5 Adet Yeni İnovasyon Ürünü

İnternette her dakika, kitlesel fonlama ile hayata geçirilen milyonlarca proje ortaya çıkıyor. Kickstarter ya da Indiegogo gibi sitelerde gezindiğinizde garip, işe yaramaz hatta aptalca sayılabilecek projelerle karşılaşmanız işten bile değil. Bu karmaşanın içindeyse gerçekten kıymetli bazı fikirler de bulunuyor. Çakma ürünler ya da telefon kılıflarını bir kenara bırakarak bu haftanın en alışılmadık, iddialı ve heyecan verici projelerini derledik. Kitlesel fonlama projeleriyle ilgili aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, iyi bir fikrin bile başarısız olabileceğidir. Bu nedenle hayalinizi gerçekleştirmek için acele etmeyin, ön araştırmanızı dikkatli bir şekilde yapın.

 

Pimax – 8K Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Geçtiğimiz birkaç yılda sanal gerçeklik gözlükleri çok gelişti. Oculus Rift firması, sanal gerçeklik ateşini tekrar yaktığından beri, teknoloji firmaları en iyi deneyimi sunmak için yarış halinde. Bugün sanal gerçeklik tutkunları, ulaşılabilir ve uygun fiyatlı Samsung Gear sanal gerçeklik gözlüğünden endüstrinin lideri HTC Vive’a kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerin keyfini çıkarabiliyor. Fakat Pimax firmasının dizayn ettiği yeni 8K sanal gerçeklik gözlüğüyle birlikte, yarış daha da çekişmeli hale gelmeye başladı.

Kağıt üzerinde Pimax 8K tartışmasız bir numara. 3840 x 2160 çözünürlüğe sahip, 90 Hz yenileme hızı ve 200 derecelik görüş açısıyla Pimax 8K, kolayca listenin tepesine oturuyor. Bu özelliklerle yarışan en güçlü rakipleri Oculus Rift ve HTC Vive ise kullanıcılarına ancak 1080 x 1200 çözünürlük ve 110 derecelik görüş açısı sunabiliyor. Tüm bu üstünlükleriyle Pimax 8K olağanüstü bir sanal gerçeklik deneyimi hedefliyor. Pimax 8K sanal gerçeklik gözlüklerinin bir diğer artısı da, “ekran kapı etkisi” (screen door effect) denilen sorunu çözmüş olması. Ekran kapı etkisi, ekrana çok yakından baktığınızda, pikseller arasındaki boşluğu yani siyahlığı görmeniz anlamına geliyor. Çocukken televizyona çok yakından baktığımızda fark ettiğimiz siyah çizgiler gibi.

 

Biolite Firepit – Dumansız,Enerji Toplama Çukuru

Biolite firması 2013 yılında çıkardığı cihazlarınızı şarj edebilen, biyokütle ile çalışan Campstove ile kampçıların beğenisini toplamıştı. Firma geçtiğimiz yıllarda hem ürün yelpazesini genişletti hem de daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı.

Biolite firmasının son ürünü Firepit, bazı yenilikçi özelliklere sahip ve kamp ateşi deneyimini ileriye taşıyor. Tasarımcılar kamp ateşinden çıkan dumanın çoğunun, odunların verimsiz bir şekilde yanması sebebiyle meydana geldiğini farkına vardı. Bunu değiştirmek adına ürettikleri Firepit’te bağımsız çalışan 51 fan doğrudan alevlere oksijen püskürterek, odunların daha verimli yanmasını sağlıyor. Yakıtın yani odunların verimi arttıkça da ortaya daha az duman çıkıyor. Başka bir deyişle, artık rüzgar yönü değiştikçe, dumandan kaçmak için sürekli yer değiştirmenize gerek kalmayacak.

 

Arduventure – 8-bir RPG

Akıllı telefonlar sayesinde milyonlarca oyunun parmağımızın ucunda olduğu bir dünyada, Game Boy ya da PlayStation Vita gibi oyun konsollarını almak için mantıklı bir sebep sunmak zorlaşıyor. Yine de sadece oyun için üretilmiş bu cihazların halen bazı avantajları bulunuyor. Eğer taşınabilir, tuşları olan ve oyun oynarken sizi bildirimler ya da reklamlarla bunaltmayan bir cihaz arıyorsanız, son çıkan Arduboy’a bakmak isteyebilirsiniz.

Bu cihazın ne olduğunu bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse; Arduboy kredi kartı büyüklüğünde, içerisinde 8-bitlik bir adet oyun bulunan ve açık kaynak kodu sayesinde çevrimiçi kütüphanesindeki oyunlarla değiştirilebilen bir oyun konsolu. Yakın zamana kadar cihazın mucitleri, insanların oyun yazmalarına olanak sağlıyordu fakat artık işler değişiyor.

Arduventure, Arduboy için üretilen ev yapımı bir RPG. Projeye destek olanlar, oyunu ilk oynayanlar olacak.

 

Aire – Ev Güvenlik İHA’sı

Teknoloji alanındaki bazı fikirler, popüler kültürün etkisi altında ve sizin için şaşırtıcı olmayan niteliklerdeyken, bazıları da size gelecekte yaşıyormuş hissi verecek etkiye sahip. Aire kesinlikle bahsettiğimiz ikinci sınıfa giriyor.Yakın zamanda Kickstarter’da görücüye çıkan Aire, kendi başına uçabilen, ev için tasarlanmış ilk robot olarak tanımlanıyor. Temelde güvenlik kameralı bir İHA olan Aire, evin içerisinde uçarak etrafı kontrol ediyor, istendiğinde evdeki insanların fotoğraflarını çekiyor ya da sıra dışı bir durum olup olmadığını kontrol ediyor.

Aire’nin yaratıcısı Jeffrey Tseng verdiği bir röportajda ürünü “Açık havada çalışmaları için dizayn edilen alışılagelmiş İHA’ların aksine biz Aire’yi insanların yakınında hareket edebilmesi için tasarladık. Bu sebeple güvenlik, yakın uçuş, dizayn ve kullanıcı deneyimi için ses konuları üzerine yoğunlaştık.” sözleriyle anlatıyor ve ekliyor: “Bu noktaları göz önüne alarak, kanallı fan adı verilen uçuş platformu kullanmaya karar verdik ki bu standart İHA’lardaki dört pervaneden çok daha karmaşık bir sistem ama arzu ettiğimiz tasarım için bire bir. Bu mükemmel tasarımı tamamlamak için Aire’ye işlemciler, sensörler ve kendi kendine gidebilen arabalardakine benzer bir yazılım ekledik.”

 

Delfast eBike – Uzun Mesafe Elektrikli Bisiklet

Daha önce de söylediğimiz gibi, insanoğlu sürülebilir teknoloji açısında altın çağını yaşıyor. Son birkaç yılda elektrikli motorlar gittikçe daha küçük ve daha güçlü olurken bataryalar da aynı şekilde hem küçüldü hem daha uzun ömürlü hem de daha fazla enerji sağlayabilir hale geldi. Bu gelişmeler de sürülebilir cihazlarda devrime neden oldu. Artık takip edilemeyecek kadar çok yeniliğin olduğu, elektrikli kaykadan motorlu kayak takımlarına kadar birçok yeni ürünün piyasaya sürüldüğü bir ortamda zirvede kalmak neredeyse olanaksız.

Delfast firması ürettiği eBike’ı, elektirikli dağ bisikleti ile elektrikli motorsiklet arasında bir yerde konumlandırıyor olsa da, ürünün öne çıkan özelliği kaslı görünümü ya da kalın tekerlekleri değil. eBike’ı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği uzun menzili. Tasarımcılarına göre eBike, tam şarj edilmiş şekilde 280 kilometre yol gidebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.