Güne İyi Başlamanızı Sağlayacak 14 İpucu

Bu ritüeller sizi başarıya taşıyacak.

Güne nasıl başladığınız, yaşam kalitenizi, doğru kararlar alma becerinizi ve üretkenliğinizi doğrudan etkiler fakat mükemmel sabah ritüelleri ancak deneme ve yanılma yöntemi ile keşfedilebilir. Herkes için aynı reçete etkili olmaz. Güne nasıl başlamanız gerektiğini anlamak için önce kendinizi tanımalısınız. Sabahları duşa girebilecek kadar ayılmak için kahveye mi ihtiyacınız oluyor? O zaman bunu rutin haline getirin ve yatmadan önce kahvenizi hazırlayın ki uyandığınızda size sadece kahvenin altını açmak kalsın.

İyi haber şu ki; en başarılı iş adamları ve girişimcilerin de kullandığı, size çok şey kazandırabilecek, etkileri kanıtlanmış mükemmel sabah ritüelleri bulunuyor.

En iyi gündüz rutinleri arasından seçilen 14 madde, üretkenliğinizi arttırabilmeniz ve daha iyi bir hayat sürmenize yardım etmek amacıyla aşağıda sıralandı.

 

Erken kalkın

Tüm başarılı insanların erken kalktığını söyleyemesek de, çoğunluğu bu kurala uyuyor. Virgin markasının yaratıcısı ve sahibi Richard Branson da uzun yıllardır güne erken başlıyor. Branson erken kalkmanın faydasını “Dünyanın neresinde olursan olayım, sabah saat 5’te kalmaya özen gösteririm. Erken kalkarak spora ve aileme zaman ayırabiliyorum ki bu sayede berrak bir zihinle işe koyulabiliyorum.” sözleriyle anlatıyor.

Branson gibi, Apple’ın CEO’su Tim Cook, Twitter’ın patronu Jack Dorsey ve Starbucks’ın Yönetim Kurulu Başkanı Howard Schultz da erken kalkanlar grubundan.

Araştırmalar gösteriyor ki, başarılı girişimcilerin çoğunluğu (yani yöneticiler ve milyonerler) mesai saatinden çok önce güne başlıyor. Erken kalkarak spora, meditasyona ya da ailenize vakit ayırabilir ve günün zorlukları karşısında daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

Güne bir önceki akşamdan başlayın

Yarın ne yapmanız gerektiğinden emin olmadan mesainizi bitirmeyin. Günün sonunda, ertesi gün yapmanız gerekenleri kaleme alın.

Her gece yatmadan önce ertesi gün, her şeyden önce yapmam gereken üç şeyi not ederim. Bu notlar kızımı aramak ya da bir anlaşmayı onaylamak gibi herhangi üç şey olabilir. Aldığım notları ertesi sabah hallettiğimde, günümün inanılmaz bir şekilde verimli geçirdiğimi fark ettim.

 

İşe en zoru ile başlayın

Mark Twain’in ünlü bir sözü var: Sabah ilk iş canlı bir kurbağa yiyin, bu sayede günün geri kalanında daha kötü bir şey olamaz. Twain’in burada anlatmak istediği; önce en zor işinizi, yani yapmak istemediğiniz işinizi halletmeniz gerektiğidir. Bu cümle nesillerdir başarılı girişimciler tarafından benimsenir ve uygulanır.

Sabah ofise gittiğinizde, en sakin ve en zinde olduğunuz zaman aralığında sizin için en önemli ve zor olan işi halletmek daha kolay olacaktır. Bu saatlerde dikkatinizi dağıtacak telefon görüşmeleri, e-postalar ve halletmeniz gereken farklı işler olmadığı için, işe en zoru ile başlamak yararınıza olacaktır.

Uzun lafın kısası; halen zinde ve enerjikken, en zor işinizi halledin.

 

Soğuk su için

Uzun süredir susuz kaldığınız için sabah kalktığınızda su içmeniz önemlidir. Beslenme uzmanları, suyun sizi kendinize getireceği, kaslarınızın ve organlarınızın çalışmasını sağlayacağı için güne bir bardak su içerek başlamanızı öneriyorlar. Uzmanlara göre uyuşukluk ve düşük enerjili olmanın bir numaralı sorumlusu susuz kalmak.

 

Telefonunuz uzanabileceğiniz bir yerde olmasın

2016 yılında yapılan bir araştırmada, telefonların ve mesajlaşmanın, verimliliği düşüren en önemli etkenlerden olduklarının ortaya çıkması pek de şaşırtıcı bir sonuç değil. Sık sık telefonunuza bakmak odaklanmanızı ve elinizdeki işi bitirmenizi engelliyor. Bu nedenle telefonunuza erişiminizi kısıtlamalısınız. Yani telefonunuzu çekmeceye ya da dolabınıza koyup belirli aralıklarla kontrol edin ya da telefonu yemek saati dışında kapalı tutun.

Bu sorunla ilgili Arianna Huffington ve  Samsung bir araya gelerek yeni bir çözüm ürettiler. “Thrive” adı verilen bir uygulama geliştirildi. Bu uygulama belirlenen zaman aralıklarında, özel oluşturulan listenin dışındaki insanlardan gelen arama ve bildirimleri engelliyor. Listenizin dışındaki herhangi birinden gelen mesajlara otomatik olarak cevap gönderiliyor.

Mutlaka okuyun: Bill Gates ve Steve Jobs Neden Çocuklarını Teknolojiden Uzak Büyüttü?

 

Işığı açın

Erken kalkmak istiyorsunuz fakat hava halen karanlık mı? Öyleyse ışıkları yakın.

Martha Jefferson Hastanesi Uyku Kliniği Bölüm Başkanı Dr. W. Christopher Winter, doğal ya da yapay olması fark etmeksizin, ışığın beyne günün başladığı sinyalini gönderdiğini, beynin de vücuttaki, uyumaya yardımcı melatonin hormonunun salgılanmasını durdurduğunu söylüyor.

Winter’a göre uyandığınızda hava karanlıksa yapay ışıkla beyninizi kandırarak güneşin doğduğuna inandırabilirsiniz.

 

Önce spor yapın

Richard Branson, Mark Zuckerberg ve Oprah Winfrey’in sabah uyandıklarında yaptıkları ilk iş spor. Bu başarılı girişimciler, uyanır uyanmaz yaptıkları spor sayesinde enerjik bir hale geliyor, motive oluyor, fiziksel ve zihinsel dirençleri artıyor ve günden güne daha üretken hale geliyorlar.

Azimli bir koşucu ve bisikletçi olan 67 yaşındaki Branson, düzenli sporun üretkenliğindeki payının büyük olduğunu düşünüyor. Düzenli spor yaparak normalin iki katı başarılı olabileceğini iddia eden Branson, sporun beynin sağlıklı çalışmaya devam etmesini sağladığını söylüyor.

Beyin faaliyetleri, hafıza ve  spor arasında ilişki olduğunu gösteren bilimsel bir çalışma da bulunuyor. Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada sporun, beyin faaliyetlerini arttıran nörotrofik faktör adlı bir kimyasal salgılanmasına neden olduğu görüldü.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

Sağlıklı bir kahvaltı yapın

Tony Robbins ve Oprah odaklanmayı ve üretkenliği sağlayacak, protein oranı yüksek, sağlıklı bir kahvaltıyı tercih ediyor. Uzmanlar, günün ilk yemeğinin yüksek lifli karbonhidratlar ve yağsız proteinlerden oluşan dengeli bir kahvaltı olması gerektiğini belirtiyor. Protein sizin uzun süre tok kalmanızı sağlarken yüksek lifli karbonhidratlar da kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olur.

Robbins’in protein ağırlıklı kahvaltısı sıra dışı bir şekilde balık ve salata, kinoa ve hummus gibi gıdalara barındırırken, Oprah yaban mersini, çilek ahududu gibi meyveler ve çok tahıllı tost ile güne başlıyor.

Mutlaka okuyun: Ünlü Girişimcilerin Beslenme Alışkanlıkları

 

Meditasyon yapın

Oprah Winfrey ve Arianna Huffington gibi dev isimler, sabah ilk iş meditasyon yapıyor. Çalışmalar gösteriyor ki, günlük yapılan meditasyon stresi azaltarak zihni berraklaştırıyor ve çalışanların performanslarının artmasını sağlıyor.

Meditasyon sayesinde beyninizin tek bir şeye odaklanmasını sağlıyor ve bunu gün içinde, ihtiyacınız oldukça yapabilmeniz için alışkanlık haline getirebiliyorsunuz. Bu sayede dikkatiniz dağılmadan işlerinizi tek tek halledebilirsiniz. Meditasyon sadece stresi azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda o an yaptığınız işe tam olarak odaklanabilmenizi sağlıyor.

Mutlaka okuyun: Meditasyon Nasıl Yapılır?

 

Yeterince uyuduğunuzdan emin olun

Yetersiz uykunun ağır sonuçları olabilir. Daha fazla çalışmak için uykudan çalınması, eninde sonunda ters tepecektir. Konsantrasyon kaybı, hafıza sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, ruh hali ve karar alma mekanizmalarının bozulması, uykusuz kalmanın getirebileceği sorunlardan bazıları.

İhtiyacınız olan uyku için; yatmadan yaklaşık yedi saat öncesine kadar kahve tüketilmemeli, rahat uyumanızı sağlayacak bir ortam oluşturulmalı, yatacağınız odada tv, tablet vb. cihazlar bulunmamalı zira ekrana bakma melatonin salgılanmasını engelleyerek, uyumanızı geciktirebilir. Son olarak da; vücudunuza uykuya geçtiğini hatırlatacak, kitap okumak vb. bir ritüel geliştirin.

Arianna Huffington, 2007 yılında yorgunluktan bayılmasının ardından tam bir uyku savunucusuna dönüştü ve uykunun önemini anlattığı “Uyku Devrimi” kitabını kaleme aldı. Kendini uykuya hazırlamak için belli bir rutin geliştiren Huffington, yatmadan yarım saat önce tüm elektronik cihazlarını kapatıp yatak odasından çıkaran Huffington, ardından duşa girerek günün yorgunluğunu atıyor. Rahat bir pijama giyip yorganın altına girerek işle ilgisi olmayan bir kitap okumaya özen gösteren Arianna Huffington her gece, sahip olduğu için şükrettiği üç şeyi yazıyor.

Yatmadan önceki rutininiz ne olursa olsun, sizin 7 ile 9 saat arası uyumanızı sağlayacağından emin olun.

Mutlaka okuyun: Çıplak uyumanın sizi daha sağlıklı ve zengin kılacak dört faydası

 

Karar vermeye çalışmayın

Yatmadan önce karar vermeniz gereken önemsiz konular için beyninizi yormayın. Gün içinde zaten yeterince seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle gece, ertesi gün ne giyeceğiniz ya da ne yiyeceğiniz gibi basit konulara takılmak yerine kendinize bir rutin oluşturarak bu kararlardan kaçının.

Mark Zuckerberg bu sorun için basit bir çözüm bularak, her gün aynı gri tişört ve kapüşonluyu giyiyor. Bu yaklaşım çoğu ünlü girişimcinin de benimsediği bir yol.

Jack Dorsey de, sabah kahvaltı için 2 tane haşlanmış yumurta yemeyi ve 30 dakikalık meditasyonun ardından 7 dakika spor yapmayı alışkanlık haline getirmiş. Twitter’ın patronu bu sayede işte daha verimli olduğunu iddia ediyor.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Her Gün Aynı Şeyi Giyerler?

 

Şükredin

Yaşam koçu ve yazar Tony Robbins, her sabah uyandığında sahip olduğu için şükrettiği şeyleri sıralıyor. Robbins “3 buçuk dakika boyunca, yüzüme vuran rüzgarın hissi ya da çocuklarımın yüzü gibi şükredeceğim bir şeyi düşünüyorum.” diyor.

Bu ritüel sadece pozitif düşünmenizi sağlamıyor, ayrıca sizi engelleyecek korku ya da sinir gibi duygularla başa çıkmanızı da yardım ediyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, bilim insanları gönüllülerden oluşan iki gruptan ilkinden şükrettikleri şeyleri not etmelerini, ikince gruptan ise sıkıntılarını yazmalarını istedi. Çıkan sonuçlar, şükreden insanların diğerlerine göre yüzde 25 daha mutlu olduğunu gösterdi. Araştırmada ilk grubun günlük ortalama bir buçuk saat daha fazla spor yaptığı ve baş ağrısı vb. fiziksel rahatsızlıkları daha az yaşadığı görüldü.

Sahip olunanlara şükretmek gerçekten fark yaratabiliyor.

 

Okuyun

“Zenginlerin Alışkanlıkları” kitabının yazarı Tom Corley, okumak ile kazanç, mevki gibi ölçülebilen başarı arasında ilişki olduğunu söylüyor. Bu okuma sadece işinizle alakalı şeyler değil, güncel olaylar ve etkileri üzerine olabilir. Warren Buffet ve Richard Branson gibi büyük iş adamlarının sabah rutinlerinden biri de okumak.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

 

Ailenizle zaman geçirin

Richard Branson uyandıktan sonra spor yaptığını ve kahvaltısının ardından ailesi ile zaman geçirdiğini söylüyor. Ailesi ile sakin bir kahvaltı yapmadan evden çıkmayan Jeff Bezos da, egzersiz yapmanın ve ailesiyle zaman geçirmenin işe başlamadan önce zihnini berraklaştırdığını düşünüyor.

İnsanların genellikle en dinç olduğu zaman olan sabahları ve günün en önemli öğünü olduğu söylenen kahvaltıyı, ailenizle vakit geçirmek için kullanmak size gerçek mutluluğu yaşatabilir. Bu sayede günün zorlu saatleri başlamadan kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.