Tüm Girişimcilerin İzlemesi Gereken 18 Film

Yaşayarak öğrenmek iş dünyasında tecrübe edinmek adına en etkili yol, ancak en verimlisi değil. Girişimcilik dünyasında her şeyi yaşayarak öğrenmek size çok pahalıya patlayabilir. Kötü olaylardan ders çıkarmak için bunları yaşamış kişilerin hayatlarına bakmanız yeterli olacaktır. Bu sayede risk almadan büyük tecrübeler edinmiş olursunuz. Hollywood zaman zaman girişimcilerin durumlarını dramatize ediyor. Bunlardan faydalanmamanız için hiçbir sebep yok.

İş hayatının neresinde olursanız olun, aşağıdaki 18 filmden bir girişimci olarak çok şey öğrenebilirsiniz:

 

1. Startup.com

startup-com

Startup.com 2001 yapımı bir belgesel. Hearst Interactive Media, KKR, New York  Investment Fund ve Sapient’ten toplamda 60 milyon dolar yatırım alan GovWork  adlı startup’ın hikayesini anlatıyor. İnternet çağının iniş çıkışlarını çok iyi anlatan belgesel aynı zamanda iş ortaklığının arkadaşlıkları nasıl tehdit edebileceğini  göstermesi bakımıyla iyi bir insanlık dersi veriyor. Büyüme, takım kurma,  yönetim ve sermaye bulma gibi konularda çok şey öğrenebileceğiniz oldukça faydalı bir film.

 

2. Catch Me If You Can ( Sıkıysa Yakala)

Catch Me If You Can

Gerçek bir olaya dayanan film, tam bir girişimcilik macerası. Filmde, pilot rolü yaparak tüm dünyayı dolandıran bir dolandırıcının macera dolu hikayesi anlatılıyor. Filmde:; yaratıcı problem çözümü, zorluklardan ders almak gibi temalar işleniyor.

 

3. Lord of War

lord-of-war

Şayet içinde biraz aksiyon olan kara komedi arıyorsanız bu film tam size göre. Ukraynalı bir göçmen olan Yuri Orlov (Nicolas Cage) paraya ulaşmak için yasadışı silah ticareti yapıyor. Ahlak kuralları bir yana, Yuri’nin tutkusu ve risk alma becerisi, tam anlamıyla başarmayı kafasına koymuş girişimcilerin özelliklerinden. Ayrıca ciddi anlamda büyüme ve atılım gösterme, yüksek müşteri sadakati ve müzakere taktikleri konusunda önemli bilgiler edinebileceğiniz bu filmden mutlaka kendi iş hayatınız için dersler çıkaracaksınız.

 

4. Wall Street

wall_street__1987_

Başarı ve güç için sınırlarınızı zorladınız mı hiç? Wall Street bu temayı Bud Fox’un (Charlie Sheen) gözünden işliyor. Fox, Wall Street çalkantılarında yolunu bulmaya çalışan bir broker rolünde ve “Açgözlülük her zaman” iyidir mottosuyla hareket ediyor. Bu film kurumsal finans, portfolyo yönetimi, yatırım hukuku ve sermaye piyasası dünyasına açılan bir film adeta. Genç ve duygusal bir insanın şahane bir hayat tarzı ve zenginlikle nasıl da sürüklenebileceğini anlatan film, ayrıca The Wolf of Wall Street’in biraz daha eleştirel versiyonu sayılabilir.

Birleşme ve satın alma, iş etiği, kurumsal finans, portfolyo yönetimi, yatırım hukuku ve sermaye piyasası filmde işlenen temalar arasında.

 

5. Rogue Trader

roguetrader

Gerçek bir olaya dayanan bu filmde tek başına İngiltere’nin en büyük bankası Barings Bank’ı alt üst eden bir banka çalışanının hikayesi anlatılıyor. Bu film para ve güç arzusunun insanları nasıl yoldan çıkarabileceğini gösteren bir uyarı niteliği de taşıyor.

Filmde işlenen temalardan bazıları: Değerlendirme, finansal rapor, sermaye piyasaları ve iş etiği.

 

6. Twelve Angry Men ( 12 Kızgın Adam )

12-angry-men

12 Kızgın Adam mahkeme salonunda geçen kült bir film. Liderlik, grup davranışı, çatışan değer sistemleri gibi temalar işleyen film, karar verme biçiminiz hakkında sizi tekrar düşünmeye sevk edecektir.

 

7. Office Space ( Ofis Çılgınlığı )

office-space

Bu komedi filmi, 90’lı yıllardaki bir yazılım şirketinin kurumsal kültürünü eleştiriyor. Ofis içindeki ilişkileri ve çıkar çatışmalarını işleyen film liderlik, ekip kurma ve kariyer yönetimi gibi konulara değiniyor.

 

8. The Godfather Üçlemesi

baba-filmi

The Godfather üçlemesi girişimciler için gelmiş geçmiş en iyi üçleme olabilir. Network kurmanın, rekabetin, insanlara yardım etmenin neden önemli olduğuna dair önemli şeyler sunuyor bu üç film. İzlemesi son derece keyifli ve heyecan dolu olan bu filmler ayrıca seyircileri düşünmeye de sevk ediyor. Bazı sahneler iş hayatındaki bir sonraki hamleniz için size antreman yaptırıyor adeta.

Filmde işlenen konulardan bazıları: Rekabet stratejileri, takıp kurma, kurumsal hesaplaşmalar, ortaklıklar, satın alma ve birleşme, kurumsal hiyerarşi ve uzun dönem iş çeşitliliği.

 

9. The Usual Suspects ( Olağan Şüpheliler )

olagan-supheliler

The Usual Suspects sonu büyük bir süprizle biten iyi bir psikolojik macera filmi. Bir grup profesyonel suçlunun kendilerini karakolda bulmaları üzerine grubun sergiledikleri uzun dönemli stratejiler, güç ve etki ilişkileri, liderlik gibi konular girişimciler için önemli dersler veriyor.

 

10. Enron: The Smartest Guys in the Room ( İş Dünyasının Açıkgözleri )

enron_2

2005 tarihli bu belgesel Bethany McLean ve Peter Elkind’in çok satılan aynı isimli kitabından uyarlama. Amerika tarihindeki en büyük skandallardan birini, yani Enron Holding’in çöküşünü anlatan belgesel iş hayatındaki yolsuzluklar ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişiler için biçilmiş kaftan.

 

11. How to Get Ahead In Advertising

how-go-get-ahead-inadvertisingg

Reklam tavsiyesi istemiyor olsanız bile bu film size yaratıcı sorun çözümü ile ilgili birkaç şey öğretecektir. Yayınlandığı zaman pek ilgi görmeyen bu filmin değeri sonradan anlaşıldı ve reklam sektörüne eleştirel yaklaşımı nedeniyle oldukça övüldü. Reklam dünyası ile size çok şey katacağından emin olabilirsiniz.

Filmde işlenen konulardan bazıları şöyle: Pazarlama stratejisi, pazar bölümleme, markalaşma.

 

12. The Devil Wears Prada ( Şeytan Marka Giyer )

guhh

Bu film sizi hayal ettiğiniz işin peşinde koşmaya sevk edecek. Uygunsuz durumlarda nasıl idare edeceğinizi, size yabancı dünyalarda nasıl hareket edeceğinizi ve sıkı çalışmanın karşılığını nasıl alabileceğinizi anlatan film ayrıca moda sektörüyle ilgili ilginç bilgiler de sunuyor. İş hayatında basamakları nasıl tırmanacağınıza dair iyi bir film.

Filmde işlenen konular: Markalaşma, satış teknikleri, medyanın önemi ve kariyer planlama.

 

13. Thank You For Smoking ( Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler )

thankyouforsmoking

Bu film pazarlama konusunda bilgili girişimciler ve herhangi bir ürünü nasıl satmak gerektiğini merak edenler için eşsiz bir film. Tütün endüstrisi lobicilerinden Nick Naylor’un hikayesini anlatan film, Naylor’un sigara endüstrisini savunmak için nasıl yaratıcı argümanlar öne sürdüğünü anlatıyor. Kriz yönetimi, kurumsal iletişim, halklar ilişkiler ve müzakare taktikleri açısından son derece doyurucu bir film.

 

14. Glengarry Glen Ross

glen

Bu film, telefonla emlakçılık yapan dört kişiden ikisinin işten atılacağını anlatan ödüllü tiyatro oyunundan uyarlama. Manipülasyon ve rekabet konularında ders niteliği taşıyan bu eğlenceli film yeni bir kurma aşamasında girişimcilere, başarıya giden yolun bazen son derece kaygan olduğunu gösteriyor.

Filmde işlenen bazı konula şöyle: Satış teknikleri, müşteri ilişkileri, müzakere ve anlaşma.

 

15. The Merchant of Venice

merchant_of_venice12

Shakespeare’nin aynı adlı oyunundan uyarlama olan bu film aynı zamanda Al Pacino’nun en iyi filmlerinden biri. Bassino adlı genç bir aristokratın, finansal yardım için Yahudi bir tefeciye dönüşmesini anlatan film iş ortaklığı, risk değerlendirme, ticaret hukuku gibi konularda önemli bilgiler veriyor.

 

16. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb ( Dr. Garipaşk )

maxresdefault

Bu film tam bir Soğuk Savaş eleştirisi. Başından sonuna kadar keyifle izlenebilen bu film liderlik ve sadakat konularında sizi düşüncelere sevk edecek. Gülmek de garanti.

Filmde işlenen bazı konular şöyle: Jeopolitik, uluslararası ilişkiler, liderlik ve etkileme.

 

17. Erin Brokovich

6126_1

Bu hukuki drama, tüm zorluklara rağmen doğrudan dava aracılığı ile şimdiye dek ödenen en büyük tazminatlardan birinin kazanılmasına yardım eden Erin Brokovich adlı kadının gerçek hikayesine dayanıyor. Film, kadınların gücünü ve en zor durumlarda bile doğru bildiğini yapmanın önemini vurguluyor. Sosyal sorumluluk, sürdürülebilir iş modelleri ve iş hayatında kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı gibi temalara değiniyor.

 

18. The Rainmaker ( Yağmurcu )

rainmaker

The Rainmaker, lösemi hastası bir çocuğun hayatını kurtarmak için yolsuzluğa batmış bir sigorta şirketinin davasını üstlenen parasız bir avukatın hikayesini anlatıyor. Film, toplumda dezavantajlı olan kişilerin portresini çekerken kararlılık ve sosyal sorumluluğun önemini vurguluyor.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler
Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 18 Belgesel
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.