Hobinizden Para Kazanmanın Yolları

Yapmaktan hoşlandığınız şeyler en az sizin kadar eşsiz olduğu için ekstra gelir sağlamanın da en iyi yollarından biridir.

Eşsiz bir ürün sunduğunuz takdirde pazarda söz sahibi olursunuz. Hobileriniz para kazanmanıza yardımcı olacaktır. İşte tutkularınızı gelire dönüştürmenin birkaç yolu:

 

1 – Hobilerinizi başkalarına öğretin

Öğretmek somut bir ürün üretmeden hobileriniz aracılıyla para kazanabileceğiniz en iyi yollardan biridir. Örneğin hobiniz piyano çalmaksa piyano dersleri verebilirsiniz. Ders verme sıkılığınız haftalık veya aylık olabileceği gibi workshoplar gibi daha az rastlanan ve daha geniş kapsamlı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

 

2 – Hobinizle alakalı ürünler satın

Elinde satışa hazır ürünü olan veya öğretmenlik yapmak istemeyenler için harika bir iş fırsatıdır. Örneğin kapalı mekan bahçeciliğinden hoşlanıyorsanız ve teraryumlar yaratmaktan hoşlanıyorsanız eğlenceli ve ilginç vintage şişeler toplayabilir ve bunları online olarak satabilirsiniz. eBay.com herhangi bir ürünü satabileceğiniz en popüler internet sitelerinden biridir.

 

3 – Hobilerinizle doğayı koruyun

Çevre dostu olan insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Herkes daha çevreci yaşamanın yollarını aradığı için sizde çevre dostu hobilerinizi başkalarına öğretebilirsiniz. Çevre dostu yöntemleri öğreterek veya yarı zamanlı çevreci bir iş bularak tutkunuzla doğayı harmanlayıp para kazanabilirsiniz. Çevre dostu sektörler tırmanışa geçmiştir ve bu da çevre dostu mesleklere yansımıştır.

 

4 – Nihai ürünleri online olarak satın

Bu iş fikri hobilerini pazarlanabilir ürünlere dönüşen kişiler için harika bir fırsatıdır. Sanat ürünleri, el işi ürünler veya diğer somut ürünlerden yapmaktan hoşlanıyorsanız yaptığınız bu ürünleri online olarak satabilirsiniz. Bu tür ürünlerin satıldığı Etsy.com sitesinde bir üyelik açın ve el işi ürünlerinizi bu site aracılığıyla satın.

 

5 – Becerilerinizi takas edin

Ticaret para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Başkaları için değer yaratacak bir yeteneğiniz varsa o zaman bu yeteneğinizi yerel veya online ticaret için kullanabilirsiniz. Örneğin elişi ürünler yapan biri tığ ile işlediği veya ördüğü çantalarını yetiştirdiği taze sebze ve meyvelerini koymaları için bahçıvanlara satabilir.

 

6 – Hobinizle alakalı bir iş bulun

Tutkunuzla veya hobinizle alakalı bir iş bulmanız iş ortamında daha özgür olmanızı sağlar. Bu durum bir basketbol fanının gazetede basketbolla ilgili makale yazmasından bir yoga meraklısının Bikram yoga sınıflarında ders vermesine kadar herkes için geçerlidir.

 

7 – Hobinizle ilgili bir internet sitesi kurun

İnternet sitenizde reklam alanı satabilir veya proje açıklamalarını indirmelerine karşılık okuyuculardan ücret alabilirsiniz. Akılda kalıcı ve konuyla alakalı bir alan adı ( domain name ) aldığınızdan emin olun. GoDaddy.com uygun alan adlarının yer aldığı en büyük internet sitelerinden biridir.

 

8 – Tutkularınızla ilgili bir blog açın

Blogunuzu düzenledikten sonra reklam alanları satarak para kazanabilirsiniz. Google’ın AdSense programı para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Ziyaretçiler blogunuzdaki reklamlara tıklayarak her alışveriş yaptığında sizde satış üzerinden yüzde alırsınız.

 

9 – Hobinizi fotoğraflayın

Belli konularda uzmanlaşmış internet sitelerine online olarak fotoğraf satabilirsiniz. Fotoğraf çekmek gibi bir hobiniz varsa fotoğraf makinenizi ve düzenleme becerilerinizi kullanarak para kazanabilirsiniz. istockphoto.com ve sxc.hu. da dahil işlerinizi satabileceğiniz pek çok stok fotoğraf sitesi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.