40 Yaşından Sonra Başarıyı Yakalayan 24 Kişi

Bazıları için her doğum günü, bir yılın daha geçtiğine ve en büyük hayallerimizden bir adım daha uzaklaştığımıza dair bir hatırlatma olabilir.

Yine de, 30 yaşınıza geldiğinizde bütün hayatınızı yoluna koymuş olmak zorunda olmadığınızı kanıtlayan, farklı sektörlerden birçok başarılı insan var.

Bu yazımızda, ilk elbisesini 40 yaşında tasarlayan ünlü modacı Vera Wang’den, 96 yaşında ilk kitabı kabul edilene kadar sayısız ret cevabı alan yazar Harry Bernstein’e kadar başarıya geç yaşında ulaşmış insanları ele alacağız.

 

Stan Lee, “Fantastic Four (Fantastik Dörtlü)” isimli ilk başarılı çizgi romanını, 1961 yılında 39. yaş gününden hemen önce yarattı. Sonraki birkaç yıl içerisinde, Örümcek Adam ve X-Men gibi karakterlerinin Amerikan kültür ikonları haline geldiği, efsanevi Marvel Evrenini yarattı.

 

Donald Fisher 1969 yılında eşi Doris’le birlikte ilk Gap mağazasını açtığında 40 yaşındaydı, ve perakendecilik alanında hiçbir deneyimi yoktu. Gap’in kıyafetleri kısa sürede moda oldu, ve şirket bugün dünyanın en büyük giyim mağazalar zinciri.

 

Vera Wang, 40 yaşında moda sektörüne giriş yapmadan önce artistik patinajcı ve gazeteciydi. Bugün Wang, dünyanın önde gelen modacılarından ve 630 milyon dolarlık da servetin sahibi.

 

Gary Heavin, 90’ların en hızlı büyüyen markalarından olan Curves  fitness merkezinin ilk şubesini açtığında 40 yaşındaydı.

 

Robin Chase, 2000 yılında 42 yaşındayken Zipcar’ı kurdu. 2011’de şirketten ayrıldı, ve günümüzde, Dünya Ekonomi Forumu üyesi olarak hizmet vermenin yanı sıra, hala yeni girişimler kurmaya ve danışmanlık yapmaya devam ediyor.

 

Samuel L. Jackson bugün yıllardır yerini koruyan önemli bir Hollywood kişiliği; ancak 1991 yılında 43 yaşındayken Spike Lee’nin “Orman Ateşi” filmindeki ödüllü performansından önce küçük rollerde oynuyordu.

 

Sam Walton, 20li ve 30lu yaşlarında nispeten başarılı bir perakende satış yönetimi kariyerine sahipti, ancak olağanüstü başarılı günlerine giden yola 44 yaşında, 1962 yılında Arkansas Rogers’daki ilk Wal-Mart’ı açtığında girdi.

 

Henry Ford, 1908 yılında arabada bir devrim olan Model T’yi yarattığında 45 yaşındaydı.

 

Jack Weil, ilerleyen dönemlerde en popüler kovboy giyim markası olacak olan Rockmount Ranch Wear’i kurduğunda 45 yaşındaydı. Weil, 2008 yılında, 107 yaşında yaşamını yitirene kadar şirketinin CEO’luğunu üstlenmiştir.

 

Efsanevi bir komedyen olarak akıllarda yer eden Rodney Dangerfield, 46 yaşında “Ed Sullivan Show”da yer alana kadar başarıyı yakalayamamıştı.

 

Momofuku Ando, 1958 yılında 48 yaşındayken paket erişteyi bularak abur cubur tarihindeki yerini sağlamlaştırdı.

 

Charles Darwin hayatının büyük bir bölümünü içine kapanık bir doğa bilimci olarak geçirdi, ancak 1859 yılında 50 yaşındayken yazdığı“On The Origin of Species (Türlerin Kökeni)”  adlı eseri bilim camiasını sonsuza kadar değiştirmiştir.

 

Julia Child, 1961’de 50 yaşındayken ilk yemek kitabını yazarak ünlü bir aşçı olarak başladığı kariyerinden önce reklamcılık ve medya işindeydi.

 

Jack Cover, 1970 yılında 50 yaşındayken Taser şok tabancasını üreterek başarılı bir girişimci olmadan önce, aralarında NASA ve IBM’in de bulunduğu kuruluşlarda bilim adamı olarak çalışıyordu.

 

Betty White, gelmiş geçmiş en çok ödülü olan komedi aktrislerinden biri, ve kendisi ancak 1973 yılında 51 yaşındayken “The Mary Tyler Moore Show” ekibine katıldığında bir ikon haline geldi.

 

Tim ve Nina Zagat 1979 yılında Zagat adıyla ilk restoran değerlendirme koleksiyonlarını yayımladıklarında, her ikisi de 51 yaşında avukatlardı. Markaları mutfak otoritesinde bir öncü haline geldi.

 

Taikichiro Mori, 51 yaşında Mori Building Company’i kurduğunda emlak yatırımcısı olan bir akademisyendi. Akıllı yatırımları onu 1992 yılında dünyanın en zengin adamı yaptığında, net serveti 13 milyar dolardı.

 

Ray Kroc, 1954 yılında 52 yaşındayken McDonald’s’ı almadan önce, milkshake makinesi satıyordu. Dünyanın en büyük fast-food markasını oluştururken bu işi de içine kattı.

 

Wally Blume, 1995 yılında 57 yaşındayken kurduğu dondurma markası Denali Flavors’dan önce süt ürünleri alanında uzun bir kariyere sahipti. Şirket, 2009 yılında net servetini 80 milyon dolar olarak bildirdi.

 

Laura Ingalls Wilder, eğitimli kızı Rose’dan editörlük yardımı alarak yıllar boyunca yarı-otobiyografik hikayeler yazdı. 1932 yılında 65 yaşındayken hikayelerinden biri ilk defa “Little House” kitaplarında yayınlandı. Bunlar sonradan çocuk edebiyatında klasik haline gelerek “Little House on the Prairie” adlı televizyon programının temellerini oluşturdu.

 

Harland Sanders, ya da daha çok bilinen adıyla Albay Sanders, 1952 yılında Kentucky Fried Chicken’i ilk aldığında 62 yaşındaydı. Markayı 12 yıl sonra 2 milyon dolara sattı.

 

Anna Mary Robertson Moses, nam-ı diğer Grandma Moses, oldukça verimli geçen resim kariyerine başladığında 78 yaşındaydı. 2006 yılında tablolarından biri 1.2 milyon dolara satıldı.

 

Harry Bernstein, ismi bilinmeden yazarak geçirdiği uzun bir hayat yaşadı, ancak 96 yaşındayken 2007 yılında yazdığı “The Invisible Wall: A Love Story That Broke Barriers” adlı anı kitabıyla şöhreti yakaladı.

Bu insanların her biri aaşarıda yaş sınırı olmadığını ve hayallerimizin peşinden gitmek için hiçbir zaman geç olmadığını bize kanıtlamaktadır.

 

İlginizi çekebilir

Yaşın Sadece Bir Sayıdan İbaret Olduğunu Kanıtlayan 15 Genç ve Başarılı Girişimci
Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.