Toptancılık Yapmak

Yeni bir iş kurmak isteyenler için toptancılık üzerinde durulması gereken bir iş fikridir. Toptancılar satıcılara indirimli olarak ürün satarlar. Daha sonra satıcılarda alış fiyatlarının üzerine kar koyarak aldıkları ürünleri tüketicilere satarlar. Online olarak ve fiziki yerlerde faaliyette bulunan toptan satış yapan işletmeler satıcılar ve tüketiciler arasındaki en önemli halkadır. Toptan satış dağıtımı işine başlamak için birçok ana unsuru bir araya getirmeniz gerekir ve oldukça karlı bir iştir.

 

Toptancılık nasıl yapılır?

1 – Kuru gıdalar, kozmetikler, kitaplar, elektronik veya giyim gibi hangi ürün türlerinde uzmanlaşacağınıza karar verin.

2 – Toptancılar arası rekabet analizini, kar tahminlerini, üç yıllık gider bütçesini, pazarlama ve halkla ilişkiler stratejilerini kapsayan bir iş planı hazırlayın.

3 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Vergi levhasını unutmayın.

4 – Bir depo kiralayın veya satın alın. Gıda ürünleri toptancılığı yapmayı düşünüyorsanız gıda güvenliği ve sıcaklık kontrolü olan bir depo kiraladığınızdan emin olun. Yükleme bölümüne ihtiyacınız olup olmadığını hesaba katın çünkü maliyetlerinizi arttırır.

5 – İmalatçılardan nişinize uygun malları temin edin ve perakende satış fiyatının %60 ile %80’inin altındaki distribütör indiriminizi aldığınızdan emin olun. Bu indirimi alabilmek için bir kerede büyük ölçekli mal alımı yapmanız gerekir. Envanterinizi toptan fiyattan alırsanız başarılı olmazsanız çünkü sizde malları diğer satıcılara toptan fiyattan satacaksınız. Toptan fiyatlar perakende satış fiyatının %40 ile %60’ının altındadır.

Farz edelim ki tüketicilere 50 liraya satılan bir çift ayakkabı satın aldınız. Maliyetiniz 20 liranın üstünde olmasın ki sizde satıcıya ayakkabıyı en az 30 liraya satabilesiniz. Satıcılar daha sonra standart perakende fiyatını uygulamak için alış fiyatına zam yaparlar.

6 – Satıcıların sizi tercih etmeleri ve sipariş vermeleri için onlara teşvikler sunun. Örneğin indirimli kargo, dropshipping hizmetleri veya toptan indirimleri gibi.

7 – Satıcılara işletmenizin tanıtımını yapın. Distribütör ve toptancıların bir araya geldiği profesyonel ağlara katılın. Satıcıların sunduğunuz ürün çeşitlerini görebilecekleri veya tercih ettiğiniz satıcıların kendilerine yapılan indirimleri görebilecekleri bir internet sitesi açın.

Kendi işinin patronu olmak isteyenler için en kazançlı iş kurma seçeneklerini ve yatırım yapılacak sektörleri paylaşmaya devam edeceğiz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.