Bu Portatif Tarayıcı ile Yiyeceklerin Bozulup Bozulmadığını Anlamak Mümkün

Eğer gömleğinizdeki lekenin oraya nasıl geldiğini veya yumurtaların ne kadar süredir buzdolabında beklediğini merak edenlerdenseniz yeni bir cihaz bu konuda size yardımcı olabilir.

Bosch X-Spect isimli ürün; yiyecekleri, lekeleri ve kumaş parçalarını tarayabilen küçük bir cihaz. “Ürünün amacı, kullanıcılara günlük kararlarında yardımcı olmaktır” diyor Bosch firmasının yan şirketlerinden BSH’deki algılayıcı ve yiyecek teknolojileri biriminin başındaki Dr. Arndt von Bieren.

İçinde bulunan iki optik algılayıcı sayesinde topladığı verileri; kumaşın türünü, et parçasındaki yağ içeriğini veya lekenin kaynağını bulmak için bulut tabanlı bir veritabanına gönderiyor. Kırmızı şarap lekesinden, ruj lekesine, bir ceketin %100 yünden yapılmasından pantolonlardaki kumaş miktarına ve bir şeftalinin bozulmasına ne kadar süre kaldığına kadar birçok şeyi belirleyebiliyor.

Ayrıca inovasyon örneği cihaz, insanoğlu ile çamaşır makinesi arasında bir köprü görevi görüyor. Akıllı çamaşır makineleri ile eşleşerek hangi kıyafetlerin birlikte yıkanmasından bir sorun olmayacağını ve kıyafetlerin yıpranmasını minimize etmek için hangi yıkama programının kullanılacağını belirleyebiliyor.

Benzer şekilde, kesilmiş bir et parçasındaki suyu ve diğer bileşenlerin içeriğini belirleyerek en iyi aşçının bile pişirebileceğinden çok daha başarılı bir şekilde eti pişirmeniz konusunda size yol gösterebiliyor.

Ürünün ne zaman satılmaya başlanacağı veya olası fiyatı henüz netlik kazanmasa da, yakın gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacağı oldukça net.

 

İlginizi çekebilir

Taklit Ürünleri Tespit Eden Cihaz Geliştirildi!
Yiyeceğin Tazeliğine Göre Renk Değiştiren Ambalaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.