Avustralya’da Elektrikli Otomobiller Günde 1 Dolara Şarj Ediliyor

Avustralyalı elektrik şirketi AGL, Tesla gibi elektrikli araç kullanan kişilere günlük 1 Avustralya doları(2,3 TL) karşılığında şarj hizmeti veriyor.

Şirketin CEO’su Andy Vesey haberi Avustralya Enerji Haftası Konferansında açıkladı. Vesey elektrikli araçların yıllık enerji giderinin 365 Avustralya doları olacağını açıkladı. Hem de araçlar, evde şarj edilebilecek.

Uygulama Tesla, BMW i3, Nissan Leaf gibi otomobillerde uygulanabilecek. Şirketin sözcüsü, yaptığı açıklamada otomobillere yüklenen elektriğin bir ölçüm cihazıyla tespit edileceğini ve isteyen kişilere şarj ekipmanı satabileceklerini ifade etti.

Vesey şöyle diyor: “Elektrikli bir aracınız varsa günlük sadece bir dolara aracınızı şarj edebileceksiniz. AGL akıllı ölçüm cihazı ve şarj ekipmanıyla günde bir dolara aracınız şarj olacak. Üstelik gün içinde istediğiniz kadar şarj edebilme hürriyetiniz olacak.

Vesey; Twitter’da yaptığı açıklamada, kasım ayından itibaren uygulamanın faaliyete geçeceğini ifade ediyor.

Çevreci bir tutum sergileyen AGL ayrıca karbon dengelemesi konusunda da çalışmalar yapıyor. Şirket çevreci girişimlerde bulunarak karbon emisyonuna karşı hamlelerde bulunuyor. Bir AGL sözcüsü bunun karbon kirliliğini büyük ölçüde telafi eden bir ürün olabileceğini ifade ediyor.

Şirket sözcüsü, yaptığı açıklamada ortalama bir sürücünün yılda ortalama 17.000 Avustralya dolar değerinde benzin kullandığını, bu nedenle yıllık 365 Avustralya dolarına şarj edilebilen elektrikli araçların kullanıcıların da çıkarına olduğunu ifade ediyor. Çevreci araçlara ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişin olduğu günümüzde AGL’nin bu hamlesinin yerinde olduğu söylenebilir.

100 kilometrelik bir mesafe kaydetmek için normalde 4,5 Avustralya doları olan araç şarjı maliyetinin sadece 1 Avustralya doları olması kullanıcılara iyi bir tasarruf fırsatı sunuyor.

 

İlginizi çekebilir

Yenilikçi Elektrikli Araçlar
Bu Yıl Görücüye Çıkan 18 Harika Buluş
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir