Araba kapılarına yerleştirilen alarm sayesinde motor ve bisiklet kazalarına son!

Semcon adlı teknoloji firması tarafından geliştirilen ve şu anda patent bekleyen cihaz, araba sürücülerini yanlarına yaklaşan motor veya bisikletli konusunda uyarıyor, böylelikle iki tekerlekli taşıtlar yandan geçerken sürücü kapısını açmıyor ve kazalar önleniyor. İşin en güzel tarafı, böylesine kullanışlı bir cihazın maliyeti 2 euro bile değil!

Semcon’un “Life Sticker” adını verdiği ürün otomobillerin yan aynalarına takılıyor. Cihaz, araca yaklaşan bir bisikletli tespit ettiği zaman ışıklarını yakıp söndürerek sürücüye haber veriyor. Şu anda patent aşamasında olan Life Sticker günümüzün en ileri teknolojilerini kullanmasına rağmen ürünün maliyetinin 2 euro bile olmaması gerçekten dikkat çekici bir ayrıntı.

Peki Life Sticker fikri nerede doğdu dersiniz? Yakın tarihlerde Semcon, şirket içinde bir ürün geliştirme yarışması düzenlemişti. Yarışmanın amacı Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında dünyaya faydalı olabilecek çeşitli çözümler üretmekti. Semcon’un Şangay ofisinden Duokai Wang da geliştirdiği Life Sticker adlı inovatif konsept ile yarışmayı kazandı. Wang’ın amacı dünyada her yıl meydana gelen trafik kazalarının sayısını bir nebze de olsa azaltmaktı. Ne de olsa yılda 50 milyon trafik kazası gerçekleşiyor, bunların %25’inde bisiklet ve motor kullanıcıları da zarar görüyor. Birleşmiş Milletler de bu akıl almaz rakamı 2020’ye kadar yarıya indirmeyi amaçlıyor.

Semcon şu sıralarda imalat operasyonlarına destek sağlamak için çeşitli ortaklar arıyor. Şirketin yaptığı açıklamalara göre Life Sticker’in önümüzdeki sene içerisinde piyasaya sürülmesi mümkün görünüyor. Şimdi kabaca Life Sticker’in nasıl çalıştığını anlatalım: Cihaz, otomobillerin kapı uyarı sistemlerini Bluetooth vasıtasıyla bisikletlilerin ya da motorluların telefonlarına bağlıyor. Semcon İnovasyon Laboratuvarı’nın yöneticisi Basim Ali cihazın mekanizmasını şu sözlerle özetliyor: “Life Sticker, enerjisini güneş pillerinden alıyor, bu yüzden de cihazı otomobillerin sistemlerine bağlamanıza hiç gerek kalmıyor. Haliyle yapmanız gereken tek şey Life Sticker’i alıp yan aynaya takmak.”

Günümüzde Semcon haricinde yol güvenliği konusunda çalışmalar yapan daha birçok şirket var. Mesela bu şirketlerden biri olan Direct Line, yayalar yaya geçidinden geçerken sürücüleri uyaran “interaktif yaya geçidi” sistemini geliştirdi. Dünya devi sigorta şirketi AXA’nın Polonya ayağı ise otomobillerin radyolarına bağlanıp sürücüleri uyarabilen bisiklet zilleri tasarlamayı başardı. Peki yol güvenliğini sağlama konusunda bizi daha başka ne gibi inovasyonlar bekliyor dersiniz?

 

İlginizi çekebilir

En İyi İnovasyon Fikirleri
Motor Kaskına Takılan LED Işığı Sayesinde Fark Edilir Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.