Geleceği Olan Para Kazandıran Sektörler

Teknoloji gelişip dünya küreselleştikçe yeni iş sektörleri ortaya çıkıyor. Bunların bir kısmı gelecek yıllara damgasını vuracak gibi gözüküyor. Zaten var olan bazı sektörler de farklı içeriklerle gelişerek önem kazanıyor. Bu yazımızda gelecek 10 yıl içinde kazandıracak, umut vadeden sektörlere değineceğiz. Yatırım yapacak iş adamları, meslek seçecek öğrenciler, yeni iş kuracak girişimciler için dikkate alınması gereken ayrıntılara yer vereceğiz. Önümüzdeki yıllarda iyi getirisi olan, kazandıran bir işim olsun diyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

 

Enerji ve Doğal Kaynaklar

yenilenebilir-enerji-isi

Yaşamın sürdürülebilirliği enerjiye dayalı olduğu için en iyi kazandıracak sektör enerji sektörü olacaktır. Bu arada ülkemizdeki doğal kaynakların, gerekli itibarı görüp değerlendirilmesi yoluna gidileceği çok açıktır. Enerji üretiminde temiz ve yenilenen yerli doğal kaynaklarımız çıkarılıp kullanılacaktır. İthal edilen eski nesil enerji kaynakları önemini yitirecektir. Enerji sektörü hem dünyada hem Türkiye’de büyük gelişme gösterecektir. Ülkemizin enerji sektöründeki açığını kapatması için (yapılan hesaplamalara göre) yaklaşık 130 milyar dolarlık bir yatırım gerekmekte olup bu büyüme, önemli bir iş gücü ihtiyacına da cevap verecektir. O nedenle diyebiliriz ki; enerji sektörü önümüzdeki 10 yıl içinde en çok kazandıracak alandır.

Mutlaka Okuyun: Enerji Sektörü İş Fikirleri

 

Teknoloji ve Bilişim Sistemleri

inovasyon1

Teknoloji sürekli gelişme içersinde. Türkiye de bu gelişime ayak uydurmak zorunda. Çünkü küreselleşen dünya ile bütünleşiyoruz. Doğal olarak ülkemizin bundan sonraki tüm odak noktası yenilenme, inovasyon ve gelişen teknolojiye uyum sağlamak olacak. Bunun için araştırma ve geliştirme çalışmaları hız kazanacak. Nanoteknoloji, biyoteknoloji, genetik, yeni enerji yakıtları üretimi alanlarında teknolojik gelişim çalışmaları çoğalacak. Hidrojen ve yakıt pili teknolojisi de hızla gelişecek. 10 yıl içinde teknoloji ve bilişim sistemlerine yatırım yapacak girişimciler kazançlı çıkacaklar.

Mutlaka Okuyun: Teknoloji Sektörü İş Fikirleri

 

Telekomünikasyon Sektörü

nesnelerin-interneti

Çok hızlı gelişen bir diğer sektör de telekomünikasyon! Önümüzdeki 10 hatta 15 yılda en çok gelişim göstecek sektörlerden biri olduğu belirtiliyor. Sektördeki büyük şirketlerin yanında taşeron firmaların da büyüyeceğinin altı çiziliyor. Sektörün öncüleri GSM şirketleriydi. Ama bunun önümüzdeki yıllarda bazı değişimler göstereceği, Alternatif Telekom Şirketlerinin büyük atılımlar içinde olacağı belirtiliyor. Yani sektöre yeni nesil şirketler girecek.

 

Elektronik Sektörü

elektronik-esya-magazasi

Elektronik sektörünün gelişimi ve kazandırması önümüzdeki yıllarda artış gösterecek. Mağazacılık yapan şirketlerin sayısı artacağı için bu alanda mağaza açanlar kazanacaklar. Elektronik sektörünün büyük isimlerinin, ülkemize ilgisinin artacağı ve Türkiye’ye yatırım yapacakları belirtiliyor. Çünkü Türk insanı bu sektördeki yenilikleri çok yakından takip ediyor. Elektronik sektöründe büyük firmalar arasında birleşmelerin olması da sektördeki beklentilerin arasında yer alıyor.

 

Geri Dönüşüm ve Çevrecilik

geri-donusum

Geri dönüşüm, çevreyi temiz tutmak ve doğanın dengesini korumak gittikçe önem kazanan bir konu. Hem insan, hem dünya sağlığı için önem gösteren bu alan gelişecek bir sektör konumunda. Özellikle gelişen sanayinin atıklarının çevreye zarar vermesini engellemek adına dev yatırımlar yapılacağı vurgulanıyor. Türkiye’nin de AB uyum çalışmaları nedeniyle bu konuyla ilgili yaklaşık 140 milyar dolarlık bir yatırım yapması zorunluluğu var. Yani yeni iş imkânı ve iş gücü oluşacak. Özellikle Geri Dönüşüm büyük bir sektör haline gelecek. Atık hurda, kâğıt, lastik, demir – çelik, cam gibi maddelerin geri dönüşümü büyük önem kazanacak. Çevreye zarar vermeden üretim yapmak, atık tesisleri oluşturmak yeni iş alanları doğuracak. Kalifiye personel çalıştırma konusu yeni istihdam kapıları açacak.

Mutlaka Okuyun: Geri Dönüşüm Sektörü İş Fikirleri

 

Savunma ve Havacılık Sektörü

ucak-yakit-tasarrufu

Dünyanın savunma sanayi ihtiyaçlarının yarısını ABD tek başına karşılıyor. Bu sektör hiçbir zaman önemini yitirmeyecektir. Çünkü büyük devletlerin siyasi, ekonomik politikaları ortada! Kendini savunmak zorunda kalan diğer devletlerin durumu da ortada… Sürekli gelişen bu sektörden bizim şirketlerimiz olan Aselsan, Roketsan, Havelsan, Kale Savunma Sanayi gibi şirketler de pay almaya başladılar son yıllarda. Türkiye artık kendi silah ihtiyacının yarıya yakınını kendi şirketlerimizden karşılar oldu. Bu atılımın hızla devam etmesi bekleniyor. Uçak, helikopter ve havacılık sanayi için parça üreten firmalarımızın gelecek yıllarda daha büyük üretimler yapması ve büyüme göstermesi bekleniyor. Savunma ve havacılık teknolojileri, yatırım yapılacak önemli bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

 

Eğitim Sektörü

egitim-sektoru-yenilik

Gelişen ve büyüyen ülkemiz için eğitim her alanda büyük önem taşıyor. Yeniliklere uyum sağlamak, yeni teknolojileri öğrenmek, öğrendiklerini başkalarına öğretmek için eğitim almak şart oldu. Hızla değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak için eğitim sektörü de büyümek zorunda çünkü nitelikli iş gücüne ihtiyaç var. Sektörler bu bağlamdaki eğitim ihtiyaçlarını ya kendi içlerinde barındıracakları personel ile ya da profesyonel eğitim kurumlarından satın alacakları hizmet ile karşılamak zorundalar. Mesleki eğitim çok önem kazanacak. Çalışan personelin verimini artıracak eğitimler, en az meslek içi eğitim kadar önemli bir konuma gelecek. Gelişecek bir diğer konu ise uzaktan eğitim. Yani belli mekâna ve zamana bağlı kalmadan teknolojinin nimetleriyle yapılacak eğitim.

 

 

Danışmanlık Sektörü

danismanlik-sirketi-kurmak

Hizmet sektörü geleceğin umut veren en önemli sektörlerinden! Her zaman kazandırmaya devam edecek. Refah düzeyi ve yüksek gelir artışıyla daha da gelişecek bir alan olacak. İnsanlar hayatı kolaylaştırmak adına hizmet satın alacaklar. Gelecek yıllarda danışmanlık çok daha önemli bir hizmet sektörü olacak. Hem kişisel hem kurumsal danışmanlıklar önem kazanacak. Teknik, mobil, hukuk, mali ve medya danışmanlıkları altın çağını yaşayacak. Kalite danışmanları, e-devlet danışmanları, sertifikasyon hizmetleri danışmanları, yaşam ve sağlık danışmanları hızla çoğalacak.

Mutlaka Okuyun: Danışmanlık İşi Kurmak

 

Güvenlik Sektörü

guvenlik-sistemleri

Dünyadaki ve ülkemizdeki değişimler sayesinde öyle bir hale geldik ki güvenliğimizi nasıl sağlayacağımız konusunu sorgulamak zorunda kaldık. Özellikle terörün her biçimi yaşam içinde boy gösterirken güvenlik konusu dev bir sektör konumuna gelmek üzere kapıda bekliyor. Türkiye’de de gelecek vadeden, hızla büyüyecek bir sektör olarak görülüyor. Kimlik bilgilerimizin bile çalındığı düşünülünce sektörün önemi ortaya çıkıyor. Artık kendi güvenliğimizi kendimiz sağlamak zorunda kalacağız gibi gözüküyor. İş, ev, sokak, bina, işletme, mağaza, müşteri, bilgi, altyapı, teknik donanım güvenliği gibi alanlar birer güvenlik işi haline gelecek ve büyüyecek. Özel güvenlik kurumlarının sayısı çoğalacak dolayısıyla yetişmiş, nitelikli personel ihtiyacı artacak. Alarm sistemleri ve güvenlik yöntemleri ayrı gelişim gösterecek bir alan olacak. İnsanlar evlerini, iş yerlerini, hayatlarını kendileri korumak zorunda kalacaklar.

 

Tarım ve Hayvancılık

organik-tarim

Dünya nüfusu artarken tarımsal ve hayvansal üretimde azalma olması dünya için önemli bir engel halini almıştır. Çünkü dünyadaki talebi, arz edilen oran karşılamamaktadır. Bu durum bizim ülkemize bir artı değer sağlamakta Türkiye’nin önemini artırmaktadır. Gerçi çeşitli nedenlerle ülkemizde de tarım azalmış olmakla beraber devlet son yıllarda tarımsal üretimi, hibe ve yardımlarla önemli ölçüde teşvik etmeye başlamıştır. Ülkemizde önem kazanan diğer konuda organik tarımdır. Yardım ve teşviklerle birlikte Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektörünün önemli bir oranda büyümesi beklenmektedir. Organik,  topraksız, kentsel tarımın önem kazanacağı; yenilikçi yöntemlerle tarım ve hayvancılık yapılacağı öngörülmektedir.

Mutlaka Okuyun: Tarım ve Hayvancılık Sektörü İş Fikirleri

 

Otomotiv Sektörü

otomotiv-sektoru

Otomotiv sektörü ekonomik krizlere rağmen Türkiye’de en rekabetçi ve hızlı gelişen sektörlerin başında gelmeye devam etmektedir. Bu gelişimini de hız kesmeden devam ettirecektir. Sektöre ilişkin yatırımların ve iş gücünün; yeniklere ve gelişen teknolojiye de uyum sağlayarak artması beklenmektedir. Otomotiv sektörü uzun vadede değerlendirildiğinde öncü sektörlerden biri olmaya devam edecektir.

Mutlaka Okuyun: Otomotiv Sektörü

 

Tekstil Sektörü

tekstil-fabrikasi

Tekstil sektöründe eski cazibe kalmamış olsa da uzun vadede büyük şirketler kazandırmaya devam edecek. Küçük firmalar döviz kurları ve ekonomik krizler nedeniyle daha fazla etkilenmektedir. Şu anda tekstilde dünya pazarının üçte ikisi Çin’in elindedir. Ama Çin Tekstil ürünlerinin kalitesi de ortadadır. Özellikle kansorejen madde içerdiğine dair bilgiler Çin mallarına olan talebi azaltmaktadır. Avrupa piyasalarına yakınlığı, kalitesi, hızlı üretimi, özel siparişlere çabuk yanıt verme özellikleriyle Türkiye tekstil alanında bir üstünlük yakalamaktadır. Sektörde söz sahibi olmaya devam edecektir.

 

Perakendecilik

online-market

Geleceği parlak sektörlerden olmaya adaydır. Yeni alışveriş merkezleri açılmaya devam edecektir. En küçük yerleşim birimlerinde bile AVM açıldığına göre sektörün yıldızı hep parlak olacaktır. Ancak büyük olanlar, donanımlı konseptlere sahip olanlar, toplum yararına faaliyetler sunanlar önem kazanacaktır. Bu sektörde kalifiye personel sayısı çok az olduğundan sektör içinde büyük transferler yapılacak, konuyla ilgili eğitim veren şirketlere gereksinim duyulacaktır. Ayrıca yapı marketlerin sayısında da artış bekleniyor. Mobilya, ev aksesuarları, aydınlatma, banyo, mutfak eşyaları satan bu marketler artarak, rağbet göreceklerdir.

 

Sağlık

saglik-sektoru-is

Sağlık sektörü her zaman büyümeye, gelişmeye devam edecek bir sektördür. Çünkü kendi içinde de sürekli gelişmekte, yenilenmektedir. Türkiye’de doktor ihtiyacı açığının olması gerçeği bile sektörün büyüme zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Refah düzeyi ve gelir seviyesi artıkça özel sağlık hizmeti ihtiyacı da artmaya devam edecektir. Devlet sağlık kurumlarının yetersizliği ortadadır. Yeni özel hastaneler, klinikler, branşlaşmış hastaneler artacaktır. Sağlık turizmi ise gelişim gösterecek ayrı bir alandır. Türkiye bu konuda şanslı bir ülke olarak gelişimden payına düşeni alacaktır. Sağlık termal turizmi büyüyecek en önemli konulardandır. Tıbbi kongre turizmi de önem kazanacak bir daldır.

 

Taşımacılık ve Lojistik

lojistik-firmasi-acmak

Üretilenleri, üreticiden tüketiciye ulaştırma, bu süreci planlama çok önemli bir konu haline geldi. Gelişen teknolojiyle beraber taşımacılık ayrı bir önem kazandı. Havayolu taşımacılığı ve lojistik alanlarında büyüme çok fazla. Teşvikler ve piyasa uyumlu yenilikler bu gelişmeyi tetikliyor. 17 milyar dolar civarında büyüklüğe sahip bir sektör. Depolama işi de patlama yaşanacak dallardan biri. Karayolu taşımacılığı pazarın % 10 luk kısmını hava ve demir yolu taşımacılığına kaptıracak bilgisi mevcut. Sektördeki yerli ve yabancı şirketler arasında birleşmelerin olacağı da konuşuluyor.

Türkiye’de gelecek 10 – 15 yıl içinde çok büyümesi beklenen, gelecek vaadeden sektörleri bu şekilde sıralamak mümkün. Yeni yatırımcı ve girişimcilerin iş alanlarını gelişen sektörlerden seçmeleri halinde kazanma olanaklarını artıracakları kesin gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.