Dünyanın En Çok Maaş Veren Şirketleri

Maaşınıza zam istiyor, hatta belki de bunu fazlasıyla hak ediyorsunuz. Fakat iş dünyası oldukça zorlu. Maaşların duraklama dönemine girdiği ve belirli sektörlerin çökmeye yüz tuttuğu bir ekonomik ortamda, her geçen gün daha çok insan büyüyen sektörlerde yeni bir iş aramaya başlıyor. İnsanlar eski işlerinden daha yüksek maaşı olan ya da en azından onları yeni ekonomi dünyasına hazırlayacak, yeteneklerini geliştirebilecekleri bir iş istiyorlar.

Bir iş platformu olan Glassdoor yayımladığı bir çalışmada dünyanın en çok maaş veren şirketlerini sıraladı. Ve bu şirketlerin ortalama maaşını çıkaracak olursak hepsinin yıllık 100.000 dolardan fazla maaş verdiğini söyleyebiliriz.

Glassdoor ekibi şöyle diyor: “Yayımladığımız rapor her bir şirketin ortalama maaşına göre hazırlandı. Sonuçlara ulaşırken geçtiğimiz yıl aldıkları maaş ve ikramiyeleri anonim olarak bildiren şirket çalışanlarının verilerini kullandık.”

Eğer maaşlı çalışarak büyük paralar kazanmak istiyorsanız işte özgeçmişinizi göndermeniz gereken 15 şirket:

 

15. Synopsys

Synopsys, 1980li yılların ortasında kurulmuş bir teknoloji şirketi. 10 bin kişiden biraz fazla çalışanı bulunan şirketin merkezi Mountain View, Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde bulunuyor. Glassdoor’un raporuna göre, Synopsys’teki çalışanların maaşlarının ortalaması 130.000 dolar, bu rakam ikramiyelerle beraber 148.000 dolara yükseliyor. Eğer teknoloji alanında iş arıyorsanız Synopsys’i tercih etmek isteyebilirsiniz.

 

14. Dimension Data

Muhtemelen adından da anlayacağınız üzere, Dimension Data da bir teknoloji şirketi. Hatta eğer daha açık olmak gerekirse bir bilişim teknolojisi şirketi. Fakat şirketin merkezi Silikon Vadisi’nde bulunmuyor. Dimension Data’nın merkezi Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yer alıyor. Şirketin Antarktika hariç bütün kıtalarda çalışanları var. Dimension Data çalışanlarının ortalama maaşı ise 150.000 dolar.

 

13. Salesforce

Önceki şirketler, belki adını çok duymadığınız şirketlerdi. Fakat Salesforce’un ismini yüksek ihtimalle duymuşsunuzdur. Her ne kadar şirket henüz Facebook veya Microsoft seviyesinde olmasa da, yavaş yavaş o rütbeye yükseliyor diyebiliriz. Salesforce, hızla ilerlemeye devam eden  teknoloji şirketlerinden biri. Şirketin çalışanları da oldukça iyi maaşlar alıyor. Salesforce’un çalışanlarına verdiği maaşın ortalaması 120.000 dolarken bu rakam ikramiyelerle birlikte 150.000 dolara kadar yükseliyor.

 

12. LinkedIn

Profesyonel iş hayatının sosyal ağı olan şirket, 2000lerin başında Silikon Vadisi’nde kuruldu ve yakın zamanda Microsoft tarafından satın alındı. Glassdoor’un raporuna göre LinkedIn çalışanlarının maaşlarının ortalaması 127.000 dolar. İkramiyelerler birlikte ise 150.000 dolara kadar yükseliyor.

 

11. Juniper Networks

Eğer ortalama 150.000 dolarlık bir maaş sizi cezbediyorsa, Juniper Networks’e başvurmak isteyebilirsiniz. Küresel bir nüfuza sahip olan Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi, network programları ve ürünleri tasarlayıp pazarlıyor. 2016 yılında, 157.000 dolarlık ortalama maaşıyla listenin üçüncü sırasında yer alan şirket, bu yıl 11.sıraya kadar geriledi.

 

10. Amazon Lab126

Büyük ihtimalle Amazon’u bilmeyeniniz yoktur. Fakat pek az insan Amazon’un Lab126’sından haberdar. Aslında Lab126, Amazon’un çılgın bilim insanlarının araştırma ve geliştirme yaptıkları yerin adı. İnovatif ve yaratıcı iseniz bir de 152.800 dolarlık ortalama maaş kulağınıza cazip geliyorsa şirkete bir göz atmak isteyebilirsiniz.

 

9. McKinsey & Company

McKinsey & Company, pek bilinmese de dünya çapında varlığı ve nüfuzu bulunan şirketlerden biri. Şirket, işletmelere nasıl daha etkin olabilecekleri vb. konularda yönetim danışmanlığı yapıyor. McKinsey’de çalışmak pek kolay değil, fakat işi kapmayı başarırsanız yıllık ortalama maaşınızın 153.000 dolar olacağının müjdesini şimdiden verelim.

 

8. NVIDIA

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan NVIDIA, bilgisayar çipleri ve işlemcileri tasarlamasıyla biliniyor. Böylesine zor bir iş için son derece yetenekli insanlar gerekiyor ve tabii bu insanlar da yüksek bir maaşı hak ediyor. Glassdoor’un raporuna göre NVIDIA çalışanlarının maaşlarının ortalaması 150.000, ikramiyeleler birlikte bu rakam 154.000 dolara kadar çıkıyor. NVIDIA’nın hangi pozisyonlarında boşluk olduğunu internet sayfalarında bulabilirsiniz.

 

7. Facebook

Harvard’ın yurt odasından çıkıp dünyanın en önemli şirketlerinden biri haline gelen Facebook yetenekli insanları bünyesine alıyor. Üstelik bu kişilere iyi maaşlar da ödüyor. Facebook’taki maaş ortalaması 130.000 dolar ve bu rakam, ikramiyeyle birlikte 155.000 dolara kadar yükseliyor. Facebook’un hangi pozisyonlar için işe alım yaptığını internetten bulabilirsiniz.

 

6. Google

Gezegenimizin en çok kullanılan ve bilinen markası olan Google, teknoloji konusunda ve birçok farklı alanda yeniliğin sınırlarını zorlamak için yetenekli çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Bu çalışanlara da hak ettikleri parayı vermekten çekinmiyor. Herkesin çalışmak isteyeceği şirketin maaş ortalaması 155.250 dolar.

 

5. Cadence Design Systems

Glassdoor’un raporuna göre, Cadence Design Systems çalışanlarının maaş ortalaması 156.702 dolar. Cadence’ın merkezi, diğer büyük Silikon Vadisi teknoloji şirketlerine yakın, San Jose, Kaliforniya’da bulunuyor. Şirket, tasarım mühendisliği yazılımları üretiyor. Eğer bu alanda çalışıyorsanız Cadence’taki açık pozisyonlara göz atmak isteyebilirsiniz.

 

4. Splunk

2003’te kurulmuş olan şirket daha doğru tabirle Büyük Veri şirketi olarak anılıyor. O kadar da büyük bir şirket olmayan Splunk, bünyesinde 2000’den az kişiyi istihdam ediyor. Ancak yine de şirkete özgeçmişinizi göndermekten çekinmeyin. Zira Splunk çalışanlarının maaş ortalaması 161.000 dolar.

 

3. VMware

Silikon Vadisi merkezli başka bir şirket olan VMware, 1990’ların sonundan beri faaliyetini sürdürüyor. Şirket, işletmelere bulut ve sanallaştırma yazılımları konusunda destek vermesinin yanı sıra, ayrıca danışmanlık hizmeti de sunuyor. Şirket ayrıca, ticari müşteriler için birçok yazılım platformu da sağlıyor. Bir VMware çalışanının ortalama maaşı ise 167.050 dolar.

 

2. Strategy&

PricewaterhouseCoopers’ın şemsiyesi altında faaliyet gösteren şirket, uluslararası bir strateji ekibinden meydana geliyor. Şirket eskiden, bekli bazılarınızın aşina olduğu, 1914 yılında kurulmuş olan Booz Allen Hamilton ismiyle faaliyet gösteriyordu. İşletmelere büyüme stratejileri geliştirmelerinde ve uygulamalarında yardımcı olan şirket, çalışanlarına ortalama 172.000 dolar maaş veriyor.

 

1. A.T. Kearney

Teknoloji sektörünün dışında, danışmanlık da oldukça büyük paralar dönüyor. Eğer küresel yönetim danışmanlığı şirketlerinden A.T. Kearney için çalışıyorsanız yıllık ortalama 172.000 dolar kazanabilirsiniz. Danışmanlık alanı ilginizi çekiyor ve yüksek maaşlar veren büyük bir şirkette çalışmak istiyorsanız A.T. Kearney’in 40’tan fazla ülkede şubesinin olduğunu söyleyelim.

 

İlginizi çekebilir

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler
Dünyanın En İyi Meslekleri
Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir