Girişimcilerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Başarılı girişimcilerin ortak özellikleri nelerdir?

Bu soruya verilebilecek tek bir yanıt yok. Başarıya giden pek çok farklı yok var. Ancak aşağıda sıralayacağımız özellikler, başarılı girişimcilerin hemen hepsinde bulunan özellikler.

Başarılı bir girişimci…

 

1. Yaptığı işi tutkuyla sever.

Girişimciliği tek bir kelimeyle özetlemek istersek tutku diyebiliriz.

  • Senelerce sıkılmadan yapabileceğiniz bir iş var mı?
  • Parçası olduğunuz iş için gece gündüz fark etmeksizin emek vermeye razı mısınız?
  • Hayatınızın sonuna kadar aynı işi sürdürmekten keyif alır mısınız?

Bu tür sorulara olumlu yanıt veriyorsanız sizde de girişimciliğin en temel unsuru var demektir. Bir işe yönelik olarak sahip olduğunuz tutku ve motivasyon, o işte ne kadar başarılı olacağınızın en net göstergelerindendir. Tutku olmadığı zaman başlangıçta ne kadar hevesli olursanız olun, bir süre sonra sıkılırsınız. Yaptığınız işi sevmediğiniz sürece başarılı olma ihtimaliniz de sıfıra yakındır.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

2. Risk alır.

Girişimciler, belirsizlik zamanlarında risk alabilen kişilerdir. Ancak risk alabilen herkes girişimcidir diye bir şey söz konusu değildir. Girişimcileri özel kılan şey, aldıkları riski ince eleyip sık dokuyabilmeleridir. Yani diğer bir söyleyişle, girişimciler ne zaman risk almaları gerektiğini bilirler. Fayda ve maliyet analizi yaparak risk alırlar. Risk aldıklarında aynı zamanda A, B, C planlarını da hazır ederler.

Mutlaka okuyun: Hesaplanmış Riskler Alarak İş Hayatında Başarıyı Yakalayın

 

3. Kendine inanır ve disiplinlidir.

Girişimciler yaptıkları işten keyif alırlar. Bu keyif de onların kendilerine inanmalarına neden olur. Bu yüzden özgüvenleri yüksektir. Tüm bu unsurlar bir araya gelince de ortaya iş disiplini çıkar. Yani iyi bir girişimci, disiplinli çalışır ve disiplinli yaşar. Neyi ne zaman yapacağını bilir. Doğru zamanda doğru hamleler yapar.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

Mutlaka okuyun: Kendine İnanmak ve Güvenmek İsteyenlere

 

4. Uyum sağlamayı bilir.

Bir kişinin yaptığı işi tutkuyla sevmesi harika bir şeydir. Ancak mevcut şartlara göre esnek davranmak da bir girişimcinin olmazsa olmaz özelliklerinden biridir. İyi bir girişimci inandığı işleri yapar, ancak bu işten kazanç sağlamak da en az o kadar önemlidir. Piyasa ihtiyaçları sürekli değişim gösterdiği için başarılı bir girişimci uyanık olmalı ve yeni şartlara uyum sağlamasını bilmelidir. Diğer bir ifadeyle iyi bir girişimci piyasanın ihtiyaçlarını iyi analiz eder ve esnek olmayı iyi bilir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

5. Sunduğu ürün ve hizmeti iyi bilir, piyasayı yakından takip eder.

Girişimci sunduğu ürün veya hizmeti iyi bilmelidir. Ürün ve hizmet kadar piyasa koşullarını incelemek de başarılı bir girişimcinin sahip olması gereken bir özelliktir. Rakiplerin durumları, piyasanın iniş çıkışları, ekonomik ortam, insanların alışveriş tutumları gibi pek çok faktör bir girişimin başarılı olup olmayacağını tayin eden unsurlardır. Bu yüzden iyi bir girişimci piyasayı çok iyi takip eder.

Mutlaka okuyun: Piyasaya Bir Ürün ya da Hizmet Sürmeden Önce Atmanız Gereken 17 Adım

 

6. Para yönetiminden anlar.

Bir şirketin para kazanır hale gelmesi zaman alabilir. Yani yeni kurulan bir şirket, sunduğu ürün veya hizmetten gelir elde edene kadar kendi cebindeki parayla kavrulmak zorundadır. Bu da para yönetimini iyi bilmekle mümkündür. Başarılı olmaya aday bir girişimci, parasını nasıl kullanacağını bilir. Şirket çok para kazanmaya başladığında bile gelir-gider dengesine özen gösterir.

Mutlaka okuyun: Kazançlarınızla Şirketinize Yeniden Yatırım Yapmak

 

7. Planlamaya önem verir.

Girişimcilik kısıtlı kaynaklarla (para, zaman, çevre) sıfırdan bir iş kurmak demektir. Dolayısıyla uzun vadeli bir iştir girişimcilik. Bu yüzden bir girişimcinin belli bir plan dahilinde hareket etmesi son derece önemlidir. Elbette, planlama çok önemlidir fakat fazla plan yapmak bazen icraate geçmeyi zorlaştırabilir. Bu nedenle doğru planlama yapmak mühimdir. Bir fikrin uygulanabilirliğini test etmek, bunun için gereken zaman, emek ve para miktarını belirlemek planlamanın en temel unsurlarıdır.

Mutlaka okuyun: Stratejik Planlama Nasıl Yapılır?

 

8. Çevre yapmaya özen gösterir.

Başarılı bir girişimci sadece mevcut ilişkilerine yaslanmaz. Mesleki konferanslara katılır ve yeni insanlarla tanışır. Bir girişimin büyüyüp gelişebilmesi için geniş bir kitle tarafından bilinmesi ve tanınması gerekir. Bunun en iyi yolu da bir girişimci olarak mümkün olduğunca faal olmanız, sosyalleşmeniz ve farklı insanlarla iletişim kurabilmenizde yatar. Ayrıca başarılı bir girişimcinin iş hayatında kendisinden daha tecrübeli bir akıl hocasına ihtiyacı vardır. Dünyanın en başarılı iş adamlarının bile zaman zaman iş ve hayat hakkında tavsiye aldıkları akıl hocaları bulunmaktadır.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Nasıl Çevre Yapılır?

 

9. Çıkış planı hazırdır.

Kurulan her şirket başarıya ulaşacak diye bir kaide yoktur. Öyle ki yeni kurulan şirketlerin neredeyse %90’ı başarısız olur ve kapanır. Akıllı bir girişimci böyle bir ihtimali göz önünde bulundurur. İşler beklendiği gibi gitmediğinde girişimcinin bir çıkış planı olmalıdır. Yani başarısız bir girişimi en az kayıpla atlatmak, girişimciliğin önemli kaidelerinden biridir. Kaldı ki Steve Jobs, Bill Gates gibi dünyanın en başarılı girişimcileri bile ilk seferde başarısız olmuş kişilerdir. Dolayısıyla işlerin yolunda gitmemesi halinde iyi bir girişimci zarardan dönmesini bilen kişidir.

Mutlaka okuyun: İflas Eden Girişimciler İçin Sıfırdan Başlama Tavsiyeleri

 

10. Kendini sorgular.

Kendinize “Neden girişimciyim” diye sorduğunuzda verdiğiniz yanıt sizi şüpheye düşürebilir. Ancak bu soruyu kendinize sık sık yöneltmek rotanızı belirlemenize, hedeflerinizi netleştirmenize, tabiri caizse kendinizi çeki düzen vermenize yardımcı olur. Yani girişimci olmak şahane bir sıfattır, ancak bu sıfatın gerektirdiği özelliklere sahip olmak çok daha önemlidir. Bu yüzden kendinizi zaman zaman sorgulamanız yararınıza olur.

Mutlaka okuyun: Yapıcı Öz Eleştiri Nasıl Yapılır?

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Girişimcilerin 25 Özelliği
Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Alışkanlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.