Daha çok para kazanmak için doğru ek iş fikri nasıl bulunur?

5,000’den fazla insanla yapılan bir araştırmaya göre daha fazla para kazanmanın önündeki en büyük engel, doğru iş fikrini bulmak. Para kazanmak istiyor ancak fikrinizin olmaması  – veya çok fazla fikrinizin olması –  ve nereden başlayacağınızı bilmemeniz canınızı mı sıkıyor? O halde doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam size göre.

 

Daha çok para kazanmak için iş fikri bulmak

Ayda 2,000 TL’den fazla kazandıran uzun süreli bir freelance işim var. Bazen gün boyunca çalışmak zorunda kalıyorum ve bu beni rahatsız etmiyor. Freelance çalışmak daha fazla para kazanmanın en kolay yollarından biridir.

Hayal dünyasında yaşayan insanlar çalışmadan gelir elde etmenin hayalini kurarlar. Ancak para kazanma konusunda ciddiyseniz aktif olarak çalışmanız gerekiyor.

Fazladan para kazanmanın en kolay yolu freelance bir işe başlamaktır. Bunun için de becerilerinizi değerlendirmeniz ve bu becerileri doğrudan gelire dönüştürmeniz gerekir. Faaliyete geçmek neredeyse maliyetsizdir ve kısa bir sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz .

İnsanlar zamanla alakalı endişeleniyorlar ancak bu hiçbir şey yapmamak için bir bahane değil. Başarılı insanların “Para kazanmak için çok çalışmak zorundayım ve bunu isteyip istemediğimden tam olarak emin değilim” dediğini duydunuz mu? Tabii ki hayır. Ek iş yaptığınız zaman, ne kadar zaman harcayacağınızı kontrol edebilirsiniz. Harcadığınız zamanı minimize etmenin kanıtlanmış yolları var. Bu sayede hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ekstra para kazanmak son derece eğlencelidir.

Tıpkı flörtler gibi, becerileriniz ve pazar ihtiyaçları arasında uyum yakalamaya çalışırken tekrarlanan başarısızlıklar yaşayacaksınız. Tekrarlanan başarısızlıklarla ilgili cümleyi yeniden okuyun. Para kazandıracak fikirler üzerine düşünürken aklınızda tutmanız gereken en önemli unsur bu olacaktır.

Gerçek becerileriniz neler ve bu becerilerinizi insanların para ödeyeceği bir şeye nasıl dönüştürebilirsiniz? Diyelim ki proje müdürü, satış müdürü veya tercümansınız. Bildiklerinizi ayda 200 TL’lik, ayda 500 TL’lik ve hatta ayda 1,000 TL’lik yan gelire nasıl dönüştürebilirsiniz?

Doğru iş fikrini bulmak, bir dizi fikri hızlı bir şekilde ortaya çıkarma, test etme ve geliştirme sürecidir. İşte bu nedenle bazıları sızlanır ancak siz bunu başarabilirsiniz.

Birçok insan bir lira bile gelir getirmeyecek şeyler için boş yere zaman harcıyor. Hedefiniz ayda en az 1000 TL kazanmaksa, aşağıdakilerle boşa zaman kaybetmeyin:

 • Gerçek olamayacak kadar iyi teklifler,
 • Kolay yoldan para kazanma imkanı sunan işler,

Bunlar bir sürü insanın başarısız olmasına neden oluyor ve bu insanlar, ellerinden gelen her şeyi yapmalarına rağmen neden hala para kazanmadıklarını düşünüyorlar.

Aslına bakacak olursanız bu tarz işler yapılması gerekenden uzaklaşmanıza neden olurlar. Yapmanız gereken potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını belirlemek, onlarla konuşmak ve fikirlerinizi doğrulatmaktır. Benimle çalışan bir arkadaşım var. Yaptığı tek şey müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak ve bunu çok iyi yapıyor. Bu sayede ayda 3.000 TL ye yakın ek gelir elde ediyor.

 

Freelancer olmak

Freelancer olarak para kazanmak 1-2-3 adımlı listeler kadar kolay değildir. Ancak iyi haberlerimde var: zorlu olduğundan, ödülleri de bir o kadar olağanüstü. Sıradan insanların %90’ı bu adımda okumayı bırakacak ve aslan payını geri kalanlar toplayacak.

Sizi uyarıyorum, bunun kolay olmasını bekliyorsanız makalenin devamını okumanıza gerek yok.

Durumunuza uygun hale getirebileceğiniz garantili fikirler bekliyorsanız, okumayı bırakın.

