+44 Adet Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler

Filmler bize, varlığından pek haberdar olmadığımız ve günlük hayatta pek karşılaşamayacağımız insanların hayatlarından kesitler sunar. Bu hikayelerden öğrenilecek bir sürü şey vardır çünkü başka insanların başarılı olmadan önce yaptıkları veya yaptıklarında başarız oldukları şeyler, hayatımızın her safhasında başarılı olmamızda bize yol gösterebilir.

Bu yazımızda sizler için her girişimcinin izlemesi gereken fimleri bir araya getirdik.


Mutlaka İzlemeniz Gereken Girişimcilik Filmleri

1 – Umudunu kaybetme (Pursuit of Happyness)

Gerçek hikayeden uyarlanmış filmde, çok inandığı bir ürün satmadığı için evini, karısını ve parasını kaybeden bir adamın hayatta kalma ve babalık görevini yerine getirme mücadelesi anlatılıyor. Bütün olumsuzluklar ve engellere rağmen, nasıl savaştığını ve yeni bir kariyerde nasıl yükseldiği işleniyor. İş dünyasında yaşadığınız kişisel zorluklara karşı sabırlı olmanız gerektiğini anlatan bu filmi her girişimci mutlaka izlemelidir.

Mutlaka okuyun: Umudunu Kaybetme Filminin Gerçek Hikayesi


2 – Sıkıysa yakala (Catch Me If You Can)

Pilot, doktor, avukat ve tarih profesörü kılığına girerek milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığı yapan genç bir adamın gerçek yaşam öyküsü. Bu filmin en heyecan verici noktası faklı kılıklara girerek dolandırıcılık yapan Frank Abagnale Jr.’ın en zorlu ortamların ve en stresli anların altından nasıl kalktığıdır. Yasal olsun yada olmasın, iş iştir ve Frank yaptığı işte en iyisidir.

Mutlaka okuyun: Sıkıysa Yakala Filminin Gerçek Hikayesi


3 – Göklerin Hakimi (The Aviator)

Bazı adamlar geleceği hayal eder. O inşa etti.

Havacı ve aynı zamanda bir yönetici olan Howard Hughes’in 1920’lerin sonundan 1940’ların ortalarına kadarki kariyer yolculuğunu anlatan biyografik bir film. Onu bu kadar muhteşem yapan şey ne kazandığı para ne de harcadığı zamandır. Onu rakiplerinden ayıran şey detaylara dikkat etmesi ve mükemmeliyetçiliğidir. Rakip şirketlerden kötü niyetle yapılan dedikodulara kadar yol boyunca bir sürü zorlukla karşılaşıyor ancak hiçbir şey olmak istediği kişi olmasını engelleyemiyor.

Mutlaka okuyun: Göklerin Hakimi Filminin Gerçek Hikayesi


4 – Sosyal Ağ (The Social Network)

Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş edinemezsiniz.

Genç, başarılı ve zeki bir adamın dünyanın en genç milyarderine dönüşmesini anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Mark Zuckerberg, Facebook’un yaratıcısı ve sahibidir. Bu hikaye oldukça şaşırtıcıdır ve filmi meşhur yapan da budur. Büyük bir kibir ve potansiyelle Harvard’a başlayan Mark Zuckerberg, ülkedeki en prestijli e-posta adresleri olan Harvard e-posta adreslerine dayanan yeni bir sosyal ağ kuruyor ve böylece facebook ana rahmine düşmüş oluyor. İnternet ve startupla ilgilenen her girimcinin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Mutlaka okuyun: Facebook Nasıl Kuruldu?

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri


5 – Para Avcısı ( Wolf of Wall Street )

Jordan Belfort adlı bir iş adamının gerçek hayat hikayesine dayanan bu film, paranın insanı nasıl dönüştürdüğünü çok eğlenceli ve çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Kısa süre içinde büyük paralar kazanan bir “Leonardo di Caprio”, özellikle günümüzde genç girişimcilerin rol modeli durumunda. Ancak paranın başarı yolunda tek faktör olmaması gerektiğini de yine bu filmi izleyerek kavramak mümkün.

Mutlaka okuyun: Para Avcısı Filminin Gerçek Hikayesi

Mutlaka okuyun: Zengin Olmak İçin İzlemeniz Gereken Filmler


6 – Moneyball (Kazanma Sanatı)

Girişimcilik fimleri listesi yapıp da bu filmi es geçmek olmazdı. Şampiyonluğu kazanmanız gerekiyor; koç ve takım olarak bütçeniz ise çok düşük… Rakiplerinizin neredeyse 100’de biri kadar. Ne yapardınız?

Brad Pitt’in bir beyzbol antrenörünü canlandırdığı ve gerçek bir hikayeye dayanan bu film, sıkı çalışma ve akıllı stratejiyle her türlü zorluğun üstesinden gelinebileceğini gösteriyor. Moneyball (Kazanma Sanatı), günümüzde de oldukça faydalı olan veri analizi konusunda girişimcilere oldukça ilham verecektir.

Bu film sektörde alışıla gelmiş gerçekleri değiştirmek ve tüm taşları yerinden oynatmak isteyen girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Mutlaka okuyun: Kazanma Sanatı Filminin Gerçek Hikayesi


7 – The Founder (Kurucu)

McDonalds’ın kurucularından Richard ve Maurice McDonald’ın hayat hikayesini anlatan bu film, iş hayatında stratejik ortaklığın ve fırsatları gözlemlemenin önemini gösteriyor. Zira McDonald kardeşlerin başarısı şans eseri olmadı. McDonalds, Ray Kroc’un iki kardeşi yeni şubeler açma konusunda ikna etmesi sayesinde başarılı oldu. Ray Kroc, kardeşlerilerin tutumundan rahatsız olup sonunda McDonalds’ı satın alarak dünyanın en büyük markalarından biri haline getirdi.

Makul bir fiyattan satılan (görece) basit bir ürünün nasıl bir anda popülarite kazanabileceğini anlatan “The Founder” franchising, şirket devri ve iş ortaklarının nasıl sözleşme yapması gerektiği gibi konularda ilham verici sahnelere sahip.

Mutlaka okuyun: McDonalds’ın Başarı Hikayesi


8 – Ofis çılgınlığı (Office Space)

İş berbattır.

Kurumsal dünyadaki masa başı işlerden kurtulmak istemenize neden olacak bir film. Peter Gibbons tembellik yapmaya ve işleri kendi yöntemlerine göre yapmaya başladığı sırada terfi eder ancak ortaya çıkan yeni umursamaz tavrı şirketten büyük paralar çalmasına neden olur.

Mutlaka okuyun: İş Hayatıyla İlgili İzlemeniz Gereken 38 Film


9- Baba (The Godfather)

Reddedemeyeceğiniz bir teklif…

Dünyadaki en iyi filmlerden biridir. Baba’da küçük bir aile şirketinin New York’un en büyük örgütlü suç ailesine dönüşme hikayesi anlatılıyor. Baba ve oğlu Michael Corleone ailenin beynidir ve bu film ülkedeki en güçlü ailelerden biri olmak için ne tür bedeller ödendiğine ilişkin bilgi veriyor.

Mutlaka okuyun: Baba Filminden Liderlik ve Girişimcilik Konusunda 5 Ders


10 – Borsa (Wall Street)

Her hayalin bir bedeli vardır.

Genç ve hırslı bir broker olan Bud Fox başarılı olmak için elinden gelen her şeyi yapar ve buna az da olsa bilgi ticareti de dahildir. Başarılı olma arzusunun hayatınızın yönetimini nasıl ele geçirdiğini ve “hırs iyidir” mottosunun yaptığınız işi nasıl etkilediğini görmek için bu filmi izleyin. Ancak limitlerinizi zorladığınızda ve sizden yapamayacağınız veya yapmak istemeyeceğiniz bir şey istendiğinde neler olacak?

Mutlaka okuyun: Mutlaka İzlemeniz Gereken Borsa Filmleri


11 – Rocky

Bütün dünya başarılı olma şansınızın olmadığını söylese de savaşmaya devam edin.

Hiçbir şeyi olmayan bir adamın başarısını anlatan bir hikaye. Rocky’nin gösterdiği sabır ilham veriyor. Ancak filmin yapılması ve Sylvester Stalone’nin bu noktaya kadar ki hayatı, hikayenin arkasındaki en favori bölümdür. Bütün senaryoyu 24 saatte yazmıştır ancak çok az parası olduğundan geçinmek için en yakın arkadaşı olan köpeğini bir içki dükkanına 50 dolara satmak zorunda kalmıştır.

Aylarca filmi satmaya çalıştıktan sonra 100,000 doların üzerinde bir teklif aldı ancak Rocky rolü verilmedi. Bu Sylvester için büyük bir problemdi çünkü her zaman aktör olma hayali kurmuştu. Bu nedenle teklifi reddetti. 400,000 dolara kadar çıkan teklifler gelmeye devam etti ancak teklifleri reddetmeye devam etti çünkü Rocky’i oynamak istiyordu. En sonunda Rocky’i oynayabileceği 25,000 Euro’luk bir teklif yapıldı ve kabul etti.

Yaptığı ilk şey köpeğini geri almak için içki dükkanına gitmek oldu. Sonuçta hayallerinin peşinden gitti ve Rocky’nin Oscar kazanmasıyla Sylvester büyük bir film yıldızına dönüştü. Bu mental olarak bütün filmde de görülüyor ve bu nedenle bütün girişimcilerin izlemesi gereken bir film.

Mutlaka okuyun: Motivasyonunuzu Körüklemek İçin İzlemeniz Gereken Filmler


12 – Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)

Korku sizi tutsak yapar. Umut sizi özgürleştirir.

Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri ve eminiz ki yadsınamaz yüceliği sayesinde çoğu insan tarafından izlenmiş bir film. Kendisini aldatan karısının ve aşığının öldürülmesi üzerine haksız yere tutuklanan bir adamın hikayesi. Hapishanedeki diğer bir mahkumla dostluk kuran Andy kötü bir durumu tersine çevirmeyi başarıyor ve sabrı sayesinde düşündüğünden de fazla şey başarıyor.


13 – Efsane Adam ( World’s Fastest İndian)

Gerçek hikayeden uyarlanan filmde Burt Munro’nun 1967’de 1000 cclik motosikletle kırmış olduğu dünya hız rekoru anlatılıyor. Gösterişten uzak bir hayat yaşayan Burt Munro kısıtlı imkanlarla kırmış olduğu bu rekor günümüzde hala geçilebilmiş değil!

Her girişimcinin mutlaka izlemesi gereken film; önemli olana odaklanma, tutku ve disiplin konularında eşi bulunmaz dersler barındırıyor.

Mutlaka okuyun: 1967’de Kırdığı Hız Rekoru Hala Geçilemeyen Burt Munro’nun Başarı Hikayesi


14 – Silikon Vadisi’nin Korsanları (Pirates of Silicon Valley)

İyi sanatçılar, kopyalar… Büyük sanatçılar, çalar.

Teknoloji dünyasında Microsoft ve Apple’dan daha büyük iki isim yoktur ve bu onların hikayesidir. Belgesel tarzında olan bu film Apple ve Micrososft arasındaki rekabeti ve bu iki şirketin yükselişlerini konu alıyor. Bugün eskilerde kalmış bir film olsa da hayatımıza büyük etkisi olan bu şirketlerin yükselişinde önemli dersler sunuyor. Bu sebeple eski de olsa en önemli girişimcilik filmlerinden biri.


15 – Forrest Gump

Zeka geriliği olan bir gencin dokunaklı ve şaşırtıcı hikayesi.

Hayatını bildiği en iyi şekilde yaşayarak, kazara olağanüstü bir biçimde başarılı olan iyi niyetli bir adamın hikayesi. Madalyalar kazanıyor, profesyonel pinpon oyuncusu oluyor, koşuya başlıyor, büyük bir karides şirketinin sahibi oluyor ve ülke çapındaki herkese ilham veriyor. Forrest’ın basit tabiatı onu sempatik yapıyor çünkü işe yarar bir şeyler yapmak için süper zeka olmak zorunda olmadığınızı kanıtlıyor. Yapmanız gereken tek şey denemek.


16 – Beyaz Şeytan (Blow)

Gerçek bir olaya dayanmaktadır.

Yaşanmış bir olaydan uyarlanmış harika bir film daha. Bu sefer biraz daha illegal. George Jung ve onun kokain satıcılığı kariyerine dayanan bir film. Ufak çaplı başlayan illegal faaliyetleri tutuklanmasına ve kokainle tanışmasına neden olur ve işte olaylar bu noktada patlamaya başlar. Piyasadaki kokainin %85’ini elinde tuttuğuna dair dedikoduların yayılmasıyla oldukça güçlü ve başarılı bir adam haline gelir.


17 – Kirli, çürük ve adi (Dirty Rotten Scoundrels)

Çok kibarlık etme yaya kalırsın. Kazananlarla tanışın.

Bu hikaye de ufak çaplı ve büyük çaplı iki dolandırıcının ikisi için yeterince büyük olmayan küçük bir Fransız şehrindeki rekabetinden bahsediliyor. Sonuçta kaybedenin şehri terk etmek zorunda kalacağı bir iddiaya girerler. Tek problem iddianın genç bir kadını hedef alıyor olmasıdır. Hedeflerine ulaşmak için birbirleriyle rekabet eden bu iki sahtekarın kafalarının nasıl işlediğini görünce tabii ki çok eğleniyorsunuz.


18 – Amerikalılar (Glengarry Glen Ross)

Yalan söyle. Kandır. Çal. Bunların hepsi günlük işlerin bir parçasıdır.

Chicago emlak dünyasının hızlı ortamında kimin en iyi olduğunu belirleyen şey rekabet ve teşviktir. İşte bu nedenle satış yarışmaları vardır. İlk ödül Cadillac El Dorado, ikinci ödül et bıçakları seti ve üçüncü ödül kovulmaktır. Ortaya koyulan ödülün miktarı arttıkça, baskı da artar ve satışçı işinde başarılı olmak için elinden gelen her şeyi yapar.


19 – Riskli İş (Risky Business)

Gezintiye çıkmak için babanızın Porsche marka arabasını aldığınızda ve bir sürü paraya ihtiyacınızın olduğunu anladığınızda neler yapmanız gerektiğini anlatan iyi bir hikaye. Joel, anne babası uzaktayken ve hiçbir sorumluluğu yokken, nakit tedarik etmenin zannettiği kadar kolay olmadığını anlar. İnsanların zor durumda kaldığında biraz para bulmak için neler yaptığına ilişkin ilginç bir film.


20 – Şirket – The Corporation

Bir işletme aldığınızda ve bu işletmeyi tüzel kişi olarak biçimlendirdiğinizde neler olduğunu anlatan bir film. Bu kişinin yegane amacı pay sahiplerine karşın para kazanmak olursa ne olur? Bu sadece kötü şirketleri anlatan bir film değil, aynı zamanda onları durdurmak için neler yapmamız gerektiğini gösteren de bir film.


21 – Joy

Bu film, gerçek bir girişimci olan Joy Mangano’nun (Miracle Mop ve Huggable Hangers mucidi) hayatını ele alıyor. 100’den fazla icadı olan ve QVC platformunda ürünlerini satarak milyonlarca dolar kazanan Joy Mangano’nun bu süreç boyunca yaşadığı zorlukları ele alan film, aynı zamanda destek veren bir ailenin varlığı, iş hayatında kadının yeri ve piyasadaki ihtiyaca cevap verebilen ürün geliştirmenin önemi gibi olguları ele alıyor.


22 – Margin Call (Oyunun Sonu)

Margin Call, bir yatırım bankasında 24 saatlik bir süre içinde yaşananları ele alıyor. 2008 ekonomik krizi esnasında etkili planlama ve sıkı çalışma sayesinde dışsal faktörlerden nasıl en az etkilenilebileceği meselesini ele alan film, özellikle kriz yönetimi hakkında kendini geliştirmek isteyen girişimciler için çok iyi bir film.


23 – Kazan dairesi – Boiler Room

Hareket duygu yaratır!

Babasını etkilemek için Queens College’dan ayrılan ve broker olan Seth Davis, önünde büyük bir kazanç potansiyeli olduğunu fark eder. Ancak komisyonların diğer bütün şirketlerden daha büyük olmasıyla Seth her şeyin söylendiği kadar iyi olmadığını ve para ve hırsa karşılık ahlak ve yasallıkla mücadele etmesi gerektiğini anlar. İş kurmak amacıyla yola çıkan her genç girişimci büyük olasılıkla ahlak ikilemleriyle karşılaşacaktır.


