Hayatımızın Birer Parçası Olmaya Aday Yeni İş Fikirleri

Dünyanın dört bir tarafından araştırdığımız yüzlerce iş fikri arasından en iyilerini sizin için derlemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda son ayların dikkat çeken en yeni iş fikirleri bulunmakta:

 

Yeni İş Fikirleri 1: Sualtı Drone’u

Kitlesel fonlama siteleri başta olmak üzere, sualtı drone’ları artık her yerde karşımıza çıkıyor. Listeye son eklenen ise Titan isimli bu drone, Kickstarter’da kampanyasını başlattı.

Titan’ın 150 metre derine inebildiğini ve kullanıcıların daha fazla yerde keşif yapabildiğini belirten üretici firma Geneinno’nun baş teknisyeni Alan Wang, diğer drone’ların ise sadece 50 ile 100 metre dalabildiğini söylüyor. Wang’e göre 100 metre derinliğin de yeterli olduğunu düşünen insanlar yanılıyor, zira keşfetme arzusunun insanların doğasında olduğuna inanıyor. Baş teknisyene göre artık bu güdüyü doyurmak için gereken araç da mevcut.

Wang’in üzerinde durduğu gibi, Titan’ın ön plana çıkan özelliği, diğer drone’ların cesaret edemeyeceği kadar derine inebilmesi. Derinliklerde hem video hem de fotoğraf çekebilen titan, 4K çözünürlük de sunuyor. 6 itici sayesinde inanılmaz bir hareket ve manevra kabiliyetine sahip olan Titan, saniyede 2 metre hıza da ulaşabiliyor. Ayrıca Titan’ın üzerindeki 3000 lumenlik LED ışıklar ile de gideceğiniz yönü rahatlıkla görebileceksiniz.

 

Yeni İş Fikirleri 2: Yazıp Silebilen Robot

Robotik çizim makineleri pek yeni bir fikir sayılmaz. İnternet’e bağlı cihazların, sanatsal çalışmalarınızı duvarınıza taşıması da aynı konumda sayılabilir. Yeni olan ise, bu iki fikri bir araya getiren tek bir alet. Duvarınızı istediğiniz şekilde süsleyen, diğer yandan da canınız değişiklik istediğinde, çizimlerini silerek yenilerini oluşturabilen bir robot, sizce de oldukça muazzam bir alet değil mi? Kickstarter’da gün yüzüne çıkan Scribit, tam olarak bu niyetle üretildi.

Her türlü dikey yüzeye, istenilen yazıyı ya da şekli çizebilen Scribit, ofisinizin ya da oturma odanızın duvarını anında bir tuvale dönüştürebiliyor. Restaurantlar hergün menülerini duvara işleyebilir, işyerlerinde motive edici sözler duvarları süsleyebilir ya da sanata düşkün bir insan yatak odasının duvarını Van Gogh ile renklendirebilir.

 

Yeni İş Fikirleri 3: Akıllı Ayakkabı Tabanlıkları

Koşucuların daha hızlı ve etkili olabilmeleri için üretilen birçok akıllı ürünle karşılaştık. Bunlar arasında spor takipçileri, akıllı ayakkabılar ve uygulamalar bulunuyor. Artık bu listeye Akıllı ayakkabı tabanlığını da ekleyebilirsiniz. Runvi adındaki bu tabanlıklar, yapay zeka yardımı ile size koçluk yaparak hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak. 12 Haziran’da Kickstarter’da kampanyası başlatılan Runvi akıllı tabanlık, iOS uygulaması ve Apple Watch ile uyumlu çalışması sayesinde, koşucuların performansları hakkında derinlemesine bilgi toplayabilecek. Örneğin, üzerinde bulunan gelişmiş 30 adet basınç sensörü ve iki adet akselerometre ile, koşucunun anlık olarak performansı görülebiliyor. Cihaz koşucunun performansını etkileyebilecek olan ayağını basış biçimini, ritmindeki düşüşü ya da topuğunun üzerine basarak koşup koşmadığını belirleyebiliyor. Toplanan veriler yapay zeka ile değerlendirildikten sonra, anlık olarak kullanıcıya sunuluyor ve performansı artırabilecek öneriler sıralanıyor. Bu öneriler, koşu sırasında sesli olarak da gelebiliyor. Cihazın önerilerindeki amaç ise, yorgunluğu ve sakatlanma riskini azaltarak, koşucunun hızını artırmasını sağlamak.

 

Yeni İş Fikirleri 4: Araç İçi Hamak

Arabanızın içinde uyumak acı verici bir deneyimdir. Çadırda yatmak ile tüm gün araba kullanmanın birleşimi gibi hissettiren arabada uyumak, ikisinin de en kötü yönlerini kendinde barındırır. Ne kadar uğraşsanız da, aracınızın koltuklarını yatay ve rahat bir hale getirmenize imkan yoktur. Fakat artık bunun çözümü çok yakın. Arabanızın içerisinde kullanabileceğiniz bir hamak. Car Hammock’un yaratıcıları amaçlarına ulaşırsa, bahsettiğimiz sıkıntı ortadan kalkacağa benziyor.

Car Hammock yani araba hamağı, isminin hakkını veriyor. Aracınızın içerisine kuracağınız hamağın kullanımı da oldukça basit. Sabitlemek için kullanılan şerit ve klipsler ile destekli bir yüzeye sahip hamağı arabanın iskeletine bağlayıp güvenle uyuyabilirsiniz. Bu sayede sadece rahat ve güvenli bir uyku çekmekle kalmıyor, alt tarafta kalan boşluğa da eşyalarınızı rahatlıkla koyabiliyorsunuz.

 

Yeni İş Fikirleri 5: Dijital Rubik Küp

GoCube, akıllı ve tabletinize bağlı bir rubik küp olarak, size yeni ve heyecan verici oyun deneyimleri sunuyor. Birkaç farklı şekilde çalışan GoCube’ün asıl ve en zor hali, rubik küpün klasik oynama şekli.

Mobil bağlantısı sayesinde GoCube, rubik küpü çözme yollarınızı kaydediyor ve üzerinde çalışabileceğiniz veriler oluşturuyor. Hatta isterseniz adım adım çözüm yollarını da izleyebiliyorsunuz. Bağlantı sayesinde, bu deneyimi çoklu oyuncu modunda da yaşayıp aynı pozisyondaki küpü rakiplerinizden önce çözmeye çalışabiliyorsunuz. Kısacası ister bu işte yeni olun, isterseniz de uzun yıllardır rubik küp ile oynuyor olun, GoCube sayesinde kendinizi kanıtlama şansını ele geçireceksiniz.

Rubik küpün mükemmel bir oyun olduğunu düşünen GoCube yaratıcısı Udi Dor’a göre, çok karmaşık görünmesi nedeni ile insanların öğrenmeye çekindiklerini belirtiyor. Ayrıca küpü çözenlerin herhangi bir geri bildirim ya da performans ölçümü alamadıklarından yakınan Dor, GoCube’ün oyunu değiştirmediğini, onu modernleştirip tüm dünyayı birbirine bağlayarak oynattığını söylüyor.

 

Yeni İş Fikirleri 6: Çocuklar İçin Sürüş Ekipmanı

Çocuklara STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) olarak kısaltılan bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki becerilerini arttırmaya yarayan ekipmanlar, günümüzde oldukça değerli hale geldi. Kickstarter veya Indiegogo gibi sitelere göz atarsanız, bu yönde geliştirilen her türde ürünle karşılaşabilirsiniz. Fakat tüm bu beceri geliştiren oyuncaklar arasında Infento, belki de en çok heyecan uyandıranı. Infento çocuğunuza kendi başına bir şeyler üretebilmeyi öğretirken, birçok farklı sürülebilir hal alarak onu fazlasıyla da teşvik ediyor.

Aileyi üretici hale getirecek bir ürün tasarladıklarını iddia eden firma, elle tutulur bir ürün ortaya çıkardıktan sonra onunla keyifli zaman geçirebileceğinizi ve bu sayede aile bağlarının artacağını belirtiyor. Tüm bunların yanında çocuğunuz da ileride çok işine yarayabilecek yeni beceriler elde ediyor. Infento sayesinde çocuklar birçok farklı sürülebilir alet üretebilir ve neredeyse ergenliğe kadar onunla vakit geçirebilirler.

 

Yeni İş Fikirleri 7: Normal Bir Bisiklet Gibi Görünen Elektrikli Bisiklet

Elektrikli bisikletler güzel ve kullanışlı aletlerdir. Fakat menzilleri ne kadar fazla olsa da ya da ne kadar gelişmiş teknolojilere sahip olsalar da, hepsinin ortak bir sıkıntısı var; Hepsi elektrikli bisiklete benziyor. Kickstarter’da kampanyası başlatılan bu yeni ürün ise, diğerlerinden ayrılıyor.

AM1 ismi verilen bu bisiklet, oldukça hafif ve elektrik enerjili motora sahip. Yaratıcılarının anlatımına göre AM1; normal bir bisiklet gibi görünüyor ve kullanılıyor, normal bir bisiklet ağırlığında fakat, yokuş aşağı bisiklet sürüyormuş hissi yaşamanıza neden oluyor. AM1 hafif bir hız bisikleti ile elektrikli bisikletin iyi yönlerini bir araya getirmeyi başarabildi. 32 kilometre menzile sahip bu hafif bisiklet ile kentte yaşam kolaylıkla idare edilebilir. Vites ihtiyacını ortadan kaldıran bu tasarım sayesinde klasik bir bisikleti elektrik motoru rahatlığı ile kullanabileceksiniz.

 

Yeni İş Fikirleri 8: Yüksek Teknolojili Topaç

Inception filminde Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Dom Cobb karakterini hatırlıyorsunuzdur. Cobb elindeki topacı çevirip bir süre döndükten sonra düşüp düşmediğine bakarak uyanık olup olmadığını anlıyordu. Topaç bir süre sonra düşüyor ise uyanık, dönmeye devam ediyorsa rüyada olduğunu anlıyordu Cobb. Fakat artık, Kickstarter’da görücüye çıkan Limbo isimli bu topaç nedeni ile gerçeklik ile rüya dünyası arasındaki çizgi bulanıklaşacak gibi duruyor. Zira bu metal topaç saatlerce dönebilecek şekilde tasarlandı.

Limbo, gizli ve sessizce çalışan ve cayro görevi gören bir mekanizma sayesinde, pili bitene kadar saatlerce dönebiliyor. Metal topacın içerisinde şarj edilebilir batarya, özel asimetrik volan motoru, gelişmiş hareket sensörü ve Limbo’nun her saniye dengesini kontrol eden bir yonga seti bulunuyor.

 

Yeni İş Fikirleri 9: Kask Hoparlörü

Geleneksel kask ses sistemleri hantal ve kablolara ihtiyaç duyan sistemlerdir. Bu nedenle çevrede olup bitenlere karşı daha az farkındalığınız olur. Taşınabilir hoparlörler ise hem fazla gürültülü hem de başkaları için rahatsızlık verici olabilir. Sonuçta yüksek sesle müzik dinleyerek gezen o sinir bozucu tiplerden biri olmak istemezsiniz. Öte yandan sevdiğiniz sporu yaparken müzik dinlemek keyifli bir deneyimdir. Bu nedenle Elevety Sport, kaskınızı ses sistemine dönüştüren yeni ve geliştirilmiş Domio ile bir kez daha Kickstarter’da boy gösteriyor.

Her kaska kolaylıkla monte edilebilen sistem titreşimli ses teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji mikro düzeydeki titreşimleri kask içerisine ileterek size özel bir ses sistemi ortaya çıkarıyor. Sistem, geleneksel yöntem olan havadan sesi iletme yöntemi yerine, mikro titreşimleri katı (örneğin kask) malzemeden iletiyor. Sonuç olarak hem bu sesleri sadece siz duyabileceksiniz, hem de dışarıdan gelen uyarı ve seslere karşı farkındalığınız azalmayacak.

 

Yeni İş Fikirleri 10: Sonik Diş Temizleyici

Diş fırçası icat edildiği günden bu yana, tasarımcılar onu geliştirmek için sürekli çalıştılar. Buna ek olarak, kitlesel fonlamanın ortaya çıkmasıyla, bu çabalar katlanarak arttı. Kickstarter ve Indiegogo gibi sitelerde, çılgınca üretilen sert kıllı tasarımlardan, sensörlü fırçalara kadar birçok yeni diş fırçası ile karşılaştık ve bu yönelimin durmaya niyeti olmadığını gördük. Bu tasarımlardan biri de Chiiz isimli bu akıllı diş fırçası.

Chiiz dişlerinizi doğru bir şekilde temizleyebilmeniz için üretildi diyen ürünün yaratıcıları, bu alet sayesinde 360 derecelik kavrayış ile, ellerinizi kullanılan sonik teknoloji ile diş temizliği yapabileceğinizi belirtiyor. Chiiz’i kullanmak için tek yapmanız gereken ise, ağzınıza yerleştirip ön dişlerinizle biraz ısırmak. Bu baskı ile çalışmaya başlayan Chiiz, 30 saniye boyunca otomatik olarak dişlerinizi temizliyor. Hassas bir şekilde temizlik yapan Chiiz, dişlerinizin üzerindeki plakları ortadan kaldırabilecek kadar da güçlü. Chiiz’in bu zararsız yöntemi ile hem diş etlerinizi koruyor hem de dişlerinizin sıcak ya da soğuk hassasiyeti geliştirmesinin önüne geçebiliyor.

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.