Dünyanın En Çok Kazanan 20 İnternet Sitesi

Bu yazımızda dünyanın en çok kazanç sağlayan web sitelerini inceleyeceğiz. Bakalım Amazon’un kaç çalışanı var? Google ne tür yenilikler sundu? Ebay saniyede kaç dolar kazanıyor?

Buyrun başlayalım:

 

Amazon

Yıllık kazanç: 34 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 1084 dolar

1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan e-ticaret dünyasının bir numarası Amazon, şu anda 33.700 kişiyi istihdam ediyor. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon dünyanın en çok kazanan web sitesi durumunda. Aklınıza gelebilecek her şeyin satıldığı Amazon’un İngiltere, Japonya, Çin, Almanya, İspanya gibi ülkeler için özel siteleri de bulunuyor. Hatta geçtiğimiz yıl Amazon.de sayesinde Türkiye’ye de ücretsiz kargoyla alışveriş imkanı sunuldu.

Amazon grubu aynı zamanda dünyanın en büyük film sitesi IMDB ve ayrıca Lovefilm, Zappos, Alexa gibi siteleri de bünyesinde barındırıyor.

Mutlaka okuyun: İnanması Güç Olan 6 Amazon Hizmeti

 

Google

Yıllık kazanç: 30 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 930 dolar

Google’u tarif etmeye gerek yok. Gün içinde onlarca kez kullandığımız Google, internet dünyasının liderlerinden biri. 1996 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google, arama motorunun yanısıra Gmail, Google Drive, Google Maps ve Youtube gibi markaları da bünyesinde barındırıyor.

Mutlaka okuyun: Google’ın Başarı Hikayesi ve Başarı Sırları

 

eBay

Yıllık kazanç: 9 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 290 dolar

1995 yılında İran asıllı Fransız girişimci Pierre Omidyar tarafından kurulan eBay, Amazon’dan farklı olarak satıcı ve alıcıyı buluşturuyor. Sistem olarak bizdeki gittigidiyor.com’a benzeyen eBay, elbette yerli versiyondan yüzlerce kat büyük. ABD, Güney Kore, Hindistan, Fransa ve İsveç için özel versiyonları da bulunan eBay, bir dönem mesajlaşma ve video konferans programı Skype’yi satın almıştı. Ayrıca eBay, Paypal’ın Elon Musk’tan sonraki sahibi.

 

Yahoo

Yıllık kazanç: 6.3 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 200 dolar

Yahoo, genelde Google’un gölgesinde kalmış bir platform olarak bilinir. Ancak aslında durum pek de öyle değil. 1995 yılında kurulan Yahoo şu anda 60 farklı şirketi bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Flickr gibi popüler fotoğraf paylaşma sitesi de Yahoo’ya ait. (Sözü açılmışken söyleyelim, Flickr tüm üyelerine ücretsiz 1 terabayt alan sağlıyor.)

 

Alibaba

Yıllık kazanç: 5.5 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 176 dolar

Alibaba dış ticaret alanında toptan satışın merkezi olan ve 240 farklı ülkeye hizmet veren bir platform. Aynı şekilde tüketiciler için de Aliexpress adıyla faaliyet gösteriyor. Şu anda 65 milyondan fazla üyesi bulunan Alibaba ve Aliexpress, dış ticaret konusunda lider konumda. Özellikle Aliexpress üzerinden 1 dolara dahi satın alınan şeylerin Anadolu’nun en ücra kasabasına kadar ücretsiz kargoyla gelmesi ise “Bu adamlar nasıl kar ediyor?” sorusunu istemsizce sormanıza neden oluyor .

Mutlaka okuyun: Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın ilham verici yaşam öyküsü

 

 

Expedia

Yıllık kazanç: 3.3 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 106 dolar

Microsoft’un bir alt şirketi olarak 1996 yılında kurulan Expedia’nın bünyesinde Tripadvisor, Hotel.com gibi şirketler yer alıyor. 2008 yılında Fortune dergisi Expedia’yı en çok hayran kalınan 3 web sitesinden biri ve en iyi yönetilen internet sitesi olarak ilan etti. Expedia, internet üzerinden tatil rezervasyonu yapma konusunda zirveyi uzun süre kimseye bırakmayacak gibi duruyor.

 

Priceline

Yıllık kazanç: 3 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 97 dolar

Uçak bileti, otel, satılık ve kiralık araç, gemi seyahati gibi şeylerin satın alınabileceği Priceline’da ödemek istediğiniz miktarı ve gitmek istediğiniz bölgeyi seçiyorsunuz, site sizin bütçenize uygun seçenekler sunuyor. Yani siz bütçenizi söylüyorsunuz, karşıdaki otel kabul ederse orada konaklıyorsunuz. Oldukça sıradışı bir fikir olmasına rağmen ünlü kişilerin desteğiyle Priceline şimdiye kadar çok iyi bir performans sergilemiş durumda. Söylemeden geçmeyelim, Priceline’ı iyi takip ederseniz çok ucuza uçak bileti de alabilirsiniz.

 

 

AOL

Yıllık kazanç: 2.4 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 77 dolar

1991 yılında America Online adıyla kurulan AOL, online yazılımları ve internet sağlayıcısı ile biliniyor. Gerçi son yıllarda demode yazılımlar ve hizmet kalitesindeki düşüş nedeniyle şirketin performansında da büyük bir düşüş olsa da yine de çok kazanan bir web sitesi AOL… Önümüzdeki dönemde bu listede yer alması ise pek mümkün görünmüyor.

 

Netflix

Yıllık kazanç: 2.1 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 68 dolar

1997 yılında kurulan Netflix aslında DVD kiralama hizmeti veriyordu. Şimdiyse film kiralama sektörünün yerine online film izleme hizmeti sağlıyor. Dünyaca ünlü pek çok dizinin yapımcılığını da üstlenen Netlix, şu anda dünyanın farklı bölgelerine açılma faaliyeti yürütüyor. Ülkemiz piyasasına da yeni giren şirket, zayıf içeriği nedeniyle ülkemizde henüz beklenen ilgiyi görmedi.

 

Facebook

Yıllık kazanç: 2 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 63 dolar

Facebook bu listedeki en genç şirketlerden biri. 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, kurulduğu dönemde çok popüler olarak Myspace’i yerle bir etti desek abartmış olmayız. Zuckerberg’i de dünyanın en genç milyarderi yapan Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi yine çok popüler uygulamaları da satın alarak adeta Google’a rakip olma yolunda ilerliyor diyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi

 

Baidu

Yaklaşık 1.2 milyar nüfusa sahip  Çin’in en popüler arama motoru olan Baidu’ya, Çin’in Google’u denebilir. 740 milyon sayfayı, 80 milyon fotoğrafı ve 10 milyon multimedyayı barındıran Baidu, ayrıca oyun ve televizyon alanında da faaliyet gösteriyor.

Yıllık kazanç: 1.2 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 38 dolar

 

Overstock

Yıllık kazanç: 1.1 milyar dolar

Saniyelik kazanç: 35 dolar

Overstock, şirketlerin stoklarındaki fazla malları satmalarını sağlayan bir platform. Yani şirketiniz battı ve elinizde 1000 adet laptop kaldı diyelim. Bunları Overstock üzerinden satabilirsiniz. ABD’nin en iyi müşteri hizmetlerine sahip web sitelerinden biri olarak görülen Overstock’un ivmesi artarak devam edecek gibi görünüyor.

 

Skype

Yıllık kazanç: 860 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 27 dolar

Günümüzde 1 milyara yakın kayıtlı kullanıcısı bulunan Skype, şu an Microsoft’a ait. 2003 yılında kurulan ve video görüşme alanında devrim yaratan Skype, özellikle yurtdışı görüşmeleri için oldukça hesaplı bir alternatifti. Günümüzde Skype’ın yaptığı işleri daha iyi yapan pek çok uygulama bulunmasına rağmen Skype da hala iyi bir seçenek.

