konsantre olun. Hemen bir tavsiye vermeye ya da bir problemi çözmeye çalışmayın. Ama konuşmayı devam ettirecek sorular sorabilirsiniz. Bu karşınızdaki kişinin kendisinin dinlendiğini ve söylediklerini anlamak için içtenlikle vaktinizi ayırdığınızı anlamasına yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

 

3.Sürekli dikkatleri üzerinize çekmekten kaçının.

Hepimiz zaman zaman ön planda olmayı severiz. Eğer dışadönükseniz, hayatı bir partiymiş gibi yaşayabilirsiniz. Ama bütün dikkatleri kendi üzerinde tutmaya alışmış insanlar, etrafındakilere değer katabilecekleri bütün fırsatları kaçırıyor olabilirler. Eğer siz kibirli veya bencil biri olarak kendinizi gösterirseniz, insanlar sizinle pek fazla vakit geçirmek istemeyebilirler.

Sempatik insanlar, tek başına sahne ışığı altında olmayı değil, sahneyi başkalarıyla paylaşmayı isterler. Onlar ilgiyi etrafındaki insanlara da kaydırmaya çalışırlar. Aşırıya kaçmadan başkalarını nasıl öveceklerini bilirler.

Onlar, başkalarını konuşmaya dahil etmenin ve sessiz bir kişiyi kabuğundan çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Sonuç olarak insanların dikkatini çekmeyi bırakın ve başkalarını konuşmaya dahil etmenin yollarını arayın.

 

4.Akılı cihazlarınızdan kurtulun ve etrafınızdaki insanlara odaklanın.

Akıllı telefonunuzu bir kenara bırakın, dijital cihazlarınızdan uzaklaşın ve çevrenizdeki insanlara odaklanın. Sosyal medyada vakit harcamak yerine, sadece sosyalleşin. Gerçek hayattaki insanlarla kaynaşın. Eğer maillerinizi kontrol etmekle veya mesajlarınıza cevap vermekle uğraşırsanız, görmezden geldiğiniz canlı olan kişiyle iletişim kurmakta maalesef başarısız olacaksınız.

Başka bir insanla konuşurken kendinizi tamamıyla konuşmaya adayın ve dikkatinizi onun üzerine yoğunlaştırın. Teknolojinin bir yeri ve zamanı var, ama biz çoğunlukla onu hayatımızın odak noktası haline getiriyoruz. Biraz eski kafalı olmaya çalışın ve gerçek ilişkiler kurmaya başlamak için etrafınızdaki insanlarla kısa sohbetler etmeye vaktinizi ayırın.

Mutlaka okuyun: Telefon Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

 

5.Kendinizi etrafınızdaki insanlarla senkronize edin.

Farkında olmayabiliriz ama sosyal etkileşimlere gelince hepimiz taklitçiyiz. Doğal olarak kendimizi etrafımızdakilerle senkronize ederiz. Biri gülümsediği zaman, biz de gülümseriz. Bu bebeklik döneminde başlar: bebekler doğal olarak etrafındakilerin yüz ifadelerini taklit ederler.

Bu sosyal senkronizasyon başkalarıyla iletişim kurmanın en önemli yoludur. Bu, karşımızdaki kişiye fark ettirmeden onun mimiklerini taklit ettiğimiz anlamına gelir. Hatta farkında olmadan nefes alışlarını ve vücut duruşlarını bile taklit edebiliyoruz. Sesinizi ve ses tonunuzu karşınızdakiyle eşleştirmek, yakınlık ve bağlantı hissi oluşturmak için en güçlü araçtır.

Karşınızdaki kişi kendiliğinden, onunla aynı telden konuştuğunuzu hissedecek ve sizinle empati kuracaktır. Bu yüzden biriyle sohbet ettiğinizde, onu nasıl taklit ettiğinizin farkında olun ve kendinizi temkinli bir şekilde vücut dili ve tavırlarıyla eşleştirmeye çalışın.

 

6.Sohbet başlatacak sorular sorun.

Bir sohbeti doğru bir şekilde başlatmayı bilmek, aidiyet ve bağlantı hissi aşılamanın anahtarıdır. Sorular karşınızdaki kişiyi konuşturur ve etkileşim kurmasını sağlar, ama işin sırrı hangi soruları soracağını bilmektedir.

Açık uçlu sorular sormak, diğer kişinin fikrini sunmasını veya konu hakkındaki düşüncelerini paylaşmasını sağlar. Burada soru sormanın amacı konuşmayı sürdürmektir. “En son gördüğün komik video hangisiydi?” ya da “En sevdiğin oyuncu kim?” gibi sorular buna örnek olabilir. Kim, ne, nasıl, nerede gibi kalıplarla başlayan sorular düşünün ve bunları kullanın.

Diğer yandan, kapalı uçlu sorular genellikle evet veya hayır ile cevaplanan sorulardır. Örneğin “Bugün daha iyi hissediyor musun?” bir kapalı uçlu sorudur ve kişinin evet veya hayır demekten başka bir şey söylemesi gerekmez. Bunun yerine “ Bugün nasıl hissediyorsun?” diye sormak diğer kişiyi kendi hakkında bir şeyler paylaşmaya davet eder.

 

7.Açık fikirli olun.

Sempatik insanlar, daha cana yakın ve ulaşılabilir görünürler çünkü her çeşit insanı dinleyen ve onlarla konuşan açık fikirli insanlardır. Ön yargılı fikirlerden ya da başkalarını yargılamaktan kaçınırlar ve onları dinlemekten ve farklı bakış açılarını anlamaktan keyif alırlar.

Elbette sizinle karşı görüşte olan birçok insanla karşılaşacaksınız ama bu kişilerin konuşmasına izin vermelisiniz ki onları daha iyi anlayabilin ve onlara dinlendiklerini hissettirebilin.

Diğer insanların fikirlerini ve düşüncelerini paylaşmasına izin verin ve sonra anlayışlı ve saygılı bir şekilde kendi düşüncelerinizi ve duygularınız paylaşarak karşılık verin. Eğer bunu yaparsanız konuşmanın ve tartışmanın daha derine inmesini sağlamış olursunuz.

 

8.Güvenilir ve dengeli olun.

Huysuz, asabi veya karamsar olmak beğenilmenin tam tersidir. Ne yapacağı belli olmayan ve ruh hali sürekli değişen insanlar, maalesef kimsenin “en çok sevilenler” listesine giremezler. Aslında insanlar sizden çabucak uzaklaşacaktır. Eğer başkalarının size yaklaşırken rahat hissetmesini istiyorsanız, onların sakin ve güvenilir olduğunuzu hissetmelerini sağlamanız gerekir.

Kötü bir gün geçiriyor olabilirsiniz ya da bazen huysuz bir ruha haliniz oluyor olabilir ama ne zaman böyle hissederseniz şunu hatırlayın: Aklınıza gelen her düşünceyi ya da duyguyu dışarı vurmanıza gerek yok. Bazen en iyisi sadece kafanızı sallamak, gülümsemek ve hiçbir şey söylememektir.

Yorgun veya stresli olsanız bile dürüst olun. Kendinize biraz zaman verin ve kötü ruh halinizin sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Bunu yerine karşılaştığınız her insana ilk defa karşılaşıyormuşsunuz gibi davranın ve bir önceki karmaşaların başkalarıyla idare etme şeklinizi etkilemesine izin vermeyin.

 

9.Ortak ilgi alanları arayın.

Biriyle ilişki kurmak söz konusu olduğu zaman ortak ilgi alanlarınız üzerinden ortak bir zemin oluşturmanın yollarını arayın. Böyle bir durumda çeşitli ilgi alanlarına ve farklı bir geçmişe sahip olmak işinize yarayacaktır. Eğer tanışacağınız insanın kim olduğunu biliyorsanız önceden dersinize çalışmak size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Aynı aktivitelerden zevk alıyor, aynı televizyon programını izliyor veya aynı tarz kitapları okumayı mı seviyorsunuz? Belki de ortak arkadaşlarınız, dahil olduğunuz benzer topluluklar vardır ya da aynı şirkette çalışıyorsunuzdur.

Biriyle örtüşmenizin birçok yolu vardır. Eğer ortak bir noktanız yoksa bile ilginizi çekebilecek ve hakkında daha fazla öğrenmek isteyeceğiniz bir hobisi veya yeteneği olması da olasıdır. Tanıştığınız her kişiyi, yeni şeyler öğrenebileceğiniz bir fırsat olarak bakın.

 

10.Söylemek istediklerinizi sözlü ve sözsüz olarak anlatın.

Hepimiz birine nasıl olduğunu sormuş ve karşılığında “İyiyim.” cevabını almışızdır. Ama karşımızdaki kişinin beden dili tamamen başka bir şey söylemektedir. Göz teması kurmaktan kaçınıp kaşlarını çatarken bir yandan da sinirli bir ses tonu kullanır. Gerçek şu ki, böyle sinyaller veren bir insana inanmamız pek de mümkün değil. Bu durum kafamızı karıştırır ve güven kurma yeteneğimizi güçleştirir.

Bir konuşma başlatmanın en güçlü yolu kişiyle yüz yüze gelmektir. Konuştuğunuz kişiyle göz teması kurun ve kolları çapraz bağlamak, dik durmamak gibi kötü beden dili hareketlerinden uzak durmaya çalışın.

Yüz ifadenizin açık ve anlaşılır olduğundan, sesinizi hoş ve samimi bir tonda kullandığınızdan emin olun. Eğer bunu yaparsanız diğer insanlara onlarla iletişim kurmakta istekli olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Sevilen biri olmanın en önemli maddelerinden biri, diğer insanlara vücut dilinizle gönderdiğiniz mesajların ağzınızdan çıkan kelimelerle uyumlu olmasını sağlamanızdır. Söylemek istedikleriniz hem cümlelerinizle hem de jest ve mimiklerinizle söyleyin ki başkaları kendini size daha yakın hissetsin ve size güvenmek konusunda tereddüt etmesinler.

 

İlginizi çekebilir

Dürüst ve Güvenilir İnsanların Özellikleri
Sempatik İnsanların 3 Özelliği
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.