Günün ilk 20 Dakikasıyla Başarıya Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Uyandıktan hemen sonra olumlu bir rutinle meşgul olun. Bu sayede bilinçaltı zihninizin gücünü en üst seviyede tutabilirsiniz.

Hemen hemen herkes, erkenden uyanıp rutine sadık kaldığımızda daha çok iş yapabildiğimiz konusunda hemfikirdir. Fakat yatağınızdan ister sabahın beşinde ister öğlenin üçünde kalkın, sizi asıl başarıya götürecek olan şey ilk yirmi dakikayı nasıl değerlendirdiğiniz olacaktır.

Beyin genellikle ‘dalgalar’ olarak adlandırılan bir takım elektriksel kalıplar üretir. Bilim adamları bu beyin dalgalarının frekansı ile vücudun durumu arasında bir korelasyon olduğunu saptadı. Uyandığınız ilk anlarda beyniniz saniyede yaklaşık 10.5 dalga ile çalışır. Bu dalgalar 8 ila 13 Hz aralığında olduğunda alfa aşamasındadır. Bu aşamaya ‘bilinçaltı zihninin geçidi’ de denmektedir.

Daha önce yoldayken ayakta uyur gibi olduğunuz oldu mu? Birkaç dakika geçmesine rağmen ne olduğunu tam olarak hatırlayamadığınız? Muhtemelen beyniniz siz uyuklar gibi olduğunuz sırada bahsettiğimiz alfa aşamasındaydı.

Beynin işleyişi ile ilgili bilimsel araştırmalara girmeden dahi, uyandığınız anın bilinçaltınızın en aktif hali olduğunu söylemek mümkündür. Beyninizi eğitebildiğiniz takdirde bilinçaltındaki bu aktifliği olumlu düşünmek ve gün boyunca daha fazlasını başarabilmek için kullanabilirsiniz.

Birazdan vereceğimiz liste uyandıktan sonraki ilk 20 dakikanızı nasıl en verimli şekilde değerlendirebileceğiniz konusunda iyi bir alternatif olabilir.

 

1. Erteleme düğmesinden elinizi çekin.

Alarmınızın erteleme düğmesine asla basmayın. Bu, beyninize ertelemenin ve gününüzü beklemeye almanın problem olmadığı mesajını verir.

Mutlaka okuyun: Neden erteliyoruz?

 

2. Yatağınızı düzeltin.

Bu sayede odanız daha temiz görünür ve kendinizi daha düzenli, organize hissedersiniz. Bu iki davranışı alışkanlık edinebildiğinizde zihninizi işlerinizi hemen yapma konusunda eğitirsiniz. Her ne kadar küçük bir galibiyet gibi gözükse de gününüzün devamını bu durumun üzerine inşa edebilirsiniz.

 

3. Hayatınızı gözünüzde canlandırın.

Alfa durumunda yapabileceğiniz en etkili şey muhtemelen budur. Hayatınızı hayalinizde canlandırın. Kendi işinizi kurma hedefinize ulaştığınız beş yıl içinde neler gerçekleşecek? Peki ya ilişkileriniz ne durumda olacak? Bütün bunların gelecekte ne halde olacaklarına ve onları gerçekleştirebilmek için nelere ihtiyaç duyduğunuza konsantre olun. İstediğiniz şeyi talep edebilmek için bilinçaltınızın içlerine temas edin ve ardından zihninizi harekete geçirin.

 

4. Bir motivasyon videosu izleyin.

Uyandığınızda yeterince motive iseniz, gününüz ne kadar zorlu olursa olsun moraliniz bundan etkilenmeyecektir. Ne olursa olsun hedefinize giden kilometre taşlarına erişeceğinizin bilincinde olursunuz.

Büyük başarılar hiçbir zaman kolay kazanılamaz. Geçtiğimiz yıl işimle çalışmalarım arasında beynim yanmaya başladığında, bu tarz popüler videoların odaklanmam konusunda ilham veren bir etkisi olduğunu farkettim. Kafada canlandırma egzersizini tamamladıktan sonra böyle bir video izleyin. Bu niyet ve icraat arasındaki bağlantıyı pekiştirir.

Mutlaka okuyun: Sizi Daha İyi Bir Girişimci Yapacak 5 TED Konuşması

 

5. Olumlama yapın.

“Bu günü hayatımın en güzel günü yapacağım.” gibi basit olumlamalar hayatınızı etkileyecektir. Bu yöntem Steve Jobs için son derece etkili olmuştu. Öncelikle inanç ve temel değerlerinize uyan olumlamaların bir listesini oluşturun. Her sabah onları yüksek sesle tekrarlayın.

 

6. Bir günlük tutun.

Geçen yıl dikkatimi arttırabilmek için birkaç alışkanlık geliştirdim. Günlük tutmak, hayatım üzerinde yapmış olduğu etki açısından rahatlıkla bu listede yer alabilir. Gününüzü planlamak, pozitif düşüncelerinizi yaymak ve olumlamalarınızın bazılarını yazmak için günlük tutabilirsiniz. Bu sayede zihninizi, odaklanmanızı engelleyen düşüncelerden arındırmaya çalışabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Her Girişimcinin Sabah 7’den Önce Yapması Gereken 7 Şey
Dünyanın en ünlü girişimcilerinin 10 sabah ritüeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.