10 Adımda Marka Yaratmak

Marka yönetimi büyük şirketler için olduğu kadar küçük şirketler için de son derece önemli bir konu. Hatta bugün birçok kurumsal marka küçük işletmeleri desteklemeyi tercih eden müşterilere seslenebilmek için daha çok küçük bir şirketmiş gibi görünmeye çalışıyor.

Şimdiye dek görüştüğüm girişimcilerin çoğu marka yönetiminin şirketleri için taşıdığı önemi kavramıştı. Buna rağmen, şaşırtıcı bir şekilde birçoğu marka yönetiminin neden bu denli önemli olduğunu tam olarak açıklayamadı. Bu şirketler, başarılı şirketlerin güçlü marka yönetimiyle bağının farkında ve kendilerine de böylesi bir başarı getirebilecek bir marka yaratmak için oldukça istekliler. Aynı zamanda, markanın bir logodan ibaret olmadığının ve faaliyetlerinin müşteriler tarafından nasıl algılandığının farkındalar. Buna rağmen çok azı, başarılı markaların faaliyetlerinin merkezinde marka yönetimi olduğunun bilincinde.

Marka yönetimi yoluyla iş faaliyetlerinizi takımınız ve müşteri kitleniz karşısında tanımlayabilirsiniz. Hatta markanızı “şirket kimliğiniz” olarak nitelendirebilirsiniz. Fakat bu noktada markanızın nasıl göründüğü ya da kulağa nasıl geldiğinden öte faaliyetlerinizin ve sunduğunuz değerlerin özünü içerdiğinden emin olmalısınız. Bugün, bütün sektörlerdeki müşteriler o kadar bilinçli ki şirketlerin satış yollarını öne çıkarmak, parlatmak ya da çekici hale getirmek için yaptığı herhangi bir girişimi çabucak fark edebiliyorlar.

Stratejik seviyede tanımlanan bir markanın sağladığı yararlar insanların aşık olduğunda sağladıklarının aynısıdır. Müşteri kendisiyle aynı değerleri ve düşünceleri barındırdığını düşündüğü için bir markayla duygusal olarak bağ kurduğunda, bu durum şirkete daha yüksek satış rakamları ve pazarda farklılaşmasını sağlayacak daha büyük bir marka algısı getirir. Aynı zamanda müşteri bağlılığı rakiplerin, satışları artırmak için indirime gittiği zamanlarda bile fiyat istikrarlılığı sağlar. Diğer bir avantajı ise şirket tarafından sunulan ürün gamının ve değer çeşitliliğinin genişletilebileceği uygun bir platform yaratmasıdır.

İşte sizler için derlediğimiz, şirketiniz için marka yönetimini başarılı şekilde uygulayabilmenin 10 yolu:

 

1. İşe markanızı tanımlayarak başlayın.

Şirketinizin sunduğu ürün ya da hizmetleri gözden geçirin, tam olarak pazarda kapladıkları yeri belirleyin ve müşterilerinizin hem duygusal hem de rasyonel ihtiyaçlarını ve kaygılarını araştırın. Markanızın karakteri pazardaki faaliyetlerinizi destekleyebilmeli, müşteri tabanınız ile ilişki kurabilmeli ve sizi pazarda farklılaştırmalıdır.

 

2. Markanızı yaratırken, bir insana hayat verdiğinizi hayal edin.

Her birimizin kişilik yapısı kim olduğumuzu ve kimlerle ilişki kurduğumuzu tanımlayan inançlar, değerler ve amaçlar tarafından şekillendiriliyor. Farklı durumlarda sergilediğimiz davranış biçimlerimiz, giyinme tarzımız ya da söylediğimiz sözler kişiliğimizin birer sonucu. Tabii, insanlar genelde kişiliklerinin temelde ne olduğuna dair nadiren kafa yorar, bunu yaptıklarında ise çoğu zaman sezgilerini kullanırlar. Fakat markanızı inşa ederken kişilik ile ilgili hususların bilincinde olmanız son derece önemli.

 

3. Faaliyetleriniz için itici gücün ne olduğunu bulmaya çalışın.

Şirket faaliyetleriniz nelere dayanıyor? Faaliyetlerinizin amacı ne? Marka kahramanlarınız kimler? Bu sorular üzerine kafa yormak markanızı duygusal açıdan konumlandırmanızda, markanızın kimliği ve karakteri hakkında bilgi düzeyinizi artırmanızda size faydası dokunacaktır.

 

4. Müşterilerinizle uzun süreli ilişkiler kurmayı amaçlayın.

Sunduğunuz ürünleri olduğundan farklı göstermeyin, müşteri beklentisini yükseltmeyin çünkü bunlar sonunda yerine getiremediğiniz vaatlere dönüşebilir. Bunun yerine, marka yönetiminizi dürüstçe yürütün, böylece müşterileriniz ile aranızda güven bağı yaratabilirsiniz. Temelde nasıl bir şirket olduğunuz ve faaliyetleriniz için itici güç olan değerlerin ne olduğu konusunda açık olun.

Mutlaka okuyun: Müşteri Sadakati ve Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

 

5. Müşterilerinizle iletişiminizde tutarlı olmaya çalışın.

Bu, şirketinizin karakterine ilişkin algıyı güçlendirebilmenizde ve sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin pazarda daha iyi anlaşılmasını sağlamanızda size yardımcı olacaktır. Böylece, müşteriler ürün ya da hizmetlerinizden tam olarak ne beklediklerinin bilincine varacaklardır.

 

6. Müşterilerinize sürekli olarak aynı kanallardan aynı şeyi tekrar etmeyin.

Bunun yerine, en önemli mesajlarınızı bir araya getirerek bunlarla güçlü ve tutarlı bir marka kimliği yaratmayı amaçlayın.


7. Büyük markalar gibi görünmeye çalışmayın.

Küçük şirketlerin çoğu büyük firmalar gibi görünmeye çalışır. Oysa günümüzde, müşteri ilgisi çoğunlukla bağımsız markaların üzerinde yoğunlaşmış durumda ve artık birçok marka zinciri bu ilginin bir kısmını kendi üzerine çekebilmek için müşterilerde bağımsız markaların verdiği hissi yaratmaya çalışıyor. Kendinize ait bir kimlik yaratarak pazarda daha orijinal ve otantik şeyler arayan müşterilerin ilgisini çekmeye çalışın.

Mutlaka okuyun: Küçük İşletmelerin Büyük Rakiplerle Rekabet Etme Yöntemleri

 

8. Yenilikçi ve cesur olun, inandığınız şeylerin arkasında durun.

Çok katmanlı bürokrasi yapıları büyük markalar için ayak bağıdır, markaların daha esnek olmalarını ve müşterilerin sürekli değişen ihtiyaçlarına hızlıca yanıt verebilmelerini önler. Küçük markalar ise bu alanda çok daha özgür ve esnek olabilir.O yüzden bu avantajı kullanın. Yenilik yapmaktan korkmayın ve değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Markalar, Değişimlere Karşı Ne Yapmalıdır?


9. Müşterilerinizle iletişim kurarken marka yönetiminizi de her zaman gözden geçirin.

Pazardaki onurlu duruşunuzu koruyun ve rastgele indirimlerle marka konumunuzun etkisini zayıflatmayın. Fiyatlarınızı düşürmek yerine daha fazla değer yaratmaya çalışın. Marka misyonunuzu güçlendirmek için promosyon uygulamalarını fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Kaybetmeden Fiyatlarınızı Artırmanın Yolları


10. Logonuzu her şeyin üzerine basmak çözüm yaratmaz.

Marka yönetiminin geleceği oldukça değişken ve daha cazip bir hal alacak. Müşterilerinizin zekâsına güvenin ve her şeyi önlerine sunmaktan vazgeçin. Biraz gizem yaratın ve müşterilerinizin markanızla ilgili kendi başlarına kafa yormasına izin verin. Böylelikle çevresindeki insanlara keşfettiği şeyleri anlatmaya can atan marka elçileri yaratabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Ünlü Şirketlerin Logoları ve Gizli Anlamları

 

İlginizi çekebilir

Marka Nasıl Yaratılır?
Harika Bir Marka Yaratmak İçin 8 İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.