Ancak mali durumunuzu iyileştirmek ve değiştirmek istiyorsanız, o zaman size yardımcı olabilirim.

O halde, becerilerinizi incelemekle ve 1000 TL’lik fikri bulmakla başlayalım.

Artık “analiz felci” yok.

İnsanların fikir bulurken sıkıntıya girdiği 2 nokta var:

1 – Hiçbir şekilde fikir bulamıyorlar

2 – Çok fazla fikirleri var ve nereden başlamaları gerektiğini bilmiyorlar

 

“Hiç bir iş fikrim yok”

Bu yaygın bir düşüncedir. İşte ipucu: insanların birçoğu sadece kendilerini ve ne kadar para ödeyeceklerini düşünürler. Ve birçok insanın durumu iyi olmadığı için diğerlerinin de ödeme yapamayacağını düşünürler.

Yanlış: bir alışveriş merkezine veya markete gidin. İnsanlar organik ürünlere 5 katı fazla para ödüyorlar. Garip görünümlü sanat eserlerine 5,000 TL’den fazla para ödüyorlar. Ve çocukları ve evcil hayvanları için parayı gözden çıkarıyorlar.

İnsanlar değer için para harcıyorlar ( Apple). İnsanlar rahatlık için para harcıyorlar ( temizlikçi ). İnsanlar zayıflamak için para harcıyorlar (spor salonu).

Soru şu: onlara para harcayacakları ne sunabilirsiniz? Ve bunu nasıl bulabilirsiniz?

 

“Bir sürü iş fikrim var ve kafam karmakarışık”

Bir sürü iş fikrinizin olması fikrinizin olmaması kadar kötüdür.

Geçen haftadan bir yorum:

Her hafta aklıma 10’dan fazla iş fikri geliyor. Uygulamaya koyduklarım ve daha sonra vazgeçtiklerim var. Benim gibi insanlar nasıl bir fikre bağlı kalıyorlar? Veya bütün iş fikirlerimi tek bir işte kullanma şansım var mı?

Bu sözler size de tanıdık geliyor mu? Daha fazla para kazanmak için bütün gününüzü fikir bulmaya çalışarak geçiriyorsunuz. Aşçı olabilirsiniz. iPhone uygulamaları geliştirebilirsiniz. İnternet sitesine ne dersiniz? Belki müzik öğretmenliği yapabilirsiniz. Mükemmel freelance iş fikrini ( fikri düşünerek ve analiz ederek ancak hiç bir şey yapmayarak ) bulmaya çalışırken analiz felcine uğradınız ve ilk adımda dondunuz kaldınız.

Analiz felcini atlatsanız bile fikri oluşturmaya çalışırken bir sürü zaman harcayabilirsiniz – fikri isimlendirmek, fikre uygun kartvizitler tasarlamak, internet sitesi açmak ve fikri arkadaşlarınıza nasıl anlatacağınızı düşünmek. Ancak en önemli kısmı unuttunuz: sunduğunuz şey için para harcayacak hedef kitleniz var mı? Bütün bu çalışmalardan sonra pes etmek, yorulmak ve bunalmak kolaydır. Bunları yazarken ben bile gerildim.

Flört dünyasında olduğu gibi ilk seferde, ikinci seferde ve hatta beşinci seferde doğru iş fikrini bulamayabilirsiniz. İnsanların birçoğu bu noktada pes ederler. Bunun yerine test etmek, ölçmek ve düzeltmek için fikir yaratma sistemi oluşturmanızı istiyorum.

 

Doğru freelance iş fikri 4 ana kritere göre değerlendirilmelidir:

Doğru fikir nelerden oluşur? Binlerce doğru freelance iş fikri var ancak her uygulanabilir fikrin 4 ana kriteri yerine getirmesi gerekiyor:

1 – Beceriler

Fikriniz becerilerinizle uyumlu olmalıdır. Beceriler iş, okul veya başka yerlerde öğrendiğiniz somut ve sayılabilir yeteneklerdir. Kendinizi kandırmayı bırakın. Sizin de becerileriniz var. Matematikte iyi misiniz? Müzik enstrümanı çalabiliyor musunuz? İç mimari de iyi misiniz? Sahip olduğumuz milyonlarca özellik var ancak zamanla bunları gözden kaçırmaya başlıyoruz.

Becerilerinizi bulun.

