Dünyanın En Zengin Girişimcilerinden Faydalı 10 Tavsiye

Steve Jobs…

Bill Gates…

Mark Zuckerberg…

Richard Branson…

John Paul DeJoria…

Bu isimlerin hepsi kendi çalışmaları sonucu milyarder olan girişimciler. Yani hiçbiri aile servetiyle zengin olan insanlar değil.

Peki bu girişimciler, bize başarı konusunda ne söylemekteler?

Gelin birlikte bakalım.

 

1. Büyük Düşünün

Richard Branson’un başarı konusundaki düşünceleri şöyle:

“Hayal kurmak, insanlara bahşedilen en büyük nimettir bana göre. Yenilikçiliğin, yaratıcılığın, değişimin ve ilerlemenin kökeninde hayal etmek vardır. Hayallerin olmadığı bir dünyada ne sanat olur, ne Ay’a gidilir, ne kadın girişimciler olur ne de insan hakları olur. Yarım yamalak hayatlar yaşarız hayal etmeyi bıraktığımızda. Hayal etmenin riski de yoktur. Zira hayalin değeri sonuçla değil, bize sağladığı ilhamla ölçülür.

Mutlaka okuyun: Büyük Düşünürlere Ait 7 Alışkanlık

 

2. Risk Almaya Hazır Olun

Facebook 2006 yılında “Haber Akışı” özelliğini getirdiğinde pek çok kişi eleştirmişti, ancak Zuckerberg ve ekibi buna aldırış etmedi.

“Facebook’ta en gurur duyduğum şey insanların hayatlarını daha iyi hale getirebilmek için gerektiğinde risk alabiliyor oluşumuzdur. Haber akışı bu risklerden biriydi ve bugün haber akışı internetin ayrılmaz bir parçası haline geldi.”

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

3. Süreçten Keyif Alın

Richard Branson, sahibi olduğu Virgin America’yı kapattığında bu durumu şu sözlerle ifade etmişti:

“Çok keyifli bir dönemdi. Bu sürecin bir parçası olduğum için çok şanslı hissediyorum.”

Mutlaka okuyun: Richard Branson Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

 

4. Detaylara Önem Verin

Steve Jobs, ayrıntılara büyük önem vermesiyle bilinen bir kişi. Recode dergisinin editörü Kara Swisher de ayrıntılara düşkün olmanın mükemmeliyeti beraberinde getirdiği söylüyor ve ekliyor:

“İnsanlar Steve Jobs’un katı kalpli biri olduğunu düşünürdü. Bence durum tam tersiydi. O her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürdü. Hatta öyle ki işler yolunda gitmediğinde canı çok sıkılırdı.”

 

5. Özür Dilemeyi Bilin

Facebook içerik düzenleme algoritması nedeniyle bazı içerikler siteden kaldırıldığında Zuckerberg şöyle özür diledi:

“Politik tartışmalardaki ifadeleri bazen nefret söylemi olara yanlış kategorilendiriyoruz. Bu nedenle de bazı içerikler kaldırılıyor ve bazı hesaplar kapatılıyor. Bazen hata yaptığımızı söyleyen insanlar maalesef doğru söylüyorlar.”

 

6. Basit Çözümlere Odaklanın

Bill Gates, 2007 yılında Harvard mezuniyet töreninde şu sözleri söyledi:

“Değişimin önündeki en büyük engel, fazla karmaşık düşünmektir. Bir sorun varsa, bir çözüm vardır. Bu çözüm de bir sonuç doğurur. Ancak karmaşık düşünmek bu adımları bloke eder.

Eğer basit ve doğruluğu kanıtlanmış çözümlerimiz varsa insanlara kolayca yardım edebiliriz. Ancak sürecin karmaşık ve uzun olması eyleme geçmeyi zorlaştırır.”

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Sadeliğin Önemi

 

7. Odaklanmaktan Önemlisi Yoktur

Apple CEO’su Tim Cook, Steve Jobs hakkında şöyle diyor:

“Beni en çok etkileyen isim şüphesiz Steve idi. Kimsede görmediğim bir konsantrasyon gücüne sahipti. Parada veya şöhrette gözü yoktu. O sadece işine odaklanan ve işini en iyi şekilde yapmak isteyen biriydi.”

Mutlaka okuyun: En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!

 

8. Sektörü İyi Analiz Edin

Saç ürünleri markası Paul Mitchell ve Patron Tequila’nın kurucusu Paul deJoria gençlik yıllarında evsizdi ve sokaklarda yaşıyordu.

DeJoria’nın girişimcilere verdiği en temel tavsiye, satış yapmak için insanları ikna etmenin zorunlu olmadığı bir sektörde iş kurmaları. Yani insanların mutlaka almak zorunda oldukları şeylerin satılmasını daha önemli buluyor DeJoria.

“Satış işi yapmayın. Tekrar sipariş etme işi yapın. Ürün ve hizmetiniz kaliteli olsun ve insanlar tekrar sizden alışveriş yapmak istesinler.”

Mutlaka okuyun: Sektörünüzde En İyisi Olmanın Yolları

 

9. Kendiniz Olun

“Torunlarım olunca hayatın anlamı üzerinde düşünmeye başladım. Onlara hayatları boyunca yararlanabilecekleri şeyler öğretmek istiyorum. Dr. Seuss tarafından yazılan ‘Happy Birthday to You’ adlı kitaptaki şu alıntı beni çok etkiledi: “Bugün sen sensin. Hiç olmadığın kadar sensin. Dünyada senden daha çok bir sen yok.”

Branson bir dönem disleksi hastalığı geçirmiş biri. Bu durumun onun hayatını kötüleştirmesine izin vermeden bunu kendine has bir özellik olarak gördü.

“Kendiniz olun. Bir insana verebileceğim en önemli tavsiye budur: Kendiniz olun.”

 

10. Topluma Katkı Sağlayın

Harvard mezuniyet törenindeki konuşmasında Bill Gates şöyle diyor:

“Harvard’a girebilmem için annemin büyük desteğini ve baskısını gördüm. Beni sürekli bir şeylerle meşgul olmam için çok körükledi annem. Evlenmeden birkaç gün önce eşime yazdığı bir mektubu herkesin ortasında okudu. Annem o zaman kanserdi ve söyleyecek bir sözü vardı. Bu mektupta İncil’den alıntı yaparak şöyle diyordu: “Senin yardım ettiğin kişi de başkalarına daha çok yardım etmelidir.”

Gates bu söze uyarak servetinin yarısını bağışlayacağını açıkladı. Ayrıca yoksul çocukların sağlığı ve eğitimine odaklanan Bill and Melinda Gates Vakfı da pek çok yardım faaliyetinde bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Hayırsever Zenginleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.