4 Adet İnovatif İş Fikri

Siz değerli okuyucularımız için dünyanın dört bir tarafından hayata değer katan inovatif iş fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz.

 

Catolet — Tam otomatik kaka kabı

Otomatik kaka kapları yeni bir teknoloji olmasa da hala tam otomatik bir tane üretilmiş değil. Kabınız ne kadar akıllı olursa olsun hala kedinizin kakasını toplayıp çöpe atmanız gerekiyor. Ancak Catolet’in yaratıcıları bu durumu değiştirmek üzere yola çıkmış.

Catolet’in yaratıcısı Tatyana Bayramova piyasada birçok otomatik kaka kabının olduğunu ama eksilerinin de çok olduğunu söylüyor: “Piyasadaki kaka kapları ya filtreye ihtiyaç duyuyor, ya boyutu büyük oluyor ya da çok pahalı oluyorlar. Kedi yetiştiricileriyle beraber bu eksiklikleri giderecek bir kaka kabı yaratmak istedik. Hedef kitlemiz kedi ya da küçük köpek sahibi olup elektronik cihazlara ilgi duyan kişiler. Onlara evcil hayvan bakımı rutinlerinde yardımcı olacak modern bir cihaz geliştirmek istedik.”

Evcil hayvanınızı tuvalete oturmaya alıştırmanıza gerek yok çünkü Catolet gözenekli bir taşıma kemeri sistemini kullanıyor. Çişi kemerden geçerken katı atıklar ana küvette toplanıyor. Ayrıca hareket sensörleri dört ayaklı dostunuzun işinin bittiğini haber verebiliyor. Atıklar daha sonra öğütücüden geçirildikten sonra kanalizasyona boşaltılıyor. Evet, Catolet’i tesisatınıza bağlamanız gerekiyor. Başka bir deyişle bir kere kurduktan sonra bir daha asla kaka kabını düşünmenize gerek kalmıyor!

 

Sitpack Zen — Taşınabilir tek ayaklı tabure

Birkaç yıl önce Mono+Mono firması Sitpack adında akıllı bir cihaz piyasa sürmüştü. Katlandığında bir soda şişesi boyutuna gelen Sitpack açıldığında silindir şeklinde bir tabure halini alıyor. İki parçalı silindir parçalarını birleştirdiğinizde tabure oluyor. O sırada tek ayağı yere kadar uzanıyor ve göz açıp kapayıncaya kadar kurabileceğiniz bir tabure şeklini alıyor. Mono+Mono firması bununla yetinmeyip şimdi de SitPack’in yeni ve iyileştirilmiş versiyonu olan SitPack Zen’i piyasaya sürdü.

SitPack Zen sadece eskisinin yenilenmiş bir versiyonu değil, eski tasarımda olmayan özellikleriyle de dikkat çekiyor. Eski tasarımdaki oturma bölgesi sert plastikten yapılmışken yeni tasarımda çok daha elastik bir malzeme kullanılmış. Ayrıca Zen versiyonu eskisine göre daha sağlam ve hafif olan malzemelerden üretilmiş. Bu sayede konserler, konferanslar gibi etkinliklere yanınızda götürmeniz için çok daha uygun.

 

Flectr 360 —Tümyönlü reflektör

Eğer araba dışında herhangi bir araç kullanıyorsanız geceleri görünür olmanın ne kadar önemli olduğunuzu bilirsiniz. İyi reflektörlük ve parlak ışıklar gece eve dönüp dönmeyeceğinizi belirleyen faktörler olabiliyor. Ancak ışığı yansıtan giyim ürünlerinin daha ulaşılabilir olmasına rağmen çoğu ışık yansıtıcı teçhizat aynı sorundan muzdarip: sadece belli bir açıdan gelen ışığı yansıtıyorlar.

Piyasadaki çoğu ışık yansıtıcı teçhizat retroreflektiftir, yani ışığı geldiği yöne doğru yansıtır. Çoğu yüzey ışığı tüm yönlere dağıtarak yansıtmasına rağmen bu teçhizatlar ışığı belli bir yöne yansıtacak şekilde tasarlanmış ve bu önemli bir sorun teşkil ediyor. Çünkü sadece ışık size doğrudan vurduğunda görünür oluyorsunuz. Flectr 3D bu durumu değiştiriyor. Akıllı tasarımı sayesinde ışığı 360 derece yansıtıyor ve sizi tüm açılardan görünür kılıyor.

 

DipClip — Sos kabı tutucu

Genelde bu listeye aldığımız cihazları yenilikçi ve akıllı tasarımlarına dayanarak seçiyoruz. Ancak DipClip bunlardan hiçbirine sahip değil. Listemize girmesinin tek sebebi absürtlüğü. Arabanızın havalandırmasına takabileceğiniz bu cihazın yaptığı tek şey tüm büyük fast-food zincirlerinin sos kaplarını tutabilecek olması. Bu sayede arabanızda yapacağınız fast-food kaçamakları daha keyifli bir hal alıyor, sosu dökmeden kızarmış tavuğunuzu yiyebiliyorsunuz. Yaptığı tek şey bu.

Ama bizi şaşırtan şey bu projenin 40 bin dolardan fazla para toplamış olması. Eğer hala Kickstarter ya da Indiegogo gibi platformların gücüne inanmıyorsanız, DipClip bakış açınızı değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.