Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Her Gün Yapılması Gereken Şeyler

Başarı kolay elde edilir bir şey değildir – ve kesinlikle bir gecede gerçekleşmez, ancak profesyonel hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak adına her gün düzenli olarak yapabileceğiniz küçük şeyler vardır. Elon Musk ve Oprah Winfrey’den tutun da Google ve Facebook’un CEO’larına kadar dünyanın en efsanevi girişimcileri ya da liderleri başarıyı devamlılık arz eden bir çalışma süreci olarak görürler. Ve böylesi bir süreç belli alışkanlıkları edinmeyi de beraberinde getirir. Söz konusu olan alışkanlıklar olduğunda ise kilit nokta istikrar ve sabır olmalıdır.

Sizler de başarılı olmak istemez misiniz? O halde yazımızda yer vereceğimiz kendi servetini yaratmayı başarmış ünlü girişimcilere özgü, başarı garantili günlük rutinlere hep birlikte göz atalım.

 

1- Doğrudan kariyerinizle alakalı olmayan kitapları da okuyun.

Okumak hayatı bir başkasının bakış açısıyla deneyimlemenin ve etkili bir lider olmanız için gerekli olan empati duygusunu geliştirmenin en kolay yollarından biridir. Ancak bilginizi uzmanlık alanınızın bir adım ötesine taşımanız da bir o kadar önemlidir.

Örneğin SpaceX’ve Tesla Motors’un kurucusu Elon Musk’un okuma listesinde bilim kurgu ve biyografi çalışmaları da yer alıyor. Musk bu durumu şu sözlerle açıklıyor. “Kitaplarla iç içe büyüdüm. Kitaplarım ve ailem dışında hiç kimsem yoktu. Bugünkü başarımı büyük ölçüde beni her türden konuya ilişkin bilgilendiren bu kitaplara borçluyum ”.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

 

2- Ter dökün.

Hayır, saunaya gitmenizden veya yapacağınız ağır hareketler içeren bir yogadan bahsetmiyoruz. Kastettiğimiz şey emeklerinizden ötürü dökeceğiniz alın teridir.

Konfor bölgenizin dışına çıkıp bir şeyler yapma cesaretini göstermeniz kendinizi geliştirmekte olduğunuzun bir işaretidir. Aksi takdirde hayatınız boyunca hatırı sayılır bir ilerleme kaydedemezsiniz. Topluluk karşısında konuşmaktan nefret mi ediyorsunuz? Bir sonraki ekip toplantısında ilk konuşmacı siz olun. Gerginlikten kan ter içinde kalacağınızı bilseniz dahi bunu yapın. Bu durum işleri daha da kolaylaştıracaktır, başarıya emin adımlarla yürümenizi sağlayacaktır.

Mark Zuckerberg de Çin lehçelerinden biri olan Mandarin’i öğrenmek için hatırı sayılır bir zaman dilimi-hatta yıllarını- harcamıştı. Peki, ya sonrası? Elbette ki tüm bu çabalara değmişti çünkü artık bu dili etkin bir biçimde kullanır hale gelmişti.

Unutmayın. Korku ve kendini geliştirme aynı alanda var olamaz. Kendinizi geliştirmeniz için korkularınızdan sıyrılmanız ve çabalamanız gerekir.

 

3- Egzersiz yapın.

Araştırmalar egzersiz yapmanın zengin ve başarılı insanlara özgü bir ortak özellik olduğunu ortaya koymuştur. Egzersiz yapma alışkanlığı kazanmış olanların yapmayanlara göre muazzam bir rekabet avantajı olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu avantajlar arasında yüksek IQ seviyesine sahip olmayı (zeka katsayısı), sarsılmaz bir irade gücünü, öz güveni ve yüzde 20’lik bir enerji fazlalığını sayabilmemiz mümkündür.

Oprah Winfrey, Sheryl Sanberg ve Richard Branson da dahil olmak üzere kendi servetini yaratmayı başarmış çok sayıda girişimci günlük rutinlerine egzersizi de eklemiştir. Araştırmalar, az miktardaki bir günlük egzersizin dahi yaşam sürenizi uzatma konusunda büyük ölçüde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Spor ve Egzersiz Yapmanın 4 Bilimsel Faydası

 

4- Başkalarına yardımcı olun.

Bir girişimcinin her şeyi kendi çabasıyla gerçekleştiren bir süper kahraman olduğu inancı bir efsaneden ibarettir. Gerçekten başarılı insanlar, özellikle de ihtiyacı olan insanlara destek çıkmanın veya birilerinden yardım almanın önemini bilirler.

Bu duruma örnek vermemiz gerekirse 2010 yılında, Bill ve Melinda Gates ile Warren Buffett’ın başlattığı zengin bireylerin/ailelerin yoksulluğun azaltılması, küresel sağlık vb. amaçlarla servetlerinin yarısından fazlasını bağışlaması taahhüdü içeren “Giving Pledge” (Bağış Yemini)’i projesinden bahsedebiliriz.

Üstelik başkalarına edeceğiniz bu yardım için tek yol milyarlar değerinde bağışlar yapmanız da değildir. Çalışmaktan bitap düşmüş bir iş arkadaşınıza ya da yaşlı bir insanın market poşetlerini taşımasına edeceğiniz yardımlar da bu başlığa dahildir. Nasıl? İnsanlara destek olamayacak hatta tek bir iyilik dahi yapamayacak kadar çok mu meşgulsünüz? O halde başarılı olmak için uzun bir süre daha beklemeniz gerekecek.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Hayırsever Zenginleri

 

5- Neyle savaştığınızı hatırlamak için bir dakikanızı ayırın.

Lise basketbol takımdan uzaklaştırılmasının ardından büyük bir başarı elde edip tam 6 şampiyonluğa imza atan Michael Jordan bir keresinde şöyle demiştir: “Antrenman sırasında da gerçek oyunda da her daim kazanmak için oynarım. Ve hiçbir şeyin benim ve rekabetin verdiği o hazzın önüne geçmesine izin vermem. ”

Affedememek veya kin tutmak omuzlarınıza taşınması güç bir yük bindirebilir ancak savaştığınız şeyleri başka bir deyişle “hıncınızı” kabullenmek güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir. Sizi başarılı olmak konusunda yüreklendirir ve şahsınıza ilişkin tüm ön yargıları yerle bir etmenizi sağlar.

 

6- Dışarı çıkın ve düşünün.

Son zamanlarda hepimiz-yalnızca gençler değil- telefonlarımızı elimizden düşürmez olduk. Ve yine hepimiz aynı durumdan bir hayli şikayetçiyiz. Her şeye rağmen yapmayı bir türlü başaramadığımız bir şey var: telefonlarımızı bir kenara atıp dışarı çıkmak, yürümek ve sadece düşünmek.

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yapılan bir araştırma, dış mekan yürüyüşlerinin yaratıcılığı artırabileceğini ve problem çözme becerilerini geliştirebileceğini ortaya koymuştur. Araştırmacılar, bu tarz yürüyüşlerin çalışanlarını yeni fikirler üretme konusunda teşvik eden şirketlere olumlu bir katkı sağlayabileceğini söylüyorlar.”

Facebook şirketi kurucusu Mark Zuckerberg, Virgin şirketleri kurucusu Richard Branson ve Google ile LinkedIn şirketlerinin CEO’ları da şirket toplantılarını açık havada yapmaktan hoşlanıyorlar çünkü bu tarz aktivitelerin yeni fikirler yaratmaya yönelik beyin fırtınası uygulamalarına yardımcı olacağına inanıyorlar. Branson bu konsepti herhangi bir işe girişmenin, bir karara varmanın veya bir anlaşmayı imzalamanın çok daha hızlı bir yolu olarak görüyor. Üstelik bu sayede hem az da olsa egzersiz yapabilir hem de yoğun bir güne çok daha rahat odaklanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İşten Biraz Olsun Uzaklaşmak İsteyen Girişimciler İçin 3 İpucu

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Girişimcilerin Günlük Alışkanlıkları
Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 26 Alışkanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.