Dünya’dan 16 Muhteşem Vitrin Tasarımı

Mahallenizde dolaşmanın ya da bir metro durağı ilerdeki alışveriş merkezine gitmenin size ne kadar çok ilham verebileceğini bilseniz şaşırırdınız! Eğer yeni projeniz veya dizayn portfolyonuz için yaratıcılık krizi çekiyor, yeni fikirlere ve bir parça da ilhama ihtiyaç duyuyorsanız belki de şöyle bir dolaşmaya çıkmalısınız. Dizayn’dan anlayan iyi bir gözle kıyafetler, aykkabılar, CD’ler, oyunlar hatta bir yemek bile güzel bir vitrin tasarımına dönüştürülebilir. Her ne kadar vitrinlerin ana amacı müşterileri dükkanın içine çekmek olsa da, geçmiş yıllarda vitrin tasarımı oldukça ilerleyerek kendi kimliğini kazandı.

Sizin için dünyanın en ünlü alışveriş merkezlerindeki trendleri araştırdık ve vitrin tasarımının en iyi örneklerini bu yazıda derledik! Tüm bu vitrinler dünyaca tanınır yaratıcı direktörler, grafik tasarımcılar ve sanatçıların elinden çıkma… Umarız beğenirsiniz!

 

İlham Veren Örnek Vitrin Tasarımları

1) Tiffany & Co.

Tiffany & Co’nun 2017 yılbaşı için hazırladığı bu tasarımda metalik mankenler göze çarpıyor.

Her sene New York’un merkezindeki ana mağaza sihirli bir yılbaşı temasına bürünüyor. Geçtiğimiz senelerin vitrin tasarımları buzlanmış şehir semaları ve gösterişli iç mekanları gözler önüne seriyordu, bu seneninkin de ne olacağını heyecanla bekliyoruz!

2017 senesinin vitrin tasarımları Tiffany Mavisi ve gümüş renginin bir kombinasyonundan oluşuyordu, mankenler elmasları yontuyor, değerli taşlar için olta sallıyor ve mücevher kutularını kara doğru serpiyordu.

 

2) Harvey Nichols

Harvey Nichols 2017 kış tasarımında elinden geleni ardına koymamış, bütün ihtişamıyla müşterilerinin karşısına çıkmıştı.

Harvey Nichols alçakgönüllülüğü sözlüğünden çıkardı ve 2017 Yılbaşı için hazırladığı vitrin tasarımında bütün ihtişamını gözler önüne serdi, disko teması vitrinde dikkat çekenler arasındaydı. Ana şema yıldızlar, neon ışıklar ve bol bol sim içeriyordu (üstelik bütün mankenlerin suratında bu saydıklarımızdan bolca vardı). Trafiği bile durduran bu olağanüstü tasarım için Londra Knightsbridge’deki mağaza 5379 metre Led ışık kullanmış, bununla da yetinmeyip üzerine 5101 ampul sipariş etmişti. Üstelik bu sayılara neon toplar ve yıldızlar dahil bile değildi! İhtişamı bir üst seviyeye taşımak isteyen mağaza 2000 metreden fazla parlak vinil, 3555 vinil kumal ve 382 disko topu kullanmıştı.

 

3) Davit Muradyan for LaGalleria

LaGalleria lüks kesime hitap eden bir Ermeni butiği.

LaGalleria Ermenistan’ın güzide şehri Erivan’ın kalbinde bulunan lüks bir butik. Butik, bahar yaz 2017 koleksiyonunu lanse etmek için pazarlama uzmanı Davit Muradyanla anlaşmıştı. Davit Muradyansa yağmur ormanı temalı bir vitrin tasarımı yaratarak adeta bir sanat eserine imza atmıştı.

Fendi, Valentino, Saint Laurent Paris gibi ünlü lüks markalardan gelen yeni ürünleri gösterime sunmayı amaçlayan Muradyan temayı öyle bir tasarlamıştı ki sezonun en trend ürünleri yoğun bir orman arka planından çıkarak adeta göze çarpıyordu.

 

4) Elemental ve Ermenegildo Zegna

Elemental Harrods vitrinlerinin hepsinde (23 tane) hakimiyeti ele geçirmeyi başardı

Harrods’un 23 ayrı vitrinini tasarlamak, bu tasarımları hayata geçirmek ve bir de kurmak her ne kadar zor bir iş gibi gözükse de Elemental bunun altından kalktı. Elemental’in zorlu görevi, Ermenegildo Zegna’nın Stefano Pilati tarafından tasarlanan yeni koleksiyonunu gözler önüne sermek konusunda oldukça da başarılıydı üstelik.

Ermenegildo Zegna için tasarlanan bu vitrin tasarımları bildiğiniz bütün görsel hileleri bir vitrinde topluyor.

Pilati tarafından Milano’daki defile için üretilen epik filmi referans alan tasarımlarda Elemental; optic illüzyonları, sesleri, hareketlendirilmiş ışık efektlerini ve dikkat çeken bir teknoloji kullandı. Dikkat çeken bir teknoloji darken hiç de abartmıyoruz: Marka’nın vitrinlerinde Zegna ayakkabısının büyütülmüş bir görüntüsü yer alıyordu, sokaktan geçen yayalar kendi vücut hareketleri sayesinde görüntüyü değiştirebiliyor, hareket ettirebiliyorlardı. Nasıl mı? kızılötesi sensörler sayesinde. Şaşırdınız değil mi?

 

5) Kate Spade ve eBay

New York şehrinde yaşayanlar Kate Spade’e ait bu çarpıcı sarı vitrine görmeden hiçbir yere gitmiyorlardı.

Özel tasarım ürünler üreten marka Kate Spade online müzayede sitesi eBay’le partnerlik yaparak eşsiz bir alışveriş deneyimine imza attı. Bu takım işi, vitrinlere bakarak alışveriş yapma anlayışına yepyeni bir soluk getirdi elbette.

Manhattan’ın kalbinde yer alan bu sarı vitrin sadece tasarlanan ürünleri güzel bir şekilde müşterilerin bakışlarına sunmuyor, aynı zamanda dükkana girmeden olduğunuz yerden alışveriş yapma şansı da tanıyordu. Müşteriler vitrinde gördükleri ürünleri tek bir adım dahi atmadan akıllı telefonları aracılığıyla satın alabiliyorlardı.

 

6) Artem ve Selfridges

Artem Selfridge için tasarladığı vitrinlerde güneş sistemimizin hayranlık uyandıran bir mekanik modelini yaratmayı başardı.

Bu ingiliz markanın dikkatleri çektiği ilk sefer de değil üstelik. 2015 yılının yılbaşında Selfridge rekabeti bir üst seviyeye taşımış ve Artem’le anlaşarak güneş sistemimizin benzersiz bir mekanik replikasını üretmişti. Bu da markanın kozmos temalı vitrin tasarımının merkezini oluşturuyordu elette. 2.8 metrelik altın ve krom model bütün gün boyunca hareket halindeydi, yılbaşına kadar her gün her gezegen diğerlerinden bağımsız bir şekilde kendi hareketini sürdürmüştü.

 

7) Okamoto Studio ve Barney’s

Shintaro Okamoto (Okamoto Stüdyoları’nın kurucusu ve ana tasarımcısı) sanattaki uzmanlığını ‘Ice Carvers’daki canlı bir performansında gösterdi. Buzdan heykeller Barneys’in New York mağazasına yepyeni bir soluk getirmişti. Mağazanın vitrini adeta Okamoto’nun stüdyosundan uzak ikinci bir stüdyosu gibiydi. Dünyaca tanınmış buz heykel koleksiyoncusu sokaktan geçenler merakla izlerken vitrinde buzdan heykeller yapmıştı. Şov bununla da bitmiyordu, heykeltraşın hemen yanı başında buzdan bir kale kuruluyordu; büyük ölçekli, görkemli bir buzdan yapı Madison Bulvarı’ndaki vitrine süslüyor, festival sezonuna göz kırpıyordu.

 

8) Kristjana S Williams ve Fortnum and Mason

Williams’un tasarımları Fortnum and Mason vitrinlerinde üç boyutla canlandırılarak hayat buluyordu

Tasarımcı Kristiana S Williams Londra’nın ünlü lüks mağazalarından Fortnum and Mason’la çalışmayı Kabul etmişti, görev kendi zengin hayal gücünü kullanarak mağazanın vitrinlerini yılbaşına hazırlamaktı. Tasarımcının hazırladığı 3 boyutlu dizaynlar arasında 300’den fazla baykuş, horoz ve yeni dünya papağanı vardı… Tahmin edeceğiniz üzere tüm bu hayvanlar mücevherlerle, taçlarla ve çeşitli takılarla süslenmişlerdi.

 

9) Tiffany & Co: Muhteşem Gatsby

Bu vitrinler Muhteşem Gatsby’I hayata geçiriyor ve size lüksün her bir damlasını sunuyor

Tiffany & Co’yu yazımıza taşıyan ikinci çalışma Baz Luhrmann’ın 2013’te beyaz perdeye taşıdığı Muhteşem Gatsby temasıyla hazırlanmıştı, marka adeta filme göz kırpıyordu. Vitrin tasarımları filmin kostüm ve ürün tasarımcısı Catherine Martin’le hazırlandı (Catherine Martin’in gösterdiği üstün başarı için Akademi Ödülleriyle taçlandırıldığından bahsetmeden olmaz tabii).

Şampanya bardakları, göz alan ışıklar, cam baloncuklar ve sınırsız mücevher 1920’lerde zengin olmanın ne demek olduğunu gözler önüne seriyordu. Vitrindeki kimi parçalar film için özel olarak tasarlanmıştı üstelik.

 

10) Tequila Patrón ve Selfridges

Vitrinlerin tasarımı için aranan ilham Bruce Nauman’dan gelmişti.

“Dünya’nın en iyi, ultra premium tekilasından bir şişe üretmek için 60 el gerekir” diyordu etkileyici vitrin tasarımının ortasındaki alıntı. Harlequin tarafından düzenlenen vitrinlerde, 60 farklı kişinin o bir şişe tekilayı üretişi canlandırılmıştı.

Vitrin’in konseptiyse Aritst Bruce Nauman’ın 1996 yılındaki şovu 15 çift el’den ilham almıştı.

 

11) Zim & Zou ve Hermes

Ikili Zim & Zou kağıt kullanarak Hermes için harikalar yaratmıştı.

Zim ve Zou ikilisi kağıttan sanat yaratmak dendiğinde akla ilk gelenler arasında. Partnerler sadece kağıt kullanarak hayvanlardan yemeklere, kıyafetlere ve daha fazlasına uzanan etkileyici bir seçkide başyapıtlar üretebiliyor.

Bu vitrin tasarımında kullanılan her şey el işiydi.

İkili fransız butik Hermes için bütün yeteneklerini kullandı ve inanılmaz bir vitrin tasarımıyla müşterilerinin karşısına çıktı. Sadece kağıt ve deri kullanarak oluşturdukları bu vitrin tasarımlarında tilkilerden ilham alınmıştı.

 

12) Kyle Bean ve Diesel

Ünlü tasarımcı Kyle Bean yeteneklerini Diesel için vitrin tasarlamakta kullandı ve göz alıcı sonuçlar elde etti.

Wallpaper, Gucci, Casio ve Wired gibi markalarla çalıştıktan sonra tasarımcı Kyle Bean gözlerini vitrin tasarımı yapmaya dikti. Bu sahne Diesel’in Londradaki ana mağazası için tasarlanmıştı, minyatür modelleri barındıran tasarım asmaların arasında bir tapınak da içeriyordu.

 

13) StoreyStudio ve Hermes

StoreyStudio’nun tasarımı ilhamını taşlardan ve taş döşeme tekniklerinden alıyordu.

StoreyStudio Londra temelli bir set tasarımı ve sanat stüdyosu. Benzersiz vitrin tasarımlarıyla tanınan stüdyo şimdiye kadar Topshop, Harvey Nichols ve Victoria Beckham gibi pek çok ünlü markayla çalıştı. 2016 yazında stüdyo Hermes’in mağaza vitrinleri için manzaralardan ilham alan bir seri hazırladı. Tasarımlar her an düşecekmiş gibi dengelenmiş taşları, bitkileri ve figürleri özne olarak kullanıyordu. Vitrin tasarımlarının teması doğada bulunan kırılgan ama naif dengenin keşfiydi.

 

14) Emily Forgot ve Vertu

Emily forgot Londra temelli grafik sanatçısı Emily Alston’un takma ismi. Liverpool sanat ve tasarım okulundan 2004 yılında mezun olan Forgot o günden bu yana geniş bir müşteri skalasında çalışarak uluslararası bir üne sahip oldu. Bu etkileyici vitrin tasarımı Harrods mağazasının vitrininde yer alıyordu, dikkat çekilmek istenn noktaysa Vertu Butiği tarafından sunulan servisti (Vertu butiği lüks bir mobil telefon üreticisiydi). Etkileyici tasarımın sanat yönetmeniyse ünlü Kristina Eriksen’dı.

 

15) StudioXAG ve Christian Louboutin

Louboutin’in vitrinlerinde “uzayda kaybolmak” teması dikkat çekiyordu

2017 bahar koleksiyonunun lansmanını yapmak isteyen Christian Louboutin’in aklında bir uzay çağı teması vardı, proje için anlaştığı StudioXAG’sa bu iş için biçilmiş kaftan gibiydi. Dünya genelinde çeşitli ülkelerdeki Christian Louboutin mağazaları parlak uzay taşları, mücevher tonlarında ışıklar, yıldız imgeleri ve parlak astronotlarla donatılmıştı. Paris’teki ana mağazanın vitrinindeyse bir UFO bütün vitrine dolduruyordu: krom panellerin arasındaysa yeni koleksiyon bütün ihtişamıyla fransız halkına göz kırpıyordu.

 

16) Becky Sloan ve Selfridges

Evet, Selfridge markasının listemizdeki üçüncü maddesi bu. Bright Young Things projesiyle Birleşik Krallıktaki en yeni tasarımcıları arayan Selfridge adeta bir harekete öncülük yaptı. Söz konusu ister moda olsun ister grafik tasarımı, ilüstrasyon ya da yemek, Selfridge her sene genç yetişkinlere yeteneklerini kanıtlamak için bir şans tanıyor.

Markayla işbirliği bu projeden başlayan sanatçı Becky Sloan marka için bu sevimli, karakter temalı vitrin tasarımlarını oluşturdu. Tasarımlar, selfridge’in Londra’daki mağazalarını süslüyordu. Her hafta vitrinlerin önünden geçen milyonlarca insan bu acemi tasarımcılara kendilerini moda dünyasına tanıtmaları için eşi benzeri olmayan bir fırsat tanıyordu tabii.

 

17) Breakfast ve TNT

TNT’nin polisiye ve suç şovu Perception’I tanıtmak için anlaştığı dizayn firması Breakfast etkileyici bir çalışmaya imza attı. New York sokaklarında eşsiz bir teknikle anagram çözmeye dayanan bir tecrübeye dayanan kampanya büyük sükse yarattı. 40000’in üzerinde siyahtan beyaza dönen (ve bunu aslında tasarlandığından 15 kat daha hızlı yapan) ekranlar önünden geçen herkesin imajını yansıtıyordu. Tasarım, vitrinler gösterimden kalktıktan uzun süre sonra bile ardından bahsettirmeyi başardı.

 

İlginizi çekebilir

Satışları Artırmak İsteyenler İçin Aydınlatma Çözümleri

Dikkat Çekici Mağaza Vitrini Nasıl Tasarlanır?

Müziğin Satışlar ve Tüketiciler Üzerindeki Etkisi

Başarılı Bir Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kokusal Pazarlamayla Nasıl Daha Çok Satış Yapılır?

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir