Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

Son yıllarda büyük bir gelişme gösteren cep telefonu pazarını giderek büyümeye devam ediyor. 2014 yılında, mobil internet kullanımı %50’nin üzerine çıkarak masaüstü kullanıcılarını geride bıraktı. Şu anda internet kullanıcılarının %80’inin akıllı telefonu bukunuyor. Bu istatistikleri göz önünde bulundurduğumuzda dahi, girişimcilerin uygulama sektöründeki büyük pastadan pay almaya çalışmaları hiç de şaşırtıcı değil.

Piyasada yeni iseniz, piyasaya atılmayı düşünüyorsanız ya da aklınızda iyi bir uygulama fikri varsa, soracağınız ilk soru elde edeceğiniz kârla alakalı olacaktır. Uygulama oluşturmak son derece zorlu bir iş olduğu için doğal olarak çabalarınızın mükâfatını görmek isteyeceksiniz. Aşağıda, telefon uygulamalarının para getirme potansiyeli hakkındaki incelemelere göz atarak kendi uygulamanızdan ne kadar para kazanabileceğinizi daha net bir şekilde görebilirsiniz.

 

Hangi platformlar geliştiricilere en çok parayı kazandırıyor?

Öncelikle, uygulamanızı hangi platform veya platformlar için tasarlamak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Pazar yayılmasına ve platformun popülaritesine bağlı olarak kazanacağınız para farklılık gösterebilir. Yazımızın ölçütleri doğrultusunda, platformları uygulama geliştiricilerine ayda 5.000 dolar ya da fazla kazandırma oranında değerlendireceğiz.

Bu kategorinin lideri, uygulama geliştiricilerinin %25’ine ayda 5.000 dolardan fazla gelir sağlayan Apple’ın iOS platformu. Android de, sürekli artan pazar payıyla hatırı sayılır platformlardan. Android uygulama geliştiricilerinin ise %16’sı ayda 5.000 dolardan fazla para kazanıyor. Fakat Android’ten büyük paralar kazanan geliştiricilerinin genelde zirvedeki uygulama sahipleri olduklarını belirtelim. iOS platformundaki kazanç dağılımı ise nispeten daha geniş, dolayısıyla eğer yeni bir uygulama geliştiricisiyseniz bu platformda para kazanma ihtimaliniz daha yüksek.

Uygulama geliştiricilerinin pek tercih etmeyeceği diğer bazı cep telefonu platformlara Blackberry OS ve Windows’u örnek verebiliriz. Blackberry’nin pazar yayılımı Apple veya Android’inki kadar güçlü değil; üstelik Blackberry’nin ana şirketi RIM’in sağladığı kazanç her geçen yıl azalıyor. Windows ise, Microsoft’tan sağlam destek alsa da telefon kullanıcıları arasında pek yaygın değil. Her ne kadar bu platformlardan da para kazanmanız mümkün olsa da, bu platformları tercih etmeden önce uygulamanızın adını yeteri kadar duyurmuş ve kâr getireceğinden emin olmanız gerekiyor. Uygulamanız beklenen başarıya ulaştığında, diğer platformlara geçiş yapmak sizin için daha sağlıklı olacaktır.

 

Uygulamalar ne kadar hasılat getiriyor?

Uygulama sektörü büyük paraların döndüğü engin bir deniz. 2016 yılında, dünya çapındaki bütün uygulamaların toplam 52 milyar dolar hasılat yaptığı tahmin ediliyor. Bu rakam, önceki yıla kıyasla 10 milyar dolar daha yüksek. 2017 ila 2020 yılları arasında ise uygulamalardan elde edilen gelirin %18 oranında artmasını bekleniyor. Bazı hesaplara göre, 2022 yılında uygulama ekonomisinin toplam değeri 6,3 milyar dolar olacak.

Oyun uygulamaları, en çok para kazandıran uygulamalar listesinde başı çekiyor. Bandai Namco Entertainment’ın Dragon Ball Z Dokkan Battle isimli oyunu günde yaklaşık 2 milyon dolar hasılat yapıyor. King Digital Entertainment’ın Candy Crush oyunu ise uygulama içi yapılan satışlarla günde 1,6 milyon dolar kazandırıyor. Clash of Clans ve Clash Royale oyunlarının yaratıcısı Supercell şirketi, yılda 2,3 milyar dolardan fazla hasılat elde ediyor. Her ne kadar birçok oyun uygulaması ücretsiz indirilebilse de, esas para uygulama içi yapılan satışlardan kazanılıyor. Kim Kardashian’ın sanal alışveriş uygulaması, 2014 yılından beri 42 milyon indirilmeyle yaklaşık 100 milyon dolar hasılat yaptı. Yani, oyun tasarımcısı olmasanız bile endişelenmeyin. Diğer uygulama kategorilerinden de büyük paralar kazanmanız mümkün.

 

Abonelik uygulamaları ne kadar para kazandırıyor?

1 milyondan fazla paralı üyesiyle, Match Group’un Tinder uygulaması, uygulama içi yapılan satışlarla para kazanan uygulamalara verilebilecek çok güzel bir örnek. Tinder buluşma uygulaması ücretsiz olarak indirilebiliyor. Fakat uygulama, kullanıcılara sınırsız eşleşme fırsatını veren ilave özellikler sayesinde büyük paralar kazanıyor. Uygulama içinde ödeme yaparak oluşturduğunuz profili uzaktaki kişilerin listesinde de gösterebilir ya da civarınızdaki kişilerin listesine ilk sıralardan giriş yapabiliyorsunuz. Match Group, 2016 yılında 285.300 milyon dolar hasılat yaptığını bildirdi. Tinder, Tinder Plus aboneliği için ayda 9,99 dolar alırken, Tinder Gold aboneliği içinse 14,99 dolar alıyor. Uygulama, bu yaklaşımı sayesine dünya çapında en çok para kazanan uygulamalardan biri haline geldi.

Pandora, Spotify ve Tidal da en çok para kazanan diğer uygulamalar arasında yer alıyor. Bu uygulamalar, hasılatlarını abonelikler üzerinden sağlıyor. Kullanıcılar, şarkıları reklamlar olmadan dinleyebilmek, diğer kullanıcılarla şarkı listelerini paylaşabilmek ve özel içeriklere erişebilmek için para ödüyorlar. Hulu ve Netflix gibi video yayınlayan uygulamalar da abonelik usulüyle işliyor.

AnchorFree’nin Hotspot Shield’ı birçok kullanıcısına önemli küresel meseleler konusunda fayda sağladı. Uygulama, dünya çapındaki bütün kullanıcılarına sanal özel ağ (VPN) erişimi sağlıyor. Uygulamanın aylık abonelik bedeli ise 6 – 15 dolar arasında değişiyor. 2017 Ocak itibariyle 5 milyon indirilmeye ulaşan Hotspot Shield, iTunes App Store listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Daha küçük ölçekte bakarsak özel uygulamaların da hatırı sayılır miktarda para kazandırdığını söyleyebiliriz. Örneğin HOOKED isimli uygulama nispeten basit bir fikir olmasına rağmen yılda yaklaşık 2 milyon dolar hasılat sağlıyor. Kullanıcıların haftalık, aylık ve yıllık seçeneklerle abone olabildiği uygulama, korku ve gerilim hikâyelerini cep telefonu mesajı konuşmaları şeklinde sunuyor. Sürükleyici hikâyelerle kullanıcıları kendine bağlayan uygulama, hikâyenin sonunu öğrenebilmeleri için kullanıcılardan para istiyor.

Kişisel antrenör Kayla Itsines’ın Sweat with Kayla uygulaması yeni uygulama geliştiricileri için harika bir örnek. Uygulama, abonelerine 28 dakikalık antrenmanlar ve bir diyet planı veriyor. Hızlıca ün kazanan uygulama her gün 45.100 dolarlık hasılat ve yaklaşık 9000 yeni kullanıcı kazanıyor. Itsines ve eşinin toplam serveti ise 46 milyon dolar civarında.

 

Uygulamalar sadece cep telefonları için değildir.

Pazara daha fazla akıllı cihazın girmesiyle beraber, uygulamalar da telefon platformlarının dışına çıkmaya başladı. İnternet kullanıcılarının %34’ünün evinde akıllı televizyon bulunuyor. Akıllı televizyonlarda kullanılan en meşhur uygulamalar arasında Netflix ve Hulu gibi, belirli bir müşteri tabanı bulunan uygulamalar yer alıyor. Eğer tasarladığınız uygulama platforma uygunsa, akıllı televizyon fikrini aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Platformlar arası yayılma göstermek uygulamanızın ününe ün katarken bir yandan da hasılat kaynaklarınızı artıracak.

Benzer şekilde, Xbox One, PlayStation 4 ve Wii U gibi oyun konsollarının da kendi uygulama mağazaları var. Bu platformların her birinde Netflix, Youtube, Hulu ve Amazon gibi birçok uygulama bulunuyor. Fakat bazı uygulamalar belirli bir konsola has olabilir; örneğin Spotify ve BBC uygulamaları yalnızca PS4’te mevcut. Bu başarılı uygulamalar, yeni platformlarda hizmet vererek daha çok kullanıcıya ulaşıyor.

Dikkat çeken bir başka platform ise akıllı saatler. Nispeten yeni olan bu cihazları kullanan fazla insan yok. İnternet kullanıcılarının sadece %16’sı akıllı bir saate sahip. Fakat Samsung, Sony ve Apple gibi meşhur şirketlerin bu pazara giriş yaptığını düşünürsek, akıllı saatlerin ilerleyen yıllardaki gelişimini takip etmek son derece keyifli olacak diyebiliriz.

 

Uygulama geliştiriciliği alanında bizi ne bekliyor?

Gördüğünüz gibi uygulama pazarından servet sahibi olmak için ortada birçok fırsat var. Başlangıç aşamasından itibaren büyüme gösteren uygulama pazarı hiç de düşüşe geçecekmiş gibi durmuyor. Pazar, uygulama sayısının fazlalığı yüzünden doygunluğa ulaşmış olabilir, fakat iOS’taki uygulama geliştiricilerinin %25’inin, Android’deki uygulama geliştiricilerinin de %18’inin ayda 5000 dolardan fazla para kazanması bile oldukça umut vaat eden bir durum. Oyun uygulamaları milyon dolarlar kazanıyor olabilir, ancak yenilikçi ve üretken uygulamalarla da para kazanmak mümkün. Son olarak, giderek büyüyen akıllı televizyon pazarının ve gelişmekte olan akıllı saatlerin uygulama sektörüne yeni bir soluk kazandıracağını da göz ardı etmeyelim.

 

İlginizi çekebilir

Sahibine Günde 50 bin Dolar Kazandıran Oyun: Flappy Bird
Para kazandıran 10 mobil uygulama
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.