Çalışanlarınızdan Biri Korona’ya Yakalanırsa Ne Yapmalısınız?

Tüm işletme sahipleri, Korona salgınından en az hasar almaya çalışıyor.

Siz de bir işletme sahibi olarak iş planınızı gözden geçiriyor, çalışanlarınızı koruyor ve uzaktan daha verimli çalışmanın yollarını arıyorsunuzdur.

Fakat diyelim ki çalışanlarınızdan birinin Korona testi pozitif çıktı… Böyle bir durumla hayatınız boyunca karşılaşmamanız son derece normal. Bu durumda ne yapmalısınız?

Bu oldukça zor bir mesele elbette. Hem hassas ve olabildiğince insani olmaya çalışmanız gerek, hem de bir yönetici olarak meseleyi doğru yönetmeniz gerek. Çalışanlarınızdan biri Korona virüsüne yakalanırsa yapmanızda fayda olabilecek tavsiyeler vereceğiz bu yazıda sizlere.

 

Empati

Öncelikle empati… Çalışanınız size testinin pozitif çıktığını söylediğinde ya da Korona semptomları gösterdiğini ifade ettiğinde bu kişi elbette endişeli olacaktır. Çünkü ailesine, size ve mesai arkadaşlarına virüsü bulaştırmış olabileceğinden korkuyordur. Bu kişiyle konuşurken (telefonla iletişim kurmaya mutlak surette gayret gösterin) şöyle diyebilirsiniz mesela:

“Bu durumun çok üzücü olduğunu biliyorum. Bir süre boyunca çalışamayacağını da biliyorum. Sen bir anca önce iyileşmene bak. Nasıl bir süreçten geçtiğini tahmin edebiliyorum.”

 

 Şirket İçi Uyarı

Bir diğer önemli konu ise temas. Korona virüsü kapan ya da virüs belirtileri gösteren kişinin son 2 hafta içinde kimlerle aynı odada bulunduğunu mutlaka öğrenin. Eğer son 2 haftadır tüm çalışanlarınız evde karantinada olsa bile yine de bu kişiyle fiziki temas kurmuş kişileri mutlaka tespit edin ve bu kişilere durumu haber verin. Bu noktada hangi personelin Korona virüs kapmış olduğunu belirtmemeniz çok iyi olur. Çalışanlarınıza “şirketteki bir kişinin Korona virüsü taşıdığını, bu nedenle herkesin virüs belirtilerine karşı daha hassas ve dikkatli olması gerektiğini” belirtin.

“Şirketimizdeki bir çalışanımızın Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Bu kişinin sizle aynı ortamda çalıştığı bilinmektedir. Bu noktada lütfen dikkatli olun. Kendinizi evde izole edin ve virüs belirtilerine karşı dikkatli olun. Aile doktorunuza mutlaka danışın ve her türlü destek talebi için bize ulaşmayı ihmal etmeyin.

Böyle bir e-mail ya da haber alan çalışanlarınızın paniğe kapılması maalesef normaldir. Bu çalışanlarınızı mutlaka sık sık arayın ve durumlarını sorun. Bu kişileri hekim desteği almaları konusunda teşvik edin. Unutmayın, siz doktor değilsiniz. Sadece bu kişinin çalıştığı işletmenin yöneticisiniz. Yapmanız gereken tek şey, virüs kapan ve virüs taşıma riski taşıyan çalışanlarınıza destek sağlamak, onların yanında olduğunuzu göstermenizdir.

 

Kriz Yönetimi

Süreci nasıl yöneteceğiniz şirketin türüne göre değişecektir. Örneğin 100-200 kişilik bir şirketseniz tüm şirkete e-mail atmanız daha uygun olacaktır. Daha küçük bir şirketseniz herkesi tek tek telefonla arayabilirsiniz. Covid-19 virüsü taşıyan kişinin kimliğini gizli tutmanız çok önemli.

“Korona testi pozitif çıkan personelimiz, test sonucunu  X tarihinde almıştır ve şu anda karantinadadır. Bu kişiyle yakın temas içinde olan diğer çalışanlarımız da bilgilendirilmiş, ve bu kişilerin de kendilerini karantinaya almaları sağlanmıştır. Eğer size bizzat durumla ilgili ayrı bir e-mail ya da mesaj gelmediyse risk grubunda değilsinizdir. Bu zorlu süreçte çalışanlarımızın yanındayız.”

Özellikle şirketin patronu olarak Korona’ya yakalanan personelinizi düzenli olarak arayarak durumunu kontrol etmeniz hayli önemlidir. Bu kişiyi bizzat arayabilir, ya da ailesini ve yakınlarını arayarak destek mesajı verebilirsiniz.

Tabii ki hemen hemen hiçbirimizin daha önce deneyimlemediği bir durum söz konusu. Bu bağlamda şirketin patronu ve yöneticisi olarak çalışanlarınızın yanında olduğunuzu göstermeniz sizin birincil vazifenizdir. Korona testi pozitif çıkan bir personele hassas ve hızlı bir şekilde tepki vermeniz gerekir. Bu sayede diğer çalışanlarınızın kafası bir nebze de olsa rahatlar ve evden çalışmaya daha verimli bir şekilde devam ederler.

Şimdiden ülkemize ve tüm dünyaya geçmiş olsun!

 

İlginizi çekebilir

Çinli Firmalar Korona Krizini Nasıl Başarıyla Yönetebildi?
Şirketinizi, Koronavirüs ve Benzeri Krizlerden Nasıl Koruyabilirsiniz?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir