Steve Jobs Neden Öldü? Son Sözleri Neydi?

Steve Jobs 2011 yılında vefat etti.

Fakat onun bıraktığı miras, yani Apple, hala dimdik ayakta.

Steve Jobs nadir rastlanan bir pankreas kanseri yakalanmış ve görevinden ayrılıp bu hastalığın tedavisine odaklanmıştı. Ancak kanseri sonunda onu hayattan koparmıştı.

Peki bu süreç nasıl işledi? Steve Jobs’un son sözleri neydi?

 

Nadir Görülen Bir Pankreas Kanseri

Bilim insanları Steve Jobs’ın yaygın bir pankreas kanseri türüne yakalanmış olsaydı 2003’te ölmüş olacağını belirtiyor.

Fakat onun kanseri nadir bir kanser türüydü. Nöroendokrin tümör adı verilen bu kanser görece daha uysal bir biçimde oluşuyordu. Pankreastaki hormon üreten islet hücrelerinde meydana gelen tümörü tedavi etmek daha kolaydı. Bu nedenle Jobs 2004 yılında tümörü aldırmak için ameliyat oldu.

Whipple denen bir ameliyata giren Jobs’un bu süreçte durumu nötr seyretti. 2009 yılında ise karaciğer nakli oldu. Bu 2004’ten 2009’a kadar kanserin karaciğere de sirayet etmesi anlamına geliyor. Ayrıca organ nakli sonrasında bile kanser metastaz edebiliyor. Zira hasta kanseri önleyen ilaçlara karşı bağışıklık kazanmış oluyor. Steve Jobs’ın başına gelen de tam olarak buydu.

 

Alternatif Tedavi Kararından Pişman Oldu

Steve Jobs yakın çevresine alternatif tıp yöntemleriyle tedavi olmaya çalıştığı süreçten ötürü pişman olduğunu söyledi.

Zira Steve Jobs ameliyat olmadan ve kemoterapi almadan hastalığı atlatacağını düşünüyordu. Jobs’ın hayatını kaleme alan Walter Isaacson şöyle diyor:

“Var olmasını istemediğin bir şeyi görmezden gelirsen, büyülü bir düşünme tarzın var demektir. Geçmişte Steve böyle bir düşünme tarzından yararlanmıştı. Ancak kanser mevzusunda gereksiz yere inatçılık ettiğini düşünüyor ve pişmanlık duyuyordu.”

Jobs’ın eşi Laurene Powell ise şöyle diyor:

“Steve’in en hazır olmadığı şey fiziki bir ameliyat geçirmekti. Onu bu konuda ikna etmek çok zor oldu.”

Steve Jobs bu süreçte klasik tedavi yöntemlerine razı oldu ve DNA’sını 100.000 dolarlık bir işlemle analiz ettirdi. Doktorlar bu sayede hastalığa neden olan moleküler yapıyı direkt hedef alabilecekti. Ancak sonunda yapılan ameliyat kanserin karaciğere de yayıldığını ortaya koydu.

 

Erken Tedavi Olsa Bile Kanser Yayılacaktı

Jobs vegan beslenme, bitkisel yağlar, akupunktur gibi şeylerle vakit kaybettiği için pişmanlık duyuyordu. Ancak hekimler “erken ameliyat olsa bile kanserin yayılma ihtimalinin varlığını” belirtiyorlar. Yani Jobs daha erken ameliyat olsa bile hastalığı yeniden tekrar edecekti.

Mikrometastaz deniyor buna. Minik kanser mücreleri farklı organlara yayılıyor ve sonunda vücudu kaplıyor. Jobs daha erken teşhis edilse ve tedavi olsa bile metastaz riski vardı. Bazı tıp insanları ise ilk röntgen sonrası kanserin %60 oranında karaciğere de yayıldığını ifade ediyor.

 

Steve Jobs Ne Zaman Öldü?

Steve Jobs 5 Ekim 2011’de öldü. Yani rutin bir böbrek kontrolü esnasında çekilen filmden tam 8 yıl sonra. Jobs bu röntgen filmini böbrek taşı ihtimaliyle ürologuna götürmüştü.

Pankreastan karaciğere yayılan kanser, karaciğeri de tamamen kaplamıştı. Yani Jobs’a karaciğer nakli yapıldığında doktorlar ondan kanser kaplı bir karaciğer çıkarmıştı.

Jobs 2011 yılında, 56 yaşında hayatını kaybetti. Aynı yıl tedavi olmak için Apple’dan da izin almıştı. 2011 Ağustos’ta CEO’luk görevini bırakan Jobs “kendisinden beklenen görevleri tamamlayamacağını” ifade etmişti bu dönemde.

Öldüğünde eşiyle 20 yıllık evliydi ve toplamda 4 çocuğu vardı.

 

Steve Jobs’un Son Sözleri Neydi?

Steve Jobs’un kız kardeşi Mona Simpson ise ağabeyi anısına yaptığı konuşmada onun son sözünün tek heceli olduğunu ve bunu üç kez tekrarladığını ifade etti.

Jobs gözlerini yummadan önce kız kardeşine, çocuklarına ve eşine uzun uzun bakıp “Oh wow, oh wow, oh wow” dedi.

 

Jobs’ın Başka Pişmanlıkları da Vardı

Çocuklarını yetiştirme biçimi konusunda pişmanlık duyuyordu Jobs.

“Çocuklarımın beni tanımasını istiyorum. Onların yanında olamadığım zamanlar oldu. Benim neyi niçin yaptığımı bilmelerini istedim.”

Isaacson’a göre Jobs’ın aile hayatıyla ilgili pişmanlığıydı bu.

Pek çok baba gibi o da çocuk sahibi olmaktan ötürü mutluydu.

Isaacson ona çocuk sahibi olmaktan memnun olup olmadığını sorduğunda ise Steve Jobs şöyle yanıt verdi:

“Şimdiye kadar yaptığım her şeyden 10.000 kat daha memnun edici bir şey çocuklarımın olması.”

 

İlginizi çekebilir

Steve Jobs’ın Hayatı Hakkında 53 Şaşırtıcı Gerçek
Steve Jobs’ın Hayatı ve Başarı Sırları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.