Bill Gates’in 1999’daki Gelecek Tahminleri

Bill Gates’in yıllar önceki tahminleri ürkütücü bir şekilde gerçek oldu.

1999’da Bill Gates, “Düşünce Hızında İşletme” başlıklı bir kitap yazdı. Gates kitapta, o zamanlar çok acımasız görünen 15 cesur öngörüde bulundu. Ancak Gates’in tahminlerinin ürkütücü bir şekilde gerçekleştiği ortaya çıktı. Gates’in yaklaşık 20 yıl önce yaptığı 15 tahmin ve gerçek olmaya ne kadar yaklaştığı:

 

No. 1: Fiyat Karşılaştırma Siteleri.

Gates’in Tahmini: “Otomatik fiyat karşılaştırma hizmetleri geliştirilecek ve insanların birden fazla web sitesindeki fiyatları görmelerini sağlayarak tüm endüstriler için en ucuz ürünü bulmalarını kolaylaştıracak.”

Şimdi Gördüğümüz: Bir ürünü Google’da kolayca arayabilir ve farklı fiyatlar alabilirsiniz. Kiwi, Kayak ve Expedia gibi siteler, insanların bir uçuş için en ucuz fiyatı bulmasına yardımcı olurken, Cimri, Akakçe gibi siteler her şeyi kelepir fiyata bulmanıza yardımcı oluyor.

 

No. 2: Mobil Cihazlar.

Gates’in Tahmini: “İnsanlar sürekli olarak iletişimde kalmalarını ve bulundukları her yerden elektronik iş yapmalarını sağlayan küçük cihazlar taşıyacaklar. Haberleri kontrol edebilecekler, rezervasyon yaptıkları uçuşları görebilecekler, finansal piyasalardan bilgi alabilecekler ve bu cihazlarda hemen hemen her şeyi yapabilecekler. ”

Şimdi Gördüğümüz: Akıllı telefonlar, akıllı saatler, Amazon Eko gibi hoparlörler ve hatta Microsoft HoloLens gibi kulaklıklar, kullanıcılarına her zaman tüm bilgileri ellerinde bulundurmanın bir yolunu sunuyor.

 

No. 3: Anında Ödemeler, Çevrim içi Finansman ve Web Üzerinden Sağlık Hizmetleri.

Gates’in Tahmini: “İnsanlar internet üzerinden faturalarını ödeyecek, mali durumlarını kontrol edecek ve doktorlarıyla iletişim kuracaklar.”

Şimdi Gördüğümüz: Teknoloji, Uber’in ulaşımı değiştirdiği şekilde sağlık hizmetini değiştiremedi, ancak ZocDoc gibi siteler bir doktor bulmayı ve randevu almayı daha kolay hale getirmeyi amaçlıyor. One Medical ve Forward gibi girişimler, çevrim içi ve veri odaklı sağlık hizmetleri için aylık üyelikler ile doktor ziyaretlerinin şeklini değiştirmeye çalışıyor. Ayrıca, Kaiser Permanente gibi büyük HMO’lar artık akıllı telefon aracılığıyla görüntülü sohbet ile tıbbi danışmanlık hizmeti sunuyor.

Ayrıca artık Borç Verme Kulübü gibi sitelerden çevrim içi olarak borç alabilir ve PayPal ,Venmo gibi siteler ya da uygulamalar aracılığıyla kolayca ödeme yapabilirsiniz.

 

No. 4: Kişisel Asistanlar.

Gates’in Tahmini: “‘Kişisel arkadaşlar’ geliştirilecektir. Bu ‘arkadaşlar’ evde ya da ofiste, tüm cihazlarınıza akıllı bir şekilde bağlanıp, senkronize edecek ve veri alışverişinde bulunmalarına izin verecektir. Cihaz, e-postanızı veya bildirimlerinizi kontrol ederek, ihtiyacınız olan bilgileri size sunacaktır. Markete gittiğinizde, hangi tarifleri hazırlamak istediğinizi söyleyebilirsiniz ve bu cihaz almanız gereken malzemelerin bir listesini oluşturacaktır. Satın alma ve planlama için kullandığınız tüm cihazları bilgilendirerek, yaptığınız şeyi otomatik olarak ayarlamasını sağlar. ”

Şimdi Gördüğümüz: Google Asistan ve Amazon Alexa gibi sanal sesli asistanlar bu yönde ilerliyor; yalnızca yüksek sesle isteyerek bilgi elde etmek için kişiselleştirilmiş bir yol sunuyor. Bu arada, Nest’in amiral gemisi termostatı gibi akıllı cihazlar günlük rutinleriniz hakkında veri toplar ve evinizin sıcaklığını otomatik olarak ayarlar.

Mutlaka okuyun: Akıllı Hoparlörler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

No. 5: Çevrim içi Ev İzleme.

Gates’in Tahmini: “Evinizle ilgili devamlı video yayınları yaygınlaşacak ve bu, siz evde yokken biri ziyaret ettiğinde sizi bilgilendirecektir.”

Şimdi Gördüğümüz: Kanarya, Amazon’un Ring’i, Netgear ve Google’ın kuzen şirketi Nest gibi şirketler, telefonunuzdan evinizi izleyebilmenizi sağlayan ve görüntülenen bir insan olduğunda bir uyarı alarmı gönderen kameralar üretiyor. Bu giderek daha yaygın halde kullanılıyor.

Mutlaka okuyun: Teknoloji Girişimcileri İçin Bir Sonraki Büyük Fırsat: Akıllı Evler

 

No. 6: Sosyal Medya.

Gates’in Tahmini: “Arkadaşlarınız ve aileniz için özel web siteleri yaygın olacak, bu siteler sohbet etmenize ve etkinlikler için plan yapmanıza olanak sağlayacak.”

Şimdi Gördüğümüz: “Özel web siteleri” pek popüler olmadı. Ancak Facebook, WhatsApp, Instagram, Snapchat, Line, Slack gibi diğer pek çok uygulama; insanlara irili ufaklı gruplarla iletişim halinde olmanın kolay bir yolunu sunuyor.

 

No. 7: Otomatik Promosyon ve Teklifler.

Gates’in Tahmini: “Seyahat rezervasyonu yaptığınızı bilen ve bu bilgileri yerel varış noktasında faaliyetler önermek için kullanan yazılımlar yapılacak. Katılmak istediğiniz her şey için indirimler, teklifler ve daha ucuz fiyatlar önerecek.”

Şimdi Gördüğümüz: Expedia ve Kayak gibi seyahat siteleri, kullanıcının geçmiş satın alma verilerine dayanarak fırsatlar sunar. Google ve Facebook, kullanıcının konumuna ve ilgi alanlarına göre promosyon reklamları sunabilir. İnsanların otel yerine evlerinde kalmalarını sağlayan Airbnb, bir şehrin yerlisi gibi yaşayabilmeniz için varış noktalarında özel geziler düzenlemektedir.

 

No. 8: Çevrim içi Spor Tartışma Siteleri.

Gates’in Tahmini: “Televizyonda yapılan bir spor karşılaşmasını izlerken, çeşitli servisler üzerinden neler olup bittiğini tartışabilecek ve kimin kazanacağını düşündüğünüzü belirtebileceğiniz bir yarışmaya katılabileceksiniz.”

Şimdi Gördüğümüz: Facebook ve Twitter, spor hayranlarının büyük maçları tartışabildiği yerlerdir. Bu iki sosyal ağ profesyonel spor oyunlarını doğrudan sitelerinden yayınlama konusunda da dikkat çekti. Facebook, bazı MLB oyunlarını yayınlarken; Twitter, NFL ve MLS maçlarını seçti.

 

No. 9: Akıllı Reklam.

Gates’in Tahmini: “Cihazlar akıllı reklamlara sahip olacak. Satın alma eğilimlerinizi bilecekler ve tercihlerinize göre uyarlanmış reklamlar gösterecekler.”

Şimdi Gördüğümüz: Yalnızca Facebook veya Google’da gördüğünüz reklamlara bir bakın; çevrim içi reklamcılık endüstrisi, teorik olarak bu hizmetlerin demografik ve ilgi alanlarınız için kişiselleştirilmiş reklamları hedefleme yeteneğine dayanmaktadır.

 

No. 10: Canlı TV Yayınında Sitelere Yönlendirme.

Gates’in Tahmini: “Televizyon yayınları, ilgili web sitelerine bağlantılar içerecek ve izlediklerinizi tamamlayan içeriklere yönlendirecektir.”

Şimdi Gördüğümüz: Bugünlerde hemen hemen her reklam, izleyiciden bir web sitesine gitmesini, işletmeyi Twitter’da takip etmesini veya bir QR kodu taramasını isteyen bir akışa sahiptir. Hiç bir web sitesi ile bağlantısı olmayan bir yayını görmek nadirdir.

 

No. 11: Çevrim içi Tartışma Panoları.

Gates’in Tahmini: “Şehir ve ülkelerin sakinleri, yerel politika, şehir planlaması veya güvenlik gibi, kendilerini etkileyen konularla ilgili internet tabanlı tartışmalar yapabilecekler.”

Şimdi Gördüğümüz: Facebook ve Twitter’ın siyasi tartışmalar açısından sunduklarının ötesinde, Nextdoor ve Citizen gibi uygulamalar mahalle sakinlerinin birbirleriyle bağlantı kurmasına ve yerel sorunları tartışmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

 

No. 12: İlgi Alanına Dayalı Çevrim içi Siteler.

Gates’in Tahmini: “Çevrim içi topluluklar konumunuza göre değil, bunun yerine sizin ilgi alanlarınıza göre şekillenecek.”

Şimdi Gördüğümüz: Her türlü haber sitesi ve çevrim içi topluluk, sadece başlıklara odaklanır. Birçok haber sitesi, farklı alt seçenekleri içerecek şekilde genişletildi ve belirli bir konuda daha derinlemesine inceleme yapabilme alanı sağladı. Reddit, kimi tanıdığınız veya nerede olduğunuzdan ziyade ilgi alanlarınıza odaklanan alt gruplara veya “alt kayıtlara” bölünebilen bir web sitesine harika bir örnektir.

 

No. 13: Proje Yönetimi Yazılımı.

Gates’in Tahmini: “Bir ekip oluşturmak isteyen proje yöneticileri çevrim içi olarak, projeyi açıklayabilir ve gereksinimlerine uygun olan mevcut kişiler için öneriler alabilir.”

Şimdi Gördüğümüz: Slack, Asana ve Trello da dâhil olmak üzere işletme alanındaki tonlarca iş akışı yazılımı; insanların işe alımı, ekip oluşturma ve başkalarına iş atama konusunda devrim yaratıyor. Bu arada, Fiverr ve Gigster gibi şirketler ise, bir projeyi başarmak için ihtiyaç duydukları yaratıcı yetenekler ile şirketleri birleştirmeye yardımcı oluyor.

 

No. 14: Çevrim içi İşe Alım.

Gates’in Tahmini: “Benzer şekilde, iş arayanlar da ilgi alanlarını, beklentilerini ve uzmanlık becerilerini belirterek çevrim içi olarak iş fırsatları bulabileceklerdir.”

Şimdi Gördüğümüz: Şu anda Microsoft’un bir alt kuruluşu olan LinkedIn gibi siteler, kullanıcıların öz geçmişlerini yüklemelerine ve ilgi alanlarına ya da gereksinimlerine göre iş bulmasına olanak tanıyor. Ayrıca işe alım uzmanları da belirli becerilere göre arama yapabiliyorlar.

Mutlaka okuyun: LinkedIn Kurucusu Reid Hoffman’ın Hayatı ve Başarısının Sırrı

 

No. 15: İş Dünyası Yazılımı.

Gates’in Tahmini: “Şirketler, bir inşaat projesi, bir film prodüksiyonu veya bir reklam kampanyası aradıklarında iş teklifi verebilirler. Bu, genellikle dış kaynak kullanmak isteyen büyük şirketlerin karşı karşıya kalmayacakları ve söz konusu hizmet için hazır sağlayıcısı olmayan şirketlerin işleri için yeni müşteriler aramalarına yardımcı olacaktır.”

Şimdi Gördüğümüz: Bir bütün olarak şirketlerin iş bulması için tek bir pazar yoktur. Bununla birlikte, Upwork, Bionluk, Armut ve Fiverr gibi bir dizi “iş ekonomisi” hizmeti, serbest çalışanların ve küçük işletmelerin müşterileri bulmalarına destek veriyor. Bu arada, Craigslist küçük işletmelerin birbirleriyle bağlantı kurmaları ve iş bulmaları için favori bir yer olmaya devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Çalışma Sistemi Gig Economisi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.