Warren Buffet Kimdir?

“Omaha Kahini” lakaplı Warren Buffet tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri. Ama tipik milyarderlerinizden değil.

87 yaşındaki Warren Buffet’ın net serveti 75 milyar dolardan fazla, ama hala mütevazı bir hayat sürüyor.

Buffet hala 1957’de 31 bin dolara satın aldığı evinde yaşıyor, özel jetler yerine toplu taşıma araçlarını kullanıyor ve çılgın partiler vermek yerine briç oynamayı tercih ediyor.

İnsanları şaşkınlık içerisinde bırakan şey ise geniş servetiyle mütevazı hayatını yanyana götürebilmesi.

Yaşam tarzı yakın zamanda “Warren Buffet Olmak” isimli HBO belgeselinde işlenmişti. Bu başarılı milyarderin 87 yıllık yaşamından derlediğimiz ilginç bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz.

 

“Omaha Kahini” 1930 yılında Howard ve Leila Buffet’ın oğlu olarak Omaha, Nebraska’da dünyaya geldi. Babası 4 kez ABD kongresine seçilmiş bir kongresi üyesi ve borsa simsarıydı.

 

Çoğu çocuk sokakta oyun oynarken Buffet Wall Street’in en güçlü oyuncularıyla dirsek temasında bulunuyordu.

Buffett daha 10 yaşında Wall Street’in en önemli borsacılarıyla yemeklere katılıyordu. Babasıyla New York’a yaptığı bir ziyarette New York Menkul Kıymetler Borsası üyesi At Mol ile öğle yemeğine katılmıştı.

“Yemekten sonra bir adam içinde çeşitli tütün yaprakları olan bir tepsiyle geldi.” diye anlatıyor Buffett. “Bay Mol için hemen oracıkta onun seçtiği yapraklardan bir puro yaptı. İşte bu kadar diye düşünmüştüm. Bundan daha iyisi olabilir mi? Özel yapım bir puro.” Buffett tam da o anda hayatını para kazanmaya adayacağını fark etmişti.

 

Buffett yatırıma çok erken bir yaşta başladı. 11 yaşındayken ilk hissesini satın aldı.

Cities Services Preferred’den tanesi 38 dolardan 3 hisse satın aldı. Genç Buffett fiyatının hemen 27 dolara kadar düşmesine rağmen hisselerini satmadı, ama 40 dolara ulaşır ulaşmaz sattı.

Buffett’ın küçük karı çok daha büyük olabilirdi çünkü Citites Services Preferred’in hisseleri kısa süre içinde 200 dolara ulaşmıştı.

Bu ona bugüne kadar ki bütün yatırım kararlarını etkileyecek bir ders verdi: Satın al ve elinde tut.

 

Buffett gençliğinde de yatırım konusunda başarılıydı. Lise öğrencisiyken arkadaşıyla pinball oyunu işine girdi.

Buffett daha lisedeyken 25 dolara aldığı ikinci el pinball makinesiyle arkadaşı Don Danley’i aşağıdaki iş girişimine ikna etmeyi başarmıştı.

“Bu eski pinball makinesini 25 dolara satın aldım ve ortak olabiliriz. Sana düşen görev bu makineyi tamir etmek. Sonra berber Frank Erico’ya da bu işi anlatacağız. Ona ‘Wilson Bozuklukla Çalışan Makineler Şirketi olarak Bay Wilson adına size bir teklifte bulunacağız. Bu işte sizin için hiç bir risk yok. Bu makineyi dükkanınıza yerleştirelim, bu sayede müşteriler beklerken oyun oynayabilirler. Parayı da bölüşürüz’ diyeceğiz.” 

İkili Erico ile anlaştılar ve makine bir anda popüler hale geldi. Daha ilk gecesinde 4 dolar kazanmışlardı.

Kazandıklarını harcamak yerine genç ortaklar daha fazla pinball makinesi satın aldı. Buffett birkaç ay içerisinde kasabadaki farklı berber dükkanlarında birden fazla pinball makinesine sahip bir iş adamı haline gelmişti. Buffett bir yıl sonra işini 1000 dolardan fazla bir meblağa sattı. Pinball işi yanında Buffett çocukluk yıllarında birçok farklı işte çalıştı. Gazete dağıttı, sakız ve soda sattı, araba bile yıkadı. 

 

Çeşitli iş girişimleri sayesinde Buffett daha 16 yaşındayken bugünün parasıyla 53 bin dolarlık küçük bir servet edinmişti.

Lise yıllarında o kadar çok servet toplamıştı ki üniversiteye gitmek için hiçbir sebep göremiyordu. Öyle ki prestijli bir okul olan Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton School of Business’ın yaptığı eğitim teklifini geri çevirmeyi düşünüyordu.

Ancak yine de babasının isteklerine yenik düştü ve üniversiteye gitti. İki yıl sonra ise Nebraska’ya dönüp Nebraska Üniversitesi’nde eğitimine devam etti.

 

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Columbia School of Business’da eğitim görmek için New York’a taşındı.

Buffett’ı New York’a taşınmaya itek şey ünlü bir Wall Street kitabı olan “Akıllı Yatırımcı” kitabı oldu. Meraklı bir okuyucu olan Buffett bu kitabı ilk kez 19 yaşındayken eline almıştı ve “değer yatırımı” kavramı hayatını değiştirdi.

Sırf kitabın yazarı Ben Graham’dan dersler alabilmek için Columbia Üniversitesi’ne kaydoldu. Her ne kadar Buffett Graham’ın verdiği derslerde A+ alan tek öğrenci olsa da Graham Buffett’a şirketinde iş vermeyi reddetti. Hatta ona Wall Street’te kariyer yapmaktan kaçınması gerektiğini bile söyledi.

