Gürültüyü engelleyen kask, işe odaklanmanızı sağlayıp üretkenliğinizi artırıyor!

“Helmfon”, geveze iş arkadaşlarınızdan ve diğer dikkat dağıtıcı etkenlerden kurtularak işinize odaklanmanızı sağlayan, oldukça büyük boyutlu bir gürültü önleyici kask.

Ukrayna merkezli tasarım şirketi Hochu Rayu tarafından üretilen devasa kask Helmfon, özel bir ses soğurma sistemi kullanarak dışarıdan gelen bütün sesleri bloke ediyor. Böylece kaskı takan insan, kendi kişisel alanında rahat bir şekilde işine konsantre olabiliyor. Cam elyaf kaplama, alez kumaştan ve polietilen köpükten üretilen bu tuhaf aksesuar dış sesleri engellemekle kalmıyor, ayrıca kask içinde yaptığınız seslerin dışarıya iletilmesini önlüyor. Yani, özel telefon konuşmalarınızı, Skype konferanslarınızı rahatlıkla yapabiliyor, dilediğiniz gibi video izleyip düzenleyebiliyorsunuz.

Hochu Rayu, bir IT şirketi için yeni bir telefon kulübesi tasarlaması istendiğinde Helmfon fikrini buldu. Proje, şirket ekibinin iletişim biçimlerimizi sorgulamasına ve nihai olarak “ofiste, toplantıda veya her nerede olursak olalım sadece kaskı başımıza geçirerek aynı anda iki farklı dünyada olmamızı sağlayacak” bir alet üzerine çalışmaya başlamasına sebep oldu.

Helmfon ile birlikte bir sistem kartı, mikrofon, hoparlör, batarya, büyüteç ve telefon için özel bir tutacak da geliyor.

Kaskın tek kötü tarafı, Mel Brooks’un meşhur Star Wars parodisi Spaceballs’tan fırlamış bir karakter gibi görünmenize sebep olması. Fakat Hochu Rayu şirketi Minyonlar, Batman hatta Kızılderili kaskı seçenekleriyle bu sorunun da üstesinden gelmeyi başarıyor.
Helmfon hâlâ prototip aşamasında olsa da, Ukraynalı şirket ticari açıdan satışı yapılabilecek bir tasarım geliştirme çalışmalarına çoktan başladı. Ürünün piyasaya çıkış tarihi henüz duyurulmadı.

İlginç kask, 1925 yılında Amerikalı Fizikçi Hugo Gernsback tarafından aynı amaçla icat edilen “The İsolator” isimli kaska benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

 

İlginizi çekebilir

2016’nın En İyi Buluşları
İlginç Tasarım Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.