Dünyanın En İyi 8 Mesleği

Çok mu çalışıyorsunuz yoksa neredeyse hiç çalışmıyor musunuz?

Bu konuda şöyle güzel bir laf var: “Gerçekten sevdiğiniz işi yapıyorsanız hayatınız boyunca bir gün bile çalışmanız gerekmez.” Çocukken hepimiz büyüdüğümüzde ne olmak istediğimizi biliriz, değil mi? Hatta öyle hayaller kurarız ki yaratıcılığımız ebeveynlerimizi hayran bırakır. Eskiden rüyalarımızı süsleyen işleri elde etmek bir hayli zordu ancak neyse ki devir değişti. Artık öyle meslekler türedi ki çalıştığımızın farkına bile varmadan işimizi yapmamız ve hayatımızı idame ettirmemiz mümkün hale geldi. Aşağıda bu tür mesleklerden 8 tanesini sizler için inceledik. Bundan 15-20 yıl kadar önce insanın aklına bile gelmeyen bu meslekler günümüzde oldukça revaçta. Hayalinizdeki meslek aşağıdaki listede yer almıyorsa bile üzülmeyin çünkü belki kendi işinizi kendiniz yaratabilir ve popüler hale getirebilirsiniz:

 

1. Disney’de tasarım mühendisi

Tahmini maaş: Yılda 30.000 – 130.000 dolar arası

Yer: Kuzey Amerika ve Asya

Zorluk derecesi: 8 – Bu iş için gerçekten mühendis olmanız gerekiyor.

İş Tanımı: İş unvanından da anladığınız üzere Disney’de tasarım mühendisliği yapmak için hem hayal gücünüzün son derece kuvvetli olması hem de aklınızda tasarladıklarınızı uygulamaya dökecek potansiyelinizin olması gerekiyor. Tasarım mühendislerinden birbirinden çılgın fikirler üretmeleri, sonra da bu fikirleri tüm dünyadaki Disney eğlence parklarında uygulamaları bekleniyor. Büyük hayaller kurmayı seviyor ve yarattığınız eserlerle milyonlarca insanı güldürmek istiyorsanız bu iş sizin için ideal.

 

2. Profesyonel sarılmacı

Tahmini maaş: Yılda 30.000 – 100.000 dolar arası

Yer: Dilediğiniz her yer

Zorluk derecesi: 2 – Zorluk derecesi düşük çünkü yapmanız gereken tek şey insanlara sarılmak

İş Tanımı: Profesyonel sarılma hizmeti veren ilk kafe birkaç yıl önce Japonya’da açıldı. Kafe o kadar tuttu ki dünyanın farklı yerlerinde de profesyonel sarılmacılar türemeye başladı. Aslında iş tanımı gayet basit. İnsanlar size belli miktarlarda paralar ödeyerek maksimum bir saate kadar sarılıyorlar. Eğer sarılmayı ve kucaklamayı seviyorsanız hayalinizdeki işi buldunuz diyebiliriz! Üstelik sarılmacıların kendi aralarında toplantılar düzenlediğini de söylemeden geçmeyelim. Hatta bir sarılmacı şu anda bir mesleki sertifika programı bile tasarlıyor!

 

3. Özel ada bakıcısı

Tahmini maaş: Yılda 15.000 – 120.000 dolar arası

Yer: Medeniyetten uzak, cennet gibi bir ada

Zorluk derecesi: 5 – Şahıslara ait özel adaların bakımı zordur ama en azından boş zamanınızda adanın tadını çıkarabilirsiniz.

İş Tanımı: Son yıllarda birçok varlıklı insan özel ada satın almaya başladı. Haliyle bu tropik cennetlerde çalışacak eleman ihtiyacı da arttı. Bu ayrıcalıklı işi kaparsanız insanların rüyalarını süsleyen yerlerde takılabilir ve sağlam miktarlarda para kazanabilirsiniz.

 

4. Ben & Jerry’s lezzet uzmanı

Tahmini maaş: Yılda 40.000 – 200.000 dolar arası

Yer: Amerika Birleşik Devletleri

Zorluk derecesi: 6 – Çoğu lezzet uzmanı gıda bilimleri üzerine tahsil yapmıştır.

İş Tanımı: Çocukluğunuzda tüm şekerlemeleri ve dondurmaları yemek için can atıyor muydunuz? Cevabınız evetse yaşadınız çünkü bu tam da hayalinizdeki iş! Bu görev kapsamında dondurma, şekerleme ve envaiçeşit şerbetli tatlıyı harmanlayıp yeni karışımlar üretmeniz, sonra da “kalite kontrol” bahanesiyle bunları bir güzel mideye indirmeniz gerekiyor. İş çok mu sağlıksız duruyor? Belki cidden sağlıksız ama olsun, en azından güzelim tatlılarla gününüzü gün edersiniz!

 

5. Su kaydırağı test görevlisi

Tahmini maaş: Yılda yaklaşık 26.000 dolar civarı

Yer: Tüm dünyada birçok farklı yer

Zorluk derecesi: 4 – Yapmanız gereken gün boyu su kaydıraklarında kaymak

İş Tanımı: Aslında sadece çocuklar böyle bir işin hayalini kurarlar, değil mi? Ama sürpriz, böyle bir meslek kolu var artık! Tabii sadece gün boyu su kaydıraklarında kayıp durmuyorsunuz; bunun yan sıra yükseklik, hız, su miktarı ve kaydırakların suya temas ettiği noktaları kontrol etmeniz de gerekiyor. Ama güvenlik kontrollerini yaparken size yine bir sürü boş zaman kalacak, o sırada da gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

 

6. Profesyonel Netflix izleyicisi

Tahmini maaş: Yılda yaklaşık 20.000 dolar civarı

Yer: Ev

Zorluk derecesi: 2 – İşin tek zorluğu uyuya kalmamak.

İş Tanımı: Evet, unvanı doğru okudunuz. Çağımızda tüm gün koltuğunda oturup Netflix izlemesi için para alan özel seçilmiş bir grup insan var. Bu kişilerin görevi çok sayıda program ve film izleyip bunları birtakım duygusal özellikler bakımından kategorilere ayırmak. Tabii bilgisayarlar duygulara göre analiz yapamadığı için Netflix bu kişilere para ödüyor. “Acaba Netflix neyi sevdiğimi nasıl anlıyor da bana isabetli önerilerde bulunabiliyor?” diye merak ettiniz mi hiç? O zaman sorunuzun cevabını aldınız bile! Netflix bu insanlar sayesinde size çeşitli öneriler sunabiliyor. Söz konusu işi yaparak zengin olamazsınız, onu da belirtelim ama Netflix seyretmeyi seviyorsanız bu iş size gayet uygun olabilir.

 

7. Lüks yatak test görevlisi

Tahmini maaş: Yılda yaklaşık 20.000 dolar civarı

Yer: Dünya çapındaki lüks oteller

Zorluk derecesi: 0 – İşin hiçbir zorluğu yok çünkü tek yapmanız gereken rahat yataklarda uyumak.

İş Tanımı: Bu iş hakkında yıllardır şakalar yapılıyor, değil mi? Hatta bir sürü arkadaşınız “Şöyle bir iş olsa, yattığım yerden para kazansam!” diyordur mutlaka. O zaman size bir müjde verelim, gerçekten de bu şekilde para kazanan insanlar var. Bu kişiler dünyadaki lüks otellerin konforlu yataklarında uyuyor, deneyimlerini uzmanlara bildiriyor ve karşılığında para kazanıyorlar. Eğer siz “İş güzel de bütün gün yatakta takılamam!” diyorsanız Londra’daki HolidayInn Oteli tam da size göre bir uygulama başlattı! HolidayInn’in yeni hizmeti kapsamında müşteriler yataklarının biri tarafından ısıtılmasını talep edebiliyorlar. Yani önceden gidip kişinin yatağına yatarak ısıtıyorsunuz, bunun karşılığında da para kazanıyorsunuz.

 

8. Profesyonel gezgin

Tahmini maaş: Yılda yaklaşık 50.000 dolar civarı

Yer: Tüm dünya

Zorluk derecesi: 4 – Çok seyahat etmek de kolay iş değildir ama en azından hiç para harcamadan dünyayı görmüş olursunuz.

İş Tanımı: Kim hayat boyu tatil yapmak istemez ki? Merak etmeyin, artık bu da mümkün. Profesyonel gezgin olarak hayatınızı tatil yaparak geçirebilirsiniz! Mesela 2009’da TheBigTrip.com, yukarıda belirttiğimiz miktarda maaş, tam kapsamlı sağlık sigortası ve seyahat masraflarını karşılama şartıyla gezi muhabirleri arıyordu. Hatta işi kapan şanslı elemanlardan biri tam 12 hafta boyunca ABD’yi dolaştı, bu sırada da bir gezi blogu yazma imkanına erişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.