34 Adet Yeni İş Fikri

İnternette her dakika, kitlesel fonlama ile hayata geçirilen yüzlerce iş fikri ortaya çıkıyor. Kickstarter ya da Indiegogo gibi sitelerde gezindiğinizde garip, işe yaramaz hatta aptalca sayılabilecek iş fikirleriyle karşılaşmanız işten bile değil. Bu karmaşanın içinde, gerçekten kıymetli bazı fikirler de bulunuyor. Sizler için binlerce fikir arasından sıyrılmayı başarabilen yeni iş fikirlerini derledik:

 

İçindekiler

Yeni İş Fikri 1: Deprem Takip Cihazı

Raspberry Shake 4D sizi sismologa dönüştürebilecek profesyonel bir deprem takip cihazı. Bu cihaz sayesinde yer kürenin titreşimlerini takip edebilir ve deprem olmadan kısa süre önce öngörebilirsiniz. Aynı firmanın geçtiğimiz sene Kickstarter’da ses getiren Raspberry Shake ürününün devam olan bu cihaz, 4 adet hassas sensörü sayesinde, yaşadığınız bölgedeki küçük ya da büyük tüm sismik hareketleri takip ediyor.

Cihazın tasarımcısı ngel Rodrîguez’e göre Raspberry Shake 4D, yatay ya da dikey olarak tüm yünlerdeki titreşimleri, selefine göre iki kat daha geniş bir alanda tarayıp görebiliyor. Bu da Raspberry Shake 4D’yi var olan en güçlü kişisel sismograf yapmaya yetiyor. Birkaç bin dolara elde edilebilecek tam donanımlı sismografların aksine Raspberry Shake 4D, Kickstarter’da sadece birkaç yüz dolarlık bir fiyata satışa çıkarıldı.

 

Yeni iş fikri 2:  Sizi Takip Eden Gelişmiş Drone

2014 yılında Airdog isimli küçük bir firma, hedefini otomatik olarak takip eden ve kaydeden bir drone piyasaya sürerek, bu sektörü kökten değiştirdi. Zira bu ürün insanların drone’u kontrol etmek ve çekim yapmak zorunda bırakmıyordu. Bu günümüzdeki birçok insansız hava aracı için standart bir özellik olsa da, Airdog bu fikri hayata geçiren ilk firma olarak göze çarpıyor. Tek sorun ise, Airdog’un fikrini Kickstarter’da paylaşmasının ardından, büyük firmaların bu atılımı sahiplenip kendi ürünlerine uygulaması oldu.

Fakat Airdog firması bu fikir hırsızlığının kendilerini yıldırmasına izin vermedi ve ürünlerini sürekli geliştirip, yenileyip ileri taşımayı sürdürdü. Tüm bu çaba ise sonunda meyvesini verdi ve firmanın yeni ürünü ADII Kickstarter’da görücüye çıktı. Yeni ADII otomatik takip sistemini de yepyeni bir seviyeye çıkardı.

ADII ile, çekime başlamadan önce uçuş güzergahını, yüksekliğini ve çekim şeklini belirleyebilirsiniz. Bunlar çok önemli gibi görünmese de, bu sayede hem mükemmel kareler yakalayabiliyor hem de drone’nun sizin kontrolünüzde olmasa da bir yere çarpmasının önüne geçebiliyorsunuz.

 

Yeni İş Fikri 3: Hareket Sensörü Olan Işıklı Sabunluk

Hareket sensörü sayesinde otomatik olarak aydınlanan klozet Illumibowl’u hatırladınız mı? Hatırlamadıysanız kitlesel fonlamalı ürünler ile fazlaca ilgilenmiyorsunuz demektir. Zira Illumibowl Kickstarter’daki en büyük başarı hikayelerinden birine sahip. Ürünün arkasındaki firma, bu başarının ardından farklı projelerle de insanların karşısına çıktı ve istedikleri ilgiyi görmeyi sürdürdü. Işıklı klozetin yaratıcıları, bu kez de benzer bir mantıkla üretilen yeni ürünlerini sunuyor.

Adından ve firmanın geçmişinden de anlaşılacağı üzere bu yeni ürün, banyoya girdiğinizde sabunluğunuzu aydınlatıyor. Üründe kullanılan teknoloji, ışıklı klozet ile aynı: Hareket sensörü sayesinde çalışan çok renkli LED ışıklar. Bu ürün sayesinde tuvalette işinizi bitirdikten sonra elinizi yıkamak için karanlıkta sabun aramak zorunda kalmayacaksınız. Firmanın ilk ürünü kadar orijinal olmasa da, IllumiSoap alışılageldik gece lambalarından oldukça farklı.

 

Yeni iş fikri 4: Otomatik Diş Fırçası

Dişlerinizin sağlığını ve beyazlığını korumak için her gün fırçalamaktan, gargara yapmaktan, diş ipi kullanmak ve durulamaktan bıktınız mı? geçtiğimiz yıllar boyunca bu zorlu işte bize yardımcı olan tek şey ise elektrikli diş fırçaları oldu. Elektrikli diş fırçaları ise, her ne kadar doğru yönde atılmış başarılı bir adım olsa da, dişlerinizi fırçalarken kaybettiğiniz zaman ve çektiğiniz eziyeti yeterince hafifletemiyor. Peki ya aynı işi, aynı temizlik seviyesinde yapabilen ve bunu yalnızca birkaç saniyede başaran bir alet olsaydı?

Dünyanın tam otomatik ilk diş fırçası olarak tanıtılan Amabrush, iddiaya göre sadece 10 saniye içerisinde diş temizliğini yerine getirebiliyor. Cihaz temelde kıllı bir ağızlık. Ağzınıza koyduğunuz Amabrush yüksek bir frekansta salınarak dişlerinizi temizliyor. Bu işlem sürerken, üzerindeki mikro kanallar sayesinde de diş macunu ihtiyaç olan yerlere gönderiliyor. Amabrush’ın sadece on saniyede, normal şekilde fırçalama ile aynı oranda temizlik sağladığı iddia ediliyor.

 

Yeni iş fikri 5: Arı Kovanı Takip Cihazı

Bal arıları oldukça sıkıntılı zamanlardan geçiyor. Sadece 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki arı kolonilerinin yüzde 40’ı ortan kayboldu. Bu sıkıntılı durumla baş etmeye çalışan arıcılar ise teknolojinin yardımına başvurmaya başladı. Kısa süre içerisinde de yeni bir cihaz onların hizmetine sunulacak. BuzzBox isimli bu cihaz, arıcıların kovanları daha sıkı bir şekilde takip edebilmelerine olanak sağlıyor.

Arılar oldukça titiz canlılardır ve kovanın sağlığını çok çeşitli etkenler bozabilir. BuzzBox ise, sensörlerle donatılmış sistemi ile ortam sıcaklığı, nem ya da barametrik basınç gibi birçok faktörü takip edebiliyor. Tüm bunları yapmak için ihtiyacı olan enerjiyi de sadece 2 watt’lık güneş enerjisi panelinden karşılayabiliyor. Cihaz üzerinde ayrıca hırsızlığa karşı da koruma sağlayan hareket sensörleri de barındırıyor.

BuzzBox’ın yapabildiği bir kaşka önemli görev de, kovan içerisindeki sesi kaydedip analiz etmek. Bu sayede zaman içerisinde kovandaki düzeni algılayabiliyor. Düzen incelemesinin ardından BuzzBox, kovanın başına gelebilecek hastalıkları, parazitleri ya da diğer sağlık sorunlarını erkenden algılayıp, arıcıya bilgi gönderebiliyor. Bu sayede arıcılara müdahale edebilmek için zaman kalıyor.

 

Yeni iş fikri 6: Kırsal Bölgelerde İletişim Ağı

Şehirden uzak kırsal bölgedeyken uzak mesafelerde iletişim kurmak ama bunun için uzun menzilli telsizlere servet ödemek istemiyorsanız Sonnet sizin için ideal bir seçenek olabilir. Sonnet, telefon sinyalinin olmadığı bölgelerde bile bir diğer Sonnet kullanıcısını telefonunuz ile arayabilmenize ya da mesaj gönderebilmenize olanak veren bir iletişim hub’ıdır. Verici antenlerini ya da Wi-Fi’yı kullanmadığı için, Sonnet diğer tüm iletişim yollarının ulaşamadığı bölgelerde bile çalışabiliyor.

GoTenna ya da Beartooth gibi ürünlerin kullandığı uzun menzilli radyo sinyalleri ile çalışan Sonnet, vericilerin olup olmamasına bakmaksızın cep telefonu kullanabilmenize olanak veriyor. Cihaz, Android ya da iOS cihazlara Bluetooth sayesinde bağlanarak, kendi programı aracılığı ile mesaj, fotoğraf ya da GPS bilgilerini yakınlardaki Sonnet kullanıcılarına gönderebilmenizi sağlıyor.

Beş kilometreye yakın menzile sahip Sonnet’in menzili, iki kullanıcı arasında bir engel yoksa, yani iki kullanıcı da örneğin yüksek bir tepenin üzerinde ise 15 kilometreye kadar çıkabiliyor. Cihaz iki kullanıcı arasında iletişim kurmak üzere dizayn edilmiş olsa da, bölgede daha fazla kullanıcı olduğu durumlarda bu menzil 80 kilometreye kadar yükselebiliyor.

 

Yeni iş fikri 7: Beyin Dalgalarını Okuyan Uyku Maskesi

Birkaç yıl önce Kickstarter’da ortaya çıkan Luci isimli proje, çok fazla ilgi çekti ve internette büyük olay yarattı. Beyin dalgalarını okuyan bu göz bandı, rüya görmeye başladığınızı algılayarak, sizin rüyanın akışına daha rahat girebilmenizi sağlayacak müzikler çalmaya başlıyordu. Bu mükemmel iş fikri, sadece birkaç haftada büyük bir destek kazanmayı başardı. Fakat ne yazık ki daha sonra tüm bu projenin aldatmaca olduğu ortaya çıktı ve kısa süre içerisinde iptal edildi. Ürün ise sadece bir kavram olarak kaldı.

Neyse ki beyin dalgalarını okuyan ve berrak rüyalara yol gösteren bu fikir tamamen yok olmadı. Neuroon isimli yeni girişim firması sayesinde bu fikir daha da geliştirilerek tekrar gündeme geliyor. Firmanın adını taşıyan ürünleri ile Kickstarter’da boy gösteren yaratıcılar, farklı işlevleri bulunan EEG okuyucu uyku bandı sayesinde etkileyici rüyalar görebileceğinizi de vaat ediyor.

Siz uyurken beyin dalgalarınızı takip eden Neuroon, REM uykusuna geçtiğinizde göz kapaklarınızın üzerinde bir dizi ışığı yakıp söndürmeye başlıyor. Biraz çalışarak bu düzene siz de ayak uydurabilir ve rüya gördüğünüzü anlamaya başlayabilirsiniz. Bu sayede hiç olmadığı kadar net ve keyifli rüyalar görebilirsiniz.

 

Yeni iş fikri 8: Isı Yalıtımlı Festival Çadırı

Bir festivalde ya da kampta geç saatlerde yatıp, güneş doğduktan bir süre, çadırdaki sıcaklık dayanılmaz hale geldiği için uyanmak zorunda kaldığınız oldu mu hiç? Festival kitlesi için oldukça sık rastlanan bu durumun nihayet bir çözümü var. Ohanna isimli bu çadır, Güneş ışınlarını dışarıda tutmak ve içerisinin fırına dönmesini engellemek üzere tasarlandı.

Ohnana, çadırın üzerine konulan iki adet yansıtıcı kaplama sayesinde görevini yerine getirebiliyor. Tasarımcıları, bu kaplamaların kızıl ötesi ışınları dışarıda tutarak çadırın içerisinin serin kalmasını sağladıklarını belirtiyor. Bu kaplamalar sadece sıcağı engellemekle kalmıyor, ayrıca sizi rahatsız edebilecek Güneş ışığını da engelleyerek rahatça uyumanıza olanak sağlıyor.

Çadırın üzerinde, istediğinizde serin esintileri içeri alabileceğiniz pencereler de bulunuyor. Eğer hiç esinti yoksa bile Ohnana’nın içerisindeki güneş enerjisi ile çalışan fanları kullanarak kendinizi ferahlatabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Outdoor Sektöründe Dikkat Çeken Yeni İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 9: Tekrar Kullanılabilir, Akıllı Telefona Bağlanabilen Boyama Kitabı

Color Notebook ilk bakışta pek de sıra dışı görünmüyor. Çizim yapabilmeniz için 8 boş sayfası, iki kareli sayfası ve yazı yazabilmeniz için iki de çizgili sayfası bulunan sıradan bir boyama kitabı gibi görünüyor. Fakat Color Notebook bundan çok daha fazlasını sunuyor. Ürün sınırsız şekilde tekrar kullanılabilen ve akıllı telefon uygulaması sayesinde çocuğunuzun tüm eserlerini saklayabileceğiniz ya da postalayabileceğiniz özelliklere sahip.

Boyama kitabı fosforlu kalemler ya da boya kalemleri ile boyanabiliyor ve saniyeler içerisinde tamamen silinebiliyor. Silmeden önce ise, çocuğunuzun tüm baş yapıtları arşive atılabiliyor. Bunuiçin tek yapmanız gereken ise, akıllı telefonunuza boyama kitabının uygulaması olan “Rocketbook”u indirmek. Uygulamada kullanılan ve patent başvurusu yapılmış olan görüntü yakalama teknolojisi sayesinde, hızlı ve doğru bir şekilde çizimleri İnternet ortamına aktarıyor ve herhangi bir bulut sistemine gönderebiliyor.

Her sayfanın alt kısmında bulunan sihirli tuşlar ile Rocketbook uygulamasına giriş yapılabiliyor. Her tuşa özel bir görev atanarak ister doğrudan bir adrese mail atabilir, isterseniz de mesaj olarak gönderebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 10: Uykulu Araç Kullanmayı Önleyen Bileklik

Uykulu araç kullanmak alkollü kullanmaya nazaran daha kabul edilebilir gibi görünse de, en az onun kadar tehlikelidir. uykulu araç kullanımı her yıl on binlerce ölümlü trafik kazasına neden oluyor. Kahve, enerji içeceği ya da yüksek sesli müzik dinlemek şoförleri uyanık tutmaya yardımcı olsa da, bunlar genellikle geçici çözümler olmaktan ileri gidemiyor. Steer’in tasarımcıları ise bu soruna daha iyi bir çözüm bulduklarına inanıyor. Steer şoförün uykusu geldiğini tespit ettiğinde onu önce titreşim daha sonra da şok vererek uyarıyor.

Steer, ter salgısı ve kalp atışını takip ederek kişinin uykulu olup olmadığını kontrol ediyor. Cihazı kolunuza ilk taktığınızda kalp atış hızınızı ve cilt iletkenliğinizi belirleyen Steer, kalp atış hızınızın yüzde 10 azalması ya da cilt iletkenliğinizin bir birim azalması halinde sizi titreşim vererek uyarıyor. Cilt iletkenliğiniz bir birim daha düştüğünde ya da kalp atışınız 3 birim daha azaldığında ise Steer hafif bir şekilde elektirik vererek sizi kendinize getiriyor. Tasarımcı ekip bu ürün ile Kickstarter’da başlattıkları kampanya ile büyük bir başarı kazandılar ve sürenin dolmasına bir hafta kala ihtiyaçlarının iki katı yatırımı topladılar.

 

Yeni iş fikri 11: Kinetik Enerji İle Çalışan Koşu Işığı

Siz hareket ettiğiniz müddetçe güvenlik ışığının yandığını düşünün. Kulağa sıra dışı gelse de Million Mie Light’ın arkasında yatan fikir tam olarak bu. Kickstarter’da görücüye çıkan bu yeni proje, hareket enerjisi ile çalışan ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir ürün. Pile ihtiyaç duymayan bu ürün teoride sonsuza kadar çalışabilecek şekilde tasarlandı. Bu güvenlik ışığı küçük ve sessiz çalışan bir kinetik motor sayesinde çalışan dört adet LED’in yanıp sönmesi ile çalışıyor.

Kinetik motorlar onlarca yıldır var olan teknolojik ürünler ve saatlerde, ya da sallayarak çalışan ışıklarda uzun süredir kullanılıyor. Million Mile Light da tam olarak bu teknolojiyi farklı bir amaç için kullanıyor. Kullanıcının hareketleri, ki bu durumda koşu ya da yürüyüş oluyor, cihazın içerisindeki mıknatısların hareket etmesini sağlıyor. İçerde hareket oldukça, bu mıknatıslar kendilerini çevreleyen metal tellere elektron vererek elektrik akımı oluşturuyor ve LED ışıkların yanıp sönmesini sağlıyor.

 

Yeni iş fikri 12: 360 Derece Kayıt Yapan Araç Güvenlik Kamerası

Araç güvenlik kameraları haklı sebeplerden dolayı oldukça yaygınlaştı. Bu kameralar muhtemelen arabanıza koyabileceğiniz en akıllıca ve değerli aksesuarlardan biri. Herhangi bir kaza anında gerek sigorta amacı ile gerekse kendinizi savunabilmeniz için çok kullanışlı olabilecek ürünler bu kameralar.

Fakat tüm araç güvenlik kameraları aynı değil. Yakın zamanda görücüye çıkan Waylens kamera, belki de piyasadaki en fazla özelliğe sahip ve çok yönlü kamera olarak göze çarpıyor. 360 derece çekim yapabilen kamera, sizi aracınızın etrafında olup biten her şeyden haberdar ediyor. Bunun yanı sıra Waylens az enerji ihtiyacı olan sensörler sayesinde, aracın dışındaki olağan dışı hareketleri de tespit edebiliyor. Sıra dışı bir hareket olduğunda kamera otomatik olarak çekime başlıyor ve hem size akıllı telefon aracılığı ile bildirim gönderiyor hem degörüntüleri kaydederek buluta gönderiyor.

 

Yeni iş fikri 13: Işığa Duyarlı Müzik Platformu

Kitlesel fonlamanın en çok işe yaradığı alan, çılgın fikirlerle müzik aleti üretmeye izin vermesi olabilir. Yıllar boyunca Kickstarter ve Indiegogo siteleri, pantolon içerisine yerleştirilen davul pedlerinden hepsi bir arada gitar, bas, piyano ve bateri setlerine kadar birçok ilginç müzik aleti için sıçrama tahtası görevi gördü. Bu furya devam ederken, listeye belki de bugüne kadarki en garip ve ilgi çekici enstrüman eklendi.

Işığa duyarlı aktüatörler aracılığı ile renkleri seslere dönüştüren ve programlanabilir bir sistem olan Specdrums ile müzik yapmak için sisteme Bluetooth ile bağlanan yüzükleri parmağınıza takmanız gerekiyor.

Yüzüğü yere değdirdiğinizde üzerindeki ışık yanıyor ve sensörler yerin rengini algılıyor. Renk anında ilişkilendirildiği notaya dönüştürülerek bağlantı kurulmuş olan hoparlörde çalmaya başlıyor. Renklere istediğiniz notayı atamak için beraberinde kullanılan akıllı telefon uygulamasından yararlanabilir ve istediğiniz her şeyi bir müzik aletine dönüştürebilirsiniz.

 

Yeni iş fikri 14: Mac ve iPad İçin Kablosuz Ekran Genişletme

Mac bilgisayarınızın ekranın iPad ile genişleterek kullanmak ister misiniz? Öyleyse sizin için iyi haberlerimiz var. Sonunda bu iş için güzel bir çözüm bulundu. Luna Display isimli bu küçük aleti USB sürücünüze takarak kullanabiliyorsunuz. Kurulumun ardından uygulaması aracılığı ile çalışan bu alet, Wi-Fi ile ipad ile Mac bilgisayarınızın ekranlarını paylaşabilmenizi sağlıyor.

Açıkçası bu tip ekran paylaştıran uygulamalar uzun süredir var fakat bunların tamamı yazılım ile çalışırken, Luna Display donanım kullanarak ihtiyacınızı gideriyor. Kullanılan dongle’ın birkaç avantajı da var. Bilgisayarınıza taktığınız dongle, yazılımların aksine mac’inizin ekran kartı özelliklerine de ulaşabiliyor. Bu sayede tamamen kablosuz çalışıyor olsa da, Luna Display yüksek çözünürlükte görüntü sağlayabiliyor.

Öte yandan bu özellik, Luna Display’in sadece görünen yüzü. İki yönlü çalışabilen alet, bilgisayarınızı tabletinizden de kontrol edebilmenize imkan veriyor. Mac bilgisayarınızı bir anda dokunmatik ekrana çevirebilen Luna Display, ikinci bir ekrandan çok daha fazlasını vaat ediyor.

 

Yeni iş fikri 15: Titreşimli Tıraş Bıçağı Bağlantısı

Tıraş olmak keşfedildiğinden bu yana, mucitler tıraş bıçağını yeniden keşfetmeye, daha da geliştirmeye çalışıyor. İlk başlarda tek kullanımlık, ucuz ve kolayca değiştirilebilir jiletlerdi. Sonra birinin aklına daha fazla jilet ekleyerek geliştirmek geldi. Sonrasında ise tıraş makineleri gün yüzüne çıktı. Şimdi ise Kickstarter ve Indiegogo siteleri sayesinde hiç olmadığı kadar fazla tıraş teknolojisi ürünleri keşfediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda lazerli tıraş bıçaklarından, asla paslanmayan safir tıraş bıçaklarına kadar birçok ürün gördük. Şimdi de bu uzayıp giden listeye Shaveman ekleniyor.

Bu aletin arkasındaki fikir oldukça basit. Shaveman sahip olduğunuz herhangi bir tıraş bıçağına takılabilen küçük ve titreşim sağlayan bir alet. Çalıştığında yüksek bir frekansta titreyen Shaveman’in, bu sayede hem kesim gücünü arttırdığı hem de yüzünüzdeki kılların dikleşmesini sağlayarak daha kolay kesilmesine olanak verdiği iddia ediliyor. Ürünün işe yarayıp yaramadığı hakkında kesin bilgimiz olmasa da, konsept olarak oldukça etkileyici ve kitlesel fonlama ile hayata geçirilmesinde fayda var gibi görünüyor.

 

Yeni iş fikri 16: Alfabetik Ahşap Saat

Hiç saati size sayılar yerine yazı ile bildiren bir saat gördünüz mü? Birkaç yıl önce piyasaya çıkan Qlocktwo isimli saat, farklı tasarımı ile birçok ödüle layık görülmüştü. Aynı firma şimdi ise bu saatin daha küçük versiyonu olan Qlocktwo W kol saatini bizlere sunuyor. Temelde aynı mantıkla çalışan saat, önceki ürünün küçültülmüş hali. Fakat hem ilk ürünün hem de kol saati versiyonunun ortak bir sorunu var; fazlasıyla pahalılar.

Fakat üzülmenize gerek yok, zira Kickstarter’da başlatılan bu yeni proje ile benzer bir tasarıma daha uygun fiyata sahip olabileceksiniz. Wooden Word Watch, adından da anlaşılacağı gibi, ahşaptan imal edilmiş ve sayılar yerine kelimeleri kullanan bir kol saati. Güzel tarafı ise, Qlocktwo W’ın neredeyse dörtte biri fiyatına, yaklaşık 219 dolara bu saat için ön sipariş verebilirsiniz. Tasarım sizin için önemliyse ya da saat koleksiyonu yapıyorsanız, bu eşsiz parçaya göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Yeni iş fikri 17: Kendi Kendini Tamir Edebilen Sırt Çantası

Yüksek performanslı tekstil ürünleri geçtiğimiz yıllarda çokça geliştirildi ve bugün artık, tasarımcıların önünde onlarca faklı kumaş türü bulunuyor. Hafif, dayanıklı ya da su geçirmez kumaşların sıklıkla kullanıldığı günümüzde, Wolverine Pack’in kullandığı kumaş türü gelecekten gelmiş gibi görünecek kadar etkileyici. FuseFabric denilen bir malzemeden üretilen bu sırt çantasının kumaşı, iddiaya göre kendi kendini tamir edebiliyor.

Talihsiz bir şekilde Wolverine Pack delinirse, tek yapmanız gereken delinen yeri iki parmağınız arasına alıp iki ucunu birbirine sürtmek. Kumaşın eşsiz yapısı sayesinde bu basit sürtünme ve ortaya çıkan ısı, liflerin birbirleri ile bağ kurmasını ve boşluğu doldurmasını sağlıyor. Bu özelliğe henüz ilk elden şahit olmadığımız için şüphe ile yaklaşmayı sürdürsek de, ürünün oldukça ikna edici bir tanıtım videosu bulunuyor.

 

Yeni iş fikri 18: Taşınabilir Kilitli Çanta

Günümüzde kilitli çanta/kutular birçok farklı şekil, boyut ve özellikte üretiliyor. Parmak izinizle açılabilen, akıllı telefonunuza bağlı ve hatta kurcalandığında polisi arayan çeşitleri dahi mevcut. Tüm bu teknolojik özellikleri ve çeşitlerine rağmen, tüm bu ürünlerin ortak sorunu, oldukça ağır olmaları. Çünkü bu tür kasalar, alışılagelmiş şekilde metal malzemelerden üretiliyor ki kolayca açılamasın. Bu tercih de yanında ağır, hantal ve taşımaya uygun olmayan ürünler ortaya çıkarıyor. Peki ya hem hafif, taşınabilir hem de aynı derecede güvenli bir seçenek olsaydı?

FlexSafe’in arkasında yatan fikir de bu! Şimdiye kadar gördüğünüz hiçbir kilitli kutuya benzemeyen bu ürün, çelik yerine yırtılmaz, kesilemeyen yani tamamen hırsız geçirmez kumaşların harmanlanmasıyla üretildi. Daha da önemlisi, FlexSafe’un eşsiz kilit mekanızması, onu istediğiniz yere tutturmanıza da müsaade ediyor. FlexSafe RFID engelleyici, hareket sensörü ve opsiyonel olarak güneş enerjili power bank gibi birçok teknolojik özelliğe de sahip.

 

Yeni iş fikri 19: Evrensel Priz Adaptörü

Yurt dışına çıkacaksanız evrensel priz adaptörünü yanınıza almanız gerekecektir. Gittiğiniz yerdeki prizlerin farklı olması durumunda ancak bu adaptör ile elektronik cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Neyse ki piyasada binlerce farklı seçenek mevcut. Fakat bunların çoğunda sigorta yok ve taşıması oldukça zor. Tofu ise bu soruna çözüm getirme niyetinde.

Diğer adaptörlerin aksine Tofu, ince, şık ve kolay taşınabilir olması için, dahası sigortasız şekilde tasarlandı. Genel olarak sigortalar, cihazlarınıza zarar gelmesini önleyen faydalı parçalardır. Fakat sigorta yandıktan sonra yenisi ile değiştirmek zorunda kalırsınız ki bu bilmediğiniz bir ülkede sıkıntı yaratabilecek bir durum. Buna karşı Tofu’nun iddiası, elektronik cihazlarınızı sigortasız da koruyabilecek bir yöntem bulduğu yönünde.

Micro ise Tofu’yla aynı özellikleri sunmasının yanında dünyanın en küçük adaptörü olmasıyla ünlü.

 

Yeni iş fikri 20: 3D Yazıcı İle Üretilen Takılar

Kendi T-shirt’ünüzü tasarladığınız gibi kolay bir şekilde kendi takılarınızı da tasarlamak ister misiniz? Eğer Şikago’da kurulan bu girişim Kickstarter’daki kampanyasında başarılı olursa, istediğinizi elde edebileceksiniz. Bezel yarattığı interaktif platform sayesinde tablet ya da telefonunuzdan kendi takılarınızı tasarlamanıza ve boyutlandırmanıza izin veriyor. Üstelik 3D yazıcı teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, tüm tasarımlarınız takılarda kullanılan değerlerdeki metal malzemeler ile üretilebiliyor.

Üstelik en Bezel’in en iyi yönü bu da değil. Tasarımı tamamladıktan sonra sanal ortamda takınızı deneme imkanına da sahipsiniz. Asıl yenilik ise, Bezel’in ölçeklendirme işleminde. Uygulama, telefonunuzdaki kamerayı ve bir dizi algoritmayı kullanarak parmak ölçünüzü belirleyebiliyor. Öyle ki bu yazılım milimetresine kadar parmağınızın ölçüsünü alabiliyor. Tüm bu bilgileri bulut ortamında saklayan uygulama, daha sonraki tasarımlarınızda da bunları kullanmanıza izin veriyor.

Mutlaka okuyun: 3d Yazıcı Sektörü İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 21: Uygun Fiyatlı Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

20 dolarlık Google Cardboard sayesinde kolayca kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü yapabiliyorsunuz. Şimdi ise, Kickstarter’da başlatılan bu yeni proje sayesinde aynı kolaylıkla arttırılmış gerçekli gözlüğü yapabileceksiniz. Birkaç lens, biraz karton ve akıllı telefonunuzun kamerası ile, bu uygun fiyatlı AR gözlüğü hayatınıza renk katabilir.

Aryzon 3 bin dolarlık Microsoft Hololens’in yüzde biri fiyata, etkileyici bir arttırılmış gerçeklik deneyimi vaat ediyor. Bunun için de size ince bir kutu gönderiyorlar ki içerisinden çıkan parçalarla kendi AR setinizi oluşturun.
Maarten Slaa (Aryzon CEO’su): Bu ürünün en heyecanlı tarafı, herkesin ulaşabilecek olması. Aryzon’u kolay kullanılabilecek şekilde tasarladık. Ürün sizin birleştireceğiniz şekilde paketleniyor ve okulda el işi dersi gördüyseniz, rahatça bir araya getirebilirsiniz. Kullanımı ise inanılmaz derecede kolay.

Mutlaka okuyun: Artırılmış Gerçeklik Sektörü İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 22: Mimarinin İlham Verdiği Saat

İkili sistem yani sadece 1’ler ve 0’ların kullanıldığı saat tasrımı, pek pratik olmasa da oldukça beğenilen ilginç tasarımlardan biri. Şimdi bu mantık biraz ışık kullanarak daha dikkat çekici hale geldi. Görüntüsü ile göz dolduran bu yeni ürünün adı ise The City Clock.

Klasik bir Fransız binasına benzeyen City Clock, pencerelerindeki ışıkları kullanarak saati belirtiyor. Etkileyici tasarımı ve detaylardaki başarısı sayesinde, minik insanların odalara girip çıkarken ışıkları açıp kapattığını hayal edebilirsiniz. Binanın birinci katı 1, ikinci katı 2, üçüncü katı 4, dördüncü katı 8 anlamına geliyor. Bu sistem sayesinde 0’dan 9’a kadar her rakamı oluşturabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan birazcık kafadan işlem yapmak.

 

Yeni iş fikri 23: Uygun Fiyatlı 3 Boyutlu SLA Yazıcı

Önceden, yani 3 boyutlu yazıcıların gündeme gelmeye çalıştığı dönemlerde, yazıcılar sadece filament biriktirme (FDM) denen bir teknik kullanıyorlardı. Daha önce görmüş olabileceğiniz bu teknikte yazıcılar, sıcak yazıcı ucundan çıkan plastik liflerle 3 boyutlu nesneler oluşturuyordu. Bu en bilindik tekniklerden biri. Fakat son dönemlerde stereolitografi denen bir teknik rol çalmaya başladı.

Stereolitografi ya da diğer adıyla SLA, UV ışınları ile temas ettiğinde sertleşen reçineye laser göndererek çalışıyor. Hassaslığı daha üst düzeyde olan bu teknik, FDM tekniğine göre çok daha iyi kalitede malzemeler üretebiliyor. Bu yazıcıların tek problemi ise, kullanıcılar için fazlasıyla pahalı olmaları. Fakat bu durum değişmek üzere. Çünkü şu anda Bean Kickstarter’da 300 ile 400 dolar yani yaklaşık 1300 ile 1700 Türk Lirası gibi bir fiyat aralığında satışa sunuldu.

 

Yeni iş fikri 24: Elektronik Oyun Hamuru

Geçtiğimiz yıllarda Kickstarter ve Indiegogo gibi siteler, çocuklara bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında eğitim vermeyi amaçlayan oyuncakların akınına uğradı. Her boy ve her şekilde tonlarca bu çeşit oyuncak mevcut. Dilediğiniz sieye girip incelerseniz, robot yapım kitlerinden lego tuğlalarına birçok farklı oyuncak bulabilirsiniz. Fakat her şeye rağmen Dough Universe, bu alandaki en yaratıcı oyuncak olabilir. Oyuncak esasen “Play-doh” adıyla tanıdığımız oyun hamuru ama bu oyun hamuru ile devre yapabiliyorsunuz.

Oyuncak temelde iki parçadan oluşuyor; birkaç kutu renkli ve istenildiği gibi şekillendirilebilen iletken macun ile basit elektronik parçalar. Bir adet kumanda, tasrımınız ile etkileşim kurabilmek için asa ve birkaç tane motor ve direnç de paketin içinden çıkıyor. Bu basit parçalarla çocuklar istedikleri şeyi yaratabiliyor ve devreyi tamamlamak için bataryaya bağlıyor. Daha sonra ellerindeki asa ile ortaya çıkan şeklin farklı yerlerine dokunarak, ses ya da hareket oluşturulabiliyor.

 

Yeni iş fikri 25: Su Geçirmez Kameralı Drone

Karada drone kullanmak ile su üzerinde kullanmak arasında büyük fark var. Elektronik parçalar nedeniyle droneların beklenmedik bir şekilde suya inmek her zaman korkunç sonuçlara neden oluyor. Bu nedenle de su üzerinde droneları uçurmak fazlaca stresli olabilir. Fakat Spalsh Drone 3 için durum bu değil. Kickstarter’da kampanyası başlatılan bu drone, su geçirmez ve yüzebilen yapısı sayesinde rahatlıkla su üzerine inip, zarar görmeden yüzebilir.

Öte yandan su geçirmez parçalar Spalsh Drone 3’ün sahip olduğu özelliklerden sadece biri. Su geçirmez gövdesinin yanı sıra Spalsh Drone 3’ün alt kısmında 4K çekim kalitesine sahip ve üç eksende dönebilen suya karşı dayanıklı bir kamerası da bulunuyor. Yani ister havada isterseniz de su altında çekim yapabiliyorsunuz. Drone ayrıca otomatik takip özelliği ile, siz suda eğlenirken sizin videonuzu çekmeye devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Drone Sektörü İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 26: Görme Engelli Alfabesi Eğitim Seti

Bu oldukça karmaşık ürün için yaratıcılarının Kickstarter’daki kampanya sayfalarında yaptığı açıklamayı size sunuyoruz:
“Görme engelli alfabesini okuyamayan engellilerin yaklaşık yüzde 97’si işsiz. Buna rağmen görme engelli öğrencilerin sadece yüzde 8,5’i bu alfabeyi öğrenmek için yeterli eğitimi alabiliyor. Görme engelli alfabesini öğrenmenin önündeki en büyük sorun, kaliteli bir eğitim yönergesinin bulunmaması. Günümüzde öğrencilerin işinin ehli bir eğitmene ihtiyaç duymadan bu alfabeyi öğrenmeleri mümkün değil. Sonuçta bu öğrencilerin çoğu görme engelli alfabesini öğrenemiyor.”

Yukarıda bahsi geçen oranlar sadece Amerika Birleşik Devletleri için geçerlive Birleşik Devletler’de görme engellilerin bu bilgisizliği büyük bir problem. Bu soruna karşı, Harvard Üniversitesi’nden mezun olan Alex Tavares kolları sıvadı. Read Read isimli bu cihaz, dünyanın ilk görme engelli alfabesini kendi başınıza öğrenmenizi sağlayan elektronik cihazı.

Read Read, scrabble oyunundaki gibi yeni sözcükler oluşturmak için harfleri düzenlemenize izin veren elektronik bir sistem. Bu sistem, işaretlenen harflerin sesli okunduğu, dokunmaya duyarlı ve kabartmalı yazılar ile görme engelli alfabesindeki karşılığını gösteriyor. Kısacası bu sistem, bir öğretmene ihtiyaç duymadan görme engelli alfabesini öğrenmenize olanak sağlıyor.

Mutlaka okuyun: Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Ürünler

 

Yeni iş fikri 27: Şişelerdeki Bahçe

Bir bahçeniz olmasını istiyorsunuz ama yeterince yeriniz yok. Silindir şekilli küçük bir cihaz olan “Dünyanın En Küçük Bahçesi” (World’s Smallest Garden)’ni herhangi bir şişenin ağzına takıp, kendi kendini sulayan bahçenize kavuşabilirsiniz.

Herhangi bir şişeye basitçe monte edebileceğiniz bu istem sayesinde, tohumların çimlenebilmesi için gerekli ortamı sağlayabilir ve bitkilerin kendi sularını çektiğini görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bitkilerinizi güneş alan bir yere koyup haftada bir su seviyesini kontrol etmek.

Nate Littlewood (Urban Leaf CEO’su): “Ürünün en iyi tarafı ulaşılabilir olması. Öncelikle ürünün kolay kullanılabilir ve uygun fiyatlı olmasına dikkat ettik. Piyasada buna benzer birçok ürün var ve fiyat aralığı 200 dolar ile 3000 dolar arasında seyrediyor. Bunlar kullanıcıların karşılayabileceklerinden daha pahalı ve bu işe yeni başlayanlar için kullanımları oldukça karmaşık ürünler. “Dünyanın En Küçük Bahçesi” bu listenin dışında kalan ve evlerinde bitki yetiştirmeye başlayacakların imdadına koşan bir ürün.”

Mutlaka okuyun: Tarım ve Hayvancılık Üzerine İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 28: Mesaj Atmayı Önleyen Araç Telefon Tutucusu

Araç kullanırken mesaj atmanızı engellemenin en iyi yolu nedir? Tabii ki mesaj atmayı imkansız hale getirmek. Yeni ve zekice tasarlanmış akıllı telefon aksesuarı Rİve’nin arkasında yatan fikir de tam olarak bu! Rive hem yazılımı hem de donanımı sayesinde mesaj atma ihtimalini ortadan kaldırmaya yarayan bir aksesuar. Bu aksesuar sayesinde hem güvenli şekilde aracınızı kullanabilecekseniz hem de GPS ya da müzik gibi ihtiyaçlarınız için telefonunuzu kullanabilmeye devam edeceksiniz.

Rive’de bahsetmemiz gereken ilk şey donanımı; Telefonunuzu Rive’ye taktıktan sonra, alt tarafta kalan “Home” tuşu donanım sayesinde ulaşılamaz bir yerde kalıyor ve bu sayede araç kullanırken telefonunuzu kontrol etmenizin önüne geçiliyor. Rive’nin yazılımı ise, siz yola çıktığınızda gelen mesaj ve aramaları otomatik olarak bekletiyor. Bu bekleme listesine isterseniz e-posta ya da başka uyarıları da ekleyebiliyorsunuz. Eğer uzun yolda Rive’yi kullanıyorsanız da yazılım sizin belirleyeceğiniz bir cevap mesajını sizi arayanlara göndererek, araç kullandığınızı ve telefonu açamadığınızı belirtiyor.

 

Yeni iş fikri 29: Bal Arılarını Korumaya Yardımcı Uygulama

Varroa destructer denen Bal Arısı Zararlısı (Apis Mellifera), yıllardır dünyanın dört bir yanındaki arı kovanlarına zarar veriyor. İlk ken 1980’li yıllarda Kuzey Amerika’da gözlemlenen bu mayt türü, Batı ülkelerindeki arı nüfusunun neredeyse yok olmasına neden oldu. Bunun başlıca sebebi ise, arıların bu mayt türü karşısında tümüyle savunmasız olmaları.

Sussamdan daha büyük olmayan bu parazit, arıya yapışarak kanını emiyor. Sonunda ise arı ya ölüyor ya da hastalığa karşı direnci düşüyor. Arıcıların ise bu durum karşısında yapabileceği neredeyse hiçbir şey yok. Fakat Kickstarter’da başlatılan proje, arıları kurtarmak için yeni bir yol gibi görünüyor.

BeeScanning arıları takip etmeye yarayan bir sistem. Akıllı telefona yüklenen bu uygulama ile, kovanın fotoğrafını çeken arıcılar, bilgisayar destekli bir yazılım sayesinde kovanlarındaki Bal Arısı Zararlısı istilası hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Halen geliştirme aşamasında olan uygulama, Kicstarter’da kendine destek arıyor. Nihai amacı; yüklenen fotoğraflardan sanal bir ağ kurarak insanların yapamayacağı kesinlikte bu maytları tespit edebilmek. Bu uygulama sayesinde arıcılar, kovanlarını daha verimli bir şekilde idare edip, zararlı parazitlerden koruyabilecek.

Mutlaka okuyun: Arıcılık Sektörü İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 30: Retro-Modern Pikap

Plaklar ve plak çalarların üzerinden onlarca yıl geçtikten sonra, tarih kendini tekrar etmeye başladı. Fakat Seed, eskilerden kalma gramofonlarınıza pek benzemiyor. Aksine, Seed bu nostaljik ürünün oldukça modern ve çok işlevli bir versiyonunu sunuyor. Üst düzey ses kalitesi, yüksek çıkış gücü ve kablosuz yayın özelliklerine sahip Seed, eski plaklarınızı dinlemek için ihtiyacınız olan her şeyi bünyesinde barındırıyor.

Klasik pikapları hayata döndürmeyi amaçlayan ilk proje olmasa da, Seed rakiplerinin çok ilerisinde özellikleri ile dikkat çekiyor. Yüksek teknolojili parçaları ve patentli süspansiyon sistemi ile Seed, hepsi bir arada diye tabir edilen yapıya ve 70 watt’lık ses sistemine sahip. Eşsiz süspansiyon sistemi sayesinde yüksek seslerde bile titreşimi emen Seed, size sürekli olarak pürüzsüz müzik sunuyor. Bunu yanı sıra Seed, iki adet 2,5 santimetre boyunda yüksek frekanslı hoparlörü ve iki adet 10 santimetre yüksekliğinde woofer’ı ile dinamik ses üretebiliyor.

 

Yeni iş fikri 31: Otomatik Çim Biçme Robotu

Temizlik robotlarındaki gelişmelerin ardından, bir ara dünyanın en popüler temizlik robotu olan Roomba gölgede kaldı. Artık gündemde günlük basit görevleri otomatik bir şekilde yapabilen robotlar var. Bugün tezgahınızı UV ışınları ile sterilize eden robotlardan, ızgaranızı temizleyenlere kadar sizi birçok angaryadan kurtaran robotlar mevcut. Şimdi ise, Franklin Robotics firması tarafından istenmeyen otlarla mücadele için tasarlanan robot Tertill sahneye çıkıyor.

Tertill aynı Roomba gibi, rastgele bir güzergahta hareket ederek, şarjı bitene kadar işini yapıyor. Tertill’in güzel tarafı ise, Roomba’nın aksine şarjı azaldığında şarj istasyonuna gitmek yerine, ihtiyacı olan enerjiyi Güneş’ten alması. Enerjisini Güneş’ten alan Tertill, şarjı bittiğinde, Güneş’in altında durarak güneş enerjisini topluyor ve tekrar görevinin başına dönüyor. Şirket yöneticisi Rory MacKean, insanları bahçelerine bakım yapmaya teşvik etmek istedikleri için bu ürünü tasarladıklarını belirtiyor.

Tertill’in diğer robotlardan bir farkı da, emme özelliği yerine küçük bıçakları ile otları biçmesi. Bu nedenle en iyi temizlik robotu sayılmasa da işini layıkıyla yapıyor.

Mutlaka okuyun: Robot Sektörü İş Fikirleri

 

Yeni iş fikri 32: Grafen Kulaklıklar

Hafif, ince ve güçlü bir malzeme olan grafen, gerçek anlamda mucizeler yaratabiliyor. Bu özellikleri nedeni ile, birçok amaç için kullanılan grafen, ses kalitesi içinde iyi bir seçenek. Bu nedenle, Kanadalı bir girişim, dünyanın ilk grafen kullanılarak üretilen kulaklıkları için Kickstarter’da kampanya başlattı.

Fizik kuralları ile çalışan bu kulaklıkta, hareketli bobin sürücüleri de denilen dinamik sürücüler, elektrik yüklü ses bobini aracılığı ile hareket ettirdikleri koni sayesinde ses dalgaları üretiyor. Hoparlördeki koni ne kadar ağır olursa, hareket ettirmek de o kadar zorlaşıyor. Öte yandan grafen malzemesindeki ağırlık – güç oranı sayesinde, ihtiyaç olan enerji minimuma indirilebiliyor ve teoride daha iyi bir ses kalitesi sunuyor. Fakat Ora’nın GraphenQ’sunun en iyi özelliği bu da değil. Malzemenin üretimi oldukça masrafsız olduğu için, şu anda erken sipariş ile 200 dolar yani yaklaşık 900 Türk Lirası gibi bir fiyata siz de bir adet grafen kulaklık sahibi olabilirsiniz.

 

Yeni iş fikri 33: Elektrikli Kargo Bisikleti

Küçük ya da büyük sepet, taşıma tahtası ya da ip ile tutturulmuş yük, Cero One ihtiyacınız olan her türlü taşıma şekliyle size yardımcı olabilecek kapasiteye sahip. 12 farklı taşıma kombinasyonu ile Cero One, piyasadaki rakiplerinden oldukça farklı bir yerde konumlanıyor. Daha küçük arka tekeri ile ön tarafta daha fazla yük taşımanıza olanak sağlayan Cero One, yere daha yakın ağırlık merkezi sayesinde de dengeli bir sürüşe imkan veriyor. Daha kalın lastikler tercih edilen bisiklette, denge ve sürüş rahatlığı da üst düzeyde.

Yapısının yanı sıra Cero One, pedal hareketleri ile ayarlanabilen farklı sürüş tarzlarına da sahip. Saatte 32 kilometre hıza ulaşabilen Cero One, yüksek performanslı sürüşte 70, normal sürüş modunda 100, ekonomik sürüşte ise 150 kilometre menzile ulaşabiliyor. Bu menzile sahip bir bisiklet, şehir hayatındaki günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirler.

 

Yeni iş fikri 34: Sıvı Plastik Kaynak

Yapıştırıcı ne kadar kullanışlı olsa da kullanımı pek de kolay değil. Dağınık, zor uygulanan ve hassas işler yapılırken pek de yardımcı olmayan yapıştırıcının tahtını sallayacak yeni bir ürün yolda. Ürünün yaratıcısı eski diş hekimi Dr. Thomas Offermann. İki malzemeyi birbirine yapıştırmak için tüpten yapıştırıcı sıkmak yerine, Dr. Offermann sayesinde, UV ışınları altında sertleşen sıvı plastik kullanılabilecek. Diş hekimlerinin diş dolgusu için kullandığı aletlere benzeyen Bondic Evo, birkaç farklılığa ve amaca sahip.

Yeni ve eskisine göre geliştirilmiş olan Bondic Evo’yu kullanmak için tek yapmanız gereken, yapıştıracağınız yere yeterli miktarda plastik sıkmak. Malzeme hemen hemen her şeyi yapıştırma kabiliyetine sahip. Bondic Evo ayrıca hassas bir şekilde çalışmanıza da imkan veriyor.

Yapıştırmak için kullanılan malzeme, siz UV ışını kullanana kadar sıvı halde kalıyor ve istediğiniz şekilde düzenlemenize izin veriyor. İşiniz bittikten sonra da anında sertleştirebiliyorsunuz. Yaklaşık 4 saniyelik UV maruziyetinin ardından sertleşen fakat yinede size düzeltme imkanı veren malzemenin üzxerine, isterseniz ikinci bir kat da atabiliyorsunuz.

 

İlginizi çekebilir

Yeni İş Fikirleri
Yatırım Yapılacak İnovasyonlar

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir