Yoksulluktan Milyarderliğe Ulaşan 20 Girişimci

Sizden daha iyi koşullarda yaşayan, lüks arabalara binen, villalarda yaşayan, sürekli tatil fotoğrafları yükleyen insanları görünce kendinizi üzgün hissetmeniz normal.

Ancak bu insanların sizden daha çok çalışan insanlar olabileceğini düşündüğünüz oldu mu hiç?

Bugün dünyanın en zengin insanlarının bir dönem yokluk içinde yaşadığını söylesek belki fikriniz değişir.

Şimdi size dünyanın en başarılı ve en zengin insanlarının bir dönem nasıl koşullarda yaşadığını anlatacağız.

 

1- Richard Branson

Virgin Group’un sahibi ünlü ve karizmatik İngiliz iş adamı Richard Branson, adeta sıfırdan kendi kendini yaratmış bir isim.

Avukat bir babaya ve hostes bir anneye sahip olan Richard Branson orta direk bir aileden geliyor. Ancak ailesi ona dünyanın en zengin insanlardan biri olmasını sağlayacak özgüveni ve tutkuyu aşılamış.

İlk işini kendi biriktirdiği parasıyla kuran, yavaş yavaş işlerini büyüten Branson bugün uzaycılık, medya, havacılık gibi pek çok alanda milyar dolarlık yatırımlara sahip.

Branson’un şöyle de bir sözü var: “Hayallerinizi gözünüzü korkutmuyorsa, bunlar oldukça ufak hayallerdir.”

Mutlaka okuyun: Richard Branson’ın Başarı Hikayesi

 

 2- Elon Musk

Uzaya kendi ürettiği Tesla’yı gönderebilecek kadar çılgın işler yapan Elon Musk’ı hepiniz biliyorsunuz. Elon Musk da varlıklı bir ailede doğmadı.

Annesi diyetisyen, babası ise makine mühendisiydi. Ancak oldukça zor bir çocukluk geçiren Musk, Güney Afrika’dan Kanada’ya okumaya gitti. Burada kendi çabaları ve azmiyle Paypal’ı kurdu. Daha sonra bu şirketi satıp Tesla ve SpaceX gibi çılgın projeleri hayata geçirdi.

“Bir şey sizin için gerçekten önemliyse, şartlar sizin aleyhinize olsa bile o işi yapmaya çalışırsınız.”

Mutlaka okuyun: Çılgın Girişimci Elon Musk Kimdir?

 

3- Peter Dinklage

Game of Thrones severler Tyrion Lannister’i canlandıran Peter Dinklage’ın oyunculuğuna mest oluyorlar. Zira Dinklage gerçekten de şahane bir aktör.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak New Jersey’de doğan Dinklage, aktör olmak istediği için üniversitede tiyatro eğitimi aldı. Mezuniyetten sonra yüklü bir öğrenim kredisini ödemek zorunda kaldığı için New York’ta arkadaşlarının evlerinde kalarak yaşıyordu.

Gündüzleri temizlik içine giderek para biriktiren ve kendi dairesini tutan Dinklage, 2 yıllık iş arama sürecinden sonra bir şirkette veri hazırlama personeli olarak işe girdi. Ancak burada kazandığı para da ısıtma sistemi olmayan bir çatı katında ev tutabilmesini sağlıyordu.

İşinden nefret eden, sevgilisi olmayan, kendini alkole veren Dinklage, 29 yaşındayken karşısına çıkan ilk oyunculuk işini kabul edeceğini söyledi.

Buna rağmen bile Game of Thrones’ta oynaması onun yıllarını aldı. Bu diziden sonra ise yıldızı parladı, parladı ve parladı. Öyle ki dizinin her bir bölümü için 1 milyon dolar kazanır oldu.

“Hayatınızı belirleyecek anlar aramayın, çünkü böyle anlar yok. Hazır olana dek beklemeyin. Mesela ben kendime başarısız olmak için fazla zaman tanıdım. Siz bunu yapmayın. Hazır olmayı beklemeyin. Çıkın ve yapın.”

 

4- Oprah Winfrey

ABD medyasının kraliçesi Oprah Winfrey de epey mütevazi bir geçmişe sahip. Fakir bir kasabada yetişen, fiziki ve duygusal olarak zor günler geçiren Oprah, Nashville kentine taşınıp babasıyla yaşamaya başlayınca hayatı birden değişmeye başladı. Arkadaşları tarafından sevilen Oprah, iletişim ve medya alanlarına ilgi duymaya başladı.

Yerel bir televizyonda yıldızı parlayan Oprah, daha sonra ABD medyasının aradığı yüz oldu…

“Kendiniz için en yüksek, en büyük vizyonu yaratın. Zira inandığınız şey oluverirsiniz.”

 

5- Ingvar Kamprad

27 Ocak 2018 günü hayatını kaybeden IKEA kurucusu Kamprad, İsveç’in bir kaabasında dünyaya geldi. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Ingvar Kamprad, 6 yaşındayken kibrit satarak ailesine destek olmaya başladı. 10 yaşındayken de kapı kapı gezerek yılbaşı süsleri satıyordu.

Disleksiye sahip olan Kamprad, okulda zorluk geçmesine karşın yine de iyi notlar alıyordu. Babasının okuldaki başarısı nedeniyle ona verdiği parayı IKEA’nın kuruluşuna harcayan Kamprad, insanların mobilya ve ev eşyalarına büyük ihtiyaç duyduğunu fark etti. Rakiplerinden de daha uygun fiyata satış yapan Kamprad, yerel mobilya şirketleri tarafından boykot dahi edildi.

Bu nedenle satacağı mobilyaların kendi tasarımı olmasına karar verdi; basit, ucuz ve modern ürünler tasarlatmaya başladı. Bugün dünyada 350 adet IKEA mağazası var.

Ingvar Kamprad öldüğünde yaklaşık 60 milyar dolarlık bir servetin sahibiydi.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Hayatı ve Başarı Stratejileri

 

 

 6- Jan Koum

Jan Koum’un yarattığı uygulamayı bugün en az bir kez kullandığınıza eminiz. Evet, Whatsapp’tan bahsediyoruz.

Whatsapp’ı 19 milyar dolara Facebook’a satan Jan Koum, Ukrayna’da inşaat işçisi bir babanın oğluydu. Annesiyle ABD’ye göçen Koum, oldukça zor günler geçirdi. Annesi bebek bakıcılığı ve temizlikçilik yapıyordu.

Ancak içine girdiği yeni ortama çalışan Jan Koum, bilgisayarlara ve yazılıma ilgi duymaya başladı ve Yahoo’da işe girdi. Bu süreçte epey para kazanıp kaybeden Koun, Whatsapp’ı yarattı ve ondan sonrasını siz biliyorsunuz, zira Whatsapp’ı her gün kullanıyorsunuz…

“Tek bir şey yaparım ve onu iyi yaparım.”

Mutlaka okuyun: Jan Koum’un Su Akmayan Evden Başlayan Başarı Hikâyesi

 

7- Gabrielle Chanel

Gabrielle “Coco” Chanel, 1883 yılında Fransa’da doğdu. Babası tarafından terk edilen ve bir yetimhanede büyüyen Chanel, burada terziliği öğrendi. Geceleri de bir barda garsonluk yapıyordu.

O zamanlar kadınların banka hesabı açması ya da kendilerine ait mal varlığına sahip olmasına izin verilmiyordu bile. Bu dönemde barda çalışırken zengin bir adamla tanıştı ve onunla birlikte yaşamaya başladı. Bu da ona sosyetenin içine dahil olma imkanı tanıdı.

