Çıplak Uyumanın Sizi Daha Sağlıklı ve Zengin Kılacak 4 Faydası

Size günde sadece 10 saniyenizi ayıracağınız bir yöntemle daha iyi uyuyabileceğinizi, daha fazla para kazanabileceğinizi, stresinizi azaltabileceğinizi ve kilo verebileceğinizi söylesek tepkiniz ne olurdu?

Gerçekten de günde sadece 10 saniyenizi ayıracağınız bir yöntemle daha iyi uyumanız, daha fazla para kazanmanız, stresinizi azaltmanız ve kilo vermeniz mümkün. Çıplak uyumak bunların hepsini ve çok daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken kıyafetlerinizi çıkarıp bir köşeye bırakmak. Her ne kadar etrafta hayatı daha kaliteli yaşamak için sayısız öneri dolansa da, bunların hiçbiri çıplak uyumak kadar basit ve etkili değil.

İnsanların sadece yüzde sekizi çıplak uyuduğu için, bu cevheri keşfetmemiş birçok kişi var diyebiliriz. Söyleyeceklerimiz size alakasız gelebilir. Fakat pijamalarınızı giymeden önce bu makaleye bir göz atmanızı öneririz:

 

1. Çıplakken daha kaliteli uyursunuz.

Kaliteli uykunun beynimiz için iyi olduğunu her zaman biliyorduk. Ama Rochester Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, kaliteli uyku sürecinin tam olarak nasıl işlediğini gözler önüne serdi. Çalışma, uyanıkken beynimizde gerçekleşen nöral aktiviteler sonucu nöronlarda oluşan zehirli proteinlerin uyku halindeyken ortadan kaldırıldığını gösterdi. Burada önemli olan noktaysa şu: Beynimiz, bu zehirli proteinlerden arınabilmek için yeterli oranda kaliteli uykuya ihtiyaç duyuyor. Eğer yüksek kaliteli, derin bir uyku uyumazsak zehirli proteinler beyin hücrelerimizde kalmaya devam ediyor. Bu durumdan hasar gören beynimiz yavaş yavaş düşünme yetisini kaybetmeye başlıyor. Zamanla bilgiyi işleme ve problem çözme yeteneğimiz kayboluyor, yaratıcılığımız ölüyor ve duygusal tepkiselliğimiz artıyor.

Amsterdam Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, vücut ısımızı düşürmemizin uyku derinliğimizi artırdığını ve gece içinde uyanma sayımızı azalttığını ortaya çıkardı. Çıplak uyumak da, oda sıcaklığını değiştirmeden vücut ısımızı düşürmenin kuşkusuz en iyi yolu…

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Başarısında Uykunun Önemi Nedir?

 

2. Çıplak uyumak stresi azaltır.

Sürekli stres yaşamanın ne kadar kötü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bağışıklık sistemimiz zedeleniyor, kalp rahatsızlıkları, depresyon, obezite riskimiz artıyor ve bilişsel performansımız düşüyor. Stres, kortizol seviyemizi adeta arşa çıkarıyor. Düzgün biçimde dinlenmek ise kortizol seviyemizi normal değerlere çekiyor ve bu da etrafımızda ne olursa olsun yaşadığımız stresi azaltıyor. Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi çıplak uyumak daha iyi bir uyku süreci yaşamanıza yardımcı olmaktadır.

 

3. Çıplak uyumak kilo vermenizi sağlar.

Çıplak uyumanın saymakla bitmeyecek kadar çok faydası var; kilo vermek de bunlardan bir tanesi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yürüttüğü bir çalışmaya göre, uyurken vücut ısımızı serin tuttuğumuzda “kahverengi yağ” üretimi daha fazla gerçekleştiği için vücudun metabolizma sistemi hızlanıyor. Kahverengi yağ, kalori yakarak diğer bütün organlardan 300 kat fazla ısı üretiyor. Bu da metabolizma hızınızı gün boyu yüksek tutarak kilo kaybetmenize yardımcı oluyor. Çıplak uyumak, sağladığı metabolik faydaların yanı sıra kan dolaşımını da hızlandırdığı için kalp ve kaslar bu durumdan büyük ölçüde yararlanıyor. Keyfini süreceğimiz kaliteli uyku, büyüme hormonu ve melatonin salgılanmasını artırdığı için yaşlanma karşıtı etkilerden de faydalanabileceğiz.

 

4. Çıplak uyumak özgüveninizi arttırır.

Özgüvenli olmak kişinin sadece kendini iyi hissetmesini değil, başarıya ulaşmasını da sağlıyor. Özgüvenli olduğumuz sürece kendimizde yeni şeyler deneme cesaretini buluyor, farklı maceralara atılıyor ve ters giden olaylar karşısında metanetli durabiliyoruz. Melbourne Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, özgüvenli insanların kendine daha az güvenenlere kıyasla daha fazla maaş kazandığını ve daha sık terfi aldığını ortaya çıkardı. Çıplak uyumak, bizi kendi vücudumuza yakınlaştırıyor. Vücudumuzla olan yakınlığımız arttıkça kendimize duyduğumuz güven de doğal olarak artıyor.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artıracak 23 Öneri

 

Uzun lafın kısası

Çıplak uyumanın o kadar çok faydası var ki vücudunuzu bu nimetten kesinlikle mahrum bırakmamalısınız.

 

İlginizi çekebilir

Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?
Odaklanma ve Sakinlik Reçetesi Olarak İyi Bir Gece Uykusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir