Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 42 Gerçek

Fakir doğmak sizin suçunuz değildir ancak fakir olarak ölmeniz sizin suçunuzdur.  – Bill Gates

Microsoft’un kurucusu ve son derece cömert bir hayırsever olan Bill Gates teknoloji dünyasının- 90’lar ve 2000’li yıllardaki- en büyüleyici ve en etkileyici figürlerinden biridir. Kendisinin enteresan saç kesimine yönelik şakaları hatırlayamayacak kadar genç olsanız dahi Bill Gates ve yarattığı Excel, Word ve Windows işletim sistemleri gibi çığır açan buluşlarına aşina olduğunuzu düşünüyoruz. Gates bugün günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan Microsoft markasıyla olduğu kadar hayırseverliğini temsil eden “Bill ve Melinda Gates Vakfı” ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Yazımızda Bill Gates’e ilişkin daha önce duymadığınız şaşırtıcı bilgilere ve gerçeklere yer vereceğiz.

 

 1- Zenginliğin vücut bulmuş halidir.

Bill Gates dünyanın en zengin insanlarından biridir. Bugün itibariyle net varlık değeri 120.5 milyar dolardır.

 

2-Uzun yıllar boyunca piyasanın lideri olmuştur. 

Gates, son 23 yılın tam 18’inde Forbes’in dünya milyarderleri listesinin zirvesinde yer almıştı. Yani 1995 yılından 2017’ye kadar lider konumunu koruyan Gates, sonraki yılları ikinci sırada tamamladı. Zirveyi ise teknoloji devlerinden birine, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a kaptırmıştı.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos Kimdir?

 

3- Renk körüdür.

Dünyanın en zengin insanlarından olan Bill Gates’in yeşil rengi görme konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyor olabileceği aklınıza gelir miydi? Kulağa garip gelse de Gates 2006 yılına ait röportajlarından birinde renk körü olduğunu açıklamıştır.

 

4- Bilgisayarla erken yaşta tanışabilen şanslı çocuklardandı.

Bill Gates’in bilgisayar dünyası ile tanışıklığı oldukça erken yaşta başlamıştı. 1968 yılında 13 yaşında olan Gates okul hayatına Lakeside Okulu’nda devam etmiş, okul aile birliği öğrenciler için bilgisayar satın almıştı-Teletype marka bir Model 33-. Lakeside, dönemin bilgisayara sahip nadir okullarından bir tanesiydi. Tabii Bill Gates’in ailesinin de bunda katkısı büyüktü

 

5- İlk programını yazdığında lisedeydi.

Gates hiç vakit kaybetmeden bilgisayar programlamaya başladı. İlk bilgisayar programını Lakeside okulunda bir lise öğrencisiyken yazdı. Bu program, BASIC programlama dili ile yazılmış bir oyundu ve kullanıcılarına bizzat bilgisayarları ile tic-tac-toe oynama imkanı sunuyordu.

 

6- Gates tam bir kitap kurdudur.

Bill Gates’in son derece yoğun bir programı olup bir günü dakikalarına hatta saniyelerine kadar hesaplanmış olsa da kendisi ne yapar ne eder her yıl yaklaşık 50 kitap okumayı başarır. Bu haftada bir kitap bitirebildiği anlamına geliyor. Evindeki kütüphanesinin tavanında ünlü yazar F. Scott Fitzgerald’ın “Muhteşem Gatsby” kitabından şu alıntı yer alır:

“Bu mavi çimenlik üzerinde yükselen malikanesine varmak için çok uzun yol kat etmişti. Ve hayali ona öyle yakın görünüyordu ki gerçekleşmemesi imkasız gibiydi.”

Mutlaka okuyun: Bill Gates’ten 35 Kitap Önerisi

 

7- Bill Gates iki adet kitap yazmıştır.

Bill Gates yalnızca ateşli bir okur değildir. Kendisi aynı zamanda 2 adet kitap yazmış bir yazardır. Bunlardan ilki Microsoft’un yönetim kadrosundan bir isim olan Nathan Myhrvold ile birlikte yazdığı “The Road Ahead(Önümüzdeki Yol)’dur. İkinci kitabı ise 1999 yılında yayımlanan “Düşünce Hızı”dır.

 

8- Okulunu yarıda bırakmıştır.

Bill Gates 1973 yılında Lakeside okulundan başarı ile mezun olmuş olsa da eğitim hayatını sürdürmeyi başaramamıştır. Harvard Üniversitesine başladıktan iki yıl sonra okulu tamamen bırakmıştır.

Mutlaka okuyun: Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi

 

9- İngilizce dışında bir dil bilmez.

Bill Gates, programlama alanında ustalaşmış olsa da konuşabildiği tek bir dil vardır: İngilizce. Dünyanın dört bir köşesine gitmiş ve pek çok hayır işine imza atmış olmasına rağmen Gates anadili olan İngilizce dışında başka bir dil konuşamaz. Kendisi bu duruma ilişkin derin pişmanlığını her fırsatta dile getirmektedir.

 

10- Microsoft, ticari hayatına mütevazı bir sürecin ardından başlamıştır.

Bill Gates, 1975 yılında Altair 8800 bilgisayarından okuduğu bir makaleden ilham alarak Mikro Araçlar ve Tele ölçüm sistemleri ile program yazmaya karar verdi. Ardından Gates ve Paul Allen “Micro-Soft” adını verdikleri bir şirket kurdular. 1976’da aradaki kısa çizgi de kaldırıldı ve bugünkü Microsoft’un temelleri atılmış oldu.

 

11- Korsana şiddetle karşı çıkmaktadır.

Günümüz eğlence ve teknoloji sektörünün muzdarip olduğu sıkıntıların en büyüğü şüphesiz ki müzik, film ve bilgisayar programlarının yasal olmayan yollarla çoğaltılıp dağıtılmasıdır. Tüm bu veriler tek bir tuşla bilgisayara indirilebilirler, üstelik bu kökleri yıllar öncesine dayanan bir durumdur. Microsoft’u kurduktan sonraki birkaç yıl içinde Bill Gates, Microsoft’un BASIC programlarının kopyalarının sızdırıldığını ve paylaşıldığını keşfetmiştir. Ardından, 1976 yılında Microsoft kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlasının program için herhangi bir ödeme yapmadığını ve bu sözde “hobi pazarının” her geçen gün daha çok gelişmekte olan teknoloji endüstrisini ciddi anlamda sekteye uğrattığını, hatta ve hatta program geliştirme uzmanlarının yeni yazılım oluşturma teşviklerini dahi tehlikeye attığını iddia eden halka açık bir mektup yazmıştır.

 

12- Tam iki kez tutuklanmıştır.

Bill Gates skandallardan uzak kalıp hayır işlerine imzasını atmayı başarmış bir iş adamıdır. Ancak, her daim kurallara harfiyen uyduğunu söylemek zordur. 1975 yılında yani 22 yaşındayken New Mexico’da ehliyetsiz araba kullandığı ve üstelik aşırı hız yaptığı için yakalanıp tutuklanmıştır. Ardından 1997 yılında benzer bir olay daha yaşamıştır, bu kez sebep kırmızı ışıkta geçmesidir, üstelik yine ehliyetsiz araba kullanmıştır! Bu tutuklanma deneyimleri ve üniversiteden ayrılmış olması teknoloji öncüsünün otorite ile alakalı ciddi bir sorunu olabileceğini akıllara getirmektedir – hatta belki de bundan neredeyse 20 yıl sonra Microsoft’a karşı açılacak anti tröst davasının (tekelciliğe karşı yasalar)habercisi dahi sayılabilirler.

 

13- Microsoft’un reklam filmlerinde oynadı.

Bill Gates 2008 yılında komedyen Jerry Seinfeld ile birlikte Microsoft’a ait reklam filmlerinde oynadı. İkili söz konusu reklamlardan birinde indirimli bir ayakkabı mağazasından alışveriş yapıyor, o sırada üye kartını göstermekte olan Gates’e dikkatle bakıldığında ise kartın fotoğraf kısmında sıradan bir kimlik fotoğrafının değil, tutuklandığı esnada çekilen sabıka kaydı fotoğrafının yer aldığı görülüyordu.

 

14- Ofis merkezlerini teknolojinin kalbinin attığı noktalardan uzak tuttu.

70’li yıllarda teknolojinin kalbinin attığı noktalar bugünden pek de farklı sayılmazdı. San Francisco’nun Silikon Vadisi ile  Teksas’ın “Silikon Çayırı” Amerikan teknoloji dünyasının merkezinde yer almaktaydı. Bill Gates ise genel eğilimin tam aksine şirketini New Mexico’daki Albuquerque’den yani memleketi Seattle’dan da uzağa Bellevue, Washington’da kurdu. Yazılım devi,1986 yılında şirketi Redmond, Washington’a taşıdı. Öyle ki şirketin bugün tam sekiz milyon metrekare yüz ölçümüne sahip bir alana kurulmuş, 30.000 ila 40.000 çalışanı barındırdığı ana ofisinin yanı sıra Seattle, Bellevue ve Issaquah’ta da şubeleri bulunmaktadır.

 

15- Müzik düşkünüdür.

Bill Gates’in bilgisayarlar konusundaki tartışmasız dahiliği kendisinin sanatsal aktivitelerden uzak bir yaşam sürdüğü anlamına gelmiyor. O da seçkin bir sanat zevkine sahip. Müziğe hayrandır ve Weezer’in kendisinin en sevdiği rock grubu olduğunu söylemiştir. Diğer favorileri arasında ise U2 ve Spinal Tap yer almaktadır.

 

16-Tam bir Rönesans adamıdır.

Bill Gates, İtalyan Rönesans dönemi ressamı ve mucidi Leonardo da Vinci’nin kendisinin ilham kaynağı olduğunu söylemiştir. Hatta satın aldığı en etkileyici şeylerden biri de Leonardo Da Vinci’nin bilimsel yazılarından oluşan koleksiyondur. Gates 1994 yılında içeriğinde Da Vinci’nin fosile ilişkin yazdığı makalelerin, su ve toprak erozyonu hareketine ve ayın parlaklığı konularına ilişkin düşüncelerinin yer aldığı Codex Leicester için 30.8 milyon dolar gibi bir rakam ödemiştir. Gates bu bilgileri kendisine saklamamış,1997 yılında CD formatında yayınlamıştır. Eser o günden beri  Amerika’nın dört bir köşesindeki onlarca sanat galerisinde sergilenmektedir.

 

17- Ekonomi sınıfında uçmaktadır.

Milyarderlerin çoğunun aksine Bill Gates lüksten uzak durur ve 1997 yılında kendine ait bir uçak satın aldığı güne kadar ekonomi sınıfında uçmayı tercih etmiştir.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

18- Eşi ile ofis ortamında tanışmıştır.

Bill Gates, karısı Melinda ile işi dolayısıyla tanışmıştır. Melinda Gates bir akşam yemeği esnasında gelecekteki eşi Bill ile tanıştığında Microsoft şirketinde ürün ve pazarlama müdürü olarak görev yapmaktaydı. Kısa süre içerisinde birlikteliğe başlayan çift bu bilgiyi çok uzun yıllar boyunca- taa ki 1993 yılında nişanlandıklarını açıkladıkları güne kadar – bir sır olarak saklamıştır.1994 yılında evlenen çift 26 yıldır evliler.

 

19- Çocuklarına servetinin küçük bir bölümünü bırakmayı planlamıştır.

Bill Gates’in üç çocuğu var: Jennifer Katharine, Rory John ve Phoebe Adele. Babalarının net değeri 100 milyar doların üzerinde olan servetine rağmen Gates çocuklarının her birine yalnızca 10 milyon dolar değerinde bir miras bırakmayı planlamıştır. Çünkü o çocuklara fahiş miktarda bir para bırakmanın onlara yapılmış bir iyilik olmaktan uzak olduğunu savunur-ki 10 milyon dolar dahi “fahiş miktar” sayılabilir.

Mutlaka okuyun: Mirasını Çocuklarına Bırakmayı Düşünmeyen 9 Zengin

 

20- Harcayacak fazladan tek bir saniyesi dahi yoktur.

Bill Gates nüfuz sahibi bir iş adamı olarak son derece düzenli bir yaşam sürmektedir. Günlük programı tıpkı devlet başkanlarının yaptığı gibi saniyesi saniyesine planlanmaktadır.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in Bir Günü Nasıl Geçiyor?

 

21- Zenginliğini ifade etmede kelimeler kifayetsiz kalmıştır.

90’lı yıllar boyunca teknoloji sektörü öyle büyük bir sıçramaya şahit oldu ki bu beklenmedik yükseliş, Gates de dahil pek çok teknoloji uzmanının telaffuz edilmesi güç miktarlarda bir servet kazanmasını sağladı. 1999’a gelindiğinde ise Gates’in serveti çoktan 101 milyar dolara ulaşmıştı ki bu durum kendisini dünyanın ilk ve tek “serveti yüz milyarı bulan kişisi” yapmaya yetiyordu.

 

22- Ölçülü bir inanç anlayışına sahiptir.

Bill Gates, Richard Dawkins gibi laikliği su götürmez hümanistlere olan inancı konusunda açık sözlüydü, ancak hiçbir zaman dinine bağlı biri olduğu gerçeğini inkar etmedi. Daha önce verdiği röportajlarda çocuklarını birer Katolik olarak yetiştirdiğini söylemiş ve inancına ilişkin şu sözleri sarf etmişti:

“Tanrı’ya inanmak mantıklı gibi görünüyor, ancak inancınız hayatınıza ilişkin hangi kararı farklılaştırır tam olarak bilemiyorum”.

 

23- Gates, gösterişli bir malikanede yaşamaktadır.

Bill Gates ve eşi Seattle’ın dışında, Washington’ın Medina bölgesinde yaşamaktadır. 125 milyon dolar değerindeki bir malikanede yaşayan çiftin evi Washington Gölü’ne bakan bir tepede yer alır. 66.000 metrekarelik bu malikanede su altı müzik sistemine sahip 60 metrelik bir yüzme havuzu ve tam 2.500 metrekarelik bir spor salonu bulunmaktadır. Yemek odası dahi tek başına 1.000 metre karedir. Malikane öyle lükstür ki yıllık vergisi 1 milyon doları bulmaktadır.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in 125 Milyon Dolarlık Malikanesi

 

24- Tam bir hayırseverdir.

Bill Gates hayatı boyunca sayısız hayır işi yapmış, en sonunda da 1999’da eşi ile birlikte Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı kurmuştur. Vakıf, ABD’deki kütüphaneleri finanse etmekten tutun da AIDS, tüberküloz ve sıtma gibi hastalıklarla mücadele etmek, yoksulluk sınırındaki ülkelerde tarımsal kalkınmayı sağlamak ve sürdürülebilir mahsulleri teşvik etmek de dahil olmak üzere milyarlarca dolar değerindeki yardım kampanyalarına imza atmıştır. Bill & Melinda Gates Vakfı, 43 milyar dolarlık geliri ile dünyanın en büyük özel yardım kuruluşu olmayı başarmıştır.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Hayırsever Zenginleri

 

25- Su kıtlığı ile mücadele etti.

Bill Gates ve eşinin kurduğu bu vakfın temel amacı yoksul veya gelişmekte olan ülkelerde temiz, içilebilir su bulmaya ilişkin mücadele etmektir. Gates bu bağlamda 2015 yılında katıldığı bir TV programında kanalizasyondan içme suyu üretebilen bir makine tanıtımı dahi yapmıştır – Gates ve Fallon suyun güvenirliğini kanıtlamak adına makine tarafından işlenmiş sudan bir bardak içmişti.

 

26- Mirasının yarısını hayır işlerinde kullanılmak üzere bağışlamıştır.

Bill ve Melinda Gates Vakfı dünya genelindeki iyilik adına atılmış her türlü adımın en büyük destekçisi olmuştur ve Gates çok daha fazlasını gerçekleştireceklerinin sözünü vermiştir. Ölümünden sonra servetinin yarısını hayır kuruluşlarına bağışlamayı vaat eden “Teminat Verme” girişiminin öncüsü olan Gates; Mark Zuckerberg, Elon Musk ve Warren Buffet gibi isimleri de aynı sözü vermeleri konusunda ikna etmiştir.

 

27- Hayırseverliği genlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Gates’in abartı derecedeki hayırseverliğinin ilham kaynağı ebeveynlerdir. Annesi Mary Maxwell Gates, United Way isimli hayır kuruluşunda senelerce görev almıştır.

 

28- Üniversitelerin onur listesinde yer alır.

Bill Gates 1975 yılında başladığı üniversite eğitimini iki yılın ardından yarıda bıraksa dahi bugün duvarına asabileceği bir Harvard diplomasına sahiptir , 2007 yılında okulu kendisine onursal bir derece vermiştir. Hatta Gates’in onursal diplomalara ilişkin küçük bir koleksiyonu dahi vardır: kendisine aynı belgeyi İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi, Çin’deki Tsinghua Üniversitesi ve Japonya’daki Waseda Üniversitesi de vermiştir.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in 2007’de Harvard Mezuniyet Töreninde Yaptığı Konuşma

 

29- Şövalye unvanı almaya hak kazanmıştır.

Bill Gates’in aldığı mükafatlar yalnızca üniversitelerden edindiği bu fahri unvanlarla da sınırlı değildir: İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Gates’e kendisinin yardım ve hayır işlerine ilişkin üstün çabalarını desteklemek adına 2005 yılında İngiliz İmparatorluğu fahri Şövalye unvanını vermiştir. Gates ayrıca Meksika’nın Aztek Kartalı Plaketine, Hindistan’dan Padma Bhushan ödülüne ve Amerika’nın İzcileri Gümüş Buffalo Ödülüne de layık görülmüştür.

 

30- Bill Gates’in her öngörüsü gerçeğe dönüşmemiştir.

Bill Gates, teknoloji endüstrisi ve bilgisayarlara ilişkin başarısını herkese kanıtlamış olabilir, ancak onun da öngöremediği pek çok şey olmuştur. Örneğin 2004 yılında spam e-postalarının yok olacağını öngörmüş, ancak işler hiç de tahmin ettiği gibi gitmemiştir. Hatta aradan geçen 14 yılın sonunda dahi e-posta gelen kutularımızın çoğu halen daha bu spam (istenmeyen e-postaların) bombardımanına maruz kalmaktadır.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in 1999’daki Gelecek Tahminleri

 

31- Zamanı geldiğinde geri çekilmeyi bilmiştir.

Bill Gates artık Microsoft şirketinin CEO’su olarak görev yapmamaktadır; 2006 yılında Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndaki yardım çalışmalarına odaklanmak adına görevinden ayrılmayı tercih etmiş, emekli olmuştur. Ancak halen daha şirketin şimdiki CEO’su Satya Nadella’nın danışmanlığını yapmayı sürdürmektedir. Şirket yönetimindeki rolü, ayrıntıları hatırlamak ve geri dönüp bir şeyler bulmaya ve nelere dikkat edileceğinin belirlenmesine yardımcı olmakla sınırlıdır.

 

32- Bir daha dünyaya gelse bir yapay zeka uzmanı olmayı seçerdi.

Microsoft bu denli başarılı bir şirket olmasaydı Bill Gates nasıl bir iş yapardı dersiniz? Seçimi yüksek olasılıkla yapay zekadan yana olurdu, çünkü kendisi röportajlarından birinde yapay zekaya hayran olduğunu ve kurduğu şirket ile turnayı gözünden vurmuş olmasaydı mutlak surette bir yapay zeka araştırmacısı olmayı seçeceğini söylemiştir.

 

33- Microsoft’un zengin ettiği tek isim Bill Gates değildi.

Microsoft’un başarısından faydalanan tek isim Bill Gates değildi. Şirket 1986’da halka açıldığında hisse senedi fiyatları adeta tavan yaptı ve Gates şirketin bu başarısı sonucu servet yapan 12.000 milyonerden yalnızca bir tanesiydi.

 

34- Sportif Bir Yaşam

Bill Gates’in yok denecek denli az boş zamanlarında golf ve tenis oynamaktan hoşlandığı söyleniyor.

 

35- Tekelleşme suçlaması ile davalık oldu.

Yaptığı onca yardıma rağmen Bill Gates iş dünyasının eleştirilerine maruz kalmaktan bir türlü kurtulamamıştır. Öyle ki 1998’de Microsoft şirketi Adalet Bakanlığı tarafından açılmış ve Microsoft yazılım paketlerinin piyasayı tekeline alıp almadığını belirlemeye çalışan bir anti tröst davasının hedefi dahi olmuştur. Dava kapsamında Microsoft’un Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara rakip yazılımları yüklemeyi zorlaştırdığı ve işletim sisteminin yanı sıra otomatik olarak yüklenen Internet Explorer gibi programların kaldırılmasını imkansız kıldığı iddia edilmiştir. 90’ların aynı dertten muzdarip kullanıcıları da bu iddialarda bir doğruluk payı olabileceğini kabul edecektir.

 

36- Microsoft dava sonucunda ikiye bölündü.

Microsoft söz konusu davayı kaybetti ve dava sonucunda şirketin ikiye bölünmesi talep edildi. 2001 yılında bir uzlaşmaya varılınca “Yavru Bill” olarak adlandırılan bu iki şirketten biri ortadan kaldırıldı ve tek bir şirket olarak yola devam edildi.

 

37- Vergi rekortmenidir.

Microsoft’a yönelik Anti tröst davasına rağmen Bill Gates hiçbir zaman hükümeti karşısına almaya çalışmadı. Karardan bu yana hem Gates hem de Microsoft Demokrat Parti’nin en büyük bağışçıları oldular ve Gates zenginlerden çok daha yüksek bir vergi talep edilmesi yönünde sayısız açıklamaya imza attı: “Herkesten daha çok vergi ödedim ve bununla gurur duyuyorum. Ödediğim vergi miktarı 6 milyar doların üzerindedir”.

 

38- Kılı kırk yaran bir yöneticidir.

Microsoft 2018’den beri dünya çapında tam 108.000 çalışan istihdam etmektedir. Ancak, şirketin yeni kurulduğu dönemlerde Bill Gates, çalışanlarının geliş gidiş saatleri vb. küçük ayrıntılara dahi azami dikkat gösterirdi. Hatta kendisi çalışanlarının araç plakalarını ezberlediğini, bu sayede kimin ne zaman işe gelip gittiğini kolaylıkla takip edebildiğini itiraf etmiştir. Nihayetinde şirketi makul boyutlara ulaşınca da kuralları bir tık esnetmek zorunda kalmıştır.

 

39- Dost gibi görünen düşmanlar: Steve Jobs ve Bill Gates

Bill Gates’in ikonik teknoloji girişimcisi Steve Jobs ile uzun ve çetrefilli bir ilişkisi olmuştur. Başlangıçta Microsoft şirketi Apple II kişisel bilgisayarları için yazılım oluşturmuş, ikilinin ilişkisi birbirine destek olup birlikte vakit geçiren müttefiklere dönmüştür. Ancak, Gates bir zamanlar Apple’ın devrimci Grafik Kullanıcı Ara yüzü’nü eleştirip ardından 1985’te kendi grafik ara yüzünü piyasaya sürünce ipler iyiden iyiye gerilmiş ikilinin ilişkisi kopma noktasına gelmiştir.

Mutlaka okuyun: Bill Gates ve Steve Jobs’ın Arasındaki Çalkantılı İlişki

40- Ve silahlar çekildi.

Bu sürtüşmenin ardından Steve Jobs, Bill Gates‘in tuhaflığına, zevksiz, modası geçmiş ve monoton tarzına ilişkin ağır eleştirilerde bulunmuş ve “Bill Gates için gerçekten de iyi şeyler diliyorum. Ancak onun ve Microsoft’un biraz katı bir anlayışa sahip olduğunu görüyorum, gençken arada bir ağzına hap atmış olsaydı ya da bir süreliğine inzivaya çekilseydi daha geniş biri olurdu” demişti.

 

41- Bill Gates, yaramaz bir öğrenciydi.

Bill Gates, yalnızca okulundaki bilgisayarla uğraşmakla yetinmedi. O ve okul arkadaşları çok geçmeden diğer bilgisayarlara da el attılar-  buna Computer Center’a ait bir PDP-10 da dahildi.

Paul Allen ve Ric Weiland’ın da yer aldığı her ikisi de teknoloji sektörünün öncüsü olmayı başarmış bu öğrencilerin, yazılımdaki bir açıktan yararlanıp bilgisayar kullanım sürelerini uzatmalarının ardından bilgisayar kullanmaları toptan yasaklandı. Ancak bu yasak uzun sürmedi – yaz sonunda okul öğrencilerine programlarında kullandıkları hataların bulunması ve düzeltilmesi karşılığında istedikleri kadar bilgisayar kullanabilme fırsatı sundu. Ertesi yıl başka bir şirket bordro programı yazmaları için aynı öğrencileri işe aldı.

 

42- Kızlarla aynı sınıfta olabilmek için okul programını hackledi.

Bill Gates gençken bilgisayar programcılığına ilişkin yeteneklerini okuluna yardımcı olmanın yanı sıra kendi çıkarları için de kullanmıştı. Okulunun öğrencilerin sınıf zaman çizelgelerini programlamak üzere bir program yazmasını talep etmesinin hemen ardından Gates, söz konusu yazılımı kendisini “ilginç bulduğu” pek çok kız öğrenci ile aynı sınıfa getirecek şekilde değiştirmişti.

Mutlaka okuyun: Bill Gates, Sınıfta Tek Erkek Olabilmek İçin Okul Bilgisayarını Nasıl Hackledi?

 

 

İlginizi çekebilir

Steve Jobs’ın Hayatı Hakkında 53 Şaşırtıcı Gerçek
Elon Musk Hakkında Pek Bilinmeyen 21 Şey
Jeff Bezos’un Hayatı Hakkında 31 İlginç Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.