Zengin Olmanın Sırları

Her girişimci eğlenceli bir hayatın tadını çıkartırken, mali bakımdan ipleri elinde tutmayı, muazzam servetini yönetmeyi ve uyurken bile para kazanmayı hayal eder. Ancak dünyamızda sadece 1800 birey kendilerine milyarder diyebilmektedir.

Her ne kadar kimileri hayatta zengin olmanın sırlarını ararken, bazıları sadece başlarını suyun üzerinde tutmaya çalışmaktadır. Borç denizinde daha çok bocaladıkça dünya nüfusunu da ele geçirmiş olan tüketim ve tüketimcilikten kurtulamazlar. Aslında bizler kendi toplumumuzun birer ürünüyüzdür.

Peki nasıl oluyor da bazı insanlar tüm yanıtları bulabiliyor? Zengin nasıl oluyor da sürekli zenginleşirken, yoksullar daha da yoksullaşıyor? Kurulu düzen gerçekten de bize karşı mı? Aslında sıradan hayatlarımızı yaşamak için lanetlenmişiz ve hedonistik arzularımız ve zevklerimiz tarafından kontrol ediliyor, hayvansal dürtülerimize yenik düşünüyor, hayatta hiç ilerleme kaydedemiyor ve zengin olamıyoruz. Peki bu durumdan kurtuluş veya bir çıkış yolu var mı?

Açıkça bu sorular hemen hemen herkesin aklını kurcalamakta. Neredeyse herkes zengin olmak istiyor ancak kimse bunu başaramıyor. Sürekli olarak bir gemiden başka bir gemiye atlayan ve tüm yanıtlara sahip olan o insanlar, aradıkları şeyi bulmuşlar mı? Aslında yanıtlar düşündüğünüzden çok daha basitler.

 

Zengin Olmanın Sırları Nelerdir?

Hayatta gerçekten çok zengin olmanın sırları aslında sır değildir. Çokça bilinirler, ancak çok bilinmelerinin aksine kesinlikle kimse tarafından umursanmazlar. Dünya sakinlerinin çoğu ve her ülkenin nüfusunun büyük bir kısmı aslında zengin olmanın sırları açısından tam bir zıtlık içinde yaşıyor.

Ancak servetinizin ömrü konusunda ciddiyseniz o zaman yıllardır verilen tavsiyelere başvurmak zorundasınız. Her ne kadar çoğu kişi tarafından göz ardı edilse bile tarih boyunca dünyanın en zengin ve servetli kişileri tarafından adeta sömürülmüşlerdir. Şimdi gelin hep beraber, sıkça bilinen zengin olmanın sırlarına bir gözatalım:

 

1. Ortalamanızın Altında Yaşayın

Zengin olmak için ilk sır, ortalamanızın altında bir yaşam sürmektir. Kısacası, kazandığınızdan daha fazlasını harcamayın. Ancak çoğu insan bu tavsiyeye uymayacaktır. Çoğu olabildiğince çok para harcamaya odaklanmıştır. Ya olduklarından daha zengin görünmek için bunu yaparlar ya da başka bir amaçla, gösteriş için harcama yaparlar.

Aslında, 7000 haneden alınan yanıtlarla yapılan bir araştırmaya göre Türklerin %55’i her ay kazandığından çok daha fazlasını harcama eğilimindedir.

Mutlaka okuyun: Tüketici Değil, Üretici Olmak İsteyenlere

 

2. Gelirinizin En Az %20’sini Biriktirin

Aynı araştırma her üç kişiden birinin hiçbir birikimi olmadığını göstermektedir. Ancak zengin olabilmek için gelirinizin en az yüzde 20’siyle birikim yapmanız gerekiyor. Herkes bunu daha önce duymuştur ancak kaç kişi gerçekten de bu tavsiyeyi uygulamaktadır?

Zengin insanlar bu birikimi, acil durumlarda harcanacak veya anlık fırsatlardan yararlanmak için kullanılacak nakit olarak görmektedirler. Doğru fırsat karşınıza çıktığında, onu değerlendirmek için nakite ihtiyacınız olacaktır. Eğer naktiniz olmaz ise o meşhur gemiyi kaçırırsınız.

Bir başka araştırma da, neredeyse Türklerin yarısının herhangi bir emeklilik birikimine sahip olmadığını ortaya koymuştur. Nüfusun %70’inin birikim hesaplarında 1,000 liradan daha az bir bakiye bulunmaktadır ve tamamen parasal çöküşten birkaç adım uzakta yaşamaktadırlar.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

3. Harcamalarınızı Titizlikle Takip Edin

Zengin olmak için sonraki adım mı? Titizlikle, harcadığınız her şeyi takip edin. Sadece büyük harcamalarınızı değil. Harcayacağınız her kuruşu takip etmelisiniz. Benjamin Franklin’in de dediği gibi: “Küçük harcamalarınızın farkında olun. Küçük bir sızıntı koca bir gemiyi batırabilir.”

Altı aydır gitmediğiniz spor salonu üyeliğinizi iptal ettirtin. Pahalı televizyon yayınlarınızı kapatın. Eğer karşılamaya gücünüz yetmiyorsa dışarıda yemek yemeyin.

Harcamalarınızın takibi için bir bütçe uygulaması indirebilir veya küçük bir not defteri kullanabilirsiniz. Ancak ister küçük ister büyük olsun, tüm harcamalarınızı not ettiğinizden emin olun. Paranızın nereye gittiğini görün. Aksi durumda ne kadar harcadığınızı bilmeden, her ay kenara ne kadar para koyabileceğinizi nasıl bilebilirsiniz?

 

4. Kötü Borçlarınızdan Kurtulun

Beni yanlış anlamayın, tüm borçlar kötü değildir. Bazı borçlara sahip olmak zorundasınız. Kredi kartı borcu ve yüksek faizli ihtiyaç kredileri gibi diğer borçlar, kötü borçtur. Kötü borçlarınızdan kurtulmanız gerekiyor.

Gelirinizin büyük bir çoğunluğunu daha önce harcadığınız bir paranın yüksek faizine ödeyerek hiçbir zaman zengin olamazsınız. En yüksek faiz oranına sahip kredi kartınızı veya kredinizi belirleyin ve ödeyene kadar her ay iki katı ödeme yapın. Ardından diğerine geçin ve sonra da diğerine. Hepsi bitene kadar bu şekilde sistemlice ödeme yapın.

Kötü borcunuz kalmadığında (örneğin, yatırım amaçlı mülk almak adına ev kredisi veya işletmenizi büyütmek için kredi kötü borç değildir), o parayı alın ve birikim hesabınıza ekleyin. Buradaki amaç, krediniz kalmadığında fazla paranızı alıp tatile gitmek veya yeni bir araba satın almak değildir. Odaklanın.

 

 

5. Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Kötü alışkanlıklar, bizleri birçok hedefimizi gerçekleştirmekten alıkoyar. Kilo almamızı, daha çok para kazanmamızı, birikim veya yatırım yapmamızı ve bunlar arasındaki her şeyi engellerler. Hayatta ilerleyebilmeniz için yapmanız gereken şeyi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaktır. Sizi daha da zora düşürmeden önce tüm kötü alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekiyor.

İlk olarak kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmadan zengin olmak gibi çok fazla enerjinizi alacak bir şeyi başarmanız çok zordur. Kötü finansal alışkanlıklardan bahsetmiyorum, aynı zamanda sizi fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak yiyip bitiren diğer alışkanlıklarınızdan da bahsediyorum.

Elbette başarı, sadece bizleri geri tutan kötü alışkanlıklarımızdan kurtularak elde edebileceğimiz bir şey değildir; aynı zamanda hayatımız için en iyi ve bize kolay bir biçimde işletmemiz aracılığıyla geleceğimizi garantileyecek alışkanlıkları edinmeliyiz.

Mutlaka okuyun: Milyoner Olmanızı Engelleyen Alışkanlıklar

 

6. Günlük Hedefler Belirleyin

Zengin olmak, çaba isteyen bir hedeftir. Ancak sadece zengin olmak istediğinizi söylemeniz yeterli değildir. İlk olarak net bir rakama ve bu rakama ulaşmak için belirli bir tarihe ihtiyacınız var. Bu büyük resmin ötesinde de günlük bazda hedefler belirlemeniz gerekmektedir.

Günlük hedefler belirlemek, daha büyük hedefinize ulaşmak için birer aşamadır. Büyük hedefinizi, başarılabilinir, gözünüze güç görünmeyen, günlük hedeflere bölün. Örneğin önümüzdeki 5 veya 10 yıl içerisinde 10 milyar liralık net bir servet istiyorsanız bu hedefe ulaşmak için günlük bazda ne yapmanız gerektiğinin farkına varın.

Mutlaka okuyun: Hayalinizi Gerçekleştirmenin Yolları

 

7. Vaktinizi Etkin Kullanın

Zaman, dünyanın en büyük dengeleyicisidir. İster güçlü bir politikacı olun, ister ünlü bir sporcu olun, bir günde herkesle eşit vakte sahipsiniz.

Ancak, onu nasıl kullanacağınız tamamen size bağlı ve geleceğiniz de onu nasıl kullandığınıza… Zenginler, akıllı ve etkili bir zaman yönetim sistemi oluşturarak zamanlarını boşa harcamazlar ve onu hedeflerine yönelik kullanırlar.

 

8. Çok Miktarda Değer Katın

Para kazanmak için hangi yolu seçerseniz seçin, hayata bir değer katmadan ve zaman içerisinde sürekli olarak onu geliştirmeden zengin olma şansınız neredeyse yoktur. Bu dünyaya en çok değer katanlar, en büyük zenginlikleri yaşamıştır.

Walt Disney’in şu sözü bunu çok iyi özetler niteliktedir:Biz para kazanmak için film yapmıyoruz, daha fazla film yapabilmek için para kazanıyoruz

Eğer siz de gerçekten zengin olmak istiyorsanız insan hayatına yüksek miktarda değer katmalı ve süreç boyunca bunu tekrar ve tekrar yapmalısınız.

Mutlaka okuyun: İşletmenize Değer Katmanın 7 Yolu

 

9. Birden Fazla Pasif Gelir Yaratın

Konu zengin olmak olduğunda pasif gelir, oldukça önemlidir. Yüksek bir miktarda paraya sahip olmak istiyorsanız, otomatik olarak size para kazandıracak gelir kapıları yaratmalısınız.

Uygulayabileceğiniz bir dizi pasif gelir yaratma yolu bulunmaktadır. Bunlardan en popüleri emlak iken, blog açmak ve e-kitap gibi dijital ürünler yaratmak da pasif gelir oluşturma yöntemleri arasında yer alır.

Pasif gelire odaklandığınızda işi sadece bir kez yapıp sonrasında sürekli olarak ödeme alabilirsiniz..Diğer işlerde ise çalıştığınız kadar kazanır ve çalışmayı bıraktığınızda, kazanmayı da bırakmış olursunuz. Warren Buffet’ın da dediği gibi:

” Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulmazsanız ölene dek çalışmaya mahkum olursunuz!”

Pasif gelire odaklanın ve zaman içerisinde zenginliğinizin nasıl büyüdüğünü gözlemleyin.

Mutlaka okuyun: Uyurken Para Kazanmanın 8 Yolu

 

10. Bildiğiniz Şeye Odaklanın

Eğer zengin olma konusunda ciddiyseniz, bildiğiniz şeye yatırım yapmanız gerekiyor. Örneğin eğer eczacılık işi ile ilgileniyorsanız tarım yerine bioteknolojiye yatırım yapın.

Sektörü ne kadar iyi bilirseniz, gelecekte size oldukça çok gelir sağlayabilecek o kadar çok fikir üretebilirsiniz. Bunu kimse sizin adınıza yapmayacaktır. Ve bir şeye yatırım yaptığınızda, onu sürekli olarak takip etmeyi unutmayın.

 

11. Kendi İşinizi Kurun

Kendi işinizi yapmazsanız bir başkası sizi, kendi işini yaptırmak için işe alacaktır. Maaşlı çalışarak zengin olmak eşine pek rastlanır bir durum olmadığından kendi işinizi kurmanız, zengin olma yolunda çok önemli bir dönüm noktanız olacaktır.

Kalbinizi ve ruhunuzu işinize verin ve başarısız olsanız bile çalışmaya devam edin. Eğer başarısız olursanız ve bu sürekli olarak tekrarlanırsa, bu başarısızlıklardan ders alın ve büyüyün.

Henry Ford hayatı boyunca çok kez başarısız oldu ancak asla pes etmedi. Bir keresinde iflas etti ve havlu atmayarak ikinci işini kurdu. Sadece kendi işine baktı. Her başarılı girişimci mutlaka başarısız olmuştur. Ancak bu denli başarılı olmalarının ana sebebi asla pes etmemiş olmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.