Sosyetik çevrelerde arkadaşlık edindikçe, ucuz kumaşlardan giyim malzemeleri üretmeye karar verdi. O dönem kadın elbiselerinde aşırı lüks materyaller kullanıyordu.

Kısa süre içinde onun tasarımları Paris başta olmak üzere dünyanın pek çok yerine satılır oldu. Kendine ait butikler açan Chanel, artık birlikte olduğu adamın desteğine ihtiyacı olmadığını anladı.

Bugün Chanel markası, lüks ile eşanlamlı olarak kullanılıyor. Chanel’in varislerinin serveti ise yaklaşık 19 milyar dolar.

Mutlaka okuyun: Coco Chanel Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

8- Leonardo Del Vecchio

Ray Ban, Oakley, Prada Versace, Armani, Bvlgari, Polo, Chanel, Dolce Gabbana gibi gözlüklerin Leonardo Del Vecchio’nin sahip olduğu Luxottica markası tarafından üretildiğini biliyor muydunuz?

1935 yılında Milano’da doğan Vecchio, henüz doğmadan babasını kaybetti. Annesi de yoksulluk gerekçesiyle onu yetimhaneye bıraktı.

Ergenlik yıllarında bir demir fabrikasında işe giren Vecchio, burada madalya ve rozet yapımını öğrendi. Fabrika aynı zamanda onun üniversite masraflarını da karşıladı. Geceleri okula gidiyor, gündüz de atölyede çalışıyordu. Üniversiteden sonra aynı fabrikadamakinist olarak işine devam etti.

Bu fabrikada uzun yıllar çalışan Del Vecchio, ufak demir parçalarının gözlük yapımında kullanılabileceğini ve bu işe epey talep olduğunu fark etti. Kendi birikimiyle Milano’da bir gözlük atölyesi kurdu.

26 yaşındayken Agordo adlı bir kasabada iş kuracaklara ücretsiz arazi verildiğini öğrendi ve Milano’yu terk ederek bu kasabaya yerleşti. Atölyesine de Luxottica adını verdi. Bu sayede atölyesinde üretilen tüm gözlükler bu adı taşır oldu.

Del Vecchip bugün dünyanın en bilindik gözlük markalarından birçoğunu üretiyor ve şu an 22.5 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

“Bu kadar mesafe kat edeceğimi hiç düşünemezdim. Ama daima kendim için en iyi olanı yapmaya çalıştım.”

 

9- Larry Ellison

Larry Ellison 35 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri.

İyi bir üvey anneye sahip olmasına rağmen babasını onu terk etti. Biyolojik annesi ile 9 aylıkken onu evlatlık verdi zira Ellison bebekken lösemi hastasıydı.

Zeki bir çocuk olmasına rağmen okulda pek başarı gösteremeyen Ellison, yazılıma ilgi duymaya başladı ve Kalifoniya’ya yerleşti.

Burada Oracle’ı kuran Ellison, şu an Silikon Vadisi’nin duayen isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

“Hayatınızı farklı şekillerde yaşarsanız çevrenizdeki insanları rahatsız edersiniz ki buna hazır olmanız lazım. İnsanlar ne yapmaya çalıştığınızı bilemezler.”

Mutlaka okuyun: Larry Ellison Kimdir?

 

10- Mark Zuckerberg

İnternet dünyasını ve dijital iletişimi kökünden değiştiren Mark Zuckerberg, sıradan bir öğrenciydi.

Ancak tutkusu ve bitmeyen projeleri sayesinde kendini sürekli geliştiren Mark Zuckerberg, Facebook gibi bir fenomeni kattı hayatımıza.

Mark Zuckerberg, bugün bile çalışanlarının kendi projelerine zaman ayırmalarını teşvik ediyor. Bu da aslında her şeye karşın bir insanın kendine özgü projeleri olması gerektiğini kanıtlar nitelikte. Mark ise bunu teşvik ederek dijital dünyanın daha da iyi bir yer olmasına destek sağlıyor.

“En büyük risk, risk almamaktır. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada başarıya giden yol, risk almaktan geçiyor.”

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg’in Hayatı

 

11- J.K. Rowling

Maddi olarak zor geçinen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen J.K. Rowling, romancı olmak istiyordu ancak ailesi bunun ergenlik hezeyanı olduğunu söylüyorlardı.

Yetişkinlik döneminde kötü bir evlilik neticesinde kocasından ayrılan ve çocuğuyla birlikte yaşayan Rowling, çok yoksulluklar çekti. Devlet yardımı sayesinde hayatta kalıyordu.

En dibi gördükten sonra kendini yazmaya veren Rowling, uzun zamandır aklında olan Harry Potter fikrini yazıya dökmeye başladı. Pek çok yayınevi onun bu romanını yayımlamayı kabul etmedi. Ancak 32 yaşındayken Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı romanını İngiltere’de yayımlatmayı başardı.

Bugün dünyanın en başarılı ilk 3 yazarından biri olarak kabul gören J.K. Rowling, Harry Potter kitapları ve satışlarından 7.7 milyar dolar gelir elde etti. Şahsi servetinin ise 650 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

 

12- Andrew Carnegie

Çelik dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Andrew Carnegie de dipten dike bir hayat hikayesine sahip.

Fakir bir İrlandalı ailenin çocuğu olan Carnegie, çocuk yaşta ailesiyle ABD’ye yerleşti. İşsiz güçsüz babasıyla aynı kaderi paylaşmak istemeyen Carnegie, yaşadığı kasabadaki önemli insanlarla dostluk kurdu ve çelik imparatorluğuna giden yolda yavaş adımlarla yürümeye başladı.

Demir-çelik endüstrisinden kazandığı servetini yine hayır işlerinde harcayacak kadar da cömert bir insandı.

“Başarının sırrı, bir işi yapabilecek doğru kişiyi seçebilmektedir.”

 

13- George Soros

George Soros da çok günler geçirdi.

Dünyanın en önemli yatırımcılarından biri olan Soros, 2. Dünya Savaşı’nın karanlık yanlarını bizzat yaşayan biri isim. 17 yaşındayken savaş nedeniyle mülteci konumuna düşmüş bir insan dünyanın en başarılı yatırım fonlarından birini yaratabiliyorsa, siz de kendi hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

“Eğer yatırım yapmaktan keyif alıyor ve eğleniyorsanız o yatırımdan bir şey kazanamazsınız. İyi yatırım sıkıcıdır.”

 

14- Ray Kroc

McDonalds’ın kurucusu Ray Kroc değil, ancak şirketi zirveye taşıyan isim o.

Birinci Dünya Savaşı’nda ambulans şoförü olan, çeşitli tuhaf işlerde çalışan Ray Kroc girişim dünyasında başarılı bir fikre yatırım yapma hususunda örnek gösterilen bir isim.

McDonalds kardeşlerle tanıştığında fast food işindeki fırsatı idrak eden Ray Kroc, bu işe yatırım yapmaya karar verdi.

1955 yılında, 52 yaşındayken milkshake makinesi pazarlamacısı olarak çalışan Kroc, Kaliforniya  merkezli fast food zincirinin franchising haklarını satın aldı. 1961’de ise McDonalds’ı 2.7 milyon dolara tamamen satın aldı.

“Siz müşterilerle ilgilenin, işiniz kendiliğinden yoluna girecektir.”

Mutlaka okuyun: Ray Kroc ve McDonalds’ın Başarı Hikayesi

 

15- John D. Rockefeller

Rockefeller ismini duyunca gözünüzün önüne dolar işareti gelmesi normal. Ancak işler her zaman öyle değildi. 1839 yılında doğan John Rockefeller fakir bir ailenin çocuğuydu.

Gençlik yıllarında muhasebe kursuna giden Rockefeller, bu sayede bir gemi şirketinde muhasebeci olarak işe girdi ve henüz 16 yaşındaydı.

20 yaşına girdiğinde  kendi işini kuran Rockefeller, et ve saman gibi şeyler satarak komisyon alıyordu. Ancak esas paranın petrolde olduğunu fark etmesi uzun sürmedi.

24 yaşındayken ilk petrol rafinerisini kuran Rockefeller, daha sonra işini büyüttü ve Standard Oil’i kurdu. 1916 yılında ise dünyanın ilk dolar milyarderi oldu. 1937’de öldüğü zaman onun serveti, ABD ekonomisinin %1.5’una denkti…

 

16- Mark Cuban

Shark Tank filmindeki rolü nedeniyle girişimciliğin ekran yüzü olan Mark Cuban’ın gençliği bu kadar şaşaalı değildi.

Kapı kapı gezerek çöp poşeti satan Cuban, ay sonunu getirebilmek için ekmek ve ketçap yemek zorundaydı.

Okuldayken bile faturalarını ödeyebilmek için tuhaf işlerde çalışan Cuban, bilgisayar danışmanlık şirketini kurduktan sonra internetten yayıncılık işine de girdi ve milyonlar kazanmaya başladı. Hatta NBA takımlarından Dallas Mavericks’i bile satın aldı.

Cuban iş dünyasında sıkı çalışmasıyla ve sürekli fırsat kovalamasıyla bilinen bir isim.

“Ne kadar başarısız olduğunuz önemli değil. Bir kere başarılı olmanız yeterli.”

Mutlaka okuyun: Mark Cuban’dan Yeni Girişimcilere Tavsiyeler

 

18- Chris Gardner

Will Smith ile tanışmak her insana nasip olmaz. Hele kendi hayatını Will Smith’in canlandırması dünyada sadece bir kişiye nasip olur. O kişi ise Chris Gardner…

Kötü bir çevrede yetişen Gardner’ın hayatında şiddet ve taciz vardı. Gençlik yıllarında yaşadığı zor dönemlere rağmen o pozitif bir tutum sergiledi hayata karşı. Evsizlik ve parasızlıkla mücadele etmesine karşın Gardner Rich adlı yatırım şirketini kuran Gardner, günümüzde dünyayı gezerek nasıl küllerinden doğduğunu anlatıyor konferanslarda…

“Zenginlik, şükür etmeye yönelik bir tutum da olabilir.”

Mutlaka okuyun: Chris Gardner’in Evsizlikten Milyarderliğe Uzanan Hayat Hikayesi

 

19- Sara Blakely

Avukatlık hayalini gerçekleştiremeyen ve Disney’deki sevmediği işinden nefret eden Sara Blakely, yine sıradan bir firmada satış görevlisi olarak çalışıyordu.

Ancak esnekliği ve azmi sayesinde korse ve kadın iç giyim firması Spanx’i kuran Blakely, şu an 1.1 milyar dolarlık bir servete sahip.

“Bilmediğiniz şeyler gözünüzü korkutmasın.”

 

20- John Paul DeJoria

Listemizdeki bazı isimler gibi DeJoria da evsizlik ve yoksullukla dolu bir gençlik geçirdi.

Küçük yaştan itibaren ufak tefek şeyler satan DeJoria, kapı kapı gezip şampuan satıyordu ve arabasında yaşıyordu.

Ancak daha sonraları bu şampuan işini büyüttü ve John Paul Mitchell saç bakım sistemini geliştirdi.

İş ahlakı ve pozitif bakış açısı onu asla yarı yolda bırakmadı. Birçok alanda yatırımları bulunan John Paul DeJoria tırnaklarıyla kazıyarak büyük bir servetin sahibi konumunda.

“Başarı, kimse sizi izlemiyorken bile yaptığınız işi iyi yapmanızla alakalı bir meseledir.”

 

İlginizi çekebilir

Mutlaka Okumanız Gereken Başarı Hikayeleri
Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.