Startup Nasıl Kurulur?

İşte size bir startup kurabilmeniz için gerekli rehber! Startup kurmak için nereden başlaması gerektiğini bilmeyenler adım adım gerekli olan tüm bilgileri bu makalede bulabilecek:

Gelecekte Yaşayın

gelecekte-yasayin

Birçoğumuz ya geçmişte ya da şu anda yaşamaktadır. Daha önce tutan iş fikirlerini analiz etmek ve başarıyı tekrarlamaya çalışmak zaten kolaydır. Bu şekilde düşünmenin bir zararı yoktur ancak başarılı bir startup istiyorsanız bunun size hiçbir yardımı dokunmayacaktır. Büyük şirketler her zaman iki farklı fikir üzerine kurulurlar. Bunlardan ilki Elon Musk’ın SpaceX projesi gibi “zor ve belirli ”  fikirler ve ikincisi ise Uber gibi “zor ve belirli olmayan ” olan fikirlerdir. SpaceX belirli bir fikirdir çünkü insanları Mars gezegenine götürebilecek tek işletmedir. SpaceX kurulduğu zamanlarda NASA’nın böyle bir şeyi gerçekleştirme gibi bir fikri bulunmuyordu. Ancak eğer gelecekte yaşarsanız insanoğlunun yakın zamanda ya Marsa ya da benzeri başka bir gezegene gideceğinden emin olabilirsiniz. UberPool’u ele alacak olursak belirli bir zamanda en az iki insanın aynı yerden aynı yere gitme olasılığı belirsizdir. Bunu kesinleştirmek zordur çünkü insanların şehir içerisinde gerçekten nereye gidebileceği ile ilgili uçsuz bucaksız veri toplamanız ve saklamanız gerekir. Böyle bir veri analizi türü daha yeni yeni mümkün oluyor. Ancak Uber bunu 2009 yılında şirketlerini kurduklarında düşünmüşlerdi. Daha 2009 yılındayken gelecekte yaşamayı başarabilmişlerdi.

 

Dünyadaki Eksik Olan Şeyi Görün

dunyadaki-eksik-olan-seyi-gorun

Büyük ihtimalle Uber’den önce taksi kullanmanın o kadar da eğlenceli olmadığının farkına varmışsınızdır. Aynı şekilde SpaceX’ten önce insanların uzaya olan ilgisi oldukça azdı. Ancak tüm bunlar çoktan geçmişte kaldı. Şimdilerde eksik olan ne? Daha da önemlisi, hayatınızda eksik olan şeyler neler?

 

Not Alın

not-alin

Ne kadar zeki olursanız olun tüm öngörülerinizi hatırlamayazsınız. Diğerleri ile olan konuşmalarınız, rastgele gözlemleriniz ve duştaki düşüncelerinizi not alıp takip etmeniz önemlidir. Hayal kurmanın da bir değeri vardır. Einstein buna düşünce deneyi adını vermişti.

 

Bir Prototip Yapın

bir-prototip-yapin

Düşüncelerinizin çoğu ve hatta en iyileri bile ne yazık ki, gün yüzüne çıkamayacaktır. Not alsanız bile çoğu karanlıklar içerisinde yitip gidecektir. Tek istisna, prototipini çıkardığınız düşüncelerinizdir. Eğer mümkünse onların hayata geçmesini sağlayın. Programlayın, tasarlayın, onları düşünceden öte yapabilecek neyiniz varsa yapın. Birçok insan bu noktada duraksayacaktır. Siz devam edebilirseniz hayali şeylerden bir adım önde olabilirsiniz.

 

Prototipinizi 100 Kişiye Gösterin

prototipinizi-100-kisiye-gosterin

Artık konfor alanınızın dışına çıkma ve prototipiniz hakkında eleştiri yapabilecek insanları bulma vakti. İdeal olarak bu insanlar hem tanıdıklarınız hem de tanımadığınız insanlardan olmalıdır. Peki niçin 100? Çünkü mümkün olduğunca çok fikir almalı ve eleştiriler doğrultusunda sonunda tasarımınızı tamamlamalısınız.

 

Üstünden Geçin

ustunden-gecin

Her ne kadar ilk denemede fikrinizi sadece birkaç insan anlayacak olsa da genellikle geri kalanı ne olduğunu anlamayacaktır. Bu yüzden her şeyi en baştan yapmaya hazırlıklı olun.

 

Bir Kurucu Ortak Bulun

bir-kurucu-ortak-bulun

Prototipiniz bir anlam ifade etmeye başladığında dünyayı değiştireceğinden ve o esnada büyük ihtimalle hayatlarında yapabilecekleri daha anlamlı bir şey olmadığı sebebiyle hayatından en az on yılını bu projeye verebilecek bir ortak bulun.

 

İşinizi Tescilleyin

isinizi-tescilleyin

Kaynakları adil olarak paylaşın. Son olarak şirketinizi tescillemenize yardımcı olacak bir avukat bulun. Ortak kurucunuza çok çalışmasını teşvik edebilecek kadar hisse verin, tabii bu sırada her şeyinizi verebileceğiniz kadar pay almayı da unutmayın.

 

Kaynak Arayın ve İlk Sürümü Üretin

kaynak-arayin-ve-ilk-surumu-uretin

İlk sürümü tek başına çıkartabileceğiniz kadar bir birikiminiz yoksa bir yatırımcı bulun. İlk sürümü üretmeye başlamadan bile ürününüzü sürekli geliştirmeye devam etmelisiniz çünkü ne zaman bir yatırımcı bulabileceğiniz hiçbir zaman kesin olmayacaktır. Diğer işletmeler yatırımcı bulabiliyor diye kendinizin de kolayca bulabileceğini varsaymayın. Her zaman en kötüsünü düşünün ve ürününüz üzerinde çalışmaya devam edin.

 

Satışa Başlayın

satisa-baslayin

Ürününüz hakkında ufak bir fayda sağlayacak bir yön gördüğünüz anda, satışlara başlayın. Ekstra özellikler, daha iyi bir arayüz, daha hızlı yükleme süresi ve diğer optimizasyonlar, ürünün kendisi tutmazsa hiçbir işe yaramayacaktır.

 

Kullanıcıları Takip Edin

kullanicilari-takip-edin

Size geri geliyorlar mı? Eğer gelmiyorlarsa nedenini öğrenin.

 

Tekrar Satışa Başlayın

tekrar-satisa-baslayin

Gerektiği kadar tekrar ve tekrar satışa başlayın. Bir noktada eğer çok az insan dahi ürününüzü tekrar satın almaya başlarsa büyük ihtimalle sonunda değerli bir şey yapmış olursunuz.

 

1.000 Kullanıcıya Ulaşın

1-000-kullaniciya-ulasin

İlk 1000 kullanıcı ürettiğiniz şeyin zayıf yönlerinin farkına varmanıza yardımcı olacaktır. Büyük ihtimalle bu verilere kolayca ulaşamayacaksınızdır. Bu durumlarda kullanıcılarınızı web sitenize yönlendirin ve geri bildirim almak için ne gerekiyorsa yapın.

 

Büyüyün

buyuyun

Paul Graham yeni kurulan işletmelerin haftalık en az %5 büyümesi gerektiğini söylüyor. Eğer bu şekilde büyümeye devam ederseniz dört yıl içerisinde 25 milyon kullanıcıya ulaşmış olursunuz. Bir başka deyişle, en büyük firmalardan biri haline gelirsiniz.

 

Başarı İçin Ne Gerekiyorsa Yapın

Başarı için ne gerekiyorsa yapın

Halka açılabilir, firmanızı birine satabilir ya da yatırımcıları daha çok kazanacaklarına ikna ederek özel bir işletme olarak kalabilirsiniz. Bu aşamada bile dünyayı daha iyi bir yer yapmış olabilir ya da olmayabilirsiniz. WebVan halka açılmıştı ancak çok kısa bir süre içerisinde tamamen silinip, gitti. İşletmenizle birlikte dünyayı nasıl bir yer yapmak istediğiniz hakkında düşünün.

 

İlginizi çekebilir

Yaratıcısını Zengin Eden Mobil Uygulamalar
Girişimcisini Zengin Yapan Basit İş Fikirleri
Milyarderlerden Tutması Muhtemel 11 Çılgın Fikir
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!
Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!
12 bin TL Yatırımla Ayda 70.000 TL Kazanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.