Durum böyle olunca 1951’de yüksek lisansını tamamlayan Buffett Nebraska’ya geri döndü ve babasının aracılık firması Buffett-Falk & Co.’da çalışmaya başladı. Üç yıl boyunca burada çalışmaya devam etti.

 

Buffett 1952’de evlendi.

1952 yılında babasının firmasında çalışan Buffett Susan Thompson ile evlendi. Çiftin üç çocuğu oldu: Susan, Howard ve Peter.

Düğünlerinden hemen sonra genç çiftin problemleri başladı. Aylık 65 dolara kiraladıkları üç odalı küçücük bir dairede yaşıyorlardı.

1957 yılında Buffett 31 bin dolara Omaha’da beş yatak odalı bir ev satın aldı. Hala aynı evde yaşıyor.

Warren ve Susan’ın ilişkileri oldukça problemliydi. Her ne kadar 2004’te Susan’ın ölümüne kadar evli kalsalar da, evliliklerinin yarısı boyunca beraber yaşamadılar.

Bayan Buffett kocasını 45 yaşındayken terk etti. Warren’la evli kalsa da San Francisco’da yaşamaya başladı. İkili iletişimi asla koparmadı, sık sık telefonda konuşuyor arada sırada beraber tatile çıkıyorlardı. Warren’a oyuncu Astrid Menks’i ayarlayan Susan’dı. Susan öldükten sonra Astrid ile Warren evlendi.

 

Buffett New York’a geri döner.

Graham en sonunda Buffett hakkındaki fikrini değiştirir ve 1954 yılında ona iş teklifinde bulunur. Böylece Buffett ailesiyle birlikte New York’a taşınır.

Buffett Graham-Newman Corp.’ta analist olarak 2 yıl çalışır ve günümüz parasıyla yılda 105 bin dolar kazanır.

 

Ben Graham 1956 yılında ortaklığını bitirince Buffett çok sevdiği Omaha’ya geri dönerek Buffett Partnership Ltd. şirketini kurar.

 

32 yaşına geldiğinde milyoner olmuştur.

1950’lerin sonuna gelindiğinde Warren 7 farklı ortaklık şirketi kurmuştu. 1962’de ortaklıklardan kazandığı parayla milyoner haline geldi.

 

Buffett bütün ortaklıklarını birleştirir ve tekstil firması Berkshire Hathaway’e yatırım yapar.

1962’de Buffer bütün ortaklıklarını tek bir çatı altında birleştirme kararı alır ve Berkshire Hathaway isimli tekstil firmasına yatırım yapar. 1960’ların başlarında Berkshire Hathaway hisseleri satın almaya başlar ve en sonunda firmanın bütün kontrolü ona geçer. 1964’te hisse fiyatı sadece 80 dolarken bugün şirket en yüksek hisse bedeline sahiptir. 25 Aralık 2017 itibariyle şirketin 1 adet hisse fiyatı 296 bin 400’dür.

 

1960’ların sonunda Buffett Berkshire Hathaway’i tekstil sektöründen çıkarır ve sigortacılık sektörüne girer.

 

Buffett için seksenler patlama noktasıydı.

Bazıları saç stilleri, tozlukları ve neon kıyafetleriyle hava atarken Buffett para kazanıyordu. 1982’de Buffett’ın net serveti 376 milyon dolardı. 1983 yılında ise 620 milyon dolara yükseldi.

1986’da 56 yaşındayken ise Buffett Berkshire Hathaway’den aldığı 50 bin dolarlık mütevazı maaşına rağmen milyarder oldu.

 

1988 yılında Coca-Cola’nın hisselerinin yüzde 7’sine sahipti. Bu en iyi yatrımlarından biri oldu.

“Buffett’ın Coca-Cola’ya yaptığı yatırım 27 yıllık süreçte 16 kat büyüdü. Bu yıllık yaklaşık yüzde 11 kar ettiği anlamına geliyor.”

 

Buffett 2008 yılında dünyanın en zengin kişisi oldu.

“2008 yılında 62 milyar dolarlık servetiyle Forbes tarafından dünyanın en zengini seçildi ve 13 yıldır zirveyi kaptırmayan Bill Gates’i ikinci sıraya attı. Sonraki yıl Bill Gates tekrar bir numaraya yerleşti ve Buffett ikinci sıraya geriledi.”

 

2010 yılında Buffett ve Gates Giving Pledge (Hayırseverlik Yemini)’i yarattı.

Buffett’ın sadeliği “markasının” en önemli özelliği. 87 yaşındaki Buffett’ın bir cep telefonu yok ve toplu taşımayla seyahat etmeyi tercih ediyor. Ancak bu Buffett’ın pinti biri olduğunu göstermiyor.

2016 yılında Berkshire Hathaway’in 2.86 milyar dolarlık hisselerini Bill ve Melinde Gates Vakfı dahil birçok derneğe bağışladı. Bu bağış sayesinde ömrü boyunca yaptığı bağışlar 28.5 milyar dolara ulaştı. Buna ek olarak arkadaşı milyarder Bill Gates ile Hayırseverlik Yemini’ni ortaya çıkarıp imzalayarak servetlerinin en az yarısını bağışlamayı kabul ettiler.

2010’dan beri bu yemine Mark Zuckerberg dahil 150’den fazla kişi katıldı.

 

2011 yılında Başkan Obama tarafından Buffett’a Başkanlık Madalyası verildi.

İlginizi çekebilir

Warren Buffet’tan İlk Milyonunuzu Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler
Warren Buffett’tan İş Dünyasına Dair 8 Temel Kural
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.