Dünyanın En Zengin 10 Girişimcisi

İşte karşınızda dünyanın en zengin girişimcileri: Gelin gezegenimizin en varlıklı 10 girişimcisi kimmiş bir bakalım.

Başarılı girişimcilik hikâyeleriyle dolup taşan dünyamızda başarının ölçütü genellikle para olarak karşımıza çıkıyor. Halbuki başarı, insanların yıllarca emek verip çalışmasıyla bugünkü konumlarına gelmelerinden geçiyor.

Bloomberg, net varlıklarına milyar dolar cinsinden bakarak dünyanın en zengin 10 insanının listesini yayımladı. Liste için 200 milyarderin varlık profili çıkarıldı.

Gelin listede kimlerin olduğuna birlikte bakalım:

 

1. Bill Gates

Microsoft’un kurucu ortaklarından, teknoloji patronu, girişimci, hayırsever ve programcı sıfatlarıyla bilinen Bill Gates, 90,2 milyar dolarlık servetiyle listenin ilk sırasında bulunuyor. Bill & Melinda Gates Derneği’nin de kurucusu olan Gates, dokunduğu her alanda büyük adımlar kat etti. 2000 yılında Microsoft’un CEO’luğundan ayrılan Gates, 2008 yılında da yönetim kurulu başkanlığı konumundan emekliye ayrıldı. Günümüzde tam zamanlı olarak Bill & Melinda Gates Derneği’nde çalışan ünlü girişimci, Microsoft’un şimdiki CEO’su Satya Nadella’ya teknolojik danışmanlık da yapıyor.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in İlham Verici Hayat Hikayesi

 

2. Jeff Bezos

Online alışveriş devi Amazon’un kurucu başkanı ve en büyük hissedarı olan Bezos, Amerikalı bir teknoloji girişimcisi ve yatırımcısı. 87,2 milyar dolar net varlığıyla da dünyanın en zengin dördüncü insanı. Bezos ayriyeten uzay ve gazete alanlarıyla da ilgileniyor. Özel fonlarla yürütülen, uzay mekiği üreticisi ve geliştiricisi Blue Origin’in de hem kurucusu hem de sahibi konumunda. 2000 yılında kurulmuş olan şirket, 2015 yılının başında uzaya deneme uçuşları gerçekleştirdi. Şirketin ticari planları arasında 2018 yılından itibaren, insanlı alt yörüngesel uzay uçuşları düzenlemek de yer alıyor. Ünlü girişimcinin, 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın aldığını da belirtelim.

Mutlaka okuyun: Amazon’un CEO’su Jeff Bezos Hakkında Pek Bilinmeyen 20 Şey

 

3. Amancia Ortega

Küresel markası Zara ile bilinen Inditex moda grubunun kurucusu ve başkanı İspanyol iş patronu, 84,4 milyar dolarlık varlığıyla dünyanın en zengin ikinci insanı konumunda. 14 yaşında okulu bırakan ve bir şirkette tezgahtarlık yaparak iş hayatına atılan girişimci 80 yaşına merdiven dayamasına rağmen, sıfırdan var ettiği şirketine hala her gün büyük bir şevkle gitmeye devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Zara ve Kurucusunun Başarı Hikayesi

 

4. Warren Buffett

Dünyanın en başarılı yatırımcısı Buffett, ayrıca bir iş patronu ve hayırsever. Toplam varlığı ise 73,8 milyar dolar. Buffett, Amerikan çok uluslu holding şirketi Berkshire Hathway’in CEO’su ve en büyük hissedarı. Dünyanın en zengin üçüncü insanı olan Buffett, genellikle “Omaha Büyücüsü”, “Omaha Kâhini” ya da “Omaha Bilgini” lakaplarıyla anılıyor. Engin varlığına rağmen, çevresinde değer yatırımına olan bağlılığı ve tutumlu tavırlarıyla biliniyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek

 

5. Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucularından ve CEO’su olan Zuckerberg, 68,4 milyar dolar net varlığıyla dünyanın en zengin sekizinci insanı. Amerikalı programcı, internet girişimcisi ve hayırsever, Facebook’u Harvard’daki yurt odasında kurdu. Zuckerberg’in kurduğu site hızla büyüyerek 2012 yılına kadar bir milyar üye sayısına ulaştı.

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi

 

6. Carlos Slim

Meksikalı iş patronu, yatırımcı ve hayırsever Carlos Slim, 68,3 milyar dolarlık net varlığıyla dünyanın en zengin yedinci insanı. “Meksika’nın Warren Buffett”ı olarak bilinen Slim, sahibi olduğu Grupo Carso şirketler grubunun Meksika’daki diğer şirketlerle yaptığı işbirlikleriyle servetini artırdı.

Mutlaka okuyun: Meksika’nın En Zengin Adamı Carlos Slim Helu’nun Hayatı

 

7. Larry Ellison

Amerikalı işadamı Larry Ellison, Oracle Corporation’ın kurucularından ve 2014 Eylül’üne kadar şirketin CEO’luk görevini üstlendi. 61,9 milyar dolarlık net varlığıyla dünyanın en zengin dokuzuncu insanı. Günümüzde, Oracle’ın yönetim kurulu başkanı ve baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapıyor. Varlığının %1’ini hayır kurumlarına bağışlayan Ellison ayrıca The Giving Pledge’e de imzasını atanlardan.

 

8. Charles Koch

Amerikalı işadamı, siyasi donör ve hayırsever Charles Koch, 48,3 milyar dolar net varlığıyla dünyanın en zengin beşinci insanı. Koch Industries’in sahiplerinden biri, yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olan Koch, Amerikan TV dizilerinden The Newsroom’da da adının geçmesiyle ünlenmiş durumda. Holdingin %42’si Koch’un elinde bulunuyor.

 

9. David Koch

Charles Koch’un erkek kardeşi olan David Koch, Koch Industries’in başkan vekili olarak görev yapıyor. Ağabeyi Charles Koch gibi 48,3 milyar dolarlık net varlığı bulunan David Koch, dünyanın en zengin altıncı insanı. Tıpkı ağabeyi gibi, David Koch da babalarından miras kalan şirketin %42’lik hissesini elinde bulunduruyor.

 

10. Ingvar Kamprad

İsveçli iş patronu ve meşhur IKEA’nın kurucusu olan Ingvar Kamprad, 42,5 milyar dolarlık net varlığıyla dünyanın en zengin onuncu girişimcisi. Henüz 5 yaşındayken kibrit satarak başladığı girişimcilik hayatına 17 yaşındayken babasından aldığı parayla İkea’yı kurarak büyük bir heyecan getirdi. İsveçli perakende şirketi 2008 yılı itibariyle dünyanın mobilya satan en büyük şirketi olma unvanını taşıyor. 90 yaşını deviren ünlü grişimci şu anda İsveç’te yaşamını sürdürüyor.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.