20 Dakikada Makale Nasıl Yazılır?

İnternet pazarlaması içerikle güçlenmektedir ve içerik en önemli silahtır. Ancak günlük programınız ve yönetmeniz gereken bir işletmeniz varsa makale yazarak para kazanmak, bloglarınızı cilalamak veya 2,000 kelimelik iyi makaleler yazmak için zaman kaybetmek istemeyebilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak şüphesiz internetten para kazanmak isteyen herkes için harika bir ek iş fırsatı. Eğer araştırmacı bir kişiliğe sahipseniz ve kelimelerle de aranız iyiyse makale yazarak para kazanmanız işten değildir. Ancak bu işi yapacakların en zorlayan durumlardan biri hızlı makale yazamamaktır. Daha doğru ifade edersek kaliteden ödün vermeden hızlı yazamamaktır. Belki de makale yazmaya günde 20 dakikadan fazla zaman ayırmak istemiyor olabilirsiniz. Bu makaleyi okuduktan sonra 20 dakikadan fazla zaman ayırmanıza gerek kalmayacak ve böylece önceden 1-1,5 saatte kazandığınız 5 TL’yi artık sadece 20 dakikada kazanabileceksiniz.

Hızlı yazmak demek yazarlık konusunda uzman olunacağı anlamına gelmez. 20 dakikada nasıl makale yazabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yedi ipucunu uygulayın yeter.

 

1 – Fikir listeniz olsun

İlham geldiğinde fikirlerinizi word dosyasına veya not defterinize yazın. Bloggerların ve içerik sağlayıcıların çoğuna fikirler bir anda gelir. Fikir listesi tutmanız yazmaya hazır olduğunuzda hızlı hareket etmenize yardımcı olur.

 

2 – Kafanızda fikirler tasarlayın

Şu anda parlak fikrinizi destekleyecek bilgileri bulmak için kendinizi zorluyorsanız bunu yapmayın çünkü çok uzun sürecektir. Bulduğunuz konuyu kafanızda birkaç gün tutun ve yeni fikirler ortaya çıktıkça eklemeler yapın. Yazmaya hazır olduğunuzda ihtiyacınız olan bütün destekleyici bilgilere de sahip olacaksınız.

 

3 – Başlamadan önce düzenleyin

Muhtemelen ihtiyacınız olanın iki katı fikre sahipsiniz. Bu nedenle gaddar olma zamanı geldi. Makalenizin ana fikrine uymayan bütün destekleyici fikirleri kesip çıkarın. Unutmayın makale yazmaktan bahsediyoruz destan yazmaktan değil. İhtiyacınız olmayan fikirleri diğer makalelerinizde kullanabilirsiniz.

 

4 – Madde işaretleri kullanın

Makale yazarken düzenlemeyi daha kolay yapabilmek ve bir fikirden diğerine daha kolay geçebilmek için madde işaretleri veya “ Daha fazla üye kazanmanın 10 yolu” gibi numaralı adımlar kullanın. Bu şekilde makale yazmanın en iyi tarafı okuyucuların makaleyi rahatlıkla takip edebilmesidir.

 

5 – Kısa tutun

Makaleyi 20 dakikada tamamlamak istiyorsanız 500 kelimenin altında tutmaya çalışın. 500 kelimeden az yazdığınızda nitelikli bir içerik sağlamıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Sakın bu şekilde düşünmeyin. Bu makale de aşağı yukarı 500 kelime ama bilgiyle dolu. Yazdığınız her kelimeyi hesaplayın.

 

6 – Daha sonra bakın

Sıkıştığınız anda kendinizi kelime bulmak için zorlamayın. Makaleyi kaydedin ve başka şeylerle ilgilenin. İlham gelirse dokümanı tekrar açın. Bir blogdan öbürüne atlayabilirsiniz ve bu arada fikirler akılınıza gelebilir. Bu sayede zaman kazanırsınız.

 

7 – İyi fikirleri sonraya bırakmayın

En iyi fikirleri daha sonra kullanmak için saklamak size cazip gelebilir çünkü kolay yazılacağını düşünürsünüz.  Zaman kazanmak istiyorsanız aklınıza gelenleri saklamak yerine hemen yazmalısınız.

Bu adımları takip ederek belli bir sürede harika makaleler yazabilir ve bu sayede daha çok para kazanabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.