 

Zynga

Yıllık kazanç: 850 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 27 dolar

2007 yılında kurulan Zynga, Farmville, Texas Hold’em Poker  gibi oyunlar sayesinde oldukça başarılı oldu. Bir dönem Facebook’taki Farmville çılgınlığını hatırlarsınız muhtelemen. Oyunun bazı bölümlerini geçmek için ödeme yapılması nedeniyle para kazanan şirket, özellikle Facebook üzerinden büyük bir trafik elde ediyor.

 

Groupon

Yıllık kazanç: 760 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 24 dolar

Groupon tam olarak “Günün Kampanyası” konseptine sahip bir web sitesi. 2008 yılında kurulan site şu an 50 milyona yakın kullanıcıya sahip ve 100 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Sitenin işlevi de oldukça basit. Bulunduğunuz şehrin e-mail listesine üye oluyorsunuz. Gün içinde şehrinizdeki indirimlerden haberdar oluyorsunuz. Groupon için kısaca kelepir avcıları için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Google’ın siteye 6 milyar dolar teklif etmesine rağmen satın alamadığını da belirtelim.

 

Taobao

Yıllık kazanç: 774 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 25 dolar

Taobao için Amazon veya eBay’in  Çin versiyonu diyebiliriz. Alibaba Group’a bağlı olan Taobao genelde Çin ve çevre ülkelere yönelik hizmet veriyor. Yani Aliexpress uluslararası faaliyet gösterirken Taoboa Çin içi hizmet veriyor denebilir. Taobao’nun esas gelir modeli Amazon veya eBay gibi satışlardan komisyon almak şeklinde değil, daha ziyade satıcıların verdikleri reklamlar odaklı.

 

Orbitz

Yıllık kazanç: 750 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 24 dolar

Orbitz; otel ve uçak bileti alma hizmeti veren ve 2001’de kurulan bir web sitesi. Çeşitli havayolları şirketleriyle ortaklığı bulunan Orbitz’in arama motoru günde yaklaşık 1 milyon kez kullanılıyor.

 

Yandex

Yıllık kazanç: 440 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 14 dolar

Bu listede yer alan bir diğer arama motoru ise Rusya kökenli Yandex. Yandex’in esas gelir kaynağı ise reklamlar. Ayrıca harita, depolama servisi, e-ticaret ödeme sistemi gibi hizmetler de veren Yandex, 1.3 milyarlık bir ülkeye hizmet veren Baidu’ya göre oldukça iyi bir ivme yakalamışa benziyor.

 

ClickBank

Yıllık kazanç: 350 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 11 dolar

Eğer blog yazarıysanız ClickBank’e aşinasınızdır. Amazon’un Affiliates programına benzer olan ClickBank’te ürünlerin linkini kendi blogunuza koyuyorsunuz. Bu blog üzerinden alışveriş yapıldığı zaman belli bir komisyon alıyorsunuz.

Yani: Örneğin kaktüslerle ilgili bir blogunuz var diyelim. Clickbank üzerinden piyasada satılan kaktüslerin satın alma linkini yazınızda paylaşırsanız ve sitenizi ziyaret eden insanlar bu ürünü satın alırsa bu işlemden komisyon alıyorsunuz.

Bu bağlamda Clickbank satış ortaklığı için oldukça iyi bir opsiyon olarak göze çarpıyor.

 

LinkedIn

Yıllık kazanç: 215 milyon dolar

Saniyelik kazanç: 7 dolar

LinkedIn, 2003 yılında kurulan bir şirket. Esasında LinkedIn için Facebook’un iş dünyası için olanı diyebiliriz. 150 milyona yakın kullanıcısı olan LinkedIn, özellikle iş arayanlar ve network yapmak isteyenler için ideal bir platform. Yani LinkedIn üzerinde CV’nizi paylaşabilir, ilgi duyduğunuz şirketleri ve iş insanlarını takip edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

İnternet Girişimcisi Olmak İçin 30 Neden
Online Bir İş Kurup Uyurken Para Kazanmaya Ne Dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.