Haftanın İnovasyonları

Kitlesel fonlama ile hayatar geçirilen 5 inovasyon ürününü sizler için listeledik.

 

Moai — Akvaryum robotu

Akvaryumunuzu elle temizlemekten nefret mi ediyorsunuz? Ayrıca evde yokken bile balık dostlarınıza göz kulak olabilmek mi istiyorsunuz? Evinizi özel görevleri yerine getiren robotlarla paylaşmayı seviyor musunuz? Eğer bu üç soruya da evet dediyseniz Moai tam size göre demektir. Moai, otomatik bir şekilde akvaryumunuzun etrafında hareket edebilen, camını temizleyen ve internet üzerinden balıklarınızın canlı video yayınını yapan ve böylece mobil cihazını kullanarak her nerede olursanız olun balıklarınızı kontrol edebilmenizi sağlayan harika bir cihaz.

Cihazın kendisi iki parçadan oluşuyor: tankın dışına yerleştirilen ve tüm elektronik parçaları içinde barındıran bir parça ve akvaryumun içine giren görevi temizlik yapmak olan ikinci bir parça. Bu modüller bir mıknatıs vasıtasıyla birbirine bağlanıyor, dış modül hareket ettikçe iç taraftaki modül de hareket ediyor ve camı temizliyor.

Robot akıllı ultrason teknolojisi kullanarak akvaryum içerisinde yolunu buluyor. Bu sırada kullanıcılarda iOS ya da Android uygulamasından temizlik yapılacak alanları seçebiliyor. Bu ayrıca temizlik saatlerini de belirleyebileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin, işteyken akvaryumun temizlenmesi için uygulamadan komut verebilirsiniz. Eve geldiğinizde de tertemiz bir akvaryumunuz olur.

 

Plantoid — Robotik saksı

Eğer bir bitkiyi bir kaç haftadan fazla yaşatamayan biriyseniz bu Kickstarter projesi tam size göre. Plantoid temel olarak tekerli robotik bir saksı. Bir sizi sensör kullanarak bitki için hayati önem taşıyan toprağın nemliliği, hava sıcaklığı, nem, ışık ve hava kalitesi gibi değişkenleri ölçüyor. Eğer herhangi birinde azalma varsa saksı otomatik olarak evinizde hareket ederek bitki için en uygun koşulları arıyor. Eğer yeterince güneş ışığı gelmezse Plantoid daha yüksek ortam ışığını algılayana kadar evde dolaşıp duruyor.

Yaratıcı David Ultis Plantoid için ‘kolay kurulumlu ilk organik robot’ tanımını kullanıyor. “Beynimiz nasıl enerji seviyesi ve açlık gibi irade dışı ihtiyaçlar için bizi uyarıyorsa benzer şekilde Plantoid’in sensörleri de bitkinin ihtiyaçlarına göre tasarlandı. Plantoid sayesinde her bitki harekete geçip daha iyi koşullarda hayatta kalma şansını artırabilecek.”

 

Globe — Özelleştirilebilir LED ışıklı küre

Kickstarter’daki diğer LED teknolojileri arasından sıyrılan Globe dikkate değer bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Globe programlanabilir yüksek dönüş gücüne sahip LED’lerden meydana geliyor. Hızla döndüğünde dakikadaki devir sayısı optimal düzeye ulaşıyor ve yanıp sönen ışıklar Dünya’nın devasa bir holografik görüntüsünü oluşturuyor. Kullanıcıya da bu görüntünün büyüsüne kapılmak kalıyor.

Tek özelliği ise bu değil. Raspberry Pi yüklü olan Globe’da görüntü, video ya da oyun görüntüleyebiliyorsunuz. Geleneksel monitörlerde yapabileceğiniz her şeyi Globe üzerinden yapabiliyorsunuz. Kullanması oldukça kolay olan bir internet arayüzüyle gelen Globe ayrıca Android ve iOS uygulamarıyla da kontrol edilebiliyor.

Salonunuzda da oldukça havalı duracak olan Globe cilalı ahşap kaplama, sertleştirilmiş cam ve toz boya kaplı metalden yapılmış. Tek eksi yönü ise fiyatının 700 dolar olması.

 

Riptide — Hafif ve elektrikli kaykay

Daha önce söyledik yine söylüyoruz: İnsanlık binilebilen teknolojinin altın çağını yaşıyor. Son bir kaç yılda elektrikli motorlar gittikçe küçülürken piller daha güçlü ve küçük hale geldi. Bu iki trend kişisel ulaşım araçlarının rönesansı haline geldi. Sürekli yeni sürülebilir araçlar ortaya çıktığı için yeni teknolojilerin takibini yapmak da zorlaştı. Ve her geçen ay daha da gelişmiş modeller karşımıza çıkıyor.

İşte karşınızda yeni Riptide. Riptide elektrikli kaykay kategorisinin nasıl da çeşitlendiğinin, önceden piyasaya atılan büyük şirketlerin yarattığı boşluğu küçük şirketlerin nasıl da doldurduğunun bir diğer örneği. Riptide özel olarak her gün işe gidip gelen kişiler için tasarlanmış. Görece kısa boyutu, kavisli ucu ve yanlarındaki tutacaklarıyla hem otobüste hem de trande yanınızda taşımaya oldukça uygun.

Küçük boyutuna rağmen büyük işler başaran Riptide oldukça güçlü bir kaykay. Saatte 32 kilometre hıza çıkabiliyor ve yokuş çıkma konusunda da oldukça başarılı.

 

Treeo — Üçü bir arada hamak

Son birkaç yılda, kampçılar geleneksel çadırlar yerine hamakları tercih etmeye başladılar. Sebebini anlamak zor değil. Hamaklar taşımak için daha hafif, kurulumu daha hızlı ve kolay ve daha çok konfor sağlıyorlar.

Ancak hamakların da kendine has zorlukları yok değil. Ağaçlara kurmak için belli bir aralık gerekiyor ve genelde duruma göre değiştirebileceğiniz özellikleri yok. Ayrıca tek bir amaca hizmet ediyorlar. Treeo şirketi ise bu durumu değiştirmek üzere yola çıkmış. Yarattıkları hamak hem yağmur suyunu engellerken hem de battaniye olabiliyor.

Treoo’nun başarısı akıllı tasarımında yatıyor. Kullanıcı muşambanın uçlarını birleştirip bağlayabiliyor, muşambayı hamağa dönüştürebiliyor. Benzer şekilde uçlarını açtığınız zaman ise battaniye formuna dönüşüyor. Treoo’nun tasarımının bir başka kilit noktası ise sağlam ve su geçirmez yapısı. Özel bir naylondan üretilen Treeo hamak şeklindeyken sizi taşıyabilirken aynı zamanda muşamba sizi yağmurdan koruyor. Battaniye formundayken ise yırtılmalara karşı direnç gösteriyor. Kısacası Treeo kumaştan yapılma bir isviçre çakısı gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.