24 – Two for The Money (Kirli Para)

Las Vegas Amerikan futbolu dünyasında geçen bu film, kumar oynarken kontrolü kaybedince nelerin yaşanabileceğini gösteren ve Al Pacino ile Matthew McConaughey gibi büyük aktörlerin de yer aldığı bir film.

Motivasyon sahibi olan herkesin hayatında arzuladığı değişimi yaratabileceğini gözler önüne seren film özellikle girişimcilik ve spor dünyası konularına ilgili kişilerin kaçırmaması gereken bir film.


25 – The Goods: Live Hard, Sell Hard

Bir otomobil bayisinde geçen bu filmde Don adlı satış personelinin bir hafta sonunda 200 araba satması gerekiyor. Kurnazlık ve adap ilkeleri uyarınca hareket eden ana karakter, satış yapmak ve para kazanmak için pek çok yöntem olduğunu gözler önüne seriyor ve başarılı olmak için ekstra efor sarf etmenin önemini gösteriyor.

Mutlaka okuyun: En Etkili Satış Teknikleri


26 – Erin Brokovich

Julia Roberts’ın can verdiği Brokovich karakterinin hukuk mücadelesini anlatan bu şahane film, inanılan yoldan dönmemenin, inandıkları uğruna savaşmanın ne denli önemli ve kutsal bir şey olduğunu gösteriyor. Tüm dünya size karşı olsa bile mücadeleye devam etmek için bir çıkar yol olduğuna inananlardansanız bu film tam size göre.


27- Yeni Bir Başlangıç – Jerry Maguire

Hayatının geri kalanı şimdi başlıyor.

Yeni Bir Başlangıç güzel bir nişanlısı, büyük müşterileri ve itibarı olan bir adamın hikayesidir. Ancak bu adam bir gün her şeyini kaybeder ve hayat yeniden başlar. Dengesiz müşterisi Rod Tidwell haricinde herkes ona sırtını döner. İşte bu noktadan itibaren Jerry’nin işinde ve hayatında nelerin gerçekten önemli olduğunu anladığını göreceksiniz.


28 – Takas (Trading Places)

Birbirine tamamen zıt iki yabancıyı alın, birini zengin diğerini fakir yapın… Sadece eğlenceyi izleyin.

Zenginden alıp fakire verdiğinizde neler olur? Kardeş olan ve mal simsarlığı yapan bir firmanın sahipleri olan Mortimer ve Randolph Duke tarafından yürütülen sosyal deney, roller değiştiğinde ortaya çok ilginç şeylerin çıktığını kanıtlıyor. Hayatlarını değiştiren bu deneyim hayatta neyin daha önemli olduğu sorusunun cevabını veriyor.


29 – The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer)

Vogue dergisi editörü Anna Wintour’un altında çalışan bir kadının anılarından hareketle çekilen bu film, Miranda Priestly adlı güçlü, nüfuzlu ve başarılı bir kadının deneyimi ve pazarlık becerileriyle inandığı şey uğruna nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.

Çalışkanlık, piyasa bilgisi, rekabet analizi ve güçlü iletişim konularında herkesin bir şeyler öğrenebileceği bu filmi mutlaka izlemenizi öneriyoruz.


30 – FYRE: Festival Fiyaskosu (The Greatest Party That Never Happened)

Fyre müzik festivalinde yaşanan talihsizlikleri anlatan bir belgeselden bahsediyoruz. Yüksek sosyete ve sosyal medya fenomenlerine özel bir partide yaşanan organizasyon krizinin ve hırsızlığın açtığı kaosa dair olan bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz. Planlama ve acil durumlar hakkında size çok şey öğretecektir.


31 – Startup.com

Startup.com’da GovWorks adlı gerçek bir startup’ın yükselişi ve dönüşünü anlatan bir 2001 yapımı bir belgesel. Dotcom balonunun nasıl şişip patladığını anlamak, iş ortaklığının arkadaşlıkları nasıl mahvettiğini görmek, yatırım almak ve büyüme stratejisine sahip olmak gibi konularda ders niteliğinde bir belgesel.


32 – Lord of War

Aksiyon ve kara komedi seviyorsanız bu film tam size göre. Savaş suçlusu Ukraynalı bir adamın (Nicolas Cage) kaçak silah ticaretine girmesini, bu uğurda esneklik, tutku ve kararlılık gibi değerlerden hareket ederek başarılı olma mücadelesini anlatan film, “yeni piyasalara açılmak, kriz yönetimi, müzakere teknikleri” gibi girişimciler için son derece önemli temalara yer veriyor.


33 – Rogue Trader

1999 yapımı gerçek bir hikayeye dayanan bu film, bir çalışanın İngiltere’nin en büyük bankalarından Barings Bank’ı nasıl tek başına al aşağı ettiğini anlatıyor. Para ve gücün yanlış ellere geçtiğinde nasıl felakete yol açabileceğine değinen film özellikle finans sektörüne ilgi duyan girişimcilerin kaçırmaması gereken bir film.


34 – 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam)

Tüm zamanların en güzel filmlerinden biri olan “12 Öfkeli Adam” , 12 jüri üyesinin bir cinayetin nasıl gerçekleştiğine dair karar verme sürecinde bir odada gerçekleştirdikleri tartışmayı ele alıyor.

“Girişimcilik filmleri listesinde bu filmin işi de ne?” diye sorabilirsiniz. Ancak kiderlik, grup psikolojisi gibi konularda inanılmaz etkili bir ders niteliği taşıyan bu film, aynı zamanda ikna teknikleri alanında da binlerce sayfalık akademik makelelerden daha çok fazla şey öğretiyor.


35 – The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

İyi bir psikolojik gerilim izlemek istiyor ve film sonunda hayrete düşmek istiyorsanız Olağan Şüpheliler tam size göre. Bir grup profesyonel suçlunun polis önüne çıktıktan sonra ekip haline gelip soygun planlamasını anlatan film; liderlik yönetimi, iktidar ve etki, uzun vadeli iş stratejisi gibi girişimcileri yakından ilgilendiren konularda epey değerli bilgiler sunuyor izleyenlerine.


36 – The Smartest Guys in the Room

Amerikan tarihinin en büyük iş skandallarından birini masaya yatıran 2005 yapımı bu belgesel, devasa Enron imparatorluğunun çöküş sürecini ele alıyor. Modern kurumsal yolsuzluk, evrakta sahtecilik, iş etiği, off-shore gibi konulara değinen bu belgeseli ne yapıp edip izleyin.


37- How to Get Ahead in Advertising

Reklamcılık sektöründe yer almasanız bile bu film size reklamcılık sektöründe nasıl kariyer basamaklarının çıkıldığını gösteriyor ve yaratıcı problem çözümü hakkında size birkaç faydalı bilgi veriyor. İlk vizyona girdiğinde pek beğenilmeyen ancak zaman geçtikçe kıymeti anlaşılan bu film, reklamcılık sektörünün arka planını çok iyi anlatıyor. Pazarlama stratejisi, reklam sektörü raconu gibi konular hakkında gayet başarılı bir film yani. Bu sebeple girişimcilik filmleri listesinde olmayı sonuna kadar hakediyor.


38 – Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler ( Thank You For Smoking )

Tütün endüstrisinde lobi faaliyeti gösteren Nick Taylor’un sigarayı savunmak için elinden gelen her şeyi yaptığı bir film bu… Yani sıkı bir pazarlamacının hikayesini izleyeceksiniz bu filmde. Bu film aracılığıyla kriz yönetimi, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler ve her şeyden evvel “satış” hakkında değerli bilgiler öğrenebileceğinize garanti veriyoruz.


39 – The Merchant of Venice (Venedik Taciri)

Aslen Shakespeare’nin bir oyunu olan Venedik Taciri, Al Pacino’nun en iyi filmlerinden biri olarak görülüyor. Aristokrat bir ailenin üyesi olan genç Bassino’nun yahudi bir tefeciden borç almasını anlatan film özellikle dönem filmi sevenler için ideal. Sözleşme hazırlama, ticaret hukuku, risk yönetimi gibi konularda bugün bile yararlanabileceğiniz şahane dersler içeriyor Venedik Taciri.


40 – The Big Short

The Big Short, 2008 ekonomik krizini önceden tahmin ederek büyük kazanç elde eden 3 farklı kişinin paralel öyküsünü anlatıyor. Christian Bale ve Steve Carell gibi isimlerin de yer aldığı film, karmaşık finansal terimleri anlaşılır bir biçimde açıklamasıyla da seyredilmeyi bir kere daha hak ediyor. Eğer 2008 ekonomik krizinin perde arkasını merak ediyorsanız ve iş hayatında risk almanın önemini görmek istiyorsanız bu filmi muhakkak izlemelisiniz.


41 – Steve Jobs

Michael Fassbender’in Steve Jobs’ı oynadığı, Danny Boyle tarafından yönetilen, The Social Network filminin senaristi Aaron Sorkin tarafından senaryosu yazılan bu film, Steve Jobs’ın hayatından 3 kritik anı sahneye aktarıyor.

Steve Jobs hakkında şimdiye dek yapılmış en iyi biyografik drama filmi olan Steve Jobs, bu büyük dehanın hayatı hakkında bir şeyler öğrenmek herkese bir şeyler sunuyor.


42 – The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor, milyarlarca dolar değerindeki biyoteknoloji firması Theranos’un sağlık sektörünü nasıl dönüştürmeye çalıştığını, şirketin nasıl yükselip nasıl düştüğünü anlatıyor. Şirketin CEO’su Elizabeth Holmes ve COO’su Sunny Balwani etrafında şekillenen belgesel bu ikilinin yatırımcıları ve ortakları nasıl manipüle ettiğini, ortada olmayan ürünler hakkında nasıl reklam ve pazarlama yaptığını anlatıyor.

Silikon Vadisi’nde şirketlere biçilen astronomik değerlerin gerçekliği hakkında uyarıcı bir niteliğe sahip olan bu film, bugün büyük bir çıkış yakalayan startup’lara daha eleştirel bir gözle bakmanızı sağlayacaktır.


43 – The Great Hack

2018’in en büyük skandallarından biri olan Facebook-Cambridge Analytica meselesinin perde arkasını aralayan bu film, milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerinin onların rızası olmadan nasıl toplandığını ve Donald Trump seçimleri için nasıl kullanıldığını anlatıyor.

Kişisel veri, big data, reklamcılığın geleceği, sosyal medyanın rolü gibi konulara kafa yoruyorsanız bu belgeseli kesinlikle izlemeye çalışın. Belgeseli Netflix’te bulabilirsiniz.


44 – Becoming Warren Buffett

Dünyanın en büyük yatırımcılarından biri olan Warren Buffett’in hayatını konu alan bu belgesel, onun kişisel becerileri ve yatırım konusundaki uzmanlığı arasındaki karşıtlığı ele alıyor.

Eğer kendinize bir rol model arıyorsanız yatırım ve risk alma konularında işin ehlinden bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bu belgeseli mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett Kimdir?


45 – Any Given Sunday

Al Pacino, Jamie Foxx, Cameron Diaz, LL Cool J gibi önemli oyuncuların yer aldığı bu filmde Al Pacino bir spor takımının koçluğunu yapıyor ve takım motivasyonu konusundaki iniş çıkışları gerçekçi oyunculuğu ile şahane bir biçimde gözler önüne seriyor.


46- Oyun (The Game)

Oyun’un kuralları yoktur.

Her şeyi olan bir insandan ne alabilirsiniz? Michael Douglas’ın canlandırdığı Nicholas Van Orton karakteri hayatını işine adamış varlıklı bir San Francisco bankeridir. Ancak hayatı erkek kardeşi Conrad’ın ona verdiği doğum günü hediyesi ile köklü değişikliklere uğrayacaktır. Başınıza kötü şeyler gelmeye başladığında hayatta, işte, başarıda ve parada gerçekten önemli olan şeyin ne olduğunu sorgulamaya başlarsınız.


İlginizi çekebilir

Hayatınızı Değiştirecek İlham Verici Filmler

Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 18 Belgesel

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir