3 Boyutlu Baskıyla Üretilen, Elektrikli ve Sürücüsüz Otobüs

Local Motor firmasının taşıma sektörüne bir esneklik kazandırabilecek en son ürünü olan Olli, ilk kez 3D baskı teknolojisi kullanılarak üretilen, sürücüsüz ve elektrik ile çalışan bir otobüs.

Geçtiğimiz yıl Local Motors, tamamen geri gönüştürülebilinir ve 3 boyutlu baskıyla üretilen dünyanın ilk arabasını tanıtmıştı. Şimdi ise fabrika yığınlarını ve katı toplu taşıma programlarını ortadan kaldırarak taşımacılık sektöründe sürdürülebilir bir devrim yaratmak isteyen firma, dünyanın ilk 3 boyutlu baskıyla üretilmiş, sürücüsüz ve elektrikle çalışan otobüsünü görücüye çıkardı.

Aracı satın almak isteyenler öncelikle 12 koltuklu otobüsü sipariş veriyor. Yerel mağazalar veya minifabrikalar aracılığıyla 10 saat içerisinde tamamen üretilebilinen bu otobüs, küçük bir ekip aracılığıyla da yaklaşık 1 saat içerisinde tamamen monte edilip alıcıya gönderiliyor. Otobüsün rotaları esnek olup merkezi bir operasyon merkezi tarafından belirlenebilmekte. Ayrıca aracın sensörleri aracılığıyla toplanan veriler de, tanımlanan ve belirlenen ihtiyaçlara yanıt vermek üzere sürekli olarak ayarlama yapmaya ve geliştirmeye olanak tanımaktadır.

Sürücüsüz seyahat deneyimini mümkün olduğunca kişiselleştirebilmek amacıyla Olli, yolcularla iletişime geçebilmek için IBM’in Watson programını kullanıyor. Watson, yolcuların Olli’nin aldığı kararlar hakkında soru sormasını, özel rotalar talep etmelerini ve hatta gidilecek konum veya adres hakkında muhabbet etmelerine bile olanak tanıyor. Ürün şu an Amerika’nın 3 ayrı yerinde imalata başladı (Florida, Las Vegas ve Başkent Washington). Olli daha şimdiden 50’den fazla ülke tarafından da ilgi görmeye başladı.

Başarılı bir inovatif iş fikri olan Olli hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki tanıtım videosunuz izlemenizi öneririz:

Şehir içi ulaşım, sizce başka ne gibi fikirlerle daha sürdürebilir bir hale getirilebilinir?

 

İlginizi çekebilir

Gereksiz korna çalan ve gürültü kirliliği yapan sürücülere çözüm!
Yakın Gelecekte Hayatımıza Girecek Yeni Buluşlar

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir