Bir giyim mağazasının reklamı nasıl yapılır?

Bir giyim mağazası işletiyorsanız müşterileri kapıdan içeri adım atmaya ikna etmek ve müşterilerin yeniden gelmesini sağlamak için pazarlama faaliyetlerinden yararlanmanız gerekir. Bu pazar dengesiz olduğu için etkili reklam faaliyetleri sadık müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Reklam kampanyası hazırlarken hedef kitleye en geniş ölçüde ulaşmak için hem online hem de fiziki promosyon ürünlerini kullanmanız gerekir.

Müşteriler markanızı ne kadar çok yerde görürse marka bilinirliğiniz de o kadar artar ve merak edilirsiniz.

 

Giyim mağazanızın reklamını nasıl yaparsınız?

1 – Müşterilerin sizi marka adınızla veya iş türünüze göre bulmasını istiyorsanız online olarak varlık göstermeniz gerekir. İnternet sitesi hazırlaması ve internet sitenizi arama motorlarıyla uyumlu hale getirmesi için bir web tasarımcı ile anlaşın. Marka adı veya “giyim mağazası” artı şehir adı gibi tüketicilerin araştırdığı kelimelere ve cümlelere odaklanın. Giyim mağazanız niş bir pazara hitap ediyorsa arama motoru optimizasyonu sürecinde nişinizle alakalı ifadeler kullanın. Örneğin “büyük beden”, “spor kıyafetleri” veya “büyük ve uzun” gibi ifadelere odaklanın. Yerel arama motorları ve Google Local gibi internet sitelerine mağazanızı kaydedin. Bu sayede müşteriler akıllı telefonları aracılığıyla yakınlarındaki giyim mağazalarını aradıklarını sizin mağazanızı bulacaklardır. Blog açarak ve düzenli aralıklarla güncel moda trendleriyle alakalı yazılar yayınlayarak online mevcudiyetinizi güçlendirin.

2 – Müşterilerin dikkatini çekmek için görünür tabelalar ve basılı reklamlar kullanın. Giyim mağazanız geleneksel bir alışveriş merkezinde değilse veya alışılmamış bir yerdeyse bu yöntem çok işinize yarayacaktır. Kahve dükkanlarındaki, çamaşırhanelerdeki, kitapevlerindeki, kütüphanelerdeki, iş merkezlerindeki ve hatta üniversite kampüslerindeki bülten tahtalarına afişlerinizi asın. Üzerinde adresinizin ve internet sitesi adresinizin yer aldığı kartvizitler dağıtın.

3 – Müşterilerinize ulaşmak için Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında hesaplar açın. Arkadaş olmak veya takipçi kazanmak için arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve posta listelerinize davetler gönderin. Profil bilgilerini tamamen doldurun. Birkaç günde bir müşterilerin ilgisini çekecek pazarlama makaleleri ve linkleri yayınlayın. Envanterinize yeni ürünler girdiğinde merak uyandırmak ve müşterileri ürünleri almaya ikna etmek için resimler yayınlayın. Katma değer sağlamak için sosyal medya takipçilerinize ara sıra “sadece arkadaş” indirimleri yapın. Bu taktik daha fazla takipçi kazanmanızı sağlayacaktır.

4 – Yılın durgun zamanlarında reklam yapmak için promosyonlar ve indirimli satışlar yapın. Ne tür bir mağazanızın olduğunun bir önemi yok müşteriler tasarruf etmeyi sever. Çoklu müşteri gruplarına ulaşmak için farklı satış teknikleri uygulayın. Yılda bir veya iki kez sadık müşterileriniz için mesai saati sonrası satış etkinlikleri düzenleyin. Bu etkinlik esnasında şampanya servis edin ve indirimler yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.