Başarılarınızı Kutlamak Neden Önemlidir?

Başarılarınızı kutlamak yalnızca fiziksel olarak iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda yeni bir zorluk ya da fırsatla karşılaştığınızda ortaya koymak istediğiniz olumlu tutumu ve davranışı güçlendirir.

Başarılarınızı kutlamak için yoğun iş temponuzdan zaman ayırdınız? Girişimciler olarak, gelecekle ilgili takıntılarımıza çok zaman harcıyoruz. Ancak önemli bir hedefi tamamladığımızda, bunu kutlamak yerine hemen bir sonraki hedefe geçmeye koşullanıyoruz. Başarılarınızı kutlamaya zaman ayırmazsanız muhtemelen bir süre sonra tükeneceksiniz.

Kutlama yapmak için aslında bir bahaneye ihtiyacınız olmasa da, çoğu A tipi girişimci için kutlama zamanları 0 ile biten doğum günleridir. (30. yıl, 40. yıl vb.)

“50 Milyar Dolarlık Adam” olarak bilinen Dan Pena buna iyi bir örnektir. Çok çalışkandır, kişisel ve iş hayatında birçok başarıya imza atmış, kazançlarını hem bağış hem de eğitim yardımlarıyla insanlığa ödemiştir. Aynı zamanda başarılarını ailesi ve arkadaşlarıyla nasıl kutlayacağını da iyi bilir. İşte size başarılarınızı kutlamanın ilerideki başarılarınıza kritik etki edecek kadar önemli olmasının üç nedeni.

 

1- Kutlamalar Fizyolojinizi Değiştirir ve Psikolojinizi Güçlendirir

Kutlama yaptığınızda, vücudunuzda endorfin salgılanır ve kendinizi inanılmaz iyi hissedersiniz. Bir şeyi başardığınızda ve bunu kutlamak için zaman ayırdığınızda ilerideki başarılarınıza yardımcı olacak bir güç elde edersiniz. İşimizle ilgili yaptıklarımızın çoğu psikolojimizden güç alır ya da onun tarafından sınırlanır.  Başarılarımızı kutlayarak sadece fiziksel olarak harika hissetmekle kalmaz, aynı zamanda yeni bir meydan okuma (zorluk) veya fırsatla karşılaştığımızda göstermek istediğimiz davranış şeklini de güçlendirir.

Tersini düşünürsek, birçok başarınızı kutlayamazsanız, beyninizi yaptığınız işin o kadar da heyecan verici ve önemli olmadığı konusunda şartlandırırsınız. Eğer her gün sıradan hissettiriyorsa (hem de harika şeyler yapmanıza rağmen) işinize kendinizi %110 vermeyi bırakacaksınız, bu da aldığınız sonuçların başarısını azaltacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, kutlama eksikliği daha az odaklanmaya ve zaman içinde performansınızın düşmesine neden olacak bir boşluk hissine yol açacaktır.

 

2- İş Arkadaşlarınız ve Ortaklarınızla Kutlamalar Yapmak Aranızdaki Bağları Kuvvetlendirir

Başarılarınızı kabul etmenin birçok psikolojik ve fizyolojik faydası vardır. Ancak çemberi genişletip buna iş arkadaşlarınızı ve otaklarınızı dahil etmek size ek avantajlar sağlar.

Kutlamanın en tepe noktasında çevrenizdekilerle iş ağınızı güçlendirmenin ek bir faydası vardır. Kutlama hissi bulaşıcıdır ve çevrenizdekiler de bu başarıyı paylaşmak isteyecektir. Başarılar doğru bir şekilde aktarıldığı zaman yeni fikir ve fırsatlar oluşturur. Zirvedeyken her şeyi başarabileceğinizi hissedersiniz. Zirvede başkalarıyla birlikteyken başarılarınız için yeni iş birlikleri ve güçlenme yolları aramanız doğaldır.

 

3- Kutlamalarınızı Sizi Bir Başaran Olarak Sınıflandırır ve Daha Çok Başarıyı Size Doğru Çeker

Başarı, başarıyı doğurur. Bu nedenle de kutlama etkinlikleri sırasında bu ivmeyle hareket etmek doğaldır. İşinizi büyütmek istediğinizde kutlama yapmak sadece yaptığınız şeyin olumlu yönlerini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda işinizi başkalarının da başarısını paylaşmak isteyeceği arzu edilen bir şirket olarak doğru şekilde konumlandırır.

Algı zamanla gerçeğe dönüşür. Siz başarınızı kutlarken diğerleri inşa ettiğiniz şeye katılmanın yollarını arar. Doğru ortaklıklar değer değiş tokuşu yoluyla kurulur. Bu sizi, diğerlerinin size katılmasına izin verip vermeyeceğinize karar verebileceğiniz bir noktaya getirir. Diğerleri masaya oturduklarında bu büyük ihtimalle, zaten başarmış olduklarınızı genişletmek için gelmiş oldukları anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir