Dünyayı Değiştirmek İsteyen Gençlere Özel İş Fikirleri

Amacınız problemleri çözüme dönüştürmekse fırsattan bol bir şey yoktur.

Artık gençler dünya sorunlarına karşı oldukça hassas ve bir fark yaratmak istiyorlar. Daha bilinçli tüketiciler olmalarından çevre dostu davranışlarına, gelişmekte olan ülkelere yardım etmelerinden politikada aktif rol oynamaya, başkalarına yardım etmelerinden ihtiyacı olan kimselere eğitim vermelerine kadar onlar dünyayı daha iyi bir yer hale getirmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

Buna kendi işlerini kurma ve kendi kendilerinin patronu olma arzusu eklenince yeni nesil artık para kazanmanın yollarını ararken bir yandan da gezegenimizin iyiliğini düşünüyor. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz hem dünyayı değiştirecek hem de para kazanmanızı sağlayacak 10 farklı iş fikrine göz atmanızı öneririz.

 

1.Sohbet robotları

Piyasaya ilk çıktığında geçici bir heves olarak görülen sohbet robotları her türlü büyüklükteki işletmenin yararlanabileceği bir araç haline geldi:

 • Farkındalık ve empati yaratma
 • Kamu duyarlılığı yoklaması
 • Toplumsal etkileşimi artırma
 • Kirlilikle mücadele
 • Halk sağlığı ile ilgili doğru bilgiler paylaşma
 • Sağlıklı yaşamı teşvik etme
 • İnsanlara rehberlik etme

Üstelik sohbet robotları yaratabilmek için kodlama öğrenmenize gerek yok. Bunu sadece birkaç dakikanızı ayırarak internet üzerinden halledebilirsiniz.

 

2.İnternetten bağış toplama danışmanı

Eğer satış ve finans alanlarında deneyimliyseniz bu becerilerinizi kullanarak hayır kurumları için bağış toplama danışmanlığı yapabilirsiniz. Birlikte çalışmak istediğiniz hayır kurumlarını seçin ve daha sonra en içinize sinenle sağlam bir ilişki kurmaya çalışın. İlişkiyi kurduktan sonra onları, etkili bir kampanya hazırlayıp bunu uygulamaya dökerek ihtiyaçları olan parayı toplayabileceğinize ikna etmeniz gerekiyor.

 

3.Eğitici bloglar

Sorularınıza cevap alabilmek için bloglarda mı geziniyorsunuz? Elinizde başkalarının da yararlanabileceği bir malzeme mi var? Belki de seyahat, yabancı dil ya da çevre dostu yaşam konusunda uzmansınızdır? Elinizdeki malzeme ne olursa olsun onu başkalarıyla mutlaka paylaşın. Yapmanız gereken tek şey ücretsiz bir blog şablonu edinmek ve düzenli olarak gönderi paylaşmak. Ondan sonra sevdiğiniz bir şey hakkında yazılar yazarak para kazanma konusunda farklı yöntemler öğrenebilirsiniz. Bazı yöntemler size para kazandırır ama sadece para kazandırmakla kalmaz aynı zamanda:

 • Google AdSense özelliğini kullanmanızı
 • Satış ortaklığını öğrenmenizi
 • Internet üzerinden seminer ve
 • Internetten kurslar vermenizi de sağlar.

 

4. İnternetten ders vermek

Tıpkı blog yazma konusunda olduğu gibi, bir konuda becerikliyseniz başkalarını eğitebilirsiniz. Böylece hem insanlara hizmet etmiş hem de para kazanırken bir yandan da onların kendilerini geliştirmesine yardım etmiş olursunuz. Şunları yapabilirsiniz:

 • Üniversite öğrencilerine ders vermek
 • Yabancı bir dil öğretmek
 • Küçük bir işletme kurmanın yöntemlerini anlatmak için online kurs vermek
 • Sağlıklı yaşam konusunda insanları bilgilendirmek için YouTube kanalı açmak
 • Startup’lara sürdürülebilirlik danışmanlığı yapmak

 

5. Çevre dostu geliştirici

Çevreci olmak isteyen insanlar genellikle nereden başlayacağını bilemez. O halde neden işe koyulup bu insanlara yardım etmiyorsunuz? Diyelim ki internet ve telefon uygulaması yapmayı biliyorsunuz. O zaman insanların daha sağlıklı yaşamasını kolaylaştıracak bir uygulama yapabilirsiniz. Sürdürülebilirliği teşvik eden bir uygulama da yapabilirsiniz veya şu konulara da odaklanabilirsiniz:

 • Enerji tasarrufu
 • Geri dönüşüm
 • Çevre dostu ürünler almak ve üretmek
 • Hem evde hem de işte çevre dostu bir yaşam sürmek

Mutlaka okuyun: Çevreci İş Fikirleri

 

6. Hem sosyal hem kitlesel fon

Küçük yatırımcılara fon veren kurumlara benzer olarak bu şekilde işleyen fonlardan para alarak girişimciler projelerini hayata geçirebiliyor. İnsani yardım projeleriyle onları finanse etmek isteyen kişileri bir araya getiren kitlesel fonlar oluşturabilirsiniz. Yüksek faiz oranı ve ödeme planları oluşturmaktansa bu fonlar, destek olmak isteyen insanlara para yardımları karşılığında bir hizmet sunuyor.  Örneğin, bu kişiler şirket projelerinin süresiz katılımcısı oluyor ya da projelere yatırım yaptıkları özel olarak belirtiliyor.

Mutlaka okuyun: Hayalinizdeki Projeyi Hayata Geçirmenizi Sağlayacak Kitle Fonlama Siteleri

 

7. Kişisel gelişim programları

İhtiyacı olan insanlara yardım ederek onların kişisel gelişimlerini destekleyebilirsiniz. Nasıl mı? Hayal kırıklığına uğramış insanların yeniden ayağa kalkmalarını sağlayabilmek için yeni beceriler kazanabilecekleri bir platform oluşturun. Örneğin, bir restoranda yeni beceriler kazanmak isteyen insanlarla bir araya gelebilir ya da işleri basit tutarak iş, pazarlama veya web sitesi geliştirebilirsiniz. Buradan elde ettiğiniz gelirle başka kişilere ulaşabilir, yanınıza yardımcı alabilir ve hatta yeni programlar oluşturabilirsiniz.

 

8. E- kitap yazma

Blog yazmak gibi e- kitaplar da yeni beceriler kazanmak için eşsiz bir kaynaktır. Bu şekilde okuyucularınızla basılı bir kitaba verecekleri paradan daha düşük bir fiyata onlarla dijital ortamda bir araya gelebilirsiniz. E- kitap yazmak ücretsizdir ve Amazon gibi büyük mecralarda da satabilirsiniz. Hatta kitabınızdan elde edeceğiniz geliri desteklediğiniz bir hayır kurumuna da bağışlayabilirsiniz.

 

9. Eğitim bahane tatil şahane

Dünya her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor, bu nedenle artık insanlar çok geç olmadan bir an önce mümkün oldukça fazla ülkeyi görmenin hesabını yapıyor. Ayrıca insanlar artık yerel halkla ve projelerle iç içe olabilecekleri ülkelere seyahat etmeyi seçiyor. Bu tür siteler olsa da siz de şu niteliklere sahip bir seyahat şirketi kurabilirsiniz:

 • Gönüllü olacakları ülkeler hakkında insanları bilgilendiren
 • Gönüllülerle ihtiyaç listesi paylaşan
 • Seyahat edecek kişilerin konaklayacakları yeri gösteren
 • Gönüllü olacakları ülkeler hakkında bilgiler paylaşan
 • Her şey dahil paketler (örn., uçuşlar, konaklama, yiyecek, ulaşım, gönüllülük, vb.) paylaşan

Mutlaka okuyun: Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

 

Son olarak…

İnsanlar artık çevrelerindeki şeyler konusunda daha bilinçli. Haberler sayesinde dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğinden haberdar oluyoruz ama duyduklarımızın çoğu kötü haber. İnsanlar olarak bütün eylemlerimizin bir sonucu var ve yukarıda bahsettiğimiz iş fikirleriyle sadece para kazanmakla kalmaz aynı zaman da dünyada bir fark da yaratabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Dünyayı Değiştirecek Büyük Fikirler
Geleceğin Teknolojileri: Dünyayı değiştirecek 22 fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.