Guava Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

İyileştirici özelliği sayesinde guava tüketimi ve guava çiftçiliğinin popülaritesi son yıllarda artmaya başladı. Guava bugünlerde en çok kazandıran meyvelerden biri ve bir sürü insan bu fırsattan faydalanmak için guava yetiştiriciliğine başlamak istiyor.

Yeni başlayanlar guava tarımının farklı yönleri olduğunun farkında olmak zorundadırlar. Bazı guava ağaçları bulaşıcı hastalıklar yüzünden kolaylıkla ölebilir. Bu sebeple ağaçların ekileceği araziye özen gösterilmesi ve gerekli bakımların yapılması gerekir.

Guava yetiştiriciliğine başlamadan önce başarı şansınızı ve verimliliğinizi arttırmak için Tarım Bakanlığı da dahil bilgi alabileceğiniz birçok farklı kaynağa ulaşmalısınız. Bu meyvenin tarımını yapmış ve yapmakta olan kişilerden profesyonel yardım almanız yararınıza olacaktır.

Guava meyvesinin çeşitli kategorileri vardır. Bu sebeple fidanlarınızı dikmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Bunu yapmanız satabileceğiniz karlı ve verimli bir guava kategorisine odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca guavaların boyları iklimlere göre değişiklik gösterir. Bu işe başlarken ağaçları dikeceğiniz ve üretime yoğunlaşacağınız bölgenin hava koşullarını dikkate almayı unutmayın.

 

Guava meyvesi hangi alanlarda kullanıyor?

Gıda sektöründe tatlı, turşu, reçel ve meyve suyu yapımında kullanılan guava meyvesi kozmetik sektöründe de kendine yer edinmeyi başarmış. Birkaç kanser türüne iyi geldiği doğrulanan meyve tatlı aroması, düşük rekabet oranı ve yüksek kazancı ile girişimcileri cezbedeceğe benziyor.

 

Guava meyvesinin kilosu ne kadar?

Guava meyvesi, çeşidine bağlı olarak 25-55 TL arasında değişen rakamlarda alıcısıyla buluşmaktadır.

 

Bu işin başarı şansı

Karlı olması nedeniyle tarım sektöründeki bir sürü nitelikli insan bugünlerde guava yetiştiriciliğine başlıyor. Siz de sıradışı bir şeyler yapmak istiyorsanız bu işe girerek iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Bu alanda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre arka arkaya 3 sene guava yetiştirdiğiniz zaman en iyi kalite mahsulü alabiliyorsunuz. Ancak süre 6 seneye çıkarsa başarı şansınız daha da yükseliyor. 10 yıla kadar en iyi üretimi yakalamak istiyorsanız ağaçlara dikkatli bir şekilde bakmak zorundasınız. Bu işin avantajlarından faydalanmak istiyorsanız hatasız bir planlama yapmanız gerekiyor.

guava ağacı

Bahçe sahibi olun

Guava tarımı işine girecek birinin ağaçları nasıl dikeceğine, guavaları nasıl yetiştireceğine ve sonrasında nasıl satacağına ilişkin somut bir planlama yapması gerekir. Kendi bahçenize sahip olduktan sonra faaliyete geçme aşamasında yardımcı olmaları için insanları dahil ederek eşsiz ve karlı fikirler bulabilirsiniz. Guava yetiştiriciliği çiftçiler tarafından yapılır. Başarı şansını yükseltmek için ticari değer katmak gerekir.

 

Guava’nın iyileştirici özelliği

Karlı bir meyve olan guavanın kendine has özellikleri vardır. Bu besin değeri yüksek meyve eşsiz bir tat deneyimi sunmasının yanında  birçok iyileştirici özelliği de bulunmaktadır. Guava’nın kabuğunda, sert etinde ve ortadaki posasında bir sürü C vitamini bulunur. Potasyum, kalsiyum ve demir açısından zengin olmasının yanı sıra karotenoid ve polifenol olarak bilinen ana antioksidan pigmentler içerir. Özellikle yüksek antioksidan değerine sahip olması guavaların çok rağbet görmesini sağlamakta ve pazar potansiyelini yıllar geçtikçe arttırmaktadır.

Tarım sektöründe faaliyet gösteren ve ” ne yetiştirebilirim ? ” diyen girişimcilere özel en karlı tarım ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

En Karlı Tarım Ürünleri

Tarım ve Hayvancılık Sektörü İş Fikirleri

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir