30’undan Önce Başarıya Ulaşamayan 10 Ünlü Girişimci

Dünyanın en başarılı girişim sektörünün-deyim yerindeyse girişimciliğin “altın yumurtlayan tavuğunun” öncü isimlerinden İngiliz teknoloji girişimcisi Paul Graham’ın bir zamanlar Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e benzeyen biri için yatırım yaptığına dair bir söylenti vardı.Peki, yalnızca genç olmak başarılı bir şirket sahibi olmanız için yeterli mi sizce?

Bizim bu soruya cevabımız hayır. Genç olmanız başarılı bir şirket kurmanın ön şartı sayılamaz.

Girişimci denilince akıllara genellikle genç yaşlarda olup üniversite eğitimini yarıda bırakmış “dahi” olarak nitelendirilen insanlar gelir. Günümüzün başarılı girişimcilerinin çoğu bu özellikleri taşıyor gibi görünseler de aslında böyle bir genelleme yapmak çok da doğru bir tavır değildir. Hem dünyanın en tanınmış marka veya girişimlerinin bazıları da 30’larından sonra bu işlere girişmiş kuruculara sahiptir.

Anlayacağınız başarılı olmak için bir dahi olmak zorunda değilsiniz. Genç olmanız veya eğitiminizi yarıda bırakmanız da gerekmiyor. Hatırlatalım, yazımızda listeleyeceğimiz son derece başarılı bu 10 ünlü girişimci 30 yaşından önce neredeyse hiçbir şey elde edemedi.

İşte sizlere 30 yaşından sonra başarılı olan girişimciler:

 

1. Jack Dorsey – Twitter (30)

Kendisi insanları sofistike bir girişimci olduğuna inandırmak istese de Jack Dorsey 20’li yaşlarının ortalarına kadar kaykay kullanmakta olan genç bir punk’tı.

Dorsey’nin  kurduğu ilk şirketi ise New York Üniversitesi’nde iken başlattığı bir taksi dağıtım programıydı.

Bu işten bir sonuç alamayan Dorsey, bir podcast şirketi olan Odeo’yu işleten Ev Williams’la yakınlaştı ve kendisine anlık mesajlaşma servisi oluşturma fikrini verdi.

Williams bu konsepti çok sevdi ve tam zamanlı olarak bu işle uğraşabilmek adına Dorsey, Biz Stone ve Noah Glass ile birlikte çalışmaya başladı. Dorsey şirkete CEO olarak atandı. O zamanlar 30 yaşındaydı.

Mutlaka okuyun: Twitter’ın Kuruluş Hikayesi

 

2. Jeff Bezos – Amazon (30)

Dünyanın şu an en zengin insanı olan Jeff Bezos Amazon’u kurmadan önce maaşlı bir işte çalışıyordu. İnternetin yılda %1200 büyüdüğünü görünce işinden istifa edip Amazon’u kurdu. İlk yıllarda sadece kitap satan ve 3 yıl hiç kar elde edemeyen Jeff Bezos, ” Umarım bir gün forklift alacak paramız olur” diye düşünüyordu. Jeff Bezos günümüzde yaklaşık 150 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos Kimdir?

 

3. Jan Koum – WhatsApp (33)

San Jose Eyalet Üniversitesi’ni yarıda bırakan Koum 33. yaş gününde WhatsApp’ı kurdu .

Okuldan ayrıldıktan sonra Yahoo bünyesinde kısa süreli bir işe başladı ve şirketin kurucu ortağı Brian Acton’la tanışma fırsatı buldu. Yahoo’da geçirdiği dokuz yılın ardından Facebook’ta çalışmak için başvuruda bulundu ve her ne kadar kulağa komik gelse de reddedildi.

Mutlaka okuyun: Jan Koum Kimdir?

 

4. Jack Ma – Alibaba (35)

Şuan 22.5 milyar dolar değerinde bir servetin sahibi olan Jack Ma 30’larına kadar kendisini bir başarısızlık örneği olarak görüyordu. Yapılan bir röportaj esnasında ​üniversite giriş sınavında üç kez başarısız olduğunu açıklamıştı. Bu acı tecrübenin ardından KFC de dahil olmak üzere 30’dan fazla farklı işe başvurmuş ve her seferinde reddedilmişti.

Ma, “Çin Sarı Sayfalar” adlı ilk internet şirketini kurduğunda 31 yaşındaydı. Şirket iş yaptığı üç yıl içinde yaklaşık 800.000 dolar kazandı.

Alibaba’yı kurduğunda ise 35 yaşındaydı. Tıpkı Amazon şirketi gibi Alibaba da ilk üç yılında kar elde etmeyi başaramadı, ancak hikayenin nasıl bittiğini hepimiz biliyoruz.

En ilginç olan şey ise şuydu: Jack Ma hayatı boyunca tek bir satır dahi kod yazmamıştı, hatta bilgisayarı ilk kullandığında 30’lu yaşlardaydı. Buna rağmen internet devi bir e ticaret sitesi kurmayı başardı.

Mutlaka okuyun: Jack Ma Kimdir?

 

5.Ben Horowitz – LoudCloud (33)

İlk şirketini 33 yaşında kuran Ben Horowitz’in girişim hayatı iflasın eşiğinde geçti.

1988’de Kaliforniya Üniversitesi’nden mezun olup yedi yıl boyunca o işten bu işe savrulmasının ardından 29 yaşında Netscape’de şirketin ilk ürün müdürü olarak göreve başladı.

Netscape 1999 yılında el değiştirdikten sonra Horowitz ve Marc Andreessen (Netscape’in kurucusu) LoudCloud’u kurmak için bir araya geldiler. Horowitz o sırada 33 yaşındaydı.

Horowitz kendi girişim hikayesini anlattığı kitabında LoudCloud’un bordro yükümlülüklerini yerine getirememekten ötürü iki hafta kapalı kalmak gibi yüzlerce kötü deneyim yaşadığından bahsediyor. Defalarca iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya kalsa da LoudCloud’u düze çıkartmayı başaran Horowitz girişimini 41 yaşındayken 1.6 milyar dolar nakit para karşılığında satmayı başardı.

 

6.Sam Walton – WalMart (44)

Sam Walton WalMart’ı kurmadan önce, kayınpederiyle küçük bir mağaza işletiyordu.

1945’de,kayın pederinden 20.000 dolarlık bir kredi aldı. (bugünün parasıyla yaklaşık 250.000 dolar) Bu parayla ucuz fiyata pek çok çeşit ürün satan zincir bir mağazanın bir şubesini satın alan Walton 3 yıl sonra 220 mil uzaklıktaki başka bir mağazayı da bünyesine kattı. Fakat iki mağaza yönetiyor olmasına rağmen çalışanlarına ödeme yapmakta halen daha zorlanıyordu.

44 yaşına gelmiş Walton yılların getirdiği deneyimle  WalMart’ı kurmayı başardı..

 

7. Peter Thiel – PayPal (30)

PayPal’ın kurucusu olmadan önce Peter Thiel hayatından nefret eden bir avukat olarak yaşamını sürdürüyordu. 1992’de Stanford Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra kısa bir süreliğine“dışarıdan bakan herkesin içinde olmak istediği içindekilerin ise bir an önce kaçıp kurtulmaya yer aradığı” Manhattan’da bir hukuk bürosunda çalıştı.

Ancak yedi ay sonra işten ayrıldı ve Credit Suisse şirketinde türev işlemcisi olarak göreve başladı. Üç yıl sonra Paypal’ı kurduğunda tam 31 yaşındaydı. Dört yıl sonra, eBay, 1.5 milyar dolar karşılığında PayPal’ı satın aldı.

 

8. Reed Hastings – Pure Software (30)

Çoğu insan bunu fark etmemiş olabilir ancak Reed Hastings Netflix’e başlamadan önce de başarılı bir girişimciydi. 1991 yılında yani 31 yaşındayken yazılım mühendisleri için tasarlanmış bir hata ayıklama aracı olan Pure Software’ı kurdu. Eğitimli bir mühendis olan Hastings şirket gelirlerinin her yıl iki kat daha artmasına yardımcı oldu. 1997 yılında yani Hastings 37 yaşındayken Rational Software, Pure Yazılım’ı 750 milyon dolara satın alarak Hastings’e ününün asıl kaynağını oluşturan Netflix’i kurma olanağı verdi.

Hastings, eğitim aldığı ve Pure Software şirketini kurduğu bu süreçte Barış Gücü’ndeydi.(Peace Corporation:ABD Hükümeti tarafından yürütülen bir gönüllük programı) Hatta topluluk bünyesinde Svaziland’a(Afrika’da bir ülke) gidip insanlara İngilizce dahi öğretmişti.

Mutlaka okuyun: Netflix Kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi

 

9. Henry Ford – Ford Motor Şirketi (40)

İnsanlık tarihinin en büyük kişisel servetini yaratmayı başarmış oldukça zengin girişimcilerden biri olmasına rağmen(199 milyar dolar) Henry Ford, Ford şirketini kurmadan önceki iki şirketini de batırmıştı. Yani o da tam bir başarısızlık örneği idi. Bir diğer kusuru ise tıpkı Steve Jobs gibi eserinin en küçük detayını dahi derinden önemseyen bir mükemmeliyetçi olmasıydı. Bundan dolayı sürekli olarak son teslim tarihlerini kaçırır, ürün prototiplerini tamamlayamazdı.

Yıllarca süren bu türden başarısızlıkların ardından yatırımcılarını James Couzen’i işe almaları konusunda  ikna eden Henry Ford bu sayede “kusurlu” otomobillerini satmayı da arabalarını tamir edecek mekanik ustalarını ülkenin dört bir yanına dağıtmayı da başardı.

Mutlsks okuyun: Henry Ford Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

10. Mark Cuban – MicroSolutions (32)

Cuban 24 yaşında Indiana Üniversitesi’nden mezun oldu ve barmenlik yapmak için Dallas’a taşındı. Okul hayatının ardından aldığı ilk ciddi iş yılda 18.000 dolar kazandığı bilgisayar satışıydı. Ama patronuna itaatsizlik ettiğinden ötürü işten kovuldu.

25 yaşında bir yazılım danışmanlık şirketi olan MicroSolutions’ı kurdu. Yedi yıl sonra Cuban MicroSolutions şirketini 6 milyon dolara sattı ki bu para daha sonra 5,7 milyar dolara satacağı Broadcast.com’u kurması için yeterli olacaktı.

Sizler de girişim ruhunu içinde taşıyan ve büyük işlere imza atmak için cesarete ihtiyaç duyan birilerini tanıyor musunuz? Cevabınız evetse bu yazıyı onlarla paylaşmayı unutmayın!

Mutlaka okuyun: Mark Cuban Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir