Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Peşinatı Ödemek Artık Çok Kolay!

Günümüzde ev sahibi olmak isteyenlerin, özellikle de genç bireylerin, önündeki en büyük engel peşinatı ödemeye yetecek kadar para biriktirebilmek. Inside Mortgage Finance’ın raporuna göre, Ağustos 2017’ye kadar ki 12 ay boyunca 1.5 milyon civarında borçlu insan yüzde onun altında peşinatlar ödeyerek ev sahibi oldu. Düşük peşinatla ev sahibi olmak zincirleme birçok sonucu beraberinde getirdi. Misal bu durum alıcıların aylık kredi ödemelerini yükseltti ve daha fazla faiz ödemelerine sebep oldu. Sonuç olarak ev sahibi olmayı çok daha zorlu bir hale soktu. Şimdilerde yeni bir şirket, ev sahibi olmak isteyenlerin peşinatı ödeme ve ev alma konusunda yüzünü güldürecek bir yol bulduğuna inanıyor.

Seattle merkezli bir şirket olan Loftium, ev almak isteyen insanlar için 50,000 USD’ye varan bir peşinat imkanı sunuyor. Karşılığında ise yeni ev sahiplerinin evlerindeki bir odayı 1 ila 3 yıl boyunca devamlı olarak Airbnb’de kiralaması ve Airbnb’den kazanılan gelirin üçte ikisini Loftium’a vermesi gibi maddeler içerin bir anlaşma imzalanması isteniyor. Hatta Loftium ev sahipliğini daha kolay bir hale getirmek amacıyla otomatik mesajlaşma, akıllı fiyatlandırma, ön kapı için otomatik tuş takımı, yedek oda için çamaşır-tuvalet malzemeleri ve temizlik kaynaklarını sağlıyor. Şirket bir odanın ne kadar gelir getireceğini öngören bir algoritma sayesinde, yapılacak peşin ödemenin miktarını belirliyor. Ayrıca ev sahiplerinin Airbnb’de kiraladığı odayı kendi isteklerine göre kullanmaları için yılda sekiz “serbest” gün de Loftium tarafından verilmiş durumda. Lakin, eğer kiralanan oda sözleşme süresince Loftium’un planladığı geliri sağlamazsa kaybın bütün sorumluluğunu Loftium üstleniyor.

Şu an bu program sadece Seattle’da mevcut, alıcılar peşinatları yalnızca Umpqua Banka’nın finanse ettiği kredilerle birlikte alabiliyor. Gelecekte Loftium, yakın gelecekte verdiği hizmeti başka şehirlere de yaymayı düşünüyor ve daha fazla ev sahibi iş yapmayı amaçlıyor. Rakip şirketler de pahalı gayrimenkul sorununu çözmek amacıyla yenilikçi fikirler ortaya atıyor; çatı katındaki boşluklarda yaşam alanı oluşturmak ve içi boş apartmanlarda hızlıca kurulan daireler gibi.

Acaba, benzer şekilde ev almayı kolaylaştıran daha başka ne gibi fikirler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı mı?
Airbnb İle Para Nasıl Para Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.