Becerilere örnekler:

 • HTML
 • Bireysel eğitim
 • Reklam satışları
 • Japonca
 • Video kurgulama

2 – Güçlü yönler

Fikriniz en iyi olduğunuz noktaları gösterir. Güçlü yönler sizi diğerlerinden farklılaştıran niteliklerdir. Örneğin müşterilerle konuşmaktan hoşlanmadığını söyleyen birini tanıyorum. Bu kişinin güçlü yönü bilgisayar başında çalışmak. Harika! Tamamen dürüst. Belki siz de sistemler kurma veya karmaşık fikirleri uygulanabilir hale getirmekte iyisinizdir.

Güçlü yönlerinizi bulun.

Güçlü yönlere örnekler:

 • Diğerlerinden daha hızlı uyum gösterme
 • Birden çok insanı ve projeyi yönetme
 • Veriyi işlenmeye uygun bilgi haline getirme
 • Diğer insanlara yeni fikirler öğretme

3 – İlgi alanları

Fikriniz yaptığınız şeyle uyumlu olmalıdır. İlgi alanlarınız yapmaktan keyif aldığınız şeylerdir. Boş zamanlarınızda ne okursunuz veya neyi araştırırsınız? Dergiler? Bloglar? Televizyon şovları? Sizi en çok ne meraklandırıyor?

İlgi alanlarına örnekler:

 • Politika
 • Canlı müzik
 • Bahçıvanlık
 • Online oyunlar
 • Sokak modası
 • Bisiklete binme

4 – Pazar

Gerçek bir pazarınız olmalıdır. Yani hizmetiniz için size ödeme yapmaya hazır insanlar olmalıdır. Lütfen bunu dikkatli bir şekilde okuyun çünkü hayal dünyasında yaşayanlar bunu yanlış anlıyorlar. Beceriler, güçlü yönler ve ilgili alanları önemlidir ancak nispeten kolaydırlar çünkü 5 dakika da bunların cevaplarını verebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin ödeme yapma kabiliyeti ve isteği var mı?

Hiç kimse becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı önemsemez. Sadece kendi ihtiyaçlarını önemserler.

Pazarınızın ödeme yapma kabiliyetinin ve isteğinin olması gerekir. Ve bazı insanlar ve gruplar gerçekten kötü pazardır. Hadi şu 3 örneğe bir bakalım.

Örneğin, fikriniz kar amacı gütmeyen kuruluşlara hizmetler sunmaksa şimdiden vazgeçmenizde fayda var. Kar amacı gütmeyen kuruluşların ödeme yapma kabiliyeti ( paraları yoktur )  ve isteği yoktur.

Amacınız çocuklara video oyunları hizmeti satmaksa, bir kere daha düşünün. Ödeme yapmak isteseler bile genellikle bu kabiliyetleri yoktur.

Ve klasik olan kötü fikirlerden biri de mağazalar, restoranlar ve işletmeler için internet sitesi yapmak veya pazarlama faaliyetleri yürütmektir. Yerli işletmelerin ödeme kabiliyeti olsa bile, çoğu ödeme yapmak istemez çünkü küçük ölçekli işletmeler genellikle sinek avlıyor. Örneğin bir kahve dükkanı sahibi “pazarlama yapmak için çok meşgulüm” diyor. Evet, bu mantıksız ve aptalca ancak doğru. Ödeme kabiliyeti olmayan ve ödeme yapmak istemeyen insanların olduğu pazarlardan uzak durun.

 

Fikriniz için uygun bir pazar olup olmadığını nereden anlayacaksınız?

1 – Arzı kontrol edin: hizmetinizi sunan başka birileri var mı?

Fikrinin başkaları tarafından uygulandığını görüp depresyona giren bir sürü insan var. Rekabet vazgeçmelerine neden oluyor. Ama bence durum tam tersi olmalı. Bu sunulan şeye talep olduğunu gösterir ve bu iyi bir haber.

2 – Talebi kontrol edin: hizmetinize ihtiyaç duyan insanlar var mı?

Sunmayı düşündüğünüz hizmetle ilgili iş ilanları veya eleman ilanları gördünüz mü? Gazetelerde veya iş arama motorlarında? Bunlar fikrinize talep olduğunu gösterir..

Fikrinizin talebini onaylamak zorundasınız. Örneğin yerel restoranlar için pazarlama faaliyetleri yürüteceksiniz 1) fikrinizi önemsediklerini, 2) hizmet karşılığında ödeme yapacaklarını görmek için 15’ten fazla restoran sahibi ile görüşmelisiniz. Talep yoksa iş de yoktur.

 

Tutkunuzun veya gelir hedeflerinizin peşinden gitmeli misiniz?

İnsanlar tutkularından bahsetmekten hoşlanırlar. Siz de işinize tutkuyla bağlı olmalısınız. Tutku için dünyayı dolaşın. Tutkulu bir aşık olun. Yemeklerinizi tutkuyla yiyin.

Tutku ustalıkla ortaya çıkan bir duygudur. Çalışmadığınız sürece ortaya çıkmaz. Bir sürü tutkum var diyen biri, bir sürü yüzeysel ilgi alanım var demek istiyordur. Bir sürü tutkusu olan ancak hiçbir şey başaramayan ve büyülü fikrin gelmesini bekleyen insanlar var.

Bir fikir seçin ve test etmeye başlayın. İşe yaramazsa, sisteminiz başka bir fikre alışmanıza izin verecektir. Bana güvenin, hükmetmeye başladığınız an tutkunuz artacaktır.

 

Örnekler

Müzik öğretmenliği: Ayda binlerce lira kazanan bir öğrencim var. Genç öğrencilere keman çalmayı öğretiyor. Neden? Dikkatli bir şekilde düşünün. Pazarı kimlerden oluşuyor? Derinlemesine düşünün. Herkesi mi hedefliyor? Belirli bir gelir grubunu mu? Belirli bir etik gruba dahil olan insanları mı? Siz olsanız ne yapardınız?

Kişisel düzenleyici: Kendi odasını her gün temizleyen genç bir kadın tanıyorum. Bunu yapmaktan keyif alıyor. Bence bu oldukça garip. Evimde organizasyon sistemi kurması için onu işe aldım. Ve başka insanlar da bunu yapıyor. Kim? Sizce kimler bu hizmet için para öder? Cinsiyet fark eder mi? Yaş? Lokasyon? İnsanlar gerçekten ne ister?

İç mimar: Bir proje için yakın zamanda bir iç mimar ile anlaştım. Neden? Teknik olarak birçok şeyi kendi başıma yapabildiğim halde, neden başka biriyle anlaştım?

Yaptığınız işle freelance iş fikriniz uyumlu olmak zorunda değildir. İşiniz en iyi becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi ortaya çıkarabilir ancak ilgi alanlarınıza hitap etmeyebilir. Örneğin bir arkadaşım lisede tarih öğretmenliği yapıyor ancak yan iş olarak da çocuklar için doğum günü partileri düzenliyor. Yan işi düzenli işinden farklı olsa da, ikisi de benzer beceri setlerine ve güçlü yönlere sahip. Genç insanların önünde rahat, enerjik ve organize olabiliyor ve herkesin dikkatini etkili bir şekilde çekebiliyor. Kazanç elde etmek için becerileri, güçlü yönleri ve ilgi alanlarını bütünleştirmek basmakalıp bir formül değildir. Zeka ve kılavuzluk gerektiren bir süreçtir.

İş becerilerinizi transfer edilebilirsiniz. Diyelim ki at terbiyecisisiniz. Eşsiz bir iş. Pek sayılmaz. Hayvanlarla çalışma becerileriniz var. Ancak aynı zamanda davranış değişiklikleri konusunda uzman olduğunuz için bir sürü akademik laboratuar ve şirket sizinle çalışmak isteyebilir. Çocuklara ders verebilir veya yaz kampları düzenleyebilirsiniz. İnsanların kedilerine tuvalet eğitimi dahi verebilirsiniz.

Bunu yapabilirsiniz. Ancak bu zihniyet değişikliği gerektirir: bir şeyin önünüze gelmesini beklemek yerine, varsayımlarınızı agresif bir şekilde sorgulayın ve neye ilginiz olduğunu ve daha da önemlisi pazarın neyle ilgilendiğini ve ne için para harcadığını görmek için varsayımlarınızı test edin.

Hiç bir fikrim yok ( veya bir sürü fikrim var ) lafları geride kaldı. Kendinize şunu sorun: “Nelerden keyif alıyorum? Hangi konuda iyiyim? Ve kendimi nasıl konumlandırabilirim?”.

Paraya çevrilebilir bir sürü beceri var. İşte bu noktadan hareket edin: 1000 TL’lik freelance iş fikri bulmak gecenin bir vaktinde kafanızda çakan bir şimşek değildir. Tam zamanlı işinizle alakalı veya alakasız becerilerinizi dikkatli bir biçimde düşünmeniz, bu becerileri güçlü yönlerinizle ve ilgi alanlarınızla örtüştürmeniz ve daha sonra da ödeme yapacak insanları bulmak için pazarı test etmeniz gerekir.

 

İlginizi çekebilir

Evde para kazanmanın yolları
Ekstra para kazanmanın 3 kolay yolu

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir