Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji tasarrufu yapmak kullanılan enerji miktarını azaltmak anlamına gelir. Az enerji kullanımının paradan tasarruf etmek ve çevrenin korunmasına yardımcı olmak gibi birçok faydası vardır. Enerji üretmek için kömür, gaz veya petrol gibi doğal kaynaklara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla az enerji kullanımı bu kaynakları muhafaza etmemize yardımcı olur.

 

Enerji tasarrufu neden önemlidir?

İnsanlar daha az enerji kullanırsa enerji kaynaklarını arttırmak için daha az çaba gösterilir. Örneğin enerji santralleri inşa etmek veya ülkeden ülkeye enerji ithal etmek gibi zorunluluklara gerek kalmaz.

 

Yaşam döngüsü ne demektir? Enerji kullanımıyla olan alakası nedir?

Günlük olarak kullanılan hemen hemen bütün ürünlerin – özellikle de yaşam döngülerini dikkate aldığımızda -enerjiye etkisi vardır. Ürünler üretim, kullanım ve bertaraf döngüsünde enerjiye ihtiyaç duyar. Örneğin plastikler kaynağı en verimli materyallerdir. Plastik ürünler kullanım aşamalarında üretim aşamalarına göre daha az enerji harcar.  Su şişelerini ambalajlamak için plastik gibi hafif ağırlıklı bir materyali seçerseniz taşıma işlemlerinde de daha az enerji harcarsınız. Bu sayede plastik şişeleri taşıyacak olan kamyonda daha az benzin tüketir.

 

Enerji tasarrufu için ne yapabilirim?

Enerji tasarrufunun nasıl yapılacağı ile ilgili internet üzerinden bir sürü fikir ve kaynak bulabilirsiniz. İşte bu fikirlerden bazıları:

Gezme alışkanlıklarınızı değiştirin. Toplu taşımacılığı kullanmayı deneyin ve eğer mümkünse araba kullanmak yerine bisiklet kullanın veya yürüyün.

Evinizin ısısını düşürün. Eviniz ısınırken camları sıkıca kapayın ve üzerinize sizi sıcak tutacak bir şeyler giyin.

Hafif ağırlıklı ambalajı olan ürünleri seçin.

Kullanmadığınızda ışıkları ve elektrikli aletleri kapatın, enerji tasarruflu ampullerden kullanın.

Plastik torbaları biriktirin ve alışverişlerinizde yeniden kullanın.

Yemekleri fırında yeniden ısıtmak yerine mikrodalga fırın kullanın.

Tek kullanımlık piller yerine şarj edilebilir pillerden kullanın.

 

Materyallerin doğaya olan etkisi nedir?

Günlük yaşantımızda birçok materyal kullanırız. Kullandığımız tahta, metal, cam ve plastik gibi bütün materyallerin doğaya etkisi vardır. Kullandığınız her ürünün etkisini düşünün. Örneğin daha hafif olan bir eşyanın taşınması için daha az benzin kullanılır. Tatile çıkarken arabanıza ağır bavullar koyduğunuzda daha fazla benzin harcarsınız. Aynı durum bütün ürün ambalajları için geçerlidir. İşte bu nedenle hafif materyallerle ambalajlanmış ürünler almanız doğanın korunmasına da yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.