Yaratıcı İnovasyon Örnekleri

Var olan bir problemi çözen akılcı ve yaratıcı inovasyonlar sayesinde hayatımız kolaylaşmakta ve daha yaşanılır olmakta. Her geçen gün bir yenisi ile karşılaştığımız inovasyonlar şaşırtmaya ve girişimci ruhlu insanlara ilham vermeye devam ediyor.

Bu yazımızda sizlere dünyanın dört bir yanından araştırdığımız ilham verici inovasyon örneklerini ve yaratıcı iş fikilerini sunmaya çalışacağız.

İşte sizlere en yaratıcı 10 inovasyon fikri :

 

İnovasyon örneği 1) Köpekler için tercüman

No more Woof firması, hayvanların düşüncelerini, insanların diline çeviren ilk tercüme makinesini geliştiren firma olarak biliniyor. Hala, geliştirme aşamasında olmasına rağmen firma, fonlama için gereken finansal desteğe ulaşmış bulunuyor. Kulaklıktan ibaret olan alette, EEG kaydedici, küçük bir Raspberry Pi bilgisayar ve hoparlör bulunuyor. Bu cihazların birleşiminden oluşan alet, köpeklerin beynindeki ‘iyonik akım debisini’ okuyarak İngilizceye tercüme ediyor. Tasarımcılara göre, daha az pahalı olan bir modelde üç düşünceyi okuyabilirsiniz. Bunlar açlık, yorgunluk ve merak. Daha pahalı olan model, size geniş yelpazede iletişim imkanı sağlayacaktır. Halihazırda yalnızca İngilizce’ye tercüme yapabilen ilginç inovasyon, İspanyolca, Fransızca ve Mandarin dillerinde geliştirilmeye devam ediyor.


Henüz, kediler için herhangi bir versiyonun geliştirildiği bilgisi gelmedi ki, muhtemelen ilk kelimeleri ‘lütfen şu şeyi başımdan çıkarın’ olacaktır.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvanlarla İlgili İnovasyon Örnekleri

 

İnovasyon örneği 2) Silic, kendi kendini temizleyen Tişört

The Silic, hidrofobik (su geçirmez) tşört, herhangi bir sıvıyı geri püskürtme özelliğine sahipken, rahat ve stil sahibi olmanızı da sağlıyor. Ayrıca inovasyon harikası olan ürün kanserojen madde içermiyor.Halihazırda, hala finansal anlamda kendine yetmeye çabalayan firma, fon aramaya devam ediyor. Silic, NeverWet ve Ultra Ever Dry ürünlerinden ilham alınarak, 20 yaşında genç bir tasarımcı olan Aamir Patel tarafından geliştirildi. Sıvı ve kumaş arasında mikroskobik bir hava tabakasına form veren, silica denilen milyonlarca çakmaktaşı elementinden meydana getirildi. Bu sayede, su bazlı maddeler kıyafet tarafından emilmek yerine üzerinden akıp gidiyor. Güzel bir inovasyon örneği olan tişört ayrıca yıkanabiliyor ve 30 derecede hala hidrofobik özelliklerini koruyabiliyor.

Mutlaka okuyun: Giyim Sektöründeki İnovasyonlar

 

İnovasyon örneği 3) DelFly Flapping, akıllı mikro hava aracı

Helikopter böceğinden esinlenen araştırmacılar, dünyanın ilk kanat çırpan, akıllı mikro hava aracı ultra hafif DelFly Explorer’ ı geliştirdiler. DelFly’daki anahtar teknoloji, aracın yörüngesini düzenlemesini ve alışık olmadığı çevrede otomatik olarak seyir izlemesini sağlayan hafif steryovizyon kamera ve işlemciye sahip olması. 20 gramlık bu küçük araç, ayrıca özerk olarak kalkış yapabiliyor ve 1 gramlık, işlemci, parametre, hız ölçer ve cayronun bulunduğu oto-pilottan yardım alarak yüksekliğini ayarlayabiliyor. Akıllı mikro helikopter teknolojik inovasyonlar için harika bir örnek.

Mutlaka okuyun: Drone Sektörü İnovasyon Örnekleri

 

İnovasyon örneği 4) The iQi Mobile firması, iPone için kablosuz şart etme cihazı geliştirdi.

The iQi Mobile, birçok iPnone’un yazılımsal kasasına yerleştirdikleri cihazla, kullanıcıların kablosuz olarak ve çok para harcamaya gerek kalmadan telefonlarını şarj edebilmelerine imkan veriyor.

Halihazırda, geliştirdiği bu sistemle firma ihtiyacı olan fona ulaşmış bulunuyor. Kredi kartı boyutlarına sahip olan iQi Mobile, bir alıcı gibi işlev görüyor ve esnek bir fiş sayesinde standart cihaz kasasına kolayca eklenebiliyor. Bir kere yüklendiğinde cihaz, herhangi bir iQi uyumlu pad ile, USB bağlantısına göre daha hızlı olarak şarj edebiliyor.

 

İnovasyon örneği 5) Havayı temizleyebilen bisiklet konsepti

Yaratıcı inovasyon örneklerinden biri de bu ilginç bisiklet. Havayı temizleyebilen bisiklet konsepti, sürücülerin pedalları çevirdiği surette, polütanları filtreleyip oksijen yaratarak havayı temizleyebilmelerine imkan veriyor.

Red Dot tasarım yarışmasının kazananı olan bisiklet konseptinde, gidonlar arasında bulunan hava filtresi aynı zamanda polütanları, tozları görüntüleyebiliyor. Aynı zamanda su tankı, elektrikli motor ve pilin sayesinde oksijen üretebilen bir ‘fotosentez sistemi’ de barındırıyor. Bisiklet kullanıldığında, filtreden hava girecek ve temizlenerek sürücünün önüne çıkacak. Hatta fotosentez sistemi, bisiklet sürülmediğinde bile iş görebilir. Tasarımcılar modeli geliştirmeye çabalıyorlar.

Mutlaka okuyun: Yenilikçi Bisiklet Örnekleri

 

İnovasyon örneği 6) Valkyrie Kurtarıcı Robot size yardım için burda

Valkyrie, robot teknolojisinin ulaştığı son noktayı bize gösteren bir inovasyon. Nasa’nın yeni robotu Valkyrie, kurtarıcı bir robot geliştirmenin bir paçası olarak ortaya çıktı ve çok hoş prezantabl bir görüntüsü de var. Uluslararası uzunluk ölçüsü birimlerine göre 6 ayak uzunluğunda ve 275 pound ağırlığında olan bu robotta bir dizi kamera, sonar ve vücudunun birçok yerinde sensorlardan oluşan bir ağ var ki bu da etrafındaki nesnelere çarpmasını engelliyor. Robot harika bir hareket kabiliyetine sahip, ve 3 parmaklı elleri hassas nesneleri insanlar gibi tutmasını sağlıyor.

The Valkyrie, ayrıca uluslararası arenada görücüye çıkacağı için de arkadaş canlısı görüntüye sahip ve yaklaşılabilir. Yumuşak, katlanılabilir, harici kumaştan yapılmış köpükten zırhtan oluşuyor. Size yaklaşmasından dolayı rahatsızlık duymayacağınız bir robot bu.

Mutlaka okuyun: Robotik İnovasyon Örnekleri

 

İnovasyon örneği 7) NeuroOn uyku maskesi size kaliteli bir uyku sağlıyor

En yaratıcı iş fikirlerinden biri olan NeuroOn uyku maskesi, geleneksel maskeleri farklı bir yönde yeniden piyasaya sunuyor. Kullanıcının çok safhalı uyku modelini, yatakta daha az geçirilen vakit ile daha etkili bir uyku avantajına çeviriyor. Çok safhalı uyku modeli, gün içinde kısa uyku periyotlarıyla uzun süreli uykudan alınan faydalara sahip olmayı sağlıyor. NeuroOn uyku maskesi, beyin dalgaları, kas gerilimi ve göz hareketleri gibi biyolojik sinyalleri görüntülüyor ve sonrasında bu sinyalleri Low Energy Bluetooth ile akıllı telefondaki uygulamaya gönderiyor. Toplu bilgileri kullanarak NeuroOn, dinlenme hissi ve enerji kazanmış olarak, kişiyi en son REM uyku safhasından uyandırıyor.

Toplanan bilgi, kullanıcılar için en iyi uyku stilinin ne olduğunu anlamalarını sağlayarak onları kendi uyku alışkanlıklarına dair eğitiyor da. Bu özellikleriyle, NeuroOn inovasyonu, ürünün geliştirilmesi için gerekli finansal hedefe ulaşmış bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Uyku Kalitenizi Geliştiren İnovasyon Örnekleri

 

İnovasyon örneği 8 ) K5 robotlu güvenlik alarmı

Güvenlik için geliştirilen inovasyon harikası bu robot, belirlenen bir güzergahtaki hareketi görüntülerken, eğer şüpheli bir durum tespit ederse çıkardığı sesle tepki veriyor.

Knightscope tarafından geliştirilen güvenlik robotu, özel olarak ‘emir veren ancak arkadaş canlısı bir görünüme sahip’ şekilde tasarlandı. Birimler, kızılötesi, 360 derece kamera, radar ve yüksek kalite mikrofonların olduğu bir dizi sensor içeriyor. Robot, belirlenen bölgede gezinirken bilgileri topluyor ve yasa uygulayıcıları tarafından gerçek zamanlı olarak erişimin sağlandığı bilgi merkezine gönderiyor. Böylece memurlar olay yerine daha fazla bilgiyle ve doğal olarak hazırlıklı geliyorlar.

 

 

İnovasyon örneği 9) Copenhagen Wheel herhangi bir bisikletin gücünü yükseltebiliyor

Bağımsız bir aksam olan Copenhagen Wheel, elektrik gücü elde etmek için bisikletin arka tekerleklerine yerleştirilebilir, üstelik halihazırda tüketicilerin kolay erişebileceği şekilde piyasada.

MIT’den bir takımın tasarladığı ve Mayor of Copenhagen’ın sponsor olduğu tekerleğin lansmanı, ilk olarak 2009’da COP15 İklim Değişikliği Konferansında yapıldı. Bütünleşik elektronik sistem, sürücünün ne kadar sert şekilde pedala bastığını algılıyor ve motoru tetikliyor. Elbette yine akıllı telefonlardaki uygulamaları kullanarak, sürücü parkuru izlemenin yanında ne kadar yardıma ihtiyacı olduğunu da programlayabiliyor. Güvenlik tedbiri olarak eklenen özellik ise kullanıcının telefonu Bluetooth bölgesi dışına çıktığında tekerlek kendini otomatik olarak kilitlemesi. Tekerlek Superpedestrian tarafından üretildi ve ürün ön sipariş için hazır durumda.

 

İnovasyon örneği 10) Hastalıkları arılar sayesinde tespit edebiliriz

Hastalıkları teşhis veya tedavi etmede kullanılan yaratıcı fikirler şaşırtmaya devam ediyor. Kanser ya da başka önemli hastalıkları arıları kullanarak tespit edebilen inovasyon örneği bu cihaz, bunun en güzel kanıtı. Susan Soares tarafından geliştirilen, arı ile çalışan sensor iki çift odadan oluşuyor. Daha küçük olan ve tanı bölgesi adı verilen odanın yanında eğitimli arıların olduğu daha geniş bir oda bulunuyor.

Hasta kimse, küçük odacığa doğru nefes alıp veriyor ve bir çeşit yemek ödülüyle keskin kokular arasında bağlantı kurmaları öğretilen arılar, eğer kokusunda kışkırtıcı bir şey fark ederlerse o kimsenin nefesine doğru yöneliyorlar. Soares’e göre, arılar sadece 10 dakika içerisinde keskin kokulara karşı cevap vermeleri için eğitilebilirler. Arı bir kez yakalandığında, eğitilir ve görevini yerine getirir sonrasında da kovanına geri dönmesi için serbest bırakılır. Köle gibi çalıştırılmaz merak etmeyin(:

Genç girişimcilere özel en yaratıcı iş fikirlerini ve inovasyon örneklerini paylaşmaya devam edeceğiz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.