En Başarılı Girişimcilerin 4 Ortak Özelliği

Yeni bir işe başlamak her zaman risklidir ve başarı garanti değildir. Gerçi başarılı olan girişimciler de vardır. Herkese uyan yaklaşım aynı olmasa da başarılı girişimcilerin paylaştıkları ortak özellikler vardır.

Kar amacı gütmeyen ve amacı küçük ölçekli işletmelere yardımcı olmak olan SCORE isimli kuruluş yakın zamanda bugünün girişimcilerini başarılı yapan ortak özellikleri yayınladı. İşte sizlere başarılı girişimcilerin ortak özellikleri:

 

Profesyonel deneyim

Profesyonel deneyim girişimcilerin akıllı kararlar vermelerine yardımcı olur. Başarı geçmişi olan girişimciler genellikle daha çok para kazanırlar ve daha hızlı büyürler.

 

İş planı

İyi bir iş planı hazırlamak için zaman ayırmak size sadece doğru yolu göstermez aynı zamanda üstünlük sağlamanıza da yardımcı olur. İş planı olan firmalar iş planı olmayanlara göre yaklaşık iki katı daha başarılı olur. Aynı zamanda iş planı hazırlayan bu firmaların büyüme hızı daha yüksektir ve sermaye ve kredileri garanti altına alma şansları daha fazladır.

 

Pozitif kişilik

Girişimci olarak başarılı olacağınız mı düşünüyorsunuz? Aşırı derecede agresif ve yanına yaklaşılmaz bir insansanız yeniden düşmenizi tavsiye ederiz. Başarılı girişimcilerin çoğu açık sözlü ve uyumlu olmak gibi pozitif karakterleriyle ışık saçar. Narşistlik, bahaneler bulma ve duygusal istikrarsızlıklar arzu edilmeyen davranışlardır. Bununla birlikte agresif olmak sıklıkla avantaj olarak işe yarasa bile başarılı olmak isteyen girişimcilerin yıkıcı agresifliklerini ortadan kaldırmaları gerekir.

 

Akıl hocası

Yeni işletmelerin tek başına hareket etmemesi gerekir. Başarılı işletme sahiplerinin onları doğru yola sokacak ve rehberlik edecek akıl hocalarına ihtiyaçları vardır. Akıl hocaları ile birlikte çalışan girişimciler iş kurma konusunda üç kat daha şanslıdır, yatırdıkları parayı yükseltme konusunda yedi kat daha şanslıdır ve ürünlerinin talebini arttırma konusunda başarı şansları daha yüksektir. İşletmelerin çoğu ilk senelerinde batsalar bile yardım alan işletme sahiplerinin ayakta kalma